Skocz do zawartości
tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

RSM: zalety i zasady stosowania

fezoi    47

Zamiast mocznika to ja bym Tobie odradzał , bezpieczniej jednak mocznik . Osobiście nieraz wlałem conieco rsm do oprysku , ale to tak do 1% , nie tyle jako źródło N , ale w celu lepszego pokrycia roślin (rsm się lepi).

tomeq    6

Poszukuje rsmu do kupienia na podkarpaciu, najlepiej okolice Dębicy/Tarnowa/Mielca. Ma ktoś jakiś namiar na sprzedawców? Bo w okolicy nikt nie ma niestety rsm.

Wiadomość z agroFakt.pl

Alio    61

Koledzy ma ktoś doświadczenie z laniem RSM na rzepak ( 2 dawka) na mokre rośliny podczas deszczu albo przed deszczem? Nie ma większych jak normalnie poparzeń? Myślę wykorzystać spory deszcz jaki na jutro podają  własnie do tego celu ale nie chcę czegoś zepsuć?

ansu    73

.. przed i w czasie deszczu uszkodzenia są najmniejsze, jak dobrze pada nawet brak.

asharot    176

Ja bym się poważnie zastanowił nad rozlewaniem RSM na mokre rośliny.

To jest nawóz doglebowy i ma specjalną tłustą konsystencje aby spłynąć po roślinie do gleby, do mokrej rośliny to on się raczej przyklei i poparzy.

ansu    73

Prawie zawsze coś tam przyjarało szczególnie w drugiej dawce W ubiegłym roku pryskałem w deszcz zero poparzeń tylko nieco głębsze koleiny po opryskiwaczu.

fezoi    47

Potwierdzam , kiedyś za opryskiwaczem nie przestawiłem głowic i rzepak był spryskany dyszą 04 i zero uszkodzeń . Lekko padało , a rzepak po kolana już był .

Lider19    32

Przy drugiej dawce na rzepak trzeba uważać  , choć poparzenia szybko mijają ja stosuję na drugą dawkę w rzepaku saletrę ,w czasie deszczu jak najbardziej testowaliśmy nawet RSM w pszenicy no kłos w czasie deszczu zero poparzeń.

wiesko    12

Panowie stosowal ktos RSM dolistnie (zamiast mocznika) jaka ilosc na 100l nie uszkodzi rosliny? Slyszalem ,ze rolnicy tak robia. :)

Slyszalem ze na 100 l daja do 10 l RSM.

ja stosowałem rok temu. nie pamiętam dokładnie jaką dawkę ale coś mi się wydaje ze ok 20l/ha. poparzeń nie było ale efekty według mnie dużo lepsze po moczniku

Panowie mam pytanko z innej beczki wykonałem zabieg fungicydem z siarczanem magnezu i po 30 minutach spadł deszcz nie ulewa ale taki kapuśniaczek i teraz tak sobie leci.Mam pytanko czy ten oprysk podziała ??? A co do rsm przedwczoraj wylałem na zboża w ilości 160l na ha.

asharot    176

Zamiast mocznika to ja bym Tobie odradzał , bezpieczniej jednak mocznik . Osobiście nieraz wlałem conieco rsm do oprysku , ale to tak do 1% , nie tyle jako źródło N , ale w celu lepszego pokrycia roślin (rsm się lepi).

Ten 1% w cieczy nie zrobi jakiegoś szczególnego wrażenia.

RSM nie lepi się po to aby lepiej pokryć rośliny ale wręcz odwrotnie żeby spłynąć do gleby.

Tomek90    196

Lepi się jak każdy azot.
Spływa pod ciężarem bądź poprzez prędkość tj dzięki dużej kropli.

zeus11    17

Witam

Panowie co to może być pierwszy raz w tym roku stosuję RSM 32 i moje rośliny na tych polach wyglądają tak jak by nie dostały nawozu.

Pod pszenice poszło w pierwszej dawce 3.03.2016 r. 220 l/ha RSM 32 a w drugiej dawce 29.03.2016 też 220 l/ha RSM 32 

Pod pszenżyto poszło w pierwszej dawce 170 l/ha a w drugiej też 170 l/ha RSM 32 w tych samych dniach co na pszenice 

Pod żyto poszło w pierwszej 180l/ha w drugiej 140l/ha RSM 32 też w tych dniach co na pszenice 

I trzy dni temu wszystko było dokarmione mocznikiem 20kg/ha plus siarczan magnezu 10kg/ha.

Dodam że moje zboża wyglądają bardzo słabo, sąsiedzi co sypali saletrę to mają o wiele lepsze zboża od mnie, i jeszcze dali duże mniej niż ja!!

Nie wiem czym to ratować. Dodam że co roku stosowałem saletrę i zawsze miałem plony na wysokim poziomie.

Zboża są tak słabe że muszę pryskać na chwasty bo wszystko jest rzadkie.

andrzej1988    102

RSM mało ma szybko działającego azotu niz saletra. Trzeba czekac. Gdzies nawet czytałem artykół że w tym roku jak ktos miał słabsze zboża i polał RSMem to przegrał bo rsm tak jak napisałem wyzej w 100 kg ma mniej o połowe azotu azotanowego i pszenica nie dostała porzadnego kopa tak w przypadku saletry

zeus11    17

Ale aż tak wolno działa.

To jak tak jest to nie ma sensu stosować tego nawozu, a tego co widzę to im większe gospodarstwo to zawsze daje RSM.

To zanim on zacznie działać to już będzie za późno.

Czy jest sens teraz jeszcze dać na wszystko po 100 kg saletry na hektar. Tylko to jest koszt zasilić dodatkowo u mnie 100 ha i będzie w takim życie czy pszenżycie będzie  180 azotu w czystym składniku a w pszenicy 210 w czystym składniku nie wspomnę jeszcze że zasiliłem mocznikiem w oprysku dwa razy po 20 kg/ha

ManiakUrsus    0

To jest dość dziwne bo ja dałem RSM ja pszenicę która była bardzo słaba i ona odrazu odżyła po RSM także dziwi mnie że po dwóch dawkach RSM i u Ciebie nic się nie dzieje

asharot    176

Już dawno wyraźnie powinno być widać efekty po RSM, jak zostało trochę to zmierz gęstość albo wagę bo coś podejrzany ten nawóz.

RaczekL    0

Ja też w tym roku pierwszy raz zastosowałem RSM i efekty są super. Pszenica przymarzła po zimie ale po RSM ładnie odbiła i ogólnie wszystkie zboża są super. Nie lałem jeszcze drugiej dawki nievwiem czy już rozlewać? Pierwszą dawałem dopiero w połowie marca

zeus11    17

I w tym problem że nic mi nie zostało aby zbadać, dodam że był kupiony z pewnej firmy i nawet dostałem certyfikat jest to RSM produkcji Yara.

Najgorzej to wygląda pszenżyto, miałem już ekspertów na polu i wszyscy mówili że ona trochę zmarzła, korzenie są kruche i się rozrywają i dopiero puszczają nowe i nie ma czym pobierać azotu więc doradzili dokarmiać mocznikiem, ale obok mnie ma pszenżyto sąsiad stosował saletrę i jego jest dwa razy takie jak moje i ma mocny ciemny kolor a moja taka jasna że aż na pole się nie chce jechać, a codziennie jest jeszcze zimno jak cholera, czym to ratować? Stosować saletrę czy to będzie za dużo nawozu czy jakieś biostymulanty już te moje zboża dostały mocznik z siarczanem, i jutro znowu jadę mocznik 20kg/ha i 15kg/ha.

Jak na razie to bardzo źle widzę to że przeszedłem na RSM, szlag człowieka trafia 

Nawet jeszcze nie skracam i nie robię grzybówki bo wszystko małe !!!!!!

wiesko    12

Raczej wina skutkow przezimowania. U mnie RSM poszedl w wielka sobote w ilosci 210 l/ha 32% i po 3 dniach juz widac bylo roznice pomiedzy zasilonym a tym jeszcze glodujacym. Oczywiscie PKMg przedsiewnie poszlo u Ciebie...?

tomek73    189

Yara jak mi  przywiozła to mierzyłem, miał 34%.N.

Mocznik 40 kg  + może siarczan z  10 kg i  400 litrów wody wieczorem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?
    • Przez tomaszek767
      Cześć
      Jak w temacie chciałem zapytać czy ktoś stosował taki wynalazek? Bo właśnie wpadłem na stronę dystrybutora i jestem ciekaw czy to coś wartego uwagi i czy ktoś ciekawski już to wypróbował. Cena około 1000zł/t. Przy dawkowaniu 2t/ha wychodzi całkiem sporooooooo ale ciekaw jestem co to za wynalazek.