tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

wiesko    15

Ktoś z was stosował RSM na kukurydzę przedsiewnie lub bardzo wcześnie?

Bo ja np. stosowałem już na taką większą:

kukurydza_32212_359_3384.jpg

 

A chodzi o to, że RSM = opryskiwacz ciągany.

I w tym roku prawie pół areału kukurydzy będę miał na takich porypanych działeczkach, kliny, nie równe, malutkie. I jak w takiej dużej zacznę jeździć tym opryskiwaczem to pół wygniotę.

Przed siewem chcę dać 150kg/ha mocznika. I później RSM 32 200kg/ha.

Jak wam się to widzi aby ten RSM dać jak kukurydza ledwo co z ziemi powyłazi albo i przed? Nie za wcześnie go zaaplikuję?

Słyszalem o stosowaniu RSM w ilosci 200-250 l zamiast wody przy odchwaszczaniu doglebowym. Ponoc faje efekty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Że np. Lumax + RSM i pryskać tak glebę po zasiewie kukurydzy? Czy sam RSM na malutkie siewki chwastów?

 

Raz robiłem próbę z RSM że przekręciłem głowice na normalne rozpylacze do oprysków i pod cofałem do płota całą szerokością opryskiwacz  (kiedyś zawsze tam sterta słomy była i wszystko rośnie tam jak głupie) i przez chwilę puściłem RSM., aż rośliny były mokre. A rośnie tam przeważnie perz i wszelkiego rodzaju trawy oraz oset (czyli rośliny preferujące dobre warunki), wysokość powyżej kolan ich była bardzo gęste jak szczota marketowa żyłkowa dobrze by się spociła przy nich. I powiem ci że nic im nie było po tej akcji. Wierzchnie liście po kilku dniach z czarniały i pewnie uschły na koniec, ale miedza jak była bujnie zarośnięta tak też została do końca sezonu wegetacyjnego.

 

Jednak na młode siewki może i faktycznie to zadziałać super. Tylko teraz utraf w odpowiedni termin i czy nie zagrozi to kukurydzy która będzie się przebijać przez tą warstwę rozlanego RSM??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Wodę zastępujesz RSM, nigdy nie praktykowane w kukurydzy ale słyszałem. Za to znam osoby które w rapsie przy doglebowym odchwaszczaniu stosują taką technikę, tylko że 100-120l RSM a reszta uzupełnia wodą do ~200l plus oczywiście herbicyd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jaka grupa herbicydów może się orientujesz? Chodzi o to aby jakaś reakcja nie zaszła po między herbicydem a N.

 

Bo jak nieraz dzwoniłem do producentów czy ich przedstawicielstw na Polskę, zapytać czy można mieszać substancję x z substancją y,

to jeśli kiedyś był na rynku środek który zwierał w swoim składzie substancję x i substancję y to odpowiadają że można, a jak nigdy wcześniej w niczym nie połączono tych substancji to mówią że nie wiedzą i zalecają pryskać oddzielnie nie robić mieszaniny zbiornikowej. Ot taka ich wiedza. To jak zapytam o RSM to już całkiem kopara im opadnie więc najlepiej aby ktoś kto to praktykował nam tu poopowiadał co i z czym w jakich ilościach. :huh:

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Rapsie to standard chlomazon + metazachlor, a w kukurydzy to nie wiem, mozliwe że w jakiejś prasie rolniczej wyczytałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    325

Witam wszyskich jestem tu nowy prosze o wyrozumialosc mam pytanie odnosnie rsm 1 raz mam zamiar bawic sie z rsm koncowki kupilem esi niebieskie czy na 1 rozlewanie na rzepak lepiej dac rsm 26 z siarka czy 32 a na drugi z siarka i w opisie tych koncowek pisze ze lance maja byc 60 cm nad ziemia czy to tak ma byc? Bo jak patrzylem jak inni leja to bylo to przynajmniej pultora metra nad ziemia no i jakie dawki na 1 i na 2 zabieg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Dokładnie wodę zastępuje się rsm. Rsm jest"tłusty" co pełni funkcję olejanu ale jest o wiele lepsze od niego i tańsze. W QQ najlepszym momentem z doświadczenia mojego znajomego jest termin bezpośrednio po siewie lub na 3 dni przed wschodami. A i dawkę np lumaxa można zmniejszyć o 10-15%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

W kukurydzy może być problem bo RSM ogranicza działanie terbutyloazyny która wschodzi w skład lumaxa, jednak z większością substancji nie powinno być problemu w stosowaniu doglebowo przedsiewnie. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macherr    4

Witam ile maksymalnie można wylać RSM 32 na  drugą dawke na pszenice ozimą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Od 1 marca prawie cała Polska jest na OSN-nach, jak dobrze pamiętam na pszenicę można dać 180kg N na cały okres wegetacji.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829

z tymi OSNami jeszcze do końca nic nie wiadomo, wczoraj byłem na szkoleniu i mówił, że PRAWDOPODOBNIE cała Polska sie załapie. byłoby super bo w poprzednich dwóch latach nie można było u mnie wejść w poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek5314    72

zakupilem w Tym roku 2 zbiorniki rsm 28 prawie 2600kg, na ile to mi ha wystarczy pszenicy ozimej, jakie cisnienie mam ustawic na opryskiwaczu i jakim biegiem jechac tak jak przy zwyklym oprysku, jakie mam kupic specjalne koncowki do tego rozlewania w opryskiwaczu sa takie co wystarczy dokupic

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek5314    72

ja cos gdzies kiedyś slyszalem ze najlepiej wzias te z otorami do dolu a nie po bokach, patrzylem  te albuz esi tylko jestem ciekawy czy one beda pasowac do mojej glowicy czy one sa do opryskiwaczy firmowych, tylko sa tez rozne kolory tych rozpylaczy albuz esi?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Kolor sobie dopasowujesz pod siebie tz. pod prędkość pracy oraz zadaną ilość którą chcesz podać. Oczywiście musisz również patrzeć na ciśnienie. Jakie masz głowice? Jakie kołpaki przy nich masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek5314    72

glowice mam taka

iloci jaka chce podac to nie wiem nie uzywalem tego nigdy,predkosc i cisnienie tez nie wiem jakie,  niech cos mi ktos podpowie chce to dac na 1 dawke N w pszenicy ozimej na 2 pojdzie saletra, mam 600l opryskiwacz 12m pryskam c360 tak normalnie to cisnienie od 3-4 jakies 1000-1200obr/min i 3 szosowa i tak do 300l wody na hektar mi wychodzi, a przy rsm 28 to nie wiem co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Tez w tym roku pierwszy raz będę stosował rsm na drugą dawkę. Mam opryskiwacz biardzki z przekrecanymi końcówkami i tak się zastanawiam z jakim ciśnieniem jechać aby było dobrze. Jak na zboża jadę 3-4 to z rsm myślę z nie więcej jak dwa. Zobaczę jak się nie dowiem to naleje samej wody i będę sam praktykowal ciśnienie i prędkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Radek więc tak. Masz głowice typu Rau. Jeśli będziesz chciał zakupić Albuza ESI musisz zakupić takie kołpaki http://wiktor-sklep.pl/product.php?id_product=2775

Ja w tym roku kupowałem ALBUZY CVI TWIN w bardzo dobrej cenie u Pana Grzegorza Wróblewskiego, najlepszą cenę oferuje. Podam Ci jego stronę http://www2.wgw.net.pl/

Kontakt masz na stronie, zadzwoń i Ci podpowie jakiego koloru musisz zakupić. Dostaniesz też tam kołpaki RAU potrzebne do Albuza. Zamów też tam sobie odrazu uszczelki silikonowe pod kołpak. Ostatnio dzwoniłem o cenę ESI i mówił mi 17 brutto z tym że już brałem wcześniej CVI TWIN. Na jesień będę również kupował rozpylacze pod RSM postawie na ALBUZY bądź Lechlery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

co lepsze do rozlewania rsm-kołpaki 7 otworowe czy 5otworowe dysze rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek5314    72

Przez internet nie chcialbym kupowac bo jak cos mi nie bedzie pasowac to aby problemy z wymiana tylko lepiej pojsc do sklepu i wybrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Mieszał ktoś rsm z borem? Nic się skoro nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj