Skocz do zawartości
tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Nawóz RSM - zalety i zasady stosowania

wars1969    0

To nic nie da , bor tylko będzie pobierany przez liście , z gleby praktycznie nie będzie pobierany, lepiej dodaj siarkę.

damianzbr    992

Tez w tym roku pierwszy raz będę stosował rsm na drugą dawkę. Mam opryskiwacz biardzki z przekrecanymi końcówkami i tak się zastanawiam z jakim ciśnieniem jechać aby było dobrze. Jak na zboża jadę 3-4 to z rsm myślę z nie więcej jak dwa. Zobaczę jak się nie dowiem to naleje samej wody i będę sam praktykowal ciśnienie i prędkość.

Woda inaczej leci niż RSM bo ma inną gęstość. Albo pozostaw otwartą jedną sekcję i podstaw puste wiaderka. Lej tak np. przez 30 s. na określonym ciśnieni i wszystko potem zważ, zmierz przelicz itd. Albo szukaj producenta tych twoich końcówek i uzyskaj od niego tabelę. Jeśli końców wraz z opryskiwaczem kupione to dzwon do tych biardzkich to powinni ci udostępnić takie tabele.

Bo próby z wodą cię oszukają.

S-Piotr    48

Lepsza próba wodna niż żadna. Można założyć że RSM-mu wylejesz o koło 20% mniej niż wody. 

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek73    189

Mi przy komputerze RSM idzie więcej o 5%.Zamiast 200 litrów to wyleje 210.

damianzbr    992

Tylko tak sobie myślę że przecież wodę też musi łapać w pojemniki bo co niby potem zważy/zmierzy? Więc jak łapać w pojemniki to już łapać RSM.

asharot    177

Tez w tym roku pierwszy raz będę stosował rsm na drugą dawkę. Mam opryskiwacz biardzki z przekrecanymi końcówkami i tak się zastanawiam z jakim ciśnieniem jechać aby było dobrze. Jak na zboża jadę 3-4 to z rsm myślę z nie więcej jak dwa. Zobaczę jak się nie dowiem to naleje samej wody i będę sam praktykowal ciśnienie i prędkość.

Obawiam się że ustawiasz za wysokie ciśnienie jak i na chwasty tak i na RSM.

2-2,5 bar to max.

cz ymożna lac rsm 32 na pszenice która na dzien dzisiejszy jet 5 mm przed przebiciem się na powierzchnie? czy jej to nie zaszkodzi?

damianzbr    992

Jak lejesz normalnymi rozpylaczami do RSM no to ile tej powierzchni gleby jest oblane, 2%? Pewno że można. Natomiast całą powierzchnię spryskać końcówkami drobnokroplistymi to sam się zastanawiam co by mogło być, koledzy pisali że kukurydzę tak u chich leją. Mi to by bardzo pasował o ale są obawy.

Tylko tak sobie myślę że przecież wodę też musi łapać w pojemniki bo co niby potem zważy/zmierzy? Więc jak łapać w pojemniki to już łapać RSM.

Nic nie musisz łapać. Są przeliczniki dla RSM i wody. W internecie jest pełno tabel z cisnieniem i wydatkiem dla konkretnego rozpylacza Np. 200 l/ha wody daje wydatek 173 l RSM 32 czyli współczynnik wynosi 1,15.

damianzbr    992

No dobra, jest przelicznik w sumie nawet nie wiedziałem że są takowe: http://www.albuz.pl/rsm/esi/

i skąd będzie wiedział ile wody poleciało skoro nie będzie jej łapał? Bo miarka na opryskiwaczu to chyba zbyt dokładnie nam nie pokaże ile ubyło??

griga    140

Czytam od dłuższego czasu wasze posy i ludzie wy na prawdę macie taki problem ze zrobieniem kalibracji??? RSM to ciecz jak każda inna wylatująca z dyszy. Mając przelicznik do wody wszystko sprawdzisz.

Lejesz wodę ustawiasz pożądane ciśnienie i łapiesz do miarki przez 1min i już wiesz ile pryskasz. Reszta już jest w tabelach, bo w każdej jest podana ilość cieczy z dyszy/min przekładając to na km/h masz wydatek na ha. Ot cała filozofia

S-Piotr    48

Tabela jest zawsze poglądowa, a zrobienie kalibracji jest wymagane .

griga    140

Tabela jest tylko odnosnikiem. Ale wydatek na minutę który zlapiesz do miarki juz coś powie

andrzej1988    102

dzisiaj mieszałem rsm 26 z siarką i zauwazyłem że nic na dnie sie nie skrystalizowało. Było po -20 i jest wszystko ok. Beczka z nawozem stała na dworze

Bananek    11

A jak wlewacie rsm do opryskiwacza? Ja w pierwszym roku wiaderkiem, Myslalem, ze się za...bię już przy dwudziestym. W drugim roku palety stawialem powyżej opryskiwacza. W tym roku myślę pompować powietrze do mauzera i tym sposobem wlewać.

Jak Wy to robicie?

Tomek90    196

Kup sobie zwykła pompe ogrodową ~150l/min wydajności.

W mauzerach z 30cm osiadło na dnie, czym to mieszacie? Pompa została w metalowym zbiorniku na zimę i nie da się wyjąć, tak to bym pompą probował. 

Bananek    11

miałem taki osad w tamtym roku. Dzwoniłem do puław to mówią, że musiałem kupić podróbę z litwy albo białorusi. Rozmieszałem zwykłym mieszadlem do zapraw montowanym na wiertarkę. Wstawiłem na godzinę do mauzera i po tym czasie otrzymałem jednorodny płyn. Poczekaj na wyższe temperatury, teraz szkoda nerwow.

ptaszyna    125

A jest to takie proste (tankowanie). Wystarczy zamontować zawór trójdrożny http://allegro.pl/czesci-do-maszyn-99022?string=zaw%C3%B3r%20tr%C3%B3jdro%C5%BCny&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-aut-1-3-0222 przed filtrem głównym, czyli między zbiornikiem a filtrem. Na trzecim króćcu zamontować wąż i już. Za pomocą tego węża to pompa opryskiwacza ciągnie nie ze zbiornika tylko z tego gdzie ten wąż włożymy ;), może być mauzer, rów z wodą czy to co tam kto ma. Zaleta taka że opryskiwacz może się sam zatankować z obojętnie czego i wydajność pompy decyduje o szybkości tankowania.

pawlu    0

Witam wszystkich.Moje pytanie brzmi, jeżeli Rsm się skrystalizował czy reszta która została płynna ma inną wartość niż przed krystalizacją ?

Napisano (edytowany)

Jeżeli wróci do stanu sprzed krystalizacji to będzie miał tą samą wartość co wcześniej

Edytowano przez robert123farmer

sznajdik    131
Napisano (edytowany)

Kup sobie zwykła pompe ogrodową ~150l/min wydajności.

W mauzerach z 30cm osiadło na dnie, czym to mieszacie? Pompa została w metalowym zbiorniku na zimę i nie da się wyjąć, tak to bym pompą probował. 

Ja mam 2 mausery z rsm 32 i też był osad przyczepiłem przewód od sprężarki do drewnianej listwy tak żeby wkładając do mausera przez górny otwór przewód był na dnie a zarazem na końcu listwy i daję powietrze co jakiś czas przesuwając w inne miejsce i tak rozmieszałem a w metalowym zbiorniku 12,5tys l mam położony na dnie wąż z otworami i wyprowadzony przez górę gdzie podłączam sprężarkę i tak jakiś czas ,,kipi" i miesza i działa (listwę trzeba dociążyć albo zaklinować żeby nie wypływało)

Edytowano przez sznajdik

Tomek90    196

No ja mam ten problem że sprężarki nie dam rady użyć tam gdzie mam RSM.
Czekać nie ma co bo niedługo w pole.

patfilmax    7

Są firmy u których można kupić tak jak ja w październiku a przywieziony w tym tygodniu jeszcze "ciepły" bez żadnych problemów.

sznajdik    131

No są tylko nie do każdego da się dojechać w taką pogodę jak w tym tygodniu gdzie średnio co jeden dzień pada i co z tego że mogą przywieźć jak nie odbierzesz

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MarcinC360
      Co polecacie,bo Polifoska dosyć droga jest?Sól potasowa czy coś?
    • Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?