tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

eMWu    485

Nie musisz, ale to bardzo wygodne, ale rozumiem, to dodatkowy koszt. Wymiana końcówek to jednak żmudna robota i czasochłonna, szczególnie jeśli ledwie wchodzą na głowicę - wtedy bez francuza ani rusz.

 

Kolor (wielkosć kryzy) dopasowujesz do wydatku cieczy jaki Cie interesuje przy danej predkosci - podalem wcześniej link do tabelki, tam mozesz zobaczyc wydatki dla danych predkosci i cisnien roboczych. Niestety, jeśli tego przeliczania nieopanujesz, to może byc ciężko przy wyliczaniu dawki. Gdybyś chciał dokładniejszych wyjaśnień, to jestem dzisiaj do wieczora (nauka na studia...), może jutro rano wejdę, później będę dopiero w poniedziałek.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Te kołpaki co masz w opryskiwaczy to tych dysz z Albuza nie bardzo założysz. Bo kołpaki są w środku prostąkąntne, a te dysze do RSM okrągłe, Musisz dokupić kołpaki, albo poprzewiercać kołpaki.

Ale po załlożeniu dysz do oprysku, będzie mały problem z ustawieniem dysz pod dobrym kontem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Nie musisz, ale to bardzo wygodne, ale rozumiem, to dodatkowy koszt. Wymiana końcówek to jednak żmudna robota i czasochłonna, szczególnie jeśli ledwie wchodzą na głowicę - wtedy bez francuza ani rusz.

 

Kolor (wielkosć kryzy) dopasowujesz do wydatku cieczy jaki Cie interesuje przy danej predkosci - podalem wcześniej link do tabelki, tam mozesz zobaczyc wydatki dla danych predkosci i cisnien roboczych. Niestety, jeśli tego przeliczania nieopanujesz, to może byc ciężko przy wyliczaniu dawki. Gdybyś chciał dokładniejszych wyjaśnień, to jestem dzisiaj do wieczora (nauka na studia...), może jutro rano wejdę, później będę dopiero w poniedziałek.

 

aha, zaczynam już powoli czaić te kolory w tabelce- są to różne rozpylacze tak ? niebieski czerwony i brązowy?

wiem, że jak pryskamy jedziemy około 8km/h i wychodziło nam 250l/ha więc jak kupię czerwone rozpylacze jadąc z prędkością 8km/h to powinno mi wyjść 217l/ha RSMu a ciśnienie powinno być 3,3 bara tak ? :)

 

 

 

@tomek72 jutro zrobię zdjęcię swoich rozpylaczy po odkręceniu i wrzucę, zobaczymy co i jak wtedy :)

a koszt obrotowych głowic 3,4 pozycyjne wyniósłby pewnie około 30zł od sztuki nie ? ale doszłoby wtedy dodatkowo kupić też rozpylacze co wyniosło by ponad 50 zł ;/

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Potwierdzam, ale na rozwiertywanie kołpaków to szkoda zachodu, tym bardziej, że już się nie będą nadawać do zwykłych dysz; za kołpak do ESI (typu arag) płaciłem 3zł (nie jest to zabójcza kwota, a kołpak i uszczelka z bottagro znakomitej jakości, kołpak super wchodzi na głowicę, z lekkim oporem), radziłbym też dokupić uszczelki (przy przekładaniu mogą się pogubić, a bez uszczelki nie popryskasz), 1 szt/1zł.

 

Tak, zgadza się. Zresztą w tabelce też podana jest ilośc RSM-u 32 z tego co pamiętam, zaraz obok ilości wody/ha. Dawka/ha RSM-u 28 przy tym ciśnieniu i prędkości będzie nieco większa (wsp. korekcyjny 1,13).

 

EDIT: no tak, głowice obrotowe 30zł, końcówka 18zł, kołpak 3zł, uszczelka 1zł. Te głowice tylko poleciłem z racji wygody, sam tego używam i jest to mega wygodne, szczególnie jeśli jakieś końcówki ciężko wchodzą na głowicę, wtedy się namordujesz przy przekładaniu,a tak to tylko przekręcasz i gotowe. A na zimę łatwo (1 śrubka) odkręcisz głowicę z różnymi rozpylaczami, aby ceramika z ESI nie uszkodziła się od mrozów, jest wrażliwa na pękanie. A w przypadku posiadania obrotowych głowic za rok możesz sobie dokupić np. dodatkowo rozpylacze eżektorowe, wtedy odpada Ci przekładanie końcówek jeżeli mocniej wieje, wtedy przekręcasz na eżektory i jedziesz z opryskiem.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

I kołpaki, bo Twoje do średniokroplistych nie pasują (koszt jednego to 1zł). Najlepiej nie kupuj na allegro, tylko zadzwoń do bott agro, oni są głównym importerem albuza do Polski. Uszczelki kupiłbym komplet, bo mogą być lepszej jakości, zresztą przy przekładaniu moga się pogubić i wtedy będziesz mieć problem jeżeli nie kupisz chociaż paru sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

takie głupie pytanie :D

jeśli ma rozpylacze do RSM to kołpaki gdzie montuję ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

To jest kołpak (w tym przypadku typu hardi):

ko%3DC5%3D82pak%3D20hardi%3D208%3D20mm_1.png?template=generic

Do niego wkładasz dysze typu ESI i inne, które nie są zintegrowane z kołpakiem. Kołpak przedstawiony przez Tomka jest zintegrowany z otworami, ma jednak wymienną kryzę (ta blaszka z otworem - otwór reguluje wydatek cieczy).

 

EDIT: polecam dysze przedstawione przez Tomka,z tego co widziałem nie powinny lać Ci po belce, a są tańsze. Ja mam ESI wyłącznie z powodu konstrukcji belki mojego burego.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Te co dałem link, to miałem taki parę lat i byłem zadowolony, teraz mam z Albuza, ale dlatego że innych nie mogą do tecnomy założyć, a tamte dodałem do opryskiwacza ja go sprzedawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

czyli podsumowując potrzebuję:

1- rozpylaczy

2- kołków z kryzami

3- uszczelek

?

 

jeszcze pytanie, dlaczego kołpak w linku tomka ma otwory z boku a rozpylacz ma ESI ma na dole ?

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Bo ESI jest tak skonstruowany, żeby nie lać po belce, jeżeli inne rozpylacze rozpylające pod kątem leją. W Twoim opryskiwaczu z tego co widziałem nie powinno się nic takiego dziać, ale sobie sam zobacz, czy nie tam jakiś zakamarków, gdzie RSM mógłby zostawać na balce w razie równoległego wylewania wzgl. podłoża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

zobaczę, jak się nada ESI to będzie on, jutro zobaczę co i jak jest w moim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ciężko po tych zdjęciach coś wywnioskować, ale ESI będą się nadawać na 100%, ale może pasowałyby tańsze dysze. Nie ma gdzieś na necie zdjęcia belki Twojego opryskiwacza? Model może być inny, byle belka była tej samej konstrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Jak byłem na szkoleniu z puław na temat rsm to twierdzili że te lechlery , mają najlepszy stopień pokrycia roślin . Ogólnie bardzo je chwalili...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Ciężko po tych zdjęciach coś wywnioskować, ale ESI będą się nadawać na 100%, ale może pasowałyby tańsze dysze. Nie ma gdzieś na necie zdjęcia belki Twojego opryskiwacza? Model może być inny, byle belka była tej samej konstrukcji.

 

 

http://pictures.trader.pl/pictures/KupSprzedaj/800x600/1/3c/41/A90C62211AD2688626AA045535E5DE17.jpg

 

coś w tym stylu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Wydaje mi się, że powinny pasować zwykłe końcówki do RSM-u (takie jak podał tutaj wcześniej Tomek73 - lejące do tyłu, a nie w dół jak ESI), ESI pasują do każdego typu belki. W razie kupna końcówek ESI konieczne dokupienie kołpaków, zalecane uszczelek (w razie zgubienia starych nie popryskasz) i kilku filtrów na głowicę na zapas (w razie zgubienia/uszkodzenia/zapchania na polu nie musisz czyścić, wystarczy zmienić).

 

A co do RSM-u to dzisiaj do mnie przyjechał, jest jeszcze ciepły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Odnośnie RSM, to jest to nawóz doglebowy i "dobre pokrycie roślin" spowoduje poparzenie i uszkodzenie rośliny, rozpylacz do RSM powinien gwarantować szybkie dotarcie nawozu do gleby, poniżej link jak pracuje dysza do RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Wydaje mi się, że powinny pasować zwykłe końcówki do RSM-u (takie jak podał tutaj wcześniej Tomek73 - lejące do tyłu, a nie w dół jak ESI), ESI pasują do każdego typu belki. W razie kupna końcówek ESI konieczne dokupienie kołpaków, zalecane uszczelek (w razie zgubienia starych nie popryskasz) i kilku filtrów na głowicę na zapas (w razie zgubienia/uszkodzenia/zapchania na polu nie musisz czyścić, wystarczy zmienić).

 

A co do RSM-u to dzisiaj do mnie przyjechał, jest jeszcze ciepły.

 

 

mógłbyś mi zaproponować jakieś kołpaki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

zle to trochę sformułowałem chodziło mi ogólnie o pokrycie w przypadku lechlera poprzeczne pokrycie niech będzie gleby ( choć wiadomo że krople rsm spadaja również na rośliny a następnie dzięki dużej kropli i ciężarem spływają na glebe ) . Ja raczej wybiore albuza ponieważ nie trzeba przerabiać belki i w ogóle jestem zadwolony z tej marki . Panowie a jak wygląda sprawa z dawkowaniem rsm przez komputer , czy trzeba również stosować współczynnik korekcyjny ?? czy może przepływomierz ogarnie inną gęstość rsm ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Kołpaki kupujesz pasujące na głowice i do końcówki, w tym przypadku ESI. Musisz sobie zobaczyć, jakiego typu masz głowicę (rau/arag - czym się różnia musisz sobie poszukać w googlach - a różnią się średnicą). Kołpaki kupuj razem z dyszami, bott agro powinien miec dobrej jakości, sam kupowałem w "w.g.w", ale ich już nie mogę znaleźć w sieci.

 

Potwierdzam, RSM-u wylewa sie minimalnie mniej, do 3-5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj