tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Tomek90    2255

250 l rsm 32% to 330 kg w tym 105 kg N , wszystko w zależności jaką planujesz technologie nawożenia, na pszenicę jako 1 dawkę myślę ,że jest ok.

 

Ale na rzepak uważam ,że mało. Ja chcę praktycznie cały N załatwić 1 dawce rsm 32 %  wylać około 320 l/ha.

 

Jakie nawożenie, bo wychodzi grubo ponad 200kgN razem z saletrosanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt
Napisano (edytowany)

Powiedzcie mi RSM w takich ilościach nie przypali roślin?
PS: nie stosuje nie stosowałem ale zaczynam się tym interesować

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wracając do tematu zbiorników to czy zbiorniki po ropie, opale itd się nadają? Odnośnie tych co wcześniej o nich mówiłem, to dowiedziałem się, że to są zbiorniki po chemikaliach z Organiki Sarzyna. Strach mnie ogarnął z zakupem z takiego źródła.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marques    27

Jak najbardziej zbiorniki po ON i oleju opałowym będą się nadawały do magazynowania RSM. W zeszłym roku zakupiłem 9 zbiorników  2000l  po opale z Niemiec. Trzeba zakupić 1l koncentratu myjącego do ciężarówek myjka wysokociśnieniowa i jest ok, delikatny osad nic nie przeszkadza. A zbiorniki po chemikaliach też będą dobre, wypłukać porządnie, ewentualnie zalać wodą do pełna na kilka dni i będzie ok, przecież po desykancie płuczesz opryskiwacz, później pryskasz jesienią i nic złego rośliną się nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Jakie nawożenie, bo wychodzi grubo ponad 200kgN razem z saletrosanem.

ok 230 kg N/ha 

 

Wiosną dałem 100 kg saletry 34N. W pszyszłym tyg... 250 kg saletrosanu i marzec RSM 32% 320 L

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil96    37

Podpowiedzcie mi czy na pierwszą dawkę na rzepak aplikować RSM+S czy lepiej nawóz ( Saletrosan )??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Moim zdaniem raczej RSM. Dlaczego? W drugiej dawce RSM powoduje niewielkie ale jednak uszkodzenia. W pierwszej tego nie ma. Poza tym widzę że kolega z Lubelskiego a jak wiadomo u nas zima dłużej trzyma  :) więc na pierwszą dawkę wolałbym dać RSM szybciej działający i nie potrzebujący czasu na rozłożenie się. Z drugiej strony W drugiej dawce jak saletrosan trafi na suszę też będzie miał problem z rozłożeniem się. Na szczęście wiosną susze rzadko się zdarzają. Ja dotąd zawsze dawałem na 1 raz rsm zwykły a na drugą dawkę saletrę. W tym roku pierwszy raz będę próbował dwa razy RSM mimo możliwości poparzeń. Siarkę zwykle daję w dużych ilościach z nawozami przedsiewnymi i chyba to wystarcza skoro polny jak się uda obsada mam od 4.4 do 5 T/ha

KIedy kolega zamiaruje ruszać z azotem? Ja chyba jeszcze będę czekał choć do 10-15 marca.

 

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Przy drugiej dawce wielkich poparzeń nie widać takze rsm tez moznaa smiało dać. Dajemy juz tak kilkanasce lat i plony eleganckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil96    37

Czyli nie mam co się zastanawiać i na pierwszą dawkę jechać z rsm`em, mam ten z siarką więc od razu będzie siarki trochę.

Alio, ja w tamtym roku dawałem rsm na drugą dawkę i poparzeń i nie było żadnych więc nie masz co się bać, że poparzy. 

 

Alio, ja chyba też jeszcze się wstrzymam widzę filmiki, że już ruszyli, ale to na zachodzie to tam wiadomo zawsze wcześniej myślę, że też gdzieś w marcu dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Właśnie. Dobrze napisane "trochę". Nie ma co przeceniać tego RSM z siarką. Ma niby 3 %S co daje jak dobrze kombinuję ok 7.5% SO3 (bo w takiej formie jest siarka w RSM) Załóżmy że dajemy dawkę 100 kg N/ha czyli ok 385 kg RSM 26 to da nam dawkę ok 29 kg So3 na ha a w zaleceniach nawozowych podają od 30 do nawet 45 kg SO3 na 1 tonę nasion rzepaku więc taką dawką RSM+S zapewniamy raptem 1/4 do 1/5 łącznej potrzebnej dawki na ha. Więc koniecznie jest dozowanie siarki zarówno przedsiewnie jak i uzupełniająco wiosną. Nalistnie siarczanem magnezu można ratować ale nie nawozić. 

Co do kizerytu nigdy go nie stosowałem bo sieję dużo wapna magnezowego ale w tym roku na próbę rzucę 200 kg/ha i zobaczę czy są efekty. Ale wiem że wielu kolegów bez kizerytu nie wyobraża sobie uprawy rzepaku więc coś chyba w tym jest. 

Co do opłacalności nie będę się wypowiadał. 

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Darujcie sobie ten RSM z S. Ja tam lałem na jednym polu z S a na drugim czysty i plon ten sam. Żaden tam skład. 3% S to jest nic na rzepak tym bardziej że jest to rozpuszczony siarczan amonu z którego N się ulatnia i jak wiadomo siarczan amonu ma mocniejsze działanie zakwaszające. Ja w tym roku sypnę około 300Kg PROSANU. Podoba mi się skład. Kizeryt tylko ma S i Mg. Dlatego cena niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A niby tanio wychodzi czysty N w tym z siarką. Mówisz że to jest jakaś inna forma, gorsza niż w RSM 32?

 

Ja w tamtym roku dałem kizeryt zaledwie 100kg/ha i wiesz faktycznie na uwrociach (bo zrobiłem błąd nie objechałem pola dookoła tylko se jeździłem, zakręcałem po ścieżkach cały czas z włączonym rozsiewaczem) na uwrociach tam gzie nie doleciało zboże zżółkło. Wyglądało na zbożu jak ten cały wirus ubiegłoroczny, później przeszło jednak wczesną wiosną było jaśniejsze. Koleś z azotów puławy stwierdził że to niedobór siarki był. Ja myślałem że niedobór Mg. Ale on kazał mi kupić w tym roku na pierwszą dawkę RSM z siarką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ja kolego radze poczytać sobie o Siarczanie Amonu. Po pierwsze jest to nawóz fizjologicznie kwaśny, który mocno obniża Ph i jak masz ziemie lekko zakwaszone to słabe rozwiązanie, a po drugie posiada w składzie amoniak który bez wymieszania z glebą uwalnia azot i mamy straty. Jeszcze jeden podstawowy minus to zawartość S tylko 3% to zdecydowanie za mało nawet jak dasz w rzepak 250kg czystego N. Stąd ta cena RSMu. Tak samo jest z tym dodawaniem śladowych ilości mikroelementów w RSMie. Przecież doglebowo takie nawozy nie mają sensu i trzeba je podać dolistnie. Uważam za naciąganie klientów takimi rozwiązaniami. Czysty RSM jest ok. Sam od ponad 10lat nie widziałem saletry tylko RSM leję i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Parę lat temu kupiłem RSM + S z firmy Unibaltic ze Szczecina (sprzedali się azotom) i powiem że to był najlepszy RSM jaki w życiu stosowałem, z tego co mi opowiadał Pan Damian (pozdrowienia) to mieszali zwykły RSM 32 z płynną siarką, którą mieli z rafinerii niemieckich z odsiarczania paliwa a skład tego był jak pamiętam 26+6 czy jakoś tak. Na niektórych polach lałem zwykły RSM 32 z Puław, a na innych właśnie ten RSMS i powiem nie dość że rośliny wyglądały jak po powerupach to jeszcze plon był lepszy ok 0,5 tony różnicy. Szkoda tylko że teraz jest na rynku RSM+S z Puław, który w sumie to nie ma porównania z tamtym niestety. Może ktoś kiedyś powróci do mieszania 32 z płynną siarka?. Ciekaw jestem czy oprócz RSM+S z Puław jest też dostępny inny??? , osobiście nie trafiłem na takowy niestety. Jak ktoś ma taką informację to proszę się podzielić.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

W tym roku planuję zastosować u siebie po raz pierwszy RSM 32. W związku z tym mam kilka pytań: Czy można go zaaplikować bez węży na 3 dawkę w pszenicy? Bo spotykałem się też z opiniami, że rozpylaczami wielootworowymi można lać rsm nawet do fazy bbch 49. Po 2, jakie końcówki będą najlepsze? Dopiero wchodzę w ten temat, więc nie chcę przepłacać. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Stosuję RSM już kilka sezonów ale nigdy nie ryzykowałem nawet na 2 dawkę nie mówiąc o trzeciej. W ubiegłym sezonie znajomy dał bez węży RSM na 2 dawkę w pszenicy. Byłem potem popatrzeć ale dość sporo mu poprzypalało. Niby to później znikło i mówił że różnicy w plonie nie było ale stwierdził że więcej tak nie będzie próbował.

W 3 dawce można popalić liść flagowy a to już może spowodować sporą zniżkę plonu bądź jakości ziarna. Ale może i są tacy co tak robią?

Może jakby były idealne warunki czyli idealnie suche rośliny może by i taki zabieg wyszedł ale przy gęstej pszenicy raczej o to trudno. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

W tym roku planuję zastosować u siebie po raz pierwszy RSM 32. W związku z tym mam kilka pytań: Czy można go zaaplikować bez węży na 3 dawkę w pszenicy? Bo spotykałem się też z opiniami, że rozpylaczami wielootworowymi można lać rsm nawet do fazy bbch 49. Po 2, jakie końcówki będą najlepsze? Dopiero wchodzę w ten temat, więc nie chcę przepłacać. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

 

Coś słyszałeś i albo źle usłyszałeś albo ktoś wprowadził Cię w błąd.

Dysze wielootworowe musisz mieć nawet do pierwszej dawki.

W późniejszych fazach rozwojowych możesz rozlewać RSM tylko wężami rozlewowymi, ale robisz to na własne ryzyko.

Końcówki najlepsze są te co leją pionowo w dół: http://allegro.pl/albuz-esi-do-rsm-rozpylacz-dysza-wszystkie-kolory-i5973616948.html


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam co do rsm to można go stosować  przez końcówki otworowe na 1  i   2 raz do liścia flagowego  a na 3 to już z wężami nic sie nie dzieje ja stosuję 1  i 2 raz  ale raczej bym polecał stosowanie rsm w dni bez słoneczne   a na trzeci saletra 100 kg to jet mój sposób 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Stosuję RSM już kilka sezonów ale nigdy nie ryzykowałem nawet na 2 dawkę nie mówiąc o trzeciej. W ubiegłym sezonie znajomy dał bez węży RSM na 2 dawkę w pszenicy. Byłem potem popatrzeć ale dość sporo mu poprzypalało. Niby to później znikło i mówił że różnicy w plonie nie było ale stwierdził że więcej tak nie będzie próbował.

W 3 dawce można popalić liść flagowy a to już może spowodować sporą zniżkę plonu bądź jakości ziarna. Ale może i są tacy co tak robią?

Może jakby były idealne warunki czyli idealnie suche rośliny może by i taki zabieg wyszedł ale przy gęstej pszenicy raczej o to trudno. 

 

Druga dawka idzie trochę wcześniej koniec krzewienia/poczatek strzelania w zdzbło. Są przypalenia ale potem znikają.

Hmm to dziwne, a Ja bd stosował na pierwszą dawkę saletra, szybsze działanie, a druga natomiast RSM kołpakami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekozar    7

Kolega Paweł ma racje: w mojej okolicy dajemy dwa razy  RSM na samych końcówkach a na 3 saletrę z YARY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 5 otworowe tylko zależy ile chcesz wylać na 1/h bo zależy jaką średnice mają te otwory bo ciśnieniem zwiększysz dawę ale nie bez ograniczeń  Wtedy musisz zakupić z większymi otworami a co do stosowania rsm to od kiedy stosuję rsm plon z 6t/h podniósł się do 9 t/h nic więcej nie zmieniając A to też dla tego ze w tej samej kwocie co dawałem azot  granulowane teraz mam więcej azotu i jest w trzech formach i roślina ma pokarm przez cały czas oczywiście zależy ile kto zastosuje ale każdy ma swój sposób 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

W tym roku planuję zastosować u siebie po raz pierwszy RSM 32. W związku z tym mam kilka pytań: Czy można go zaaplikować bez węży na 3 dawkę w pszenicy? Bo spotykałem się też z opiniami, że rozpylaczami wielootworowymi można lać rsm nawet do fazy bbch 49. Po 2, jakie końcówki będą najlepsze? Dopiero wchodzę w ten temat, więc nie chcę przepłacać. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

Bez węży na 3cią dawkę wykluczone bo spalisz, nawet na końcówkach wachlarzowych. Nawet na wężach jak będziesz dawał w słoneczną pogodę to popalisz rośliny od dołu. Ja co roku leję na wężach i jak słońce to dół przypalony. Jak pójdzie deszcz to wszystko ok. I jeszcze jedno. Jak nie masz opryskiwacza, który równiutko idzie nad łanem to zrezygnuj z węży i posiej saletrę bo będziesz chlapał i popalisz. Na wężach trzeba jeździć szybko bo jedna końcówka najczęściej zasila dwa węże i musi być ciśnienie. Na drugą normalnie leje się rsm i jest ok tyle że trzeba przyspieszyć i nie czekać. Do 20cm pszenica i druga dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj