tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

A jakbu tak mausery wstawić do pustej chlewni na głębokiej ściółce? Cena rozumiem jest najatrakcyjniejsza w czasie gdy granula? Czy warto wogole brać pod uwagę RSM +S?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Idź w kierunku dużego zbiornika 20m3 i więcej,  podjedziesz i zatankujesz opryskiwacz np.zassiesz pompą opryskiwacza i na pole , a z mauzerami przy dużej ilości to się naszarpiesz . Ja mam 14 m3 od firmy sprzedającej nawóz , RSM 32 kupiony na zimę rozcieńczam(dolewam wodę) do 28 %. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Od kogo bierzesz RSM i ile trzeba dac za zbiornik?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Idź w kierunku dużego zbiornika 20m3 i więcej,  podjedziesz i zatankujesz opryskiwacz np.zassiesz pompą opryskiwacza i na pole , a z mauzerami przy dużej ilości to się naszarpiesz . Ja mam 14 m3 od firmy sprzedającej nawóz , RSM 32 kupiony na zimę rozcieńczam(dolewam wodę) do 28 %. 

 

 

Za każdym razem wybierasz do końca RSM? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

My mamy w beczce 5m3 i mauzerach tak jedno jak i drugie jest ok. Choć beczka o tyle fajniejsza że nie trzeba sie gibać co chwila z wężem. A w tym roku mieszałem poprzez wrzucenie pompy przywiązanej do deski i tak chodziła se pół dnia. Na dole mało co się ostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

@kula07 Rsm kupisz u każdego dealera grupy azotu bez problemu- warunek pełne auto, mniejsze ilości raczej od kogoś blisko Ciebie. W tym roku RSM nie wiem czy sprawdził się lepiej od granulki, mokra wiosna i opryskiwacze się topily-z siewka jednak łatwiej przejechać. Zboża u nas były slabo rozkrzewione i saletra bardziej pasowała. To napełnianie według mnie jest bardziej kłopotliwe niż big bag plus inwestycja w zbiorniki, pompy itp. Musisz dobrze przekalkulowa w dłuższej perspektywie. Można też kupić roztwór saletrzano mocznikowy z Grodna od agroloków chemirolow itp który jest tańszy o 20-30 zł a równie ok ale to decyzja każdego z osobna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Fakt, w tym roku u wielu granula napewno lepiej wyszła. Co do napełniania to mam uzbrojony opryskiwacz z wężem do zasysania więc problemu nie będzie. Wręcz dla mnie łatwiej byłoby napełnić opryskiwacz niż samemu obsługiwać dwa ciągniki zwłaszcza na działkach oddalonych kilka km od gospodarstwa.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja odkąd spróbowałem RSM nie dam się przekonać z powrotem do granuli. Precyzja dozowania  i zasięg czyli ładowność opryskiwacza wygrywają. Nie ma "nie dosianych rogów, nieproduktywnych uwroci czy dróg zasypanych nawozem, niedosianych miedzy czy nawożenia pola sąsiada. Do tego ładuję pełny opryskiwacz 2000l czyli ponad 2500 kg nawozu i jadę ścieżkami bez niszczenia upraw. Gdybym siał granulę byłby albo ciągnik od opryskiwacza w ścieżki i 600 kg saletry albo duży ciągnik, nowe ślady i 1200 kg w rozsiewaczu. Do  tego cena rsm a saletry. Dla mnie wybór prosty. 

Podobnie jak kolega Kula mam zawór 3 drożny przy pompie. Podjezdzam pod mauzery, zakładam przewód ssący, wkładam do beczki i... ręce w kieszeni. 1000l mauzer ciągnie mi ok 12 minut. 

Kula a z którego Powiśla jesteś? czyżby to koło Opola Lubelskiego?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja mam cam locka w opryskiwaczu i w mauzerach i wężem ciągnę bez rozlewania itp. Rozsiewacz akurat mam z regulacja lopatek wiec mi nie problem jechac jednymi ścieżkami z nawozem bo najpierw daje kizeryt. Co do działania na krzewienie to wg mnie rsm lepszy bo działa duzo szybciej. Co do kolein wiosna to tez jeden czort bo opryskiwacz do pelna wazy 2tony i rozsiewacz tez podobnie. Co do dokładnego rozsypywania granuli to juz kwestia rozsiewacza. W Kuhn mds921 dajesz lopatki na wysiew graniczny a dużym mds1142 mam boczny limiter wiec sąsiad może zapomnieć o darmowym nawożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Z Powiśla na pomorzu. Co do rozsiewacza, to mam 2150l czyli 2t spokojnie mieszcze,ma wysiew graniczny i dość precyzyjne ustawienia więc nie mam ani nie dosianych miejsc ani u sąsiada czy drodze nie sieje. Co prawda do opryskiwacza załaduje ponad 5t nawozu więc zdecydowanie więcej aczkolwiek czas załadunku sporo dłuższy. Chce wziąć na próbę i wtedy ocenić co mi lepiej wychodzi i się opłaca.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Za każdym razem wybierasz do końca RSM? 

Rsm " z zimy" idzie na 1 dawkę , później mi dowożą rsm 32 . Zbiornik mam nad ziemią 2 m , mogę spuścić do zera , ale jest za mały i muszę kupować część nawozu w sezonie .

@Kula07 RSM kupuję w AgroMałdyty (89)7586112 za zbiornik nie płacę , mają też autocysterny do ok.15 ton RSM , przywiozą i mniej . 

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Ja mam pytanie co do pierwszej dawki, mianowicie czy dając RSM zwiększacie ilość czystego N względem saletry? W RSM tylko połowa azotu jest szybko działająca w saletrze całość, a czesto na wiosne trzeba pobudzic rosliny do krzewienia. Przykładowo w tym roku na start dawałem 80N w saletrze , w RSM tylko 40N byłoby szybko działające przytej samej ilosci N. Czy nie lepiej zwiększyć ilość azotu w takim wypadku ? np do 100 czystego składnika zeby chociaz te 50 było wersji saletrzaniej na start? Co do granuli działanie u mnie zwłaszcza w tym roku wyglada super ale wkurza mnie jak jest nawet lekki wiaterek i nie moge dorzucic mocznika do granicy  z saletra nie ma problemu ale na druga dawke lepsze efekty daje mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Rsm " z zimy" idzie na 1 dawkę , później mi dowożą rsm 32 . Zbiornik mam nad ziemią 2 m , mogę spuścić do zera , ale jest za mały i muszę kupować część nawozu w sezonie .

@Kula07 RSM kupuję w AgroMałdyty (89)7586112 za zbiornik nie płacę , mają też autocysterny do ok.15 ton RSM , przywiozą i mniej .

Dzięki. Będę musiał dryndnąć i się podpytać co i jak.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

My nie zmieniamy dawki N na ha względem tej która szła w saletrze. I po 2 sezonie mogę powiedzieć że nie wrócimy do saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Panowie a II dawka w rzepaku węże czy granula?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

U mnie w tym roku pszenica i rzepak dostały RSM26 + S i ładnie ruszyły z kopyta, w przyszłym sezonie chyba całość RSMu załatwię z siarką. Jak masz w chlewni jakiekolwiek źródła ciepła to nie powinno być intensywnej krystalizacji w przypadku RSM32.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Źródła ciepła brak. W przypadku RSM+S i tak yrzeba uzupełnić siarke w rzepaku, więc pytanie czy wogole warto w tym przypadku stosować ten nawóz.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Według mnie lepiej rzucić kizeryt czy jakiś inny granulat z siarką, chyba że ktoś nie ma rozsiewacza na taka szerokość co opryskiwacz. Druga dawka w rapsie kołpakami, szkoda czasu przezbrajać na węże. Węzami ino kukurydza po wschodach i N3 w pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Nawet nie chcąc uzupełniać siarki, dostarczy sie ją wraz z magnezem (siarczan mg, kizeryt) którego w tym nawozie nie ma, więc to oczywiste. Najlepiej popróbować z każdym rodzajem RSM. Przy braku źródeł ciepła może Ci skrystalizować, bo mróz przez mury i tak przejdzie w jakimś stopniu

Jeszcze co do RSM+S - trzeba by się zagłębić w temat i sprawdzić jak współgranie tych dwóch pierwiastków oddziałuje na przyswajalność i metabolizm azotu w roślinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Według mnie lepiej rzucić kizeryt czy jakiś inny granulat z siarką, chyba że ktoś nie ma rozsiewacza na taka szerokość co opryskiwacz. Druga dawka w rapsie kołpakami, szkoda czasu przezbrajać na węże. Węzami ino kukurydza po wschodach i N3 w pszenicy.

Co z przypaleniami?

 

Czyli najlepiej rozcieńczyć do 30?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Lałem trochę za późno (faza), były działki pod lasem że nawet rosa była to przypaleń nie było. Jedynie na nawrotach gdzie belka nakładała się, no i jak to spray bez kompa wiadomo gdzie ciągnik siadał ostro, ale odbił a był karłowaty. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No widzisz, byłem pewien, że przy II dawce rzepak się przypali.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Tak pszenicę jak i rzepak przy 2 dawce obeszły się u nas bez większego problemu. Jedynie  3 dawkę N na pszenicę laliśmy wężami.

A przy rzepaku nawet jak lekko go poparzy to nie ma to wpływu na nic bo bardzo szybko się zregeneruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mam ofertę na 32 za 715 netto na podwórku. Nigdy się cena RSM nie interesowałem. Czekać na niższą cenę?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Co z przypaleniami?

 

Czyli najlepiej rozcieńczyć do 30?

Przypala tylko ten rozcieńczony 30-28 ,mniej szkody robi 32 . 

w instrukcji stosowania jest napisane ,aby nie stosować na mokre rośliny (bo następuje rozcieńczenie poniżej 26 % i kropla traci napięcie powierzchniowe i zostaje na liściu)


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj