Karolloo

Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa

Polecane posty

Bananek    16829
jesli masz poplony wpisane w rolnosrodowiskowe to nie mozesz gorczycy zaorac wczesniej niz 1.03.2019. tak wiec siew poplonow to ostatni zabieg agrotechniczny w tym roku.
popatrz gdzie na jakich dzialkach masz zapisane programy rolnosrodowiskowe we wniosku. beda one oznaczone cyferkami oddzielonymi kropka - tam masz posiac poplon. na innych mozesz zasiac ozimine (zyto, pszenzyto, pszenica zimowa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829
zaraz zobacze u siebie, ale to nie to.
chodzi o kolumne 8 i 9 we wniosku w tabeli oswiadczenie o sposobie wykorzystania dzialek.
miedzyplon scierniskowy to wariant 2.1
w 9 zas kolumnie masz zapisane co posiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

Nie ma nic. Wujek nie miał tych dopłat rolnośrodowiskowych. 

Poprostu chcialem zasiać jakiś poplon siewnikiem żeby się nauczyć obsługi na zboże no i na tym polu wujas miał zaplanowane buraki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829

Karolloo napisał:

Muszę zasiać jakiś poplon bo tak w dopłaty jest. Myślałem nad gorczycą.

a teraz piszesz, ze nie ma rolnosrodowiskowych.


jakim siewnikiem chcesz siac poplon? zbozowym? nie szkoda ci czasu i paliwa? gorczyce posiejesz siewnikiem do nawozow. dawka gorczycy na ha to 16 - 20kg jesli chcesz miec z niej jakis pozytek. mozesz tez zasiac rzepe scierniskowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

Nie ma rolnośrodowiskoeych. Tak powiedzieli mi a agencji i tak też widzę w tym elektronicznym wniosku. 

Coś mi tłumaczył że brakowało paru ha i by nie trzeba było wogole siać poplonów czy coś, nie orientuje się jeszcze do końca.

Chce zasiać siewnikiem zbożowym żeby zobaczyć jak to wygląda jeśli chodzi o siewu etc., Może nauczyć się robić ścieżki żeby łatwiej było do oprysku/nawozu.

Siewnikiem do nawozu raczej nie chce, odradzali mi sąsiedzi bo mówią że na początek mam opanować sianie normalnym, a w tym do nawozu to wiesz jak nie mam doświadczenia to jak będzie.

Fakt, paliwa i czasu zejdzie ale wiadomo na początku jakieś koszty muszą być. Dawkę myślałem 10-12 kg/ja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829

Karolloo napisał:

Coś mi tłumaczył że brakowało paru ha i by nie trzeba było wogole siać poplonów czy coś, nie orientuje się jeszcze do końca. Chce zasiać siewnikiem zbożowym żeby zobaczyć jak to wygląda jeśli chodzi o siewu etc., Może nauczyć się robić ścieżki żeby łatwiej było do oprysku/nawozu. Fakt, paliwa i czasu zejdzie ale wiadomo na początku jakieś koszty muszą być. Dawkę myślałem 10-12 kg/ja?

pewnie chodzilo o zazielenienie. dawke daj 16kg to bedzie z tego jakis pozytek. przy 10kg bedziesz mial praktycznie polowe chwastow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

A sposób postępowania tak jak napisałem? Bo już potalerzowane mam. Teraz gorczycę, później obornik i zaorać na zimę pod buraki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829
mozna tak. oczywiscie obornik jak juz bedziesz mial zaorac zielona gorczyce. przed wozeniem obornika czasem warto przejechac gorczyce talerzowka. bedzie latwiejsza do zaorania.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829
powodzenia. jak to u nas sie mowi do rolnika pracujacego w polu: Boze dopomóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

Panowie jakoś dałem radę, tak mi się wydaje.

Teraz mam problem ze zwierzętami. 

Tak jak pisałem wyżej wymienione wujek mial kilka świnek i byczków. Chcę odchować to co ma i zrezygnować z chodowli tak jak pisaliście wyżej.

Problem mam z cielakami, są w wieku ok. 4 mc i nie wiem co im podawać do jedzenia. Mleka już nie piją.

Jak do tej pory podaję im słomę i siano do woli. Do tego śrutę z jęczmienia pomieszana z garścią wysłodków. Jedna sztuka ma biegunkę i nie bardzo chce jeść, dzisiaj rano kolejna sztuka bez energii. Ogólnie jakby schudły...

Pomóżcie czym je skarmic. Ze zbóż jest jęczmień, pszenica, pszenżyto. 

Kupić jakiś koncentrat, witaminy, premiks? Jakie proporcje? 

 

Odnośnie świń to nie ma problemu, kupiłem koncentrat i były podane przykładowe warianty paszy. Dostaja 50% jęczmień, 20-25 % pszenica,  10-15% pszenżyto i 15% koncentrat i jak narazie jest ok. 

Czy jak są w wadze około 50 kg to coś się podaje? Jakieś leki, odrobaczenie etc?

Edytowano przez Karolloo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Jedź do weterynarza i kup proszek na biegunkę i podaj im kilka razy mogą być osłabione też przez biegunke ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16829
elektrolity podaj do wody. i od weta jakas glukoza i multiwitamina. macie tam kury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dziwne ze od siana biegunki dostaly, ogolnie siano to najbezpieczniejsza pasza, przy małych sztukach nie przesadzaj ze śrutą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

Czyli rozumiem żeby zostawić siano i słomę, a ograniczyć lekko śrutę z jęczmienia z wyslodkami tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolloo    1

Ok, to będę dawał pół kilo na szt. dziennie. 

Podawać czysty śrut jęczmienny czy dodać jakaś pszenicę albo pszenżyto?

Raczej nie chciałbym kupować owsa, kukurydzy czy innych zbóż. Chciałbym wykorzystać to co mamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez thomas015
      Witam, może mi ktoś wyjaśnić jak ARiMR liczy dobór maszyn na gospodarstwo?
      Mam 15 ha pola i np o jaki ciągnik się mogę starać?
    • Przez CyfrowyTomek
      Witam,
      Chciałbym w niedalekiej przyszłości kupić ziemie rolną (powyżej 0.3ha) lub gotowe gospodarstwo (pow 0.5ha), interesuje mnie np. hodowla / szkolenie koni połączona np. z agroturystyką
      W myśl nowej ustawy potrzebuje być "rolnikiem indywidualnym", ale mogę też wystąpić o pozwolenie do ANR o zakup ziemi rolnej, pod warunkiem, że mam kwalifikacje rolnicze, zobowiąże się zamieszkać w danej gminie przez 5 lat, oraz będzie należycie prowadzić gospodarstwo rolnę przez 10 lat (ustaw mówi o rękojmi).
      Jaki kurs kwalifikacyjny formalnie będzie rozumiany jako "kwalifikacje" rolnicze? 
      Co to znaczy "uprawiać" ziemie w myśl tej ustawy?
      Znalazłem listę kwalifikacji, czy wszystkie z nich to kwalifikacje rolnicze?
       
      Czy mogę wybrać dowolne z powyższych? Podobają mi się: R20 lub R13 lub R14
    • Przez jarekvip99
      W ciagu tygodnia bede mial przepisane gospodarstwo jakie urzedy musze odwiedzic po notariuszu?? Na pewno Krus ale co jeszcze aby wszystkie formalnosci z rozpoczecie dzialalnosci rolniczej byly spelnione?
    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj