k0b

Opas - ccm

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
k0b    33

Witam,

od dluższego czasu chcę zmienić system żywienia moich byczków i jednym z moich pomysłów jest żywienie CCM z kukurydzy,a do rzeczy:

Dawka wyglądała by następująco

- CCM z ziarna kuku - śrutowane w bąku i kiszone w big bag - 3-8 kg na sztukę

- siano łąkowe

- dodatek białka - i tu koncentrat, myślalem o srucie sojowej ale szukam tanszej alternatywy rzepakowa, bobik, itd

 

Jesli na forum jest jakis zywieniowiec z gory dziekuje za porady, odnosnie dawki podstawa to siano+ccm

 

Druga dawka sucha, to same siano+sruta kuk+sruta jeczmienna+cos bialkowego

 

Pozdrawiam, chcę zrezygnować z kiszonki z kukurydzy a zastąpic ja sianem z tresciwymi, ewentualnie sianem z ccm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxpiotrek111    13
U mnie byki są żywione kiszonką z kukurydzy oraz sianem a jako treściwą daje im owies z wyką ( ok 15% wyki) lub inne zboże z dodatkiem łubinu i moim zdaniem jest to wystarczająco ( owies z wyką dość dobrze plonuje na moich ziemiach i do tego przysługuje dopłata paszowa ok 400 zł), ale możesz równie dobrze dawać im zboże z śrutą rzepakową (dla opasów wystarczy jako źródło białka). Ale twój pomysł z ccm zamiast kiszonki z kukurydzy będzie cię dużo więcej kosztował więc ci dużo mniej zostawać zysku z opasów, a i będziesz musiał mieć dużo więcej siana ( które zastąpi zakiszoną zielonkę z całej rośliny, reasumując wyjdzie ci to dużo drożej i może pochłaniać cały zysk z opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikFarm    2

kiszonka z kukurydzy, śruta zbożowa, jako białko śruta rzepakowa (tylko nie makuch) i sianokiszonka bądź siano. I nic więcej. Najlepszy i najtańszy sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16852

RolnikFarm napisał:

kiszonka z kukurydzy, śruta zbożowa, jako białko śruta rzepakowa (tylko nie makuch) i sianokiszonka bądź siano. I nic więcej. Najlepszy i najtańszy sposób.

zamien srute rzepakowa na garsc moczniku. wyjdzie jeszcze taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Co sądzicie o życie w tresciwej pol na pół z mieszanką owies z jęczmieniem do tej pory z ozimin sialem pszenzyto ale nawozu potrzebuje w cholere na moich piaskach 456 klasa no i oczywiscie kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka jedni uwazaja ze zyto jest antyzywieniowe ale jesli by lepiej oddalo jak pszenzyto z mniejszym nakladem to sprubuje i jeszcze co sadzicie o koszeniu kukurydzy sporo wyzej niz normalnie wtedy byla by tez wartosciowsza i mniejsze pryzmy i pózniej mniej zadawania do obory poprostu mam zapas starej i do tego sianokiszonek z tamtego roku tez spory zapas mam zamiar kosic wysokawo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Dziękuje za odpowiedzi. Zgadzam się z wami, chce zrezygnować z kiszonki z kukurydzy najchętniej same siano+ śruty i chce po prostu dawkę. Ile mniej więcej powinien dawać ccm czy śruty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A co sądzicie o tym żeby zamiast paszy treściwej ze zbóż i czegoś białkowego dawać opasom CCM z białkiem?

Oprócz tego normalnie sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy.Są jakieś maksymalne dopuszczalne dawki CCM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Byk1995
      Czy krycie krów hf rasami mięsnymi (inseminacja) to dobry pomysł? Chciałbym kryć je rasami hereford blondaquitain oraz angus.
    • Przez Kapi21
      Witam. Koledzy mam pytanie. Czy któryś z was uprawia lub uprawiał kukurydze o krótkim FAO? Np, odm. Piroxenia o FAO 130 lub inne z przedziału FAO 130-180? Interesuje mnie bardziej uprawa ziarnowa, z powodu dzików chciałbym szybciej z nią uciec z pola:) A poza tym sieję sporo żyta na kiszonkę i myśle że to byłby dobre rozwiązanie. Dzięki za wszelkie info i pomoc.
    • Gość milioner8558
      Przez Gość milioner8558
      .
    • Przez Artaban
      Cześć! Mam kilka sztuk jałówek rasy Simental nie są one czystorasowe tylko około 75-90% i chcę je zacielić rasą Limousine (kilka już zacieliłem). Możecie mi powiedzieć czy taka krzyżówka nada się na opas? Chciałbym tak robić już co roku. wszystkie rady mile widziane )
    • Przez nowak28011997
      Witam, mam zamiar kupić kilka cielaków z okolic Starogardu Gdańskiego. Na olx jest kilkanaście ogloszeń z tamtych okolic. Czy ktoś kupował tam cielaki? Jak ze zdrowotnością, przyrostami? Jakiego pochodzenia są te byczki i jałoweczki?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj