Fugeo

Sprzedaż ziemi po sprawie spadkowej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Fugeo    277

Cześć

Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dakota    112
Można ją sprzedać od razu, ale trzeba wtedy zapłacić dość duży podatek od tego, chyba że udokumentuje się, że te pieniądze są przeznaczone na zakup innej nieruchomości bądź mieszkania. Najlepiej o dokładne info udać się do skarbówki tam wszystko dokładnie wytlumaczą.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

1.Jeżeli osoba A sprzeda ziemię rolnikowi na powiększenie gospodarstwa to wtedy nie ma podatków.

2. Jeżeli osoba A chce sprzedać ziemię nierolnikowi to wtedy zapłąci podatek dochodowy w wysokości 19%. 

3. Jeżeli osoba A sprzeda ziemię nierolnikowi ale w ciągu 12 miesięcy (tj. od 1 dnia miesiąca następnego po dniu sprzedaży) zakupi nieruchomość o wartości większe niż kwota sprzedaży wtedy podatek zostanie umorzony.

W każdym z powyższych przypadków osoba A musi się zgłosić do US w celu zgłoszenia nabycia spadku - w praktyce powinien to załatwić notariusz. Wtedy wypełnia się odpowiednią deklarację - chyba PIT 39 - w której to deklaracji deklarujemy co zrobimy z daną nieruchomością. Na zapłacenie podatku od wzbogacenia oraz złożenie deklaracji mamy czas do 30 kwietnia roku następnego od roku dokonania czynności. 

  • Like 1
  • Thanks 1

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    277

Ziemia byłaby oczywiście sprzedana rolnikowi w celach rolniczych :D

Dzięki za rozjaśnienie tematu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Nie zapomnij o KOWR :)

http://gospodarstwopolska.pl/

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pit/268766,Ile-zaplacisz-PIT-przy-sprzedazy-domu-mieszkania-lub-dzialki.html

4. Jakie obowiązki ma rolnik, który kupił nieruchomość rolną?
Rolnik, który kupił gospodarstwo rolne jest zobowiązany do prowadzenia go przez okres 10 lat. W tym czasie bez zgody sądu nie może sprzedać, wydzierżawić lub oddać zakupionej nieruchomości rolnej. 
Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy kupującym jest osoba bliska np. córka kupuje ziemię od ojca, brat od siostry itd. Przy takich transakcjach nie obowiązuje 10-letni obowiązek prowadzenia gospodarstwa i zakaz oddania, sprzedaży i dzierżawienia. 
Wyjątek od tej reguły stanowi jednak sytuacja, w której nieruchomość rolna zostaje nabyta po wejściu w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (obowiązującej od dnia 30.04.2016 r.) od osoby innej niż osoba bliska, wówczas nabyta nieruchomość rolna nie może być oddana, zbyta lub wydzierżawiona przed upływem 10 lat od dnia przeniesienia własności nieruchomości.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159
3 godziny temu, sumek666 napisał:

1.Jeżeli osoba A sprzeda ziemię rolnikowi na powiększenie gospodarstwa to wtedy nie ma podatków.

2. Jeżeli osoba A chce sprzedać ziemię nierolnikowi to wtedy zapłąci podatek dochodowy w wysokości 19%. 

3. Jeżeli osoba A sprzeda ziemię nierolnikowi ale w ciągu 12 miesięcy (tj. od 1 dnia miesiąca następnego po dniu sprzedaży) zakupi nieruchomość o wartości większe niż kwota sprzedaży wtedy podatek zostanie umorzony.

W każdym z powyższych przypadków osoba A musi się zgłosić do US w celu zgłoszenia nabycia spadku - w praktyce powinien to załatwić notariusz. Wtedy wypełnia się odpowiednią deklarację - chyba PIT 39 - w której to deklaracji deklarujemy co zrobimy z daną nieruchomością. Na zapłacenie podatku od wzbogacenia oraz złożenie deklaracji mamy czas do 30 kwietnia roku następnego od roku dokonania czynności. 

2. Obecne przepisy mówią że ziemie może nabyć tylko rolnik indywidualny, bądź mody rolnik za zgodą kowru, chyba że sprzedaż by była w bliskiej rodzinie wtedy nie musi być rolnikiem. 

Potrzeba wypisy z rejestru, ze starostwa decyzje o nie zalesieniu, z gminy decyzje o studium i przeznaczeniu działki jako rolna, do tego zgoda Kowru jeśli jest to młody rolnik nie prowadzący gosp dłużej niż 5 lat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Można sprzedać ziemię komu się chce pod warunkiem akceptacji kowr co jest formalnościa 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez barszczyk
      Witam.
       
      W tym roku kończę liceum i wybieram się na studia rolnicze. Chciałbym się dowiedzieć ile otrzymam wiedzy praktycznej na SGGW - kierunek rolnictwo, UP w Poznaniu - rolnictwo i UP we Wrocławiu - rolnictwo lub technika rolnicza i leśna. Będę miał po tych studiach uprawnienia rolnicze?
      Druga sprawa - po studiach chciałbym zakupić gospodarstwo rolne. Prawdopodobnie w innym województwie. Jak wygląda sprawa z możliwością takiego zakupu i kredytem na młodego rolnika?
    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj