Skocz do zawartości
tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

RSM: zalety i zasady stosowania

thor1984    7

Wczoraj wolna chwilą podpiąłem opryskiwacz biardzki żeby zobaczyć jak pryskają te czerwone końcówki do rsm-u na głowicy obrotowej. Powiedzcie mi czy powinno być tak, że końcówki na przemian jedna rozpyla do przodu a druga to tyłu.  Na bocznych lancach nawet nieźle to wygląda ale na tej krótkiej za opryskiwaczem to porażka. Końcówki pryskają na opryskiwacz po którym wszystko ścieka. 

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

witam, gdzie w łódzkim kupie rsm pozdrawiam. 

ptaszyna    136

Grupa Azoty PUŁAWY dostarcza RSM® głównie o stężeniu azotu całkowitego na poziomie 32%. Ze względu na najkorzystniejsze właściwości fizykochemiczne IUNG – PIB w Puławach zaleca stosować RSM® o stężeniu 28% N i o gęstości 1,28 kg/dm3. Podczas rozcieńczania skoncentrowany (32% lub 30%) roztwór saletrzano-mocznikowy RSM® należy dodawać do wody, a nie w kolejności odwrotnej. Takie postępowanie umożliwia dokładniejsze wymieszanie obu komponentów.

Takie zalecenie znalazłem tu;http://www.zapulawy.pl/401-rsm/lang/pl-PL/default.aspx pod zakładką "rozcieńczanie". Pytanie do stosujących, robicie tak? jest sens? Proszę o komentarze.

Alio    61

Co do działania na rośliny nie sądzę, żeby była różnica, co najwyżej (moim zdaniem) RSM 28 może delikatnie mocniej parzyć rośliny. Ja od 2 lat przy zakupie rozcieńczam RSM do ok 30% ale to z uwagi na to że kupuję jesienią i stoi całą zimę. Rsm 32 zawsze się mi krystalizował a już stężenie 30% wystarcza żeby zimował bez krystalizacji. I jak zalecają leję do zbiornika wodę i uzupełniam RSM. Leję ok 85l wody na 1000l zbiornik. 

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

fireseba    101

Stosowalem 100kg azotu na wielokwiatowa dyszami do rsm i nic nie pali bo wszystko splywa. Zabieg wykonać na suche rośliny by tłusta kropla splynela na ziemie

Edytowano przez fireseba

Alio    61

Jak na tą chwilę chyba dobra cena. Ja dokładnie po tyle kupiłem we wrześniu i to 40 ton.

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

Tomek90    213

32% jak skrystalizuje to od ponad 10lat mieszam patykiem i pompuję przez dolny zawór trochę na sicie w opryskiwaczu leży, ale jak dojadę w pole to się wymiesza.

W czym i gdzie trzymasz ten RSM? 

Z jakiego regionu polski jesteś? (chodzi mi o temp) 

Artur-1990    15

Panowie pierwszy raz chcę zastosować RSM w zbożu ozimym i potrzebuje waszej pomocy wybrałem dysze firmy albuz czerwone 0.4 pytanie do was w ilu dawkach mam zasilać pszenice i jaką ilość RSM kupować i o jakim stężeniu czytałem wcześniejsze posty ale chce konkretnych odpowiedzi do mojej sytuacji

asharot    184

Do RSM musisz mieć dyszę otworowe 7 lub 5 otworów a nie szczelinowe.Dawek RSM możesz dawać ile chcesz,tylko w późniejszej fazie musisz mieć węże rozlewające aby nie przypalić.Przed ruszeniem wegetacji wiosennej wystarczy zmiana samych dysz z kryzami.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

fireseba    101

Zasada jest taka ze kropla musi splywac. Tez mam dysze 6 otworowe i po pryskanej lace jak przejade to opony sa suche nie ma sladu rsm. Z tego co wiem to zboze w fazie zdzibla latwo popalic gdyz roztwor zatrzymuje sie na roslinie wiec trzeba zastosowac weze rozlewowe albo oogrodowe.

Edytowano przez fireseba

Egzo    2

W pszenicy do jakiej fazy najpóźniej można zastosować RSM bez węży. Myślę żeby na I dawkę dać saletrę bo pszenice są słabo rokrzone a na II RSM.

petro11    20

Ej kolego co ty piszesz. Małorolny faktycznie........ jak kłos się pojawi to bez węży pszenica spalona. Proponuję wejść na stronę PUŁAWY i tak gdzieś jest schemat w jakich fazach dawać RSM. Ja od 15lat stosuję sam RSM bez saletry i zawsze przyspieszam drugą dawkę żeby nie popalić. Nie można czekać z drugą dawką jak wyjdzie liść flagowy bo popalisz. Dajesz pierwszą i za 3-4 tyg. lejesz drugą. Trzecią najlepiej dać jak otwiera się pochwa liściowa i obowiązkowo na wężach. RSM trzeba się nauczyć dawać bo zależne jest podawanie m.in od przebiegu pogody. Radzę omijać upały i dni słoneczne. Dobrze jest dawać w nocy jak nie ma rosy, albo przed deszczem. W deszcz można ale tylko jak po słabych opadach poleje w nocy bo inaczej pszenica zrudzieje. Najgorszy efekt jak rozlewasz i przelotnie pokropi.... radzę odpuścić w takich sytuacjach bo rozcieńczony RSM pali całą roślinę.

Tomek90    213

W deszcz wychodzi na to że można, bo cały RSM zostanie zmyty tak?? W dzisiejszych czasach trudno trafić w pogodę  <_<

ansu    79

Ze względu na skład RSM i temperaturę gleby stosuję ponad 200l/ha 32% przed ruszeniem / na początku wegetacji najbardziej bezpieczny okres.

200l/ha 32% to 85kgN z czego polowa to amidowa dostępna dopiero po miesiącu 1/4 amonowa i tylko 1/4 czyli 21kgN azotu w formie azotanowej.

Od momentu strzelania w źdźbło rośliny stają się coraz bardziej wrażliwe, a RSM coraz lepiej się przykleja. Najlepszy efekt przed deszczem lub w trakcie, ale nie po deszczu bo może być różnie. Są odmiany o grubszej powłoce woskowej i RSM nie robi na nich wrażenia, ale np zboża jare nawożąc zgodnie z zasadami można lekko przypalić.

petro11    20

Stosując RSM pilnować się kilku zasad: nie rozlewać jak rano silna rosa lub w nocy deszcz- czekamy aż roślina wyschnie, unikajmy rozlewania w gorące dni (jeżeli to możliwe), przyspieszyć trzeba 2gą dawkę żeby za mocno nie popalić, na wężach przy trzeciej dawce najlepiej rozlać przed deszczem bo nieuniknione są poparzenia łodyg. Ja saletry na oczy nie widziałem od ponad 10lat i jestem zadowolony z RSMu. Na plus to spokojne pobieranie azotu i przy dawkach w pszenicy jakie stosuję (200kg czystego N\ha) nigdy nie wyległa mi pszenica.

ptaszyna    136

A w rzepaku jak jest, też trzeba tak uważać czy może lepiej kropla spływa. Chętnie posłucham rad praktyka, bo będzie to mój pierwszy raz w najbliższym sezonie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez djpala
      Mam takie pytanie, czy ktoś rozlewał gnojówkę na zboża po siewie??
      Czy ktoś to praktykował ??
    • Przez lulak
      Chodzi mi o to, aby sianie było jak najbardziej ekonomiczne, czyli aby rozsiany nawóz (np. saletra) nie ulatniał się.
      Czy w pogodę słoneczną, pochmurną, przed deszczem, po deszczu....( bo w trakcie chyba nie bardzo) ?
      Jakie są wasze sugestie i kiedy siejecie ?
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez Sean
      Głupota ludzka zaczyna sięgać zenitu.
      https://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci/zakaz-wywozu-obornika-w-weekendy-i-swieta/?utm_source=newsletter
      Wg top agrar:

• Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!