tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

ksys    23

Próbował ktoś dawać RSM razem z CCC na dokrzewianie pszenicy jednocześnie ?  Wiem , że nie ten rodzaj końcówek i sposób działania ale zawsze warto poeksperymentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję porady. Pojutrze planuję lać rsm 32 ale nie wiem jaką prędkością jechać w stosunku do ciśnienia. Ciągnik c- 360 bieg raczej 2. Niby kolega wcześniej wrzucił tabelkę ale w C-360 nie ma przecież prędkościomierza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kawałek stopera i miarka wystarczy. Też pryskam 60-tką ale ja zawsze pryskam 3 biegiem i 1200 obrotów. Wtedy mam ok 5 km/h. Ale z tego co wiem nie każda pompa będzie dobrze pracować przy takich obrotach. 

Krótko. Odmierzasz 100 m najlepiej wprost na polu gdzie będzie oprysk i mierzysz "w locie" czas przejazdu tych 100 m. Dalej prosta matematyka. prędkośc to droga/czas. Droga u Ciebie to 0.1 km a czas to czas zmierzony w sekundach podzielony na 3600 to Ci wyjdzie w godzinach. Dzielisz drogę przez czas i masz prędkość.

Z tabel przy obliczonej prędkości wybierasz sobie wydajność w kg/ha i odczytujesz ciśnienie z jakim masz pryskać. Wszystko.

  • Like 1

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

kolego dawałeś już wcześniej RSM z siarką? Na ten sezon chcem spróbować pierwszy raz na rzepak bo co roku dawałem 32%.

 

Nie dawałem go wcześniej. Pierwszy raz mam z siarką. Znajomy mi polecił że dobrze spisuje się w rzepaku. Dałem go dziś na pszenżyto. Zobaczymy co z tego będzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to napisz później spostrzeżenia z obserwacji bo ja już dwa lata przymieszam się to tego z siarka ale  mam obawy i kupuje 32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Panowie potrzebuję porady. Pojutrze planuję lać rsm 32 ale nie wiem jaką prędkością jechać w stosunku do ciśnienia. Ciągnik c- 360 bieg raczej 2. Niby kolega wcześniej wrzucił tabelkę ale w C-360 nie ma przecież prędkościomierza.

Kolego ja jak robiłem sobie pomiar to mi wyszło tak:

Ciągnik to Ursus c 360, 3 bieg szosowy:

- 1200 obr/min - 5,5 km/h

- 1300 obr/min - 6 km/h

- 1400 obr/min - 6,4 km/h

- 1500 obr/min - 7 km/h

- 1600 obr/min - 7,3 km/h 

 

Na 4 biegu szosowym przy 1200 obr/min wyszło 9,2 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

to napisz później spostrzeżenia z obserwacji bo ja już dwa lata przymieszam się to tego z siarka ale  mam obawy i kupuje 32

Jezeli Twoje obawy sa co do przypalen to powiem ze po dwoch tygodniach od zastosowania w pszenzycie i zycie mieszancowym do dnia dzisiejszego brak jakiegokolwiek przypalenia. Pogoda nie byla "ksiazkowa" gdy go rozlewalem i jest to pierwszy moj sezon stosowania RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Nie dawałem go wcześniej. Pierwszy raz mam z siarką. Znajomy mi polecił że dobrze spisuje się w rzepaku. Dałem go dziś na pszenżyto. Zobaczymy co z tego będzie.

 

 

A jak obliczasz ile azotu dać na ha? Wcześniej miałem 32% i bez niczego. Dzisiaj przyjechał z siarką i nie wiem jak liczyć.... ma 26% N i 3% siarki. Moje obliczenia np na rzepak bo 100kg daje na 1dawkę..... 310x1.26x0.26= 101kg. Dobrze licze? Ale waga to z siarką 1l= 1.29.... to jak w końcu liczyć....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

No właśnie chyba zajrze na ich stronkę bo chcem sobie dobrze wyliczyć. Niby proste ale ze względu na siarke to się namieszało trochę i w RSMie w głowie......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

to napisz później spostrzeżenia z obserwacji bo ja już dwa lata przymieszam się to tego z siarka ale  mam obawy i kupuje 32

 

W poprzednim roku po dwóch tyg od opryskania 32 było widac znaczącą różnice. Tylko wtedy ciepło było bo stosowałem późno. W tym roku wczoraj poszedł na pszenżyto, po tyg śmignę obejrzeć czy coś się dzieje, mam nadzieje że to ochłodzenie nie zaszkodzi zbożu bo będzie wstyd :unsure: Pierwszy na wiosce dałem azot w tym roku na pole, nikt jeszcze z niczym nie ruszył.

 

A co do wyliczeń to trudna sprawa. Dałem poprostu 200l/ha tak jak 32. Azotu mniej ale zobaczymy co z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Tu kolega wyżej pisał że przelicznik 1.28 Jak licze 310x1.26x0,26=101kg ale jak dam 310x1.28x0,28=111kg. Spora różnica się robi. Niby azotu jest 26% to powinno przez 0,26 mnożyć ale jak ta siarka jest to może przez 28? Weź tu policz.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Może azot trzeba liczyć tak jak piszesz przez 0.26 i po prostu doliczać siarkę 0.03... Ale nie wiem tak tylko "głośno myślę" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

do jakiej fazy można lać rsm 32% w pszenicy, po liściu flagowym jeszcze można? czy im wiecej sie wyleje tym lepiej bo kropla jest cięższa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam 

 

Potrzebuje kogoś kto wytłumaczy mi wszystko z RSM bo chce spróbować a jestem zielony w tych sprawach. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Po liściu flagowym oczywiście że można ale tylko na wężach rozlewowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Potrzebuje kogoś kto wytłumaczy mi wszystko z RSM bo chce spróbować a jestem zielony w tych sprawach. :)

 

masz 50 stron w tym temacie, miła lektura na dłuższą chwile.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Wcześniej mówiłem odnośnie jak przeliczać RSM26N+3S. Już sprawdziłem. 100lx1,28x0,26=33.28kgN.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz zastosowałem w tym roku rsm. Dla tych którzy chcą spróbować a się boją- polecam bo naprawdę warto. Namówiłem również kolegę i też jest bardzo zadowolony.

W dodatku jest sucho i nie zapowiadają większych opadów a rsm z suszą radzi ponoć sobie bardzo dobrze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

to napisz później spostrzeżenia z obserwacji bo ja już dwa lata przymieszam się to tego z siarka ale  mam obawy i kupuje 32

 

Witam. Po jedenastu dniach od zastosowania w pszenżycie RSM 26+S szału nie ma. Ale póki co uważam iż spowodowane jest to zimnymi nocami. Zobacze co będzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj