Gość Profil usunięty

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem

Polecane posty

Mario81    118

Witam.Sa dwa sposoby zatrudnienia które nie wykluczaja z krusu.Pierwszy to umowa o dzieło ale nie kazdy pracodawca sie na nia zgodzi,zreszta nie kazdą wykonywaną prace mozna podciagnac o umowe o dzieło.Drugie wyjscie to własna działalnosc i wtedy wystawiasz rachunek czy tam fakture pracodawcy w oparciu o ustalona stawke.Opłacasz wtedy krus w podwójnej wyskosci czyli około 620zł na kwartał.Dodatkowo odprowadzasz podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalnosci.Zeby prowadzic działalnosc gospodarcza i byc ubez. w krusie trzeba byc ubezpieczonym chyba 3 lata wczesniej w krusie przed rozpoczeciem działalnosci.Wiec jesli ktos nie był wczesniej ubezpieczony zanim wział MR nie bedzie mógł skorzystac z tego wariantu.Kazdy inny legalny sposób zatrudnienia wykluczy Cie z krusu i niech pani z agencji nie wciska Ci kitu bo nie ma racji.Dadam jeszcze ze własna działalnosc wychodzi nieraz lepiej niz umowa o dzieło z racji niskiej kwoty ubezpieczenia.Bo krus rolniczy i tak musisz opłacac czyli dochodzi tylko składka na działalnosc czyli jakies 300pare złotych na kwartał.Na miesiac wychodzi 100 pare zł czyli gorsze w porównaniu do tego co zus zdziera.Jesli uda sie podciagnac ta działalnosc pod niski próg podatkowy to dodatkowe pieniadze w kieszeni.Aby móc prowadzic działalnosc gospodarcza i byc na krusie suma podatku dochodowego w skali roku nie moze przekroczyc 2,8tys zł(około) po przekroczeniu tej sumy przechodzisz do zusu(to tez jest do obejscia :D .Nie ma sytuacji bez wyjscia w naszym pieknym kraju wszystko jest do zrobienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbigniewPGR    109

najlepszym rozwiązaniem jest praca na czarno w branży budowlanej i tyle...

Edytowano przez zbigniewPGR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raskolnikow    0

Panie i Panowie, co powiecie na to: nie wywala nas z krusu jeśli pracujemy na umowę zlecenie i jednocześnie studjujemy na studiach I lub II stopnia, wtedy to, od umowy zlecenia nie odprowadzamy składek zzdrowoynych, także ZUS nie ma pojęcia o naszym istnieniu, legalna metoda obchodzenia przepisów. Jeśli nie studjujemy odprowadzamy składkę zdrowotną i z automatu lądujemy w zusie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Po pierwsze samodzielne prowadzenie gospodarstwa nie oznacza, że beneficjent ma być dzień w dzień w oborze i własnoręcznie doić krowy czy na polu robić. Samodzielne oznacza, że on podejmuje wszystkie decyzcje w gospodarstwie dotyczące jego być albo nie być. Można równie dobrze przez tel wynająć firmę na usługi.

 

Po drugie jeśli chce się pozostać w KRUS to są dwa wyjścia:

1. własna działalność gospodarcza i nie przekroczenie określonej kwoty podatku dochodowego-i prowadzić wtedy własną działalność: handel, usługi doradcze, transportowe, itp.; wówczas też możemy podpisać jako "firma" umowę o dzieło, i na bazie takiej umowy- a nie umowy o prac- pracować dla "pracodawcy" a nie u pracodawcy.

2. pracować na umowę o dzieło.

 

Żeby więc pozostać na KRUSie nie można być pracownikiem, ale można być na SAMOZATRUDNIENIU, i świadczyć usługi w oparciu o umowę o dzieło/ zlecenie.

 

I co do niektórych w tym temacie- nie mylcie dwuzawodowców, z osobami którym zależy jedynie na wyciągnięciu dotacji.

Źle definiuje się pojęcie rolnika, jako osoby która ma min 1ha ziemi. Bo czy to, że mam 3 samochody oznacza, że mam firmę transportową? Nie. Tak samo to, że ktoś ma 5 czy 100ha nie oznacza, że jest rolnikiem. Moim zdaniem źle jest opisany termin "rolnik", przez co jest luka, którą ludzie wykorzystują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A co myslicie o tym co napisał kolega powyżej o studentach? Tak można?

 

 

I fakt, nie mylcie ludzi, nie każdy rolnik to rolnik. Po za tym to tez trochę chore jest..bo np. z 10ha przy zwykłej produkcji tylko zbóż i parę np.świnek trudno jest wyzyć i do tego powinno się pracować a ten 3 lata KRUS to uniemozliwia.

 

No ale dobrze że tak jest bo gdyby nie to, to w ogóle nie byłoby nawet pieniędzy dla zwykłych rolników bo wtedy to ludzie by dopiero konbinowali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja się zastanawiam właśnie nad premią dla mr. Tylko obawiam się tych 3 lat w KRUSie żeby mnie z niego nie wywalili. Studiuję 1 rok geodezji + 3lata to będę już na magisterce (o ile dobrze pójdzie) a wtedy szuka już się jakiejś pracy a nie chce sobie zamykać tym drzwi. To wtedy pozostaje mi tylko umowa zlecenie i nic więcej? Poradźcie proszę;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

No własnie tu jest problem :)

Jestem w takiej sytuacji jak i Ty a po licencjacie to już by się przydało pracę mieć w zawodzie..choć w sumie ja nie wiem czy będę robić w zawodzie, może jednak zostane na gospodarce, jakąś własną działalność otworzę czy coś..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Hmm te 75tys., to może być "tylko" 75tys., a nie "aż".

 

Każdy powinien sobie sam policzyć, co mu bardziej się opłaca: czy na 3 lata zrezygnować z pracy w zawodzie i otrzymać MR- co de facto daje po 25tys. zł rocznie w przeliczeniu na 3lata; czy też pracować w wyuczonym zawodzie, i przy dobrej płacy w 3lata zarobić dużo więcej niż te 75tys., i przy okazji nie martwić się formalnościami związanymi z MR.

 

Można mieć pracę poza rolnictwem, i prowadzić gospodarstwo. To się nie wyklucza. Ba, można być posłem nie mając matury ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

kurcze żałuję ze rok temu nie składałem ehh.. no bo tak przez następne 2 lata inżyniera na pewno nie będę pracował kwestia jak będę robił magistra.. Kurde a tak marzy mi się nowa obrotówka i ciągany opryskiwacz przydałyby się bo pług mam stelmach czy jakoś tak 4*35 jest lekki i nie jestem zadowolony z niego a opryskiwacz 400L a z 1500L można już szaleć..

Madzia a Ty co studiujesz i gdzie?

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wertus    0

Kolego @melon10641 jak jesteś na 1 roku tej geodezji to zrezygnuj i pójdź na budownictwo, w tym zawodzie ciężko o dobrze płatną pracę, a konkurencja nie śpi. Mam brata po geodezji, on bardzo żałuje tych lat studiów. Praca nie przyjemna, latem w upału, w zimę w mrozie, i ile wejdzie od rana do wieczora, więc czasu wolnego to raczej nie ma w tym zawodzie, żeby się zająć czymś innym dodatkowo jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Ja studiuję Finanse i Rachunkowośc ;)

ale przez 3 lata tyle kasy na pewno nigdzie nie zarobie :)

Nawet 20 tys które wzrucę sobie na lokatę to bym nie zaoszczędziła przez 3 lata.

 

Ale tez konbinuje że jeżeli dostanę MR i będę w domu to coś pokonbinuje ze sprzedażą warzyw na targu lub na giełdzie.

 

A co do żałowania to też żałuje że nie złozyłam w sierpniu..choć już wtedy sie zastanawialiśmy nad tym, a tak rok w plecy ale to nic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@wertus moja kuzynka i jej mąż są po geodezji- na wynagrodzenie i warunki pracy nie narzekają ;) Wybrany zawód jest odpowiedni wówczas, gdy człowiek się w nim spełnia. Lepiej być dobrym geodetą, niż marnym budowniczym. I odwrotnie. Wszystko zależy od predyspozycji.

 

Madzia20 po twoim kierunku studiów powinnaś pracować w ksiegowości; bodajże 3 lata pracy w tym zakresie, i możesz ubiegać się o certyfikat Ministra Finansów, i otworzyć własną działalność gospodarczą- biuro rachunkowe. I sądzę, że będzie to bardziej dochodowe niż związanie sobie rąk na 3 lata przez MR.

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon3    0

Wiec czy moglby ktos jednoznacznie napisac bo juz sie w tym pogubilem.

Czy jesli wezme MR to bede mogl isc do pracy na etat po 3 latach czy po 5 latach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon3    0

Dziekuje za odpowiedz ale czy jest pan tego absolutnie pewien?? Powiem szczerze ze nie chcialbym sie rozczarowac gdy juz sie zobowiąże. To znaczy ze po 3 latach bede mogl isc do prcy na etat a przez kolejne 2 lata bede musial prowadzic gospodarstwo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Przez 3 lata od dnia wypłaty pomocy MUSISZ opłacać KRUS, to wyklucza pracę w sensie umowy o pracę. Jak się dogadasz z pracodawcą, żeby nie opłacał Ci ZUS'u to możesz pracować cały czas, co wcale nie musi oznaczać, że byłaby to praca na czarno (np. umowa o dzieło). Po 3 latach można przejść na ZUS. Tak, jestem tego absolutnie pewien:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Ja właśnie mam podobny problem jak Wy też składam na MR i pracuje w swoim zawodzie na pełnym etacie,człowiek który mi pisze wniosek podsuną mi taki pomysł: zna wielu ludzi którzy pracują zawodowo i pracodawca płaci za nich ZUS a oni prowadza gospodarstwo i płacom sobie KRUS. Tylko trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejnosci:

Przejmujesz gospodarstwo idziesz do KRUS-u w krusie składasz oświadczenie że przejąłeś zimie i chcesz płacić KRUS i nie jesteś na ten konkretny dzień ubezpieczony w ZUS-ie a następnie idziesz do pracy i pracodawca płaci za Ciebie ZUS. W dokumentach z agencji jest tylko wyraźnie napisane że musimy płacić przez trzy lata KRUS a nie jest napisane że nie możemy pracować. Są tylko przez te 3lata dodatkowe koszty podwójnego ubezpieczenia, a ust z 2008r lub 2005r mówi jasno że wszelkie świadczenia chorobowe, rentowe, emerytalne możemy pobierać tylko od jednego ubezpieczyciela, w powyższej sytuacji nie możemy pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

Co wy na to?


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Fajnie to sie czyta ale czy tak jest rzeczywiscie? Z tego co slyszalem to mimo ze KRUS i ZUS to instytucje oddzielne to potrafia sie dowiadywac o takich rzeczach, ktos juz tu pisal ze poszedl do pracy a miesiac pozniej juz zostal wywalony z KRUSu. Czy ktos wie moze cos wiecej na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majzol    0

witam. w tym roku kończe studia i myślałem o MR, ale 3 lata na krusie mi sie nie widzą. moje pytanie jest takie, jak bym kontynuował naukę czy to na nowym kierunku czy kontynuował ( studia doktorandzkie) czy takie cos by przeszło. w krusie jestem ubezpieczony jako domownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Właśnie czytam pismo z ARIMRu informujące o zmianie dotyczącej działania młodego farmera zgodnie z którą okres obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik został skrócony z 3 lat do 1 roku( PROW 2007- 2013).

Chory rozsądek podpowiada mi że raczej prawodawca nie poszedł po rozum do głowy ( mało prawdopodobne)szykują się poważne zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam,

Przeczytałem cały temat, dużo się dowiedziałem, chciałbym przedstawić Wam moją sytuację i prosić o poradę.

 

Mam już teraz, od września 19 lat. W kwietniu tego roku dostałem pozytywną decyzję w sprawie MR, pieniądze już dostałem, płacę już KRUS, gospodarstwo już przekazane, uzupełniam wykształcenie rolnicze, a rodzice dostali rentę strukturalną, również już jest wypłacana.

Profil mojego gospodarstwa jest typowo ogrodniczy, tylko owoce- warzywa.

Otóż zawsze chciałem być kierowcą zawodowym, od wiosny b.r posiadam już wszystkie niezbędne uprawnienia, mam Jelcza, którym przewoziłem swoje, a może jeszcze rodziców, płody rolne do zakładów produkcyjnych.

Z racji tego, że mamy jesień, zimę, okres wegetacji, zacząłem szukać pracy, zaczęły się pojawiać problemy. :(

 

Proszę Was, powiedzcie, jak mogę być zatrudniony?

Z wielką chęcią otworzyłbym pozarolniczą działalność gosp. płacąc podwójny KRUS i rozliczając się samodzielnie w Urzędzie Skarbowym. Czy mogę już, czy muszę 'być' w KRUS-ie przez co najmniej 3 lata??

 

Ktoś wspominał o umowie zleceniu, lub u-wie o dzieło.

Podpisując którąkolwiek z tych umów, pracodawca(zleceniodawca) opłaca mi składki do ZUS, więc automatycznie zostaję usunięty z KRUS na czas obowiązywania w/w u-wy.

A nie mogę być jednocześnie w KRUS i ZUS :(

Czy mógłby mi to ktoś konkretnie określić, opisać??

 

Czy po prostu pracować na czarno i kręcić się wokół komina jak to się mówi w zawodzie kierowcy. Pracę na czarno jeszcze bym zniósł, tylko najgorzej podczas wypadku; na drodze, placu, rampie, gdziekolwiek, zresztą jak w każdym zawodzie. Na studia nie poszedłem, z myślą, że będę pracował. Jestem młodym człowiekiem, chciałbym zapewnić sobie jakieś dodatkowe pieniądze, które mógłbym odłożyć na inne cele.

Bo siedzenie w domu nie rozwija.

 

Dziękuję z góry bardzo serdecznie za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam, Tomek

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozumiem, ale kogo to dotyczy?

 

Ja premię dostałem w kwietniu i w decyzji mam napisane, że przez 3 lata mam być w KRUS.

 

Więc, albo powinni mnie poinformować o zmianach, albo te zmiany dotyczą tych, którzy składali wnioski po tej zmianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez Bonex157
      Cześć, 
      Chciałbym zgłosić działki do doplat 1 raz.  Przeprowadzi mnie ktoś przez ten proces 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj