tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

tomek73    576

U mnie filtry zabijało przy pierwszym opryskiwaczu, jak wsypałem do opryskiwacza. Potem rozpuszczałem w ciepłej wodzie i mieszałem wiertarką. Żadnych problemów nie było już. Do 15 litrów wsypywałem 4 kr inchibitora i mieszałem.

Czy działa, to jest pytanie. Podejrzewam że na pewno podziałał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

też chciałbym aby zadziałał bo użyłem na 100 ha a na 50 nie uzyłem i różnicy żadnej stąd też moja opinia powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czytałem że inhibitory ureazy zabijają bakterie glebowe, więc zawsze warto się zastanowić czy warto go stosować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

A ja też testowałem i jest różnica, mocznik później zaczyna działać, widać to w pszenicy w której wylałem na 1 dawkę RSM z inhibitorem - jest ciemniejsza od pszenicy zasilonej RSM-em bez preparatu. A do tego inhibitor: zapycha filtry, dysze (kryzy), śmierdzi jak jasna cholera, mocno się pyli, nie wiadomo jak to dobrze rozpuścić, żeby nie zapchało wszystkiego co się da. Nie wiem, czy będę to stosować w kolejnym roku, może na rzepak, gdzie pojadę z 1 pełną dawką N.

Bo trzeba kupować w płynie, nic nie smierdzi nic nie pyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

A ile kosztuje preparat płynny na tonę RSM-u? Bo z tego co kojarzę, to wychodzi dużo drożej. Wg. producenta inhibitor nic nie robi bakteriom glebowym, google też milczy na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

witam

 

na jakich obrotach i prętkościach pryskacie???

Czy to się zachowuje jak inne opryski na zółtych czy niebieskich dyszach???

 

Będę pierwszy raz pryskał i nie wiem jaką prędkością., pomóżcie

 

D.

RSM sie rozlewa a nie pryska i musisz mieć końcówki do RSM a predkość to w zależności jakie masz kryzy i ile litrów chcesz rozlac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ile kosztuje preparat płynny na tonę RSM-u? Bo z tego co kojarzę, to wychodzi dużo drożej. Wg. producenta inhibitor nic nie robi bakteriom glebowym, google też milczy na ten temat.

Widziałem badania jednego z prof. na mojej uczelni że jednak szkodzi. Jakby nie patrzeć działa to odwrotnie do tego co bakterie robią więc musi ten inhibitor w jakiś sposób je wyłączyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinK88    0

witam jakie końcówki stosujecie -polskie czarne z 7 otworami do tyłu

czy zielone np albuz z otworami skierowanymi w dół podobno mniejsze prawdopodobieństwo poparzenia ze względu na większą siłę kropli

 

Moim zdaniem to zależy od belki jaką masz zamontowaną w opryskiwaczu - nowsze / szersze belki są bardziej masywne, bardziej zabudowane. Zastosowanie przy takim opryskiwaczu opraw z 7 otworami może powodować, że część RSM będzie lała się na belką przez co będzie powodowało to straty cieczy, możliwośc popażenia roślin i oczywiście szybszą korozję elementów belki. W konstrukcjach starszych lub o mniejszej szerokości roboczej np 12m nie powinno być z tym problemów.

 

Jeśli chcesz stosować dysze ESI Albuza najpierw musisz określić z jaką prędkością chcesz pryskać i ile RSM na 1ha chcesz wylać. Te dysze są o tyle fajne, że strumienie spadają pionowo w dół i sa równomienie rozłożone. A jeśli masz już AVI TWINY to te dysze będą pasowały do tych samych kołpaków.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zadzwoń do tego gościa 668 409 760, on pomoże ci dobrać odpowiednie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Stosuje ktoś RSM w kukurydzy? bo zastanawiam się nad zastosowaniem tego w następnym roku. Myślę nad założeniem węży rozlewowych do opryskiwacza. Jednak moje pytanie polega na tym, że chciałbym stosować ostatnia dawkę RSM dopóki tylko będzie możliwość wjazdu na pole, tylko dysze w opryskiwaczu są co 50 cm, a ja myślałem przerobić go tak żeby zrobić węże co 75 tak żeby idealnie pomiędzy rzędami lać? Jak uważacie? Dodam że ten opryskiwacz miałby zastosowanie tylko do RSMu także nie szkoda byłoby mi to przerabiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Możesz tak zrobic. Ja tak robiłem- http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=145&image_id=6750

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Powiedzcie jak to jest z rozlewaniem RSM 32 na zamarzniętą ziemie, wiem że roślin się nie uszkodzi, ale jak się ma sprawa z jego krystalizacja bo przecież lejemy go przy - temperaturach?

@Bartek72511 ja planuje 400l/ha odrazu przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

I jak kolego oceniasz działanie RSMu? Ile dawek stosowałeś, w jakiej ilości i w jakiej fazie?

150l z ureaza przed agregatem i 150l z ureaza powschodowo.Jak wyjdzie nie wiem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe33    1

Witam,

 

muszę się Wam pochwalić jak rozwiązałem problem brunatniejącego i krystalizującego RSM'mu. Otóż sam leję RSM'em ale i też i troszeczkę handluję nim z Czechami. Problem z brunatniejącym RSM'em w stalowych zbiornikach niepowleczonych wewnątrz jest znany i przy sprzedaży RSM'mu stanowi DUŻY problem. Ale trzeba dodać, że problem ten dotyczył także mnie - ponieważ drobiny rdzy przelatujące przez układ opryskiwacza go po prostu niszczą.

Odważyłem się więc i zakupiłem na allegro, najpierw na próbę 2szt., zbiornik gumowy 25m3 ze specjalnej wielowarstwowej gumy z aluminiowymi przyłączami. I powiem wam rewelacja - RSM czyściutki jak z fabryki, dodatkowo rekrystalizuje po zimie po kilku dniach (jak chcesz szybciej wystarczy trochę poskakać po zbiorniku, zbiorniki posiadają wewnątrz specjalne zawory grzybkowe zapobiegające parowaniu wody z RSM'mu - więc nic nie trzeba dolewać kombinować. Zgodnie z sugestią gościa od którego kupiłem w między czasie, gdy nie trzymam w nim RSM'mu, leję do niego wodę ze studni żeby się nagrzała.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Stosuje ktoś RSM w kukurydzy? bo zastanawiam się nad zastosowaniem tego w następnym roku. Myślę nad założeniem węży rozlewowych do opryskiwacza. Jednak moje pytanie polega na tym, że chciałbym stosować ostatnia dawkę RSM dopóki tylko będzie możliwość wjazdu na pole, tylko dysze w opryskiwaczu są co 50 cm, a ja myślałem przerobić go tak żeby zrobić węże co 75 tak żeby idealnie pomiędzy rzędami lać? Jak uważacie? Dodam że ten opryskiwacz miałby zastosowanie tylko do RSMu także nie szkoda byłoby mi to przerabiać.

 

Ja pryskałem grubą kroplą grubo po wchodach, część RSM-u poszła przedsiewnie, kolejna miała być po szpilkowaniu, ale nie dało rady wjechać w pole i RSM był lany jak kuku miała 2-3 liście. Bałem się, że ubije rośliny, gdzie kropla dostała się do środka (do pochwy przy 'sercu'), ale żadnych strat roślin nie było. Ale kolejnym razem już nie odważę się na coś takiego, azot pójdzie w moczniku przed uprawą, za dużo zabawy z RSM-em w kukurydzy, ew. jeżeli dorobię się znaczników pianowych to może na połowie areału wyleję pełną dawkę pod agregat.

 

Ma ktoś jakieś przemyślenia odnośnie inhibitorów? I o co chodzi z tymi zbiornikami - czy ten na dzierżawę z puław nie jest zrobiony z tworzywa/nierdzewki? I czy kolega pepe33 przypadkiem nie sprzedaje/dzierżawi podobnych zbiorników? Pytam się, bo paletopojemniki są bardzo niewygodne, w dodatku w dużym zbiorniku nie będzie kłopotu rozwodnić RSM-u do 28 wodą z siarczanem magnezu. W tym roku wystarczyło 20 dni mrozu aby zrobiły się 20-30cm skorupy na dnie mauserów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur57a    0

WITAM mam pytanie chodzi mi o rsm chciał bym w tym roku spróbowac na przenicy zimowej ile na ha i kiedy najlepiej i ile razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Koledzy możecie powiedzieć czy moje wyliczenia są dobre odnośnie ceny czystego składnika.

Mocznik 1600 zł/tona

RSM 32 1150 zł/tona

 

Mocznik 1600/460= 3,50 za 1 kg azotu

 

RSM 32%

 

1000 l waży 1320 kg co daje 42 kg azotu a więc za 1 kg azotu zapłacimy 1150/420= 2,75 zł

 

Różnica wychodzi mi 0,75 zł na kilogramie.

 

Pytanie tylko czy dobrze to wyliczyłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

RSM32 ma 32%, więc tona kosztująca 1150zł brutto generuje koszt 1kg N na poziomie 3,59zł (1150/320=3,59),

natomiast mocznik to koszt 3,48zł/kg N (1600/460=3,478),

 

ale są to różne nawozy i bardzo trudno jest je porównywać, jednak można jednoznacznie stwierdzić, iż zarówno mocznik w tej cenie jest za drogi (importowany kosztuje poniżej 1300zł/t brutto) a RSM w tej cenie jest już bardzo drogi, jeśli kg N jest droższy niż w moczniku, bacząc na wysokie koszty magazynowania i aplikacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Więc w moim obliczeniu jest błąd? Sprzedawca mówił, że w 1000 litrach rsm-32 jest 42 kg czystego azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Prawie dobrze mówił bo w 1000 litrach jest 425 kg azotu, a nie 42, w tonie jest 320 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

W 1000l jest 420kg N jak już.

 

@tomek73 nie widziałęm twego posta.

@kissmy drogi masz ten mocznik z importu.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Jak z stosowaniem RSM razem z zabiegami fungicydowymi?? Można? Jeśli tak to jakie dawki na jaką faze żeby było bezpiecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj