Skocz do zawartości
tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

RSM: zalety i zasady stosowania

To zależy od ilości jaką potrzebujesz. Ja koniec lutego za 32% płaciłem 995 zł brutto tyle że musiałem po niego jechać 40 km. Podejrzewam że jesienią kupię poniżej 900 zł brutto

Wiadomość z agroFakt.pl

Alio    61

Rsm najtańszy zwykle we wrześmio-październiku. Ja się zawsze skrzykuję z 3 sąsiadami i bierzemy całą cysternę na spółkę. We wrześniu wyszedł nas po 875 brutto za 32%. W grudniu był już 935 a teraz nawet nie wiem ale na pewno powyżej 1000. 

Pszenicę to faktycznie potrafi przypalić ale dziś byłem oglądać plantację rzepaku sąsiada bo byłem ciekaw jak się zachowa rzepak po tym co zrobił. A co zrobił? Jak braliśmy rsm kupił kilka pojemników 1000l które były po płynach do prania a na dnie zostało nawet kilka litrów skoncentrowanego płynu do prania. W to bez mycia poszedł rsm. Baliśmy się że płyn podziała jak to detergent czyli mocno zmniejszy napięcie powierzchniowe, co spowoduje przyleganie nawozu do rzepaku i przez to poparzenia. O dziwo 4 dni po aplikacji żadnych śladów poparzeń. W zbożu na pewno nie odbyłby się to bezkarnie ale rzepak to jednak rzepak... 

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

rodman    1

czy nie jest za póżno na 2 dawkę rsm w pszenicy ( rośliny mają 20-25 cm)

wczoraj jechałem  grzybówką i na skracanie

Marques    3

Ja tydzień temu rozlewałem Rsm 32 na pszenice ozimą, nawoziłem pod wieczór, niestety mimo zapowiedzi nie spadł deszcz w dzień było słonecznie, ale nie gorąco, to jest bardzo ważne!!! Teraz widać delikatne miejscami przypalenia niektórych listków- końcówek. Próbnie polałem, także rzepak w fazie mocno rozwiniętych pąków i też nie widać większych uszkodzeń. Tak więc, więcej zalet rsm niż minusów, zauważyłem że granula saletry bardziej przypala zatrzymując się w pąku i obija łodyżkę rzepaku.

tomek73    195

Jak bedzie  prawie zawsze nalana to nie przedzewieje, po spószczeniu RSM nalej wody do oprysku

kupujeceie na zimę rsm 32? czy nawiosne? bo siękrystalizuje trzeba by jakąś grzałke pewnie w zbiorniku na zime zastosowac?

Alio    61

Ja od 2 lat przy zakupie jesienią rozcieńczam RSM nieco wodą i się wogóle nie krystalizuje. Na stronie Puław są podane proporcje. Polecam, to naprawdę działa a na wiosnę żadnych problemów. Nie muszę pisać że we wrześniu kupiłem RSM po niżej 900 bruto...

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

xyz88    7

Witam. Stosowałem RSM 26+3%siarki i powiem że szału nie ma. Raczej pozostanę przy 32. 26trzeba więcej stosować a to mija się trochę z opłacalnością. No chyba że siarka wpłynie jakoś zauważalnie na plon.

lonski    1

Ja też po RSM-S szału nie widziałem ale po opinii kolegi eMWu dodałem inhibitor i jest zancznie lepiej, straty formy amidowej są mniejsze a w RSM-S amidowa ma bardzo duży udział.

petro11    20

Tyle że ten inhibitor cenowo cienko coś wychodzi cenowo. Wole za te pieniądze mocznika kupić czy więcej RSMu i wychodzi na jedno.

tomek73    195

A ja w tym roku po RSM 32 jestem bardzo zadowolony, lepszy efekt niż po saletrze sąsiada.

Inhibitor dawałem na 2 dawkę, czy działa  ??? jak jest mokro to specjalnie efektu nie zobaczy się, czy wogule zobaczy się efekt to jest pytanie. Wszyscy mówili że ma być susza więc dlatego dodałem. Kosztował 1500 zł na 20 ton, to nie za duży koszt, nawóz wychodzi raz drożej.

petro11    20

Za 1500zł lepiej mocznika kupić i dać go dolistnie to efekt 100% i wchłanianie azotu dobre. Przynajmniej wiadomo że działa.

jakobek    4

Panowie czy RSM można prze azotować zboże mimo dużej dawki zebrane zboże jest drobne? spotkałem się z taką opinią

tomek73    195

Prze azotwoanie wiąże się z spaleniem plantacji. Drobne jest to jest inny problem. Jakie jest PH o od tego trza zacząć, potem mikro i makro elementy. I na końcu rok, ile jest opadów.

Ale podstawą  żeby ziarno było dorodne to zabiegi fungicydowe.

Sąsiad nic nie daje na grzyba i poślad dosłownie kosi, ja w miedzę  ładne dorodne grube ziarno.

globus512    17

Panowie jakie końcówki używacie do rozlewania Rsmu? Słyszałem opinię że im więcej otworów tym lepiej a jak to jest naprawdę ? Przykładowo lepsze końcówki 7 otworowe czy wachlarzowe ?

tomek73    195

Podobno wachlarzowe najlepsze. Ja mam z Albuza 8 otworkowe i zadowolony jestem, nie ma co  narzekać, ale zgobilem z  3 sztuki a w opryskiwaczu  mam 3 otworkowe na wyposażeniu, opryskiwacz z Francji, więc je założyłem i bez nadzieja,  w pszenicy są dosłownie ślady, pasy po RSM jeden rządek pszenicy ciemny a drugi jasny.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez djpala
      Mam takie pytanie, czy ktoś rozlewał gnojówkę na zboża po siewie??
      Czy ktoś to praktykował ??
    • Przez lulak
      Chodzi mi o to, aby sianie było jak najbardziej ekonomiczne, czyli aby rozsiany nawóz (np. saletra) nie ulatniał się.
      Czy w pogodę słoneczną, pochmurną, przed deszczem, po deszczu....( bo w trakcie chyba nie bardzo) ?
      Jakie są wasze sugestie i kiedy siejecie ?
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez Sean
      Głupota ludzka zaczyna sięgać zenitu.
      https://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci/zakaz-wywozu-obornika-w-weekendy-i-swieta/?utm_source=newsletter
      Wg top agrar:

• Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!