kNalk

Gospodarzenie się na 6 klasie

Polecane posty

kNalk    31

Prowadzę z moim tatą małe gospodarstwo 17 ha i ciekawi mnie jak inni gospodarzą się na takiej klasie ziemi i jakie mają z tego plony. W moim gospodarstwie nie sypie się dużo nawozu, a powiedziałbym że sieje się go zdecydowanie za mało. Prosiłbym o napisanie co siejecie, czym nawozicie(i w jakich dawkach), jaki macie uśredniony plon i jaki stosujecie płodozmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32
ja mam sporo takiej gleby i miodu nie ma wszystko jest super dopóki jest woda lecz gdy jej brak szybko odbija się to na uprawach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 klasa ciężkie gospodarzenie ja mam 4 he 6 klasy sieje tam łubin żyta pszenżyta i kukurydze na ziarno podstawa to sypać dużo nawozów potasowych bo chronią rośliny przed susza do tego poplony na przyoranie polecam facelie lub obornik jesli go masz i po Oborniku kukurydza wtedy dajesz dużo masy do gleby i ci się robi warstwa próchnicy i koniecznie badania gleby ja robię raz na 2 lata i uzupełniam składniki według zaleceń jeśli nie masz obornika koniecznie zostawiaj całą słomę na polu jednak 6 klasa jak nie ma wody to nic nie pomoże plonu nie będzie taki urok 6 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2140

2 lata pod rząd na takiej ziemi sieję żyto. Na jesień profilaktycznie 150-200kg NPK plus herbicyd, na wiosnę 80-100N podzielone na dwie dawki i oprysk fungicydowy głównie w celu zabezpieczenia podstawy źdźbła. Jeśli pada to 4-5 ton jest osiągalne, jak nie pada to 2 tony, czasem mniej. Żytnią słomę zbieram. Co 3 lata wysiewam łubin na poplon, następnie rozwożę obornik i przyoruję. Jak tylko ziemia odpuści sieję owies, NPK nawożę podobnie jak w życie, azotu daję ok.55N w całości pod korzeń. Później pryskam tylko na dwuliścienne i czekam do żniw. Owsianą słomę ścinam.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
powiedz jeszcze jakie masz podglebie bo jak piaszczyste to lepiej na kopalnie opchnij i spokój albo zaleś ale przy podglebiu ilastym lub gliniastym można bawić się w uprawę tylko wtedy najlepiej rośliny o długim korzeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kNalk    31

@ZELKOW

Ja się nie pytałem co ja mam zrobić z moją ziemią, tylko chciałem dowiedzieć się co inni robią na takiej ziemi i ew. coś podpatrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
No to Ci powiedziałem co inni robią, z piaszczystym podglebiem sprzedają na kopalnie albo zalesiają a z gliniastym dopiero bawią się w gospodarzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a jak wam się udaje kukurydza podobno wczesną odmianę jak się posieje to nie trzeba dosuszać, jak plonuje ziarno kuku na słabej ziemi i czy lepiej się opłaca jak żyto hybrydowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358
kukurydza na piachu rośnie lepiej niz na glinie tylko musi byc mokro
  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Wojtek026 napisał:

a jak wam się udaje kukurydza podobno wczesną odmianę jak się posieje to nie trzeba dosuszać, jak plonuje ziarno kuku na słabej ziemi i czy lepiej się opłaca jak żyto hybrydowe?

Jak mocny piach to kuku do kolan urośnie moim zdaniem tp przy tych cench najlepszym wyjściem jest zalesienie większość już tak zrobiła i nie musi sie martwić czy pada a kasa płynie n konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie wiem jak na ziarno się udaje qq na słabej ziemi ale na kiszonkę nie ma problemu na najsłabszych kawałkach zawsze mam qq na kiszonkę. Podstawa to dobre nawożenie obornikiem i orka zimowa.  

  • Like 2

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już nie powielaj tych bzdur jak weszły dopłty to też część nie składała bo Agencja ziemię przejmi z czasem się przekonali ale do dziś są rolnicy o kasy z banku nie biorą bo jak przyjdzie oddać to skąd wezmą :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Każdy krzyczy jak usłyszy :) .

  • Like 1

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Na 6 klasie obowiazkowo obornik w kazdych ilosciach, aby utworzyc warstwę próchnicy. Glebokie oranie nie ma sensu, bo tak jak u mnie wyrzucasz zolty piasek. Przesiewanie wysokobialkowymi, poplon na przyoranie i modlitwa o deszcz.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76
2 godziny temu, staszek131415 napisał:

 moim zdaniem tp przy tych cench najlepszym wyjściem jest zalesienie większość już tak zrobiła i nie musi sie martwić czy pada a kasa płynie n konto

Nie musisz się martwić, ciekawe czym, jak zalesisz to w największe upały latasz z kosą spalinową i pielęgnujesz te sadzonki, bąki komary gryzą a jak sucho i piach to te drzewka też urosną albo i nie i niby jaka to kasa za te zalesienie, co wszystko w ogrodzenie musisz wsadzić, jak komuś nie pasuje 6ta kl to najlepiej niech sprzeda pod działki budowlane lub piaskownie, a z lasu to niby jaka to kasa, a na dzień dobry przekwalifikowujesz na las i niby jaką to ma wartość działka leśna żadną, już lepiej sprzedać te pole jak się pchać w dotacje na las, jak masz tą 6tą kl to do ugorowania lepiej brać dotacje niż las sadzić, a jak posiejesz na 6tej kl to nikt nie każe nawozy i opryski stosować, posiać na rabo jakiś łubin przeorać a dopłata zostaje, chyba lepiej raz do roku zaorać i lejkiem rozsiać co kolwiek jak ten cały las sadzić

  • Thanks 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Zalesianie to raczej krótkowzroczny pomysł.

Da się gospodarzyć jeśli jest produkcja zwierzęca a co za tym idzie - obornik.  Walić go do oporu i siać jakieś żyto czy kukurydzę - wtedy nawet jak będzie mniej deszczu i nie dopiszą plony to jakoś da się przeżyć. Przychody nie są bezpośrednio związane z tym czy sypnęło czy nie więc jest ok. Nie orać za głęboko i nie grzebać bez sensu żeby nie "rozpiaszczać" niepotrzebnie gleby. 

No i nie ma problemu z podatkiem rolnym :D

Edytowano przez tumiwisizm
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to ciekawe bo u nas gościu ok 100 ha kupił i wszystko zalesił jak masz 1 ha to se mozesz pisakownice zrobić ale nie z 20 czy 30 co do ugorowania 500 zł dostaniesz też musisz uprawę zrobic a w przyszloścj ta ziemia jest bez wartości żadnej

I z tym gdzie zbiory sprzedać bo najczęściej zbierasz talerzówką :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Staszku bo to nie rolnik tylko pasożyt żerujący który za bezcen nakupił ziemi żeby tylko kapitał zbić. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lepiej niech las rośnie i ktoś kapitał zbija jak się mordoać by tonę z ha zebrać a potem lament że susza i zboże po 2 tysie ma byc by się opłacało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Ja na swojej 6 mam Lubin na zazielenienie i problem z głowy. 

Według mnie to 6 a 6 jest różnica i na mega piasku to tylko agregat talerzowy i 20kg ha Lubin na dopłatę i spokój i co roku to samo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441
na Podlasiu niejeden rolnik dałby wiele żeby chociaż połowę tego mieć w ogóle możliwość nabyć i obrabiać. I mówię to bez żadnego sarkazmu czy smiechow. a gościa który zalesil 100ha jakiejkolwiek gleby wywiozlby z sąsiadami na taczce obornika
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widzisz do czego zachłanność ludzka prowadzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

To nie zachłanność tylko umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach :D Prawdziwa walka z naturą. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bobas233
      Witam . Chcialem się poradzić was a mianowicie ,mam okazje wziąść 10ha w dzdzierżawę z tym ze klasa jak napisałem 5 i 6. Czy zaoranie teraz tego i zwapnowanie wczesna wiosna wapnem powiedzmy weglanowym bedzie mialo jakis sens? Czy pomoze to w jakims stopniu podniesc ph? Pytam gdyz nigdy nie gospodarzylem na tej klasie ziemi. A jak wiemy sa to gleby słabe piaszczyste. Wiem ze ciezlo o dobry plon na tego typu ziemi no ale.. Czekam na sugestie tylko sensowne i z głową. Z gory dzięki za pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj