tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

thor1984    680

Wczoraj wolna chwilą podpiąłem opryskiwacz biardzki żeby zobaczyć jak pryskają te czerwone końcówki do rsm-u na głowicy obrotowej. Powiedzcie mi czy powinno być tak, że końcówki na przemian jedna rozpyla do przodu a druga to tyłu.  Na bocznych lancach nawet nieźle to wygląda ale na tej krótkiej za opryskiwaczem to porażka. Końcówki pryskają na opryskiwacz po którym wszystko ścieka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

witam, gdzie w łódzkim kupie rsm pozdrawiam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Grupa Azoty PUŁAWY dostarcza RSM® głównie o stężeniu azotu całkowitego na poziomie 32%. Ze względu na najkorzystniejsze właściwości fizykochemiczne IUNG – PIB w Puławach zaleca stosować RSM® o stężeniu 28% N i o gęstości 1,28 kg/dm3. Podczas rozcieńczania skoncentrowany (32% lub 30%) roztwór saletrzano-mocznikowy RSM® należy dodawać do wody, a nie w kolejności odwrotnej. Takie postępowanie umożliwia dokładniejsze wymieszanie obu komponentów.

 

Takie zalecenie znalazłem tu;http://www.zapulawy.pl/401-rsm/lang/pl-PL/default.aspx pod zakładką "rozcieńczanie". Pytanie do stosujących, robicie tak? jest sens? Proszę o komentarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Co do działania na rośliny nie sądzę, żeby była różnica, co najwyżej (moim zdaniem) RSM 28 może delikatnie mocniej parzyć rośliny. Ja od 2 lat przy zakupie rozcieńczam RSM do ok 30% ale to z uwagi na to że kupuję jesienią i stoi całą zimę. Rsm 32 zawsze się mi krystalizował a już stężenie 30% wystarcza żeby zimował bez krystalizacji. I jak zalecają leję do zbiornika wodę i uzupełniam RSM. Leję ok 85l wody na 1000l zbiornik. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Stosowalem 100kg azotu na wielokwiatowa dyszami do rsm i nic nie pali bo wszystko splywa. Zabieg wykonać na suche rośliny by tłusta kropla splynela na ziemie

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Jak na tą chwilę chyba dobra cena. Ja dokładnie po tyle kupiłem we wrześniu i to 40 ton.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

32% jak skrystalizuje to od ponad 10lat mieszam patykiem i pompuję przez dolny zawór trochę na sicie w opryskiwaczu leży, ale jak dojadę w pole to się wymiesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

32% jak skrystalizuje to od ponad 10lat mieszam patykiem i pompuję przez dolny zawór trochę na sicie w opryskiwaczu leży, ale jak dojadę w pole to się wymiesza.

W czym i gdzie trzymasz ten RSM? 

Z jakiego regionu polski jesteś? (chodzi mi o temp) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur-1990    15

Panowie pierwszy raz chcę zastosować RSM w zbożu ozimym i potrzebuje waszej pomocy wybrałem dysze firmy albuz czerwone 0.4 pytanie do was w ilu dawkach mam zasilać pszenice i jaką ilość RSM kupować i o jakim stężeniu czytałem wcześniejsze posty ale chce konkretnych odpowiedzi do mojej sytuacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Do RSM musisz mieć dyszę otworowe 7 lub 5 otworów a nie szczelinowe.Dawek RSM możesz dawać ile chcesz,tylko w późniejszej fazie musisz mieć węże rozlewające aby nie przypalić.Przed ruszeniem wegetacji wiosennej wystarczy zmiana samych dysz z kryzami.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Zasada jest taka ze kropla musi splywac. Tez mam dysze 6 otworowe i po pryskanej lace jak przejade to opony sa suche nie ma sladu rsm. Z tego co wiem to zboze w fazie zdzibla latwo popalic gdyz roztwor zatrzymuje sie na roslinie wiec trzeba zastosowac weze rozlewowe albo oogrodowe.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

W pszenicy do jakiej fazy najpóźniej można zastosować RSM bez węży. Myślę żeby na I dawkę dać saletrę bo pszenice są słabo rokrzone a na II RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ej kolego co ty piszesz. Małorolny faktycznie........ jak kłos się pojawi to bez węży pszenica spalona. Proponuję wejść na stronę PUŁAWY i tak gdzieś jest schemat w jakich fazach dawać RSM. Ja od 15lat stosuję sam RSM bez saletry i zawsze przyspieszam drugą dawkę żeby nie popalić. Nie można czekać z drugą dawką jak wyjdzie liść flagowy bo popalisz. Dajesz pierwszą i za 3-4 tyg. lejesz drugą. Trzecią najlepiej dać jak otwiera się pochwa liściowa i obowiązkowo na wężach. RSM trzeba się nauczyć dawać bo zależne jest podawanie m.in od przebiegu pogody. Radzę omijać upały i dni słoneczne. Dobrze jest dawać w nocy jak nie ma rosy, albo przed deszczem. W deszcz można ale tylko jak po słabych opadach poleje w nocy bo inaczej pszenica zrudzieje. Najgorszy efekt jak rozlewasz i przelotnie pokropi.... radzę odpuścić w takich sytuacjach bo rozcieńczony RSM pali całą roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

W deszcz wychodzi na to że można, bo cały RSM zostanie zmyty tak?? W dzisiejszych czasach trudno trafić w pogodę  <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ze względu na skład RSM i temperaturę gleby stosuję ponad 200l/ha 32% przed ruszeniem / na początku wegetacji najbardziej bezpieczny okres.

200l/ha 32% to 85kgN z czego polowa to amidowa dostępna dopiero po miesiącu 1/4 amonowa i tylko 1/4 czyli 21kgN azotu w formie azotanowej.

Od momentu strzelania w źdźbło rośliny stają się coraz bardziej wrażliwe, a RSM coraz lepiej się przykleja. Najlepszy efekt przed deszczem lub w trakcie, ale nie po deszczu bo może być różnie. Są odmiany o grubszej powłoce woskowej i RSM nie robi na nich wrażenia, ale np zboża jare nawożąc zgodnie z zasadami można lekko przypalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Stosując RSM pilnować się kilku zasad: nie rozlewać jak rano silna rosa lub w nocy deszcz- czekamy aż roślina wyschnie, unikajmy rozlewania w gorące dni (jeżeli to możliwe), przyspieszyć trzeba 2gą dawkę żeby za mocno nie popalić, na wężach przy trzeciej dawce najlepiej rozlać przed deszczem bo nieuniknione są poparzenia łodyg. Ja saletry na oczy nie widziałem od ponad 10lat i jestem zadowolony z RSMu. Na plus to spokojne pobieranie azotu i przy dawkach w pszenicy jakie stosuję (200kg czystego N\ha) nigdy nie wyległa mi pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

A w rzepaku jak jest, też trzeba tak uważać czy może lepiej kropla spływa. Chętnie posłucham rad praktyka, bo będzie to mój pierwszy raz w najbliższym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj