tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

eMWu    485

Endurak, sam sobie odpowiedziałeś, skorzystaj z tej tabeli, bo dla tej dyszy wymagane jest zastosowanie kryzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

Wczoraj kupiony cena 1040 brutto okolice lublina

za tonę czy za 1000litrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Ja w Piątek zamówilem 2 auta RSM32 w cenie 890 zł netto za tone .Miało być drozej na wiosne ale nie widać :) Pozdrawiam Pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur57a    0

Witam mam pytanie chodzi mi o dawkę RSM na h ile tego wylac i kiedY najlepiej pierwszą dawke i kiedy drugą [NIE MAM WĘŻY] TO TRZECIA dawka odpada chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Witam, a więc mam parę pytań odnośnie stosowania rsmu. Z pierwszych rzeczy chciałbym wiedzieć czy jest sens inwestowania w węże rozlewowe?? Mam w zamiarze kupić końcówki lechlera FD(wachlarzowe). I chciałbym stosować tylko dwie dawki. Czy w ogóle można zrobić drugi zabieg końcówkami a nie wężami? Bo w ogóle wydaje mi się że stosowanie węży na nierównych terenach jest dość hmm kłopotliwe ze względu na to że trzeba strasznie uważać na te węże jak i na to żeby czegoś nie połamać np głowic. I jakie dawki stosujecie w pszenicy, rzepaku czy kukurydzy. Jaki kolor rozpylaczy był by najlepszy?? Jeżeli dawki stosowane były by rzędu 100-300l na ha.

Edytowano przez PanJoker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

jeżeli chodzi o zboża na dwie dawki wystarczą końcówki w rzepaku jeżeli druga dawka będzie rozlewana do zwartego pąka to też można tymi końcówkami ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Czyli jednak nie ma co sobie zawracać głowy wężami?? A w rzepaku do zwartego zielonego pąka tak?? To w sumie też by chyba wystarczyło. A jakie dawki polecacie?? I czy jeżeli mam komputer w opryskiwaczu to czy mimo tego że jest inna gęstość rsmu to jeżeli ustawię sobie powiedzmy 200l/ha to tyle wypryska?? Czy jakoś to trzeba kombinować troszkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jak masz komputer to nic nie trzeba kombinować, ustawiasz tylko na zaworze maksymalne ciśnienie dla danych dysz (np. dla wielootworowych albuzów to 4bar).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

Witam

W związku z tym ze w stosowaniu RSM jestem laikiem mam kilka pytań.

Zacznę od tego że w naszym gospodarstwie nie zasilamy zbyt mocno rośli, z roku na rok zwiększamy natężenie nawożenia.

Chciałem spróbować zasilania wiosennego azotem w postaci RSM i była by to jedna dawka na start. Może mi ktoś przedstawić przelicznik granulatu na RSM?

W ubiegłym roku miałem Zyto hybrydowe i na dwóch dawkach mocznika 70kg/ha uzyskałem plon średnio 5,5t/ha. Dodam ze ziemie mam głownie klasy 5 i 4b śladowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Maksymalne ciśnienie dla danych dysz na zaworze?? A to komputer sam tego nie dobiera? I jeszcze jedno takie pytanie, czy to prawda że gdyby używać węży rozlewowych przy wczesnym stadium roślin to na polu był by wtedy efekt pasów??Czy to takie bajki które można sobie wsadzić między książki?? I jeszcze może takie małe pytanko, może nie do końca związane z nawozami ale pokrewne. Mam komputer bravo 180 i komputer nie daje mi jechać szybciej niż ok 6km/h (piszczy i pojawiają się czerwone sygnały na diodzie) czy możliwe że jest włączona symulacja prędkości? Bo gdzieś wyczytałem że jeżeli jest włączona to tak może się dziać? A jeżeli jest włączona to czy po wyłączeniu mógłbym pryskać szybciej?? Pompe mam 170 a belka 18m. Czy już szybciej nie da się pojechać bo pompa nie da rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

petroszz chodzi ci o zawartość azotu, ja przyjmuję że w 100 litrach 32 % jest 40 kg azotu im tak pryskam, na litry nie kg.

Co do pasów to mi się dyszę pozatykały , tak że nie lało z 5 otworków tylko z 2 lub 3, i tak z 2 dysze zatkały się na jednej działce. Nie chciało mi się czyścić, i potem pasy były widoczne.

Po wężach podejrzewam że było by strasznie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

A tak szczerze mówiąc to tak jak mówisz że pasy mogą być, bo tak teraz sobie myślę, że kryza w wężu też może się zatkać i wtedy tego widać nie będzie. Niby nie powinno być takiej sytuacji no ale wszystko może się zdarzyć. Zresztą nawet gdyby się nie zatkała to jednak mi się wydaje że ten efekt pasów we wczesnym stadium rośliny był by widoczny. A na końcówkach zawsze widać czy leci czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Też mam bravo 180 i pierwszy raz słysze o symulacji prędkości, trzeba będzie w końcu przeczytać instrukcję. :) Te maksymalne ciśnienie jest po to, aby komputer nie dobrał wyższego ciśnienia, gdy nie jest to zalecane dla danych dysz i myślę, że z tego powodu te piskanie.

 

Aby ustalić maksymalne ciśnienie, włącz zawór główny przy działającej pompie (oczywiście sekcje wyłączone :) ), zawór na sekcje (manualny na opryskiwaczu) musi być otwarty (jeżeli mano,metr jest na sekcjach), ustaw dawkowanie manualne na komputerze (M zamiast A ma się wyświetlać na na dole po prawej), następnie na manualnym pokrętle przy opryskiwaczu ustaw tyle, aby manometr wskazywał dane ciśnienie maksymalne dla danych dysz. I tyle. Jak np. dysze wymagają 6 bar, to tyle ustawiasz przed zabiegiem, aby nie robić zbyt drobnej kropli (np. jadąc zbyt szybko) i nie narażać ich na zbyt szybkie zużycie.

 

EDIT: nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem z sekcjami więc się poprawię: sekcje na komputerze wyłączone, zawór manualny na sekcje otwarty.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Tam piszę tak...:

Symulacja prędkości poruszania się pozwala na dystrybucję produktu również bez miernika prędkości zainstalowanego na kołach. Symulacja jest nastawiona na 6 km/godz i może być zmieniana poprzez trzymanie wciśniętego klawisza OK lub posługując się klawiszami GÓRA i DÓŁ. Posługując się tą funkcją dozowanie nie może być rzeczywiste ponieważ nie może zostać dokonany pomiar prędkości.

 

czyli jeżeli ja dobrze rozumiem to mam zamknąć wszystkie sekcje, potem mam włączyć przyciskiem pryskanie, następnie(tym zielonym prokrętłem co na obrazku http://allegro.pl/komputer-arag-i3947836715.html ) mam ustawić na max 6 bar jeżeli tak wymagają końcówki? Ale wtedy gaz w ciągniku trzeba ustawiać taki z jaką prędkością się pryska tak?? Czyli powiedzmy ja pryskam tak na 1480obrotów.

 

Bo już zbaraniałem totalnie...

 

A co do tematu to po dzisiejszych rozmowach z pewnymi panami jestem już raczej zdecydowany na zakup końcówek lechler FD. No i trzeba zacząć rozglądać sie za rsm32. U mnie jak na razie cena tego środka to 1080zł brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Jeszcze ja mam pytanko:

Jeśli będę stosował RSM 32 w ilości 220-230l/ha w pszenżycie i pszenicy w fazie strzelania w źdźbło, to czy nie popali mi roślin ? :)

Rozpylacze będą najprawdopodobniej ESI od Albuza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Obroty na wałku wystarczą 300-350 obr/min. (aby ciągnik nie pracował na niskich obrotach dla opcji 540EKO, ja regulację ciśnienia dokonuje podczas mieszania środków - zwiększam ciśnienie podczas mieszania dla większej efektywności, obniżam przed wyjazdem w pole), obroty nie mają one dużego znaczenia przy ustawianiu maks. ciśnienia

 

Tak, kręcisz tym zielonym pokrętłem i dobierasz maksymalne ciśnienie dla danych dysz, w ten sposób unikasz także pryskania zbyt drobną kroplą przy reszcie zabiegów (wtedy, jeżeli jedziesz za szybko, to komputer pika, że nie może wypryskać pełnej dawki). A co do symulacji - ja wożę ze sobą po prostu tabelę wydatków cieczy i dobieram taką prędkość, aby kropla była dopasowana np. dla prędkości wiatru i rodzaju środka ochrony.

 

Zależy, jak rozumiesz faze strzelania w źdźbło - masz na myśli początek? Ja pryskałem raz na liść podflagowy (właśnie ESI) i to był błąd (małe, punktowe poparzenia, skąd rozwinęły się infekcje) - RSM najpóźniej na pod-podflagowy, później albo węże albo mocznik dolistnie. Albo można się pokusić na pryskanie nawet na flagowy, ale jest jeden warunek - musi naprawdę mocno wiać, tak z ponad 60km/h (reszta jak dla normalnego zabiegu - suche rośliny etc.), wtedy kropla szybko spłynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

chodzi mi o początek strzelania w źdźbło, nie poparzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Lekko przypali, ale to nie będzie mięć żadnego wpływu na rozwój roślin czy rozwój chorób. W jednym miejscu nie przekręciłem głowicy (było ustawione na brak końcówki) i prysło na maxa, rośliny były całkiem popalone na odcinku 1m, szerokość pasa 30cm, ale spokojnie odbiły. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Pytanie w sprawie sprzedaży RSMu 32- cena przykładowo 1000zł/t

W bańkach jest 1000l, to płacę 1000zł czy 1320 jak waży 1000l RSMu 32 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj