Skocz do zawartości
tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

RSM: zalety i zasady stosowania

Tomek90    195

Śmiało. Ale na suche rośliny.

Chyba nie stosowałeś RSM nigdy  :huh:

Rozlane mam troche na 1 liść pszenicy to miejscami przpaliło, ale lane w przy dobrym słońcu. 

Edytowano przez Tomek90

kozik251    9

Witam. Stosowałem RSM pierwszy raz na suche rośliny . Byłem dziś w polu i widac ,że psznicę poparzyło.I mam pytanie czy ona się zregeneruje?

Wiadomość z agroFakt.pl

ansu    73

Dwóch końcówek nie przestawiłem z płaskostrumieniowych 03 na RSM 7 otworowe, pszenica w fazie koniec krzewienia /początek strzelania. Zanim zauważyłem 6 ha opryskałem. Po tygodniu nie widać w którym miejscu.

tomek73    188

Przypalenie nie mają wpływu na plon i roślinę, zregeneruję się  bardzo ładnie.

ROBERTD    0

Mam ochote jeszcze jutro wylać ram 32 bez węży tylko 7-dmio otworowymi. Pogoda ladna I suche będzie. Nie poparzy?

panowie stosowałem RSMS  o 17   i po tygodniu pszenice jest bardzo poparzona  czy to może być spowodowane tym że w nocy był przymrozek? wcześniej stosowałem i nie było za duzo przypaleń na innym polu a zboże było dużo większe

tomek73    188

Mróz przypalił, u nas nawet saletrą poprzypalali, mase pszenic jest przypalona i  nie tylko u tych co stosuję RSM.Jakaś plaga w tym roku.

asharot    176

Taki mróz jak był przez parę godzin w nocy -4o to nie był groźny dla pszenicy, ja bym szukał przyczyny żółknięcia w jakiejś chorobie.

ansu    73

Które końcówki do RSM stosujecie, wielootworowe sikające do tylu czy do dołu czy może wachlarzowe.

wiesko    12

Dwóch końcówek nie przestawiłem z płaskostrumieniowych 03 na RSM 7 otworowe, pszenica w fazie koniec krzewienia /początek strzelania. Zanim zauważyłem 6 ha opryskałem. Po tygodniu nie widać w którym miejscu.

Ile tego nawozu poszlo? Powyzej 50l/ha powinno spalic te pszenice.

master20002    157

Witam, Panowie czy założenie węża 3/4 cala na potrójną końcówkę z biardzkiego jest dobrym pomysłem? I drugie pytanie czy to nie będzie zbyt rzadko żeby wąż szedł co pół metra? Myślę że teraz nie ma co już ryzykować bez węży, ale chciałbym je sobie zrobić po kosztach.

damianzbr    987

W zbożu będą pasy. Jak u mnie są nawet po pierwszej dawce lanej 7 otworowymi końcówkami. Tzn. już zniknęły ale były.

W tamtym roku zacząłem przygodę z RSM i było to na drugą dawkę, RSM późno przyjechał i był to spóźniony zabieg, ale lałem już w naprawdę duże zboże. Pszenżyta były do pół łydek czy więcej no i strasznie gęste zboża miałem w tamtym roku, 8t sypało pszenżyto i nic mu się nie stało. Delikatnie końcówki liści, ale na plonie się to nie odbiło.

Więc nie wiem co będzie większym ryzykiem, danie azotu tylko dla roślin w konkretnych pasach, czy przypalenie końcówek liści.

master20002    157

wiesz, dla testu polalem hektar w czasie ulewy i jest pięknie, dzisiaj minął tydzień od tego rozlewu. Faktycznie, u mnie po 5 otworowych też były pasy, dlatego pytam o te węże. Może jakby rozdwoil każdy wąż to by to lepiej wyszło... już nie wiem

wiesko    12

Po ESI 6 otworowych u mnie nie ma ani jednego pasa, chyba ze omijak. Rozlewam dopiero drugi sezon.

master20002    157

Dzisiaj przemyslałem sprawę i nie będę kombinował z wężami. W tamtym tygodniu lałem w ulewe i dzisiaj oglądałem efekty. Zero przypaleń i mocny, zielony kolor. W tym tygodniu znów zapowiadają ulewy, więc będę wtedy lał. Dzięki za porady.

damianzbr    987

Wiesko masz ruchome czy stałe? Bo ja mam albuz stałe i chyb to jest przyczyna. Rozdwajanie węzy nic nie da, będzie nie równo lało. Może wychodzić z głowicy jeden wąż, za nim trójnik na to dwa węże a na końcu dysza. Tak aby z każdego węża lało jednakowo. A rozdwajanie za dyszą to nie wyjdzie równo.

iron    398

ja i tak uważam ze 7 otworowe są najlepsze .a cała sztuka aby dobrze dobrać ciśnienie i prędkość razem z dawką rąk aby krople się nie rozpylały.

damianzbr    987

Krople mi się nie rozpylają tylko leją w rządki. Nawet niektóre strumyki nakładają się na siebie a po między nimi zostaje pas 10 cm nie podlany. Może to być wina złej wysokości, złego opryskiwacza bo lance skaczą latają jak szalone, złego ustawienia głowic bo nie są idealnie prostopadle do ziemi. No nie wiem ale za rok chyba będę chciał spróbować wachlarzowe. Na razie mam siedmio otworowe albuzy.

Muszę kupić weże bo chcę zastosować rsm w kukurydzy i zastanawiam się czy wystarczą pojedyńcze ( tańsze ) czy lepiej podwójne co 25 cm ? Te pojedyncze na końcu mają chyba jeszcze rozlewacz dwuotworowy Doradzcie co bedzie najlepszym rozwiązaniem w kukurydzy

Można stosować rsm na kukurydzę gdy ta już wschodzi? Chciałem rozlać jutro a ta już dziś wyłazi na wierzch. Oczywiście bez węzy

Matys1990    20

Smiało mozna lać, ale nie za wcześnie trochę? my lejemy tak na 5 liść i też bez węzy i jest w porządku wszystko.

damianzbr    987

Bez węży to do któregoś tam liścia można. Czyli jak wschodzi to lej. Ja lałem jak kolana przewyższyła z wężami. Kupiłem węża z metra, opaskami dokręciłem do końcówek i lałem normalnie co 50 cm. Kukurydza aż czarna była do puki wilgoci było. A że nie padało od maja do września to wyszło jak wyszło.

Masz fotę jak kukurydza przypalona: [galleryimg=585612]

czyli całe nic. Mój pomysł aby wyeliminować to całkowicie, to kup x kawałków łańcucha od krowy i przyczep je do lancy. A na końcu tych zwisających łańcuchów przyczep końcówki węży gumowych które będą prowadziły RSM z rozpylaczy do samej ziemi. Łańcuch jest ciężki i nie będzie skakał po roślinach jak sam gumowy wąż.

Smiało mozna lać, ale nie za wcześnie trochę? my lejemy tak na 5 liść i też bez węzy i jest w porządku wszystko.

W zeszłym roku rozlałem całość przed wschodem i mimo suszy była ok. Muszę dziś bo teraz nie będę miał czasu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?
    • Przez tomaszek767
      Cześć
      Jak w temacie chciałem zapytać czy ktoś stosował taki wynalazek? Bo właśnie wpadłem na stronę dystrybutora i jestem ciekaw czy to coś wartego uwagi i czy ktoś ciekawski już to wypróbował. Cena około 1000zł/t. Przy dawkowaniu 2t/ha wychodzi całkiem sporooooooo ale ciekaw jestem co to za wynalazek.
    • Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?