tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jacek472    40

Nie wiem jakie to współczynniki czy coś tam ale ja dałem w tym roku na próbę 1 opryskiwacz  50/50 wode z rsm 32 przedwschodowo na rzepak z metazachlorem, chlomazonem i adiuwantem i wyszło mi bez zadnych regulacji opryskiwacza mniej więcej tak samo jak oprysk samą wodą, wschody normalne, rzepak ładnie urósł , a efekt chwastobójczy porównam na  wiosnę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

tu nie chodzi o efekt chwastobójczy, tylko o dostarczenie azotu rzepakowi w jednym przejeździe. W dodatku RSM spełnia funkcję adiuwantu.
jest/była jakaś różnica w rzepaku tym z RSM z herbicydem, a bez? Czy azot w tym bez został uzupełniony poźniej?


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

a czy RSM będzie dobrym nośnikiem dla herbicydu ? sam jestem ciekawy czy działanie śor będzie odpowiednie , jest to ciekawe rozwiązanie w przypadku przedsiewnego podawania azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248
19 godzin temu, TheBociek1996 napisał:

tu nie chodzi o efekt chwastobójczy, tylko o dostarczenie azotu rzepakowi w jednym przejeździe. W dodatku RSM spełnia funkcję adiuwantu.
jest/była jakaś różnica w rzepaku tym z RSM z herbicydem, a bez? Czy azot w tym bez został uzupełniony poźniej?

Przecież napisał 50/50 czyli dał RSM z herbicydem w celu dostarczenia N. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Tak śmiało można mieszać 100/100 rsm/woda i bez żadnych korekt wychodzi prawie bez różnicy a jeśli coś tam wychodzi to 10l w tę czy w tę da się przeżyć (oprysk doglebowy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Berrol    10

Witam , mam pytanie dotyczące RSM czy mogę go podać wiosną w jednej dawce zamiast w dwóch, ponieważ jest tam 50% formy amidowej i

później tylko sypnąć pod kłos?

Będę stosować RSM pierwszy rok9_9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

A ja mam jeszcze jedno pytanie, być może ktoś praktykuje. Oprócz tego że mam zamiar dodawać rsm z wodą do oprysku przedwschodowego w rzepaku, chcę dodawać też 100-150 l rsm do zabiegu glifosatem na ściernie że ścięta słomą. powiedzmy 100l rsm + 100 l wody a nawet np 50l wody + 150l rsm. 

I tu moje pytanie czy coś takiego nie osłabi działania na chwasty (przypalenia chwastów) wiadomo zabieg będzie wykonywany na zwykłych rozpylaczach do SOR, nie do Rsm. A może to RSM poprawi nawet skuteczność dzialania glifosatu, podobnie jak np siarczan amonu? Co myślicie?


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nie wiem czy poprawi ale tak na logikę to sam rozcieńczony RSM potrafi lepiej spalić jak glifosat, także myślę że masz załatwione chwasty i azot na mineralizacje.

Tylko zastanawia mnie pod do ten N na słomę? Bo przed rapsem to nie ma czasu na taki zabieg chyba, że jęczmień oz przedplonem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ale to w rapsie a tam glifosat nie ma sensu. W zbożu nie spotkałem się żeby ktoś przed na mineralizacje dawał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Ja się spotkałem z osobami które stosowały po pszenżycie gdzie dużo masy słomy było i twierdzą że na drugi rok prawie nie było widać tej słomy jak się odwraca ziemię zpowrotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

to po zbożach muszę siać tylko rzepak, nic innego nie mogę? Po za tym dlaczego nie ma czasu na taki zabieg jeśli żniwa kończę przeważnie w pierwszym tygodniu sierpnia, a rzepaki siejemy  od 25 do konca sierpnia.

glifosat nie pali roślin,  działa systemicznie, stąd moje pytanie czy poprzez poparzenie RSM jego działanie nie spadnie. czytaj czy środek zdąży dojść do korzenia.

siejąc zboże po zbożu azot na mineralizację słomy jest jeszcze bardziej wskazany niż pod rzepak. pozniej sa tylko z tego zarodniki grzybów i nic więcej a w dodatku po mineralizacji ile masz składników makro i mikro.
po kukurydzy nie trzeba N, po zbożach wskazane.

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

No rzeczywiście szybko ta lubelszczyna?, ja dopiero raps konczyłem w tym terminie. A co chcesz siać po zbożach?> Chodzi o to że raps lepiej znosi brak tej słomy niż ona jest, dlatego daję azot na mineralizacje już parę lat.  Zboża po zbożu uj nie weźmie, a po kuku wale weglan. 

 

Przecież jak dajesz siarczan to też nie spada skuteczność, a wręcz jest lepsza poprzez zakwaszenie. 

 

btw. w rapsie perz to nie problem żeby zwalczyć, mineralizacje załatwic z środkiem doglebowym od dwulisciennych. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

ale ile dajesz tego siarczanu a ile ja chce dać  rsm. Stężenie dużo większe, Glifosat do korzenia wnika przez części zielone rośliny, jeśli Ci RSM spali liście zwłaszcza w małej roślinie to glifosat może nie zadziałać, a roślina od korzenia może odbić, o to mi chodzi bo nie wiem czy to co chce zrobić nie będzie wyrzucaniem kasy w błoto jeśli chodzi o glifosat.
Jestem z małopolski pogranicze ze śląskiem a nie lubelskie ;)

co do rośliny następczej po zbożach zupełnie Cię nie rozumiem. na rzepaku świat się nie kończy. jeśli siałbym co rok rzpeak po zbożach to musiałbym go siać co 2-3 lata na tym samym polu.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pod strączki nie trzeba na mineralizacje to zostaje kukuruza albo jakie bulwy. No rozumiem, może gdybyś pryskał pod wieczór w podchmurną pogodę? Trudno powiedzieć bo RSM dobrze rozcieńczony to szybko potrafi zjarać jeśli warunki przypasują. Ewentualnie spróbować tak jak małą ilością wody tj 80-100l, tylko wodę zastępujesz RSM i glifosat w obniżonej dawce bo wiadomo stężenie inne przy tej ilości wody/rsm??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Jeśli sam RSM bez wody, nawet w takiej ilości to będzie teoretycznie jeszcze gorzej niż z woda ;) możliwe że i z samym RSM glifosat może działać normalnie dlatego pytam czy ktoś coś takiego praktykuje. Być może jestem pierwszy który tak zamierza robić a przynajmniej przetestować


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Brakło mi zbiorników na rsm i musiałem nalać do mauzera który ma wycięty u góry otwór 30/30 cm. Może tak stać czy lepiej przelać do takiego z korkiem. Wiadomo że ta dziurę to bym przykrył folia czy coś w tym stylu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

a taki rsm ma jakąś datę przydatność do spożycia ? ;)  zostało mi z tego roku 1000 l rsm 26s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

A co się ma jemu stać? Mi też na dnie beczki troszkę zostało ale dolałem nowy i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj