tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

farmermf    80

Kolego pandager jak już dorośniesz i bedziesz miał żone to wtedy będziesz wiedział że teraz wagi kuchenne elektroniczne ważą z dokładnością do 2g. Pozatym menzurki DOKŁADNE są do kupienia w sklepach z asortymentem kuchennym( i tu sie przyda małżonka i jej wyposażenie kuchni :( ). Można też wlać 5 litrów i pomiar będzie dokładniejszy. Pozatym jak niebierzesz cysterny to niezawracaj d... Takiś mądry to wiedz że azot w saletrze i moczniku też może być lekko zaniżony niemówiąc juz nawet że worek waży 48kg a duży 480. Apozatym najwięcej krytykują ci co niemają z tym doczynienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pandanger    2

Kolego farmerf, Freudem to ty nie jesteś i chyba już nigdy nie będziesz - z ani jedną opowiastką o mnie nie trafiłeś!!!

Jeżeli myślisz, że status na AF ma jakieś znaczenie (nowicjusz, VIP, czy zaawansowany - tak jak ty) to grubo się mylisz. Jestem tu od niedawna, bo właśnie wcześniej musiałem zajmować się gospodarstwem i wychowywaniem dzieci - jedna z twoich hipotez już jest obalona.

Drugą nietrafioną sprawą jest to, że posiadam dwie wagi jedną do ŚOR z dokładnością do 2g, drugą do nawozów dolistnych z dokładnością do 5g. (Żona ma osobną dla potrzeb domowych)

Po trzecie RSM stosuję od 5 lat (kiedyś woziłem z cysterny PKP, teraz jestem wygodnicki i biorę na samochodach - wszystko zaplombowane!!!). Tylko raz musiałem dokupić kilka kubików i ku mojemu zdziwieniu, jak okazało się na wiosnę to ten RSM dokupiony (niby 32%) ściął się tak o połowę mniej niż ten z auta, z Puław.

A tak gwoli dokładności, to kup sobie kilka różnych miarek w sklepach z AGD i sprawdź litraż to się przekonasz czy masz rację!

Więc co do krytykanctwa - kolego farmerf to troszkę pomyśl jak to zrobić, bo mi ćwieka nie zabiłeś!!!

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Everything is dust in the wind

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Zapewniam cie kolego że moim celem niebyło zabijania ci ćwieka aco do statusu to nigdy niezwracałem uwagi na to i sie zdziwiłem że mnie posądzasz o lekceważenie kolegów z mniejsz ilością KROPEK. :( Każdy kiedyś zaczynał .

Wracając do tematu jak już wyjaśniliśmy sobie z jaką dokładnością ważą nasze wagi to ku ścisłości moje zdanie jest takie że jak brać RSM to tylko cysterną prosto z póław , cieplutki i oplombowany.Nawet jak zważymy ten LITR z beczki to sprzedawca i tak nas oleje i spławi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Przecież RSM można sprawdzić miernikiem nie pamiętam jak się on nazywa.Zasada działania miernika jest taka sama jak się mierzy alkohol tylko ma z 30 cm.U mnie jak miałem wątpliwości to przyjechał i zmierzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A robi ktoś z was RSM z mocznika i saletry?? byłem wczoraj na kursie stosowania ŚOR i tam był Pan z PIORIN-u i dał mi przepis na samodzielne zrobienie RSM.

 

 

Możesz zapodać ten przepis?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

Witam mam takie pytanie : jakie ustawić ciśnienie w opryskiwaczu aby uzyskać wydatek cieczy RSM32 w ilości 300l/ha ?? Opryskiwacz 12m rozpylacze grubokropliste 7 otworowe , kryza 1,2 mm prędkość około 7 km/h . Jest jakiś szybki sposób na obliczenie tego ? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc , może ma ktoś jakieś doświadczenia z praktyki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pandanger    2

300l na ha?- strasznie mocno chcesz pociągnąć. Uważaj żeby nie przedobrzyć, bo to 127kg azotu na raz! W każdym razie przy podobnej prędkości i tej samej kryzie przy ciśnieniu 5 bar mam ok 230-240l. Więc daj tak na oko coś ponad 6 bar, albo nie niszcz pompy i albo zmniejsz prędkość albo daj kryzy 1,5. a najlepiej próba polowa z wodą ;)


Everything is dust in the wind

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Ja chcę dopiero zacząć swą "przygodę" z RSM i mam pytanie, co jest potrzebne do opryskiwacza aby stosować ten nawóz. Widziałem, że są węże rozlewowe, są również specjalne rozpylacze. Takie trochę banalne pytanie, ale które będą odpowiednie do opryskiwacza oraz jeśli się ktoś orientuje jaka jest cena tych podzespołów. Aaa i w jakiej dawce stosuje się RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

Dzięki za pomoc . Tak w ogóle to na rzepak poszło już jednak ok 300 kg saletry ;) nie mieliśmy RSMu a rzepak nie zaczeka. A z tymi 300 litrami tak napisałem przykładowo , czyli wychodzi na to ze w 300 l RSM jest więcej azotu w czystym składniku ;[ , znajomy który handluje RSM mówił że daje 300 w pierwszej dawce i my w tym roku planowalismy się przestawić :) Ale cóż pozostalismy jednak przy saletrze.

 

Do "murtek3"

Aby rozlewac RSM najprosciej jest założyć rozpylacze grubokropliste ale trzeba pamietać ze można stosować takie nawożenie tylko gdy rośliny są jeszcze we wczesnych fazach wzrostu.

Ceny: Rozpylacz 4,50 (trafiłem i za 9,50) kryza 2 zł i ewentualnie uszczelka 2,50 . Czyli raczej niedrogo na 12m opryskiwacz wyszło 170 zł .

Dla odmiany weże były po 56 złx 24 = 1344 zł wiec troche wiekszy wydatek ale i zakres zastosowań wiekszy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

@przemek to jakie były te węże? dlaczego tak drogo? my mieliśmy pocięte na kawałki z normalnego przewodu i było ok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

To były węże zakładane na końcówkę , rozdzielały się na dwa . Faktycznie nie wyglądały na coś specjalnego ,mozna by zrobic sobie podobne samemu ;) A jak je zamocowaliście robiąc samemu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wczoraj sypałem saletre na pszenicę i stwierdziłem że chyba to ostatni rok bo to tragedia pod względem ilości wysianej na 1ha i pod względem dokładności. I właśnie chyba zaczne robić rsm choć nie wyjdzie to taniej ale będę miał dokładnie zaaplikowany azot do gleby bez omijaków itp.

 

 

A ktoś wyżejpytał o ten przepis więc podaje: RSM 28%

Saletra 153,60 kg

Mocznik 115,20 kg

Woda 115,20 kg

 

to jest porcja na 300 litrów rsm


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy może mi ktoś odpowiedzić czy przyczyną prawie dwukrotnie większego wydatku cieczy w l/min z jednego rozlewacza rsm z kryza 1,2 może być brak sitka?Dziś robiłem próbe i wydatek wyniósł mi 2,90l/min przy ciśnieniu 4 atm a powinien ok 1,60l/min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wg mnie przecholowałeś z ciśnieniem. RSM rozlewa się przy ciśnieniu 1 do 1.5 Bara jeżeli się myle proszę mnie poprawić.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Bolid20 ja RSM rozlewam już 4 lata i zawsze było około 4 atmosfer a teraz nawet 5.5 bara.Przy dawce 240l/ha to z jedą atmosferą to trzeba by było terenowym biegiem jezdzić by uzyskać taki wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no własnie ja chce dac po 220 l/ha na rzepak pozostaje mi robic próbe na polu z woda,pierwszy raz sie w to bawie nawet na próbe podlalem rsm em 3 najmniejsze roślinki rzepaku ale troche przegiołem bo liście uschły i wolałbym tego uniknąc na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jedz na próbe z wodą na pole i niebaw sie w obliczania.Cisnienie 3.8 na próbe przy kryzy 1.2 jeśli na 15m opryskiwacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam 18 m, a wiesz mniej więcej przy jakiej predkości osiągne 220 L/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1307

Woda poleci inaczej i Rsm inaczej (inna gęstość).Zrób sobie próbę na zmierzonej powierzchni.Ja pryskam kryzą 1 przy ciśnieniu 3 atm, i jeśli trzeba zmienić dawkę to po prostu jadę szybciej lub wolniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I tak właśnie zrobie,a napisz mi czy jak zakładałeś kryzy to zakładałes z powrotem te sitka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Woda poleci inaczej i Rsm inaczej (inna gęstość).Zrób sobie próbę na zmierzonej powierzchni.Ja pryskam kryzą 1 przy ciśnieniu 3 atm, i jeśli trzeba zmienić dawkę to po prostu jadę szybciej lub wolniej.

Znikoma róznica między wodą a rsmem.Jak sie zna długość danej działki to raz przejechać i se pomnożyć przez szerokość opryskiwacza i będzie widać ile wyszło.Ja zawsze wjeżdzam z rsmem i leje a regulacje to nawet trwają kilkanaście ha, ale to juz rozchodzi sie o 10-20litrów i tu duże znaczenie ma poślizg kół.Teraz nawet przy oprysku z komputerem to ponad 20-30litrów oszukiwał zewzględu na duży poślizg kół praktycznie cały czas podczas pierwszej dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1307

I tak właśnie zrobie,a napisz mi czy jak zakładałeś kryzy to zakładałes z powrotem te sitka ?

 

Sitka muszą być!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A miałeś taki przypadek że po oprysku rzepak zaczął ci zółknąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj