Radek65

Krzyżowanie bydła

Polecane posty

Radek65    0

Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Możesz sobie krzyżować (z różnym skutkiem) co tylko zechcesz ale o czystej rasie możesz wtedy zapomnieć i każdy cielak urodzony z krzyżówki musi być opisany w paszporcie jako MM czyli mieszaniec mięsny. Co do krycia Angusów Simentalem istnieje ryzyko ciężkich porodów. Angusy i cielaki po nich są drobne i dzięki temu matki łatwo rodzą. Z tego powodu Angus jest często wykorzystywany czyli jego nasienie lub byk jak ktoś ma dostęp do krycia pierwiastek innych ras. W wypadku pokrycia Angusa Simentalem otrzymasz odwrotny skutek gdyż jak wiadomo Simentale rodzą się stosunkowo duże.

Moim zdaniem jeśli należysz do Związku Hodowców Bydła Mięsnego to powinieneś trzymać się tej rasy, którą masz a eksperymenty z MM zostaw wolnym strzelcom, którym rasa nie jest potrzebna a szukają czegoś co najszybciej przyrośnie do pożądanej wagi. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony z Angusów zawsze możesz je sprzedać (związek może Ci pomóc w szukaniu chętnego na całe stado) i zacząć na przykład z Simentalem ale przed taką decyzją musisz wszystko przemyśleć a zwłaszcza to czy będziesz miał na nie lepszy zbyt niż na to co masz obecnie. Musisz też wiedzieć,że Simental jest rasą bardzo późno dojrzewającą oraz ma sporo większe potrzeby paszowe niż Angus. Dotyczy to składu i jakości paszy oraz przede wszystkim jej ilości. Simentale to duże bydło i ma spore potrzeby co do ilości paszy. Myślę,że spokojnie dwa Simentale zjedzą tyle co trzy Angusy tej samej płci i wieku.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Angus czerwony i czarny jest rozdzielony tylko u nas. A kupowanie czystorasowego bydła po to żeby krzyżować z inną rasą to strata pieniędzy. Lepiej kupić mieszańce i czystorasowego buhaja. Ogólnie na dzień dzisiejszy hodowla zarodowa to hodowla dla pasjonatów i sztuka dla sztuki bo rynek zbytu na b. dobry materiał hodowlany jest bardzo ograniczony.

Z drugiej strony kombinacja AAxSim jest wg amerykanów najlepszą krzyżówką towarową bo te rasy najlepiej się wzajemnie uzupełniają ale u nas nie mamy ani porządnego angusa ani porządnego simentala mięsnego bo zużycie nasienia importowanego jest jakie jest. mamy za to sporo simentala dwukierunkowego ale jednak to nie do końca jest to co powinno być.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Czy ktoś posiada stado krów duńskich czerwonych lub ich krzyżówki z hf? Jak się doją takie krowy i czy rzeczywiście są mniej problematyczne niż czyste hf?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja dopiero zaczynam dunskim buhajem kryć. Miał być SRB, ale padło na innego. Sa szlachetne i selekcjonowane na cechy funkcjonalne i płodność.

Jedno mogę powiedziec...nie krzyżuj z norweską.😅

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, GrzesiekAgro napisał:

Duńska to samo gówno , jak nie gorsza 😁

oooo czyżby wielbiciel czystego hf -a 🥰🥰🥰🥰🥰 

Duńska na pewno nie jest taka sama jak NRF po pierwsze dlatego, ze NRF to rasa mleczno-mięsna o czym przedstawiciele handlowi zapominają powiedziec hodowcom 😬😬😬😬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440
radekz200 napisał:

12 godzin temu, tumiwisizm napisał: NRF wrogiem publicznym nr 1 😂 Dlaczego?

Miałem na myśli że u Pauliny NRF to wróg publiczny 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niestety 🤷‍♀️ Ale to oczywiscie była nasza decyzja, właściel wybiera czym kryje, szef podejrzewam chciał coś innego to mu dali coś "innego". Jałówki rodzące się bardzo krępe, ale też mega żywotne, oprocz specyficznego umaszczenia "w ciapki" widać po tych cielętach od urodzenia niższy wzrost oraz spore umięśnienie, takie cielaczki pakery 😬 Potem jednak wzwyż mało oczywiscie rosną, za to bardzo rosną wszerz. Na pewno byczki się dobrze opasają chociaż są mniejsze od rw to bardziej przyrastają w mięśniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ej ej ej nie porównuj polskiej czerwonej do dunskiej czerwonej 😦 widzialeś wymię polskiej czerwonej kiedyś? ja widziałam...i jużnie chcę więcej 😅 Ja chcę uzyskać mniej otluszczone krzyżowki niż z NRFem, i z lepszą plodnością niż NRF...nie muszą lać 11tys :) wystarczy 10 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6651
41 minut temu, Paulina1985 napisał:

Niestety 🤷‍♀️ Ale to oczywiscie była nasza decyzja, właściel wybiera czym kryje, szef podejrzewam chciał coś innego to mu dali coś "innego". Jałówki rodzące się bardzo krępe, ale też mega żywotne, oprocz specyficznego umaszczenia "w ciapki" widać po tych cielętach od urodzenia niższy wzrost oraz spore umięśnienie, takie cielaczki pakery 😬 Potem jednak wzwyż mało oczywiscie rosną, za to bardzo rosną wszerz. Na pewno byczki się dobrze opasają chociaż są mniejsze od rw to bardziej przyrastają w mięśniu. 

To tez zależy od gabarytów krowy 🙂 miałem pokryta krowe HO w dniu sprzedaży miała 810 kg pokryta byczkiem NRF który w 2 lata osiągnął 833 kg także aż takie małe nie rosną gdzie byczki po MO miały tylko 750 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie pisalam o wadze osiąganej tylko o małej wysokości :) co nie wyklucza dużej wagi opisanej przez Ciebie krzyżówki :)

20190915_153403.jpg

To jest taki spaślaczek właśnie :) widocznego zeberka nie uświadczysz 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

łby mają rózne 🤷‍♀️ tej akurat nie sprawdzalam,ale byc moze jej dziadkiem jest SM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

@GrzesiekAgroMoże to jednak RP przerobione na RDM ;) .

Kilka sztuk swego czasu czystych RDM ( z jakąś dolewką SR, wiadomo jak to jest w vikingu) przyjechało do nas, jedna do tej pory jeszcze jest plus kilka córek. Wydajność na poziomie 10-12,5 tys. bez problemu do uzyskania i to przy dobrych parametrach, nawet pierwiastki po 10 tys. dawały. Zdrowotność ciut lepsza od HF, szczególnie z racicami lepiej u nich (pigment). Jedynym sporym problemem to trudności w zacieleniu, problem słyszalny także od kilku hodowców. Czasem ovarelin nawet nie pomaga. Niektórzy twierdzą że naturalne krycie by tu mogło, ale nie wiem nie było praktykowane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

😪 to mnie nie pocieszyłeś 🤨 a myslalam,ze spasione nrfy maja tylko problemy 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Słyszałam, że są wredne. To prawda?

Dnia 13.10.2019 o 23:52, danielhaker napisał:

Dawno nie badaliśmy, ale jakoś 20-40zł

Za jeden pierwiastek chyba😉

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adwokat1105    2

Spotkamy się za parę lat i się okaże że krzyżówka z duńska czerwona to też lipa. Nie jestem za tym żeby mówić że taka rasa to plodna a taka to mocne nogi na bo w każdej razie znajdziemy wszystko bo jest wiele rodzin i wiele cech. Hf niby taki delikatny a najwięcej sztuk co dały 100tys litrów w zyciowce to HFy. To czemu nie są to krzyżówki Hfa z czymkolwiek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 :) ale nie kazdemu chodzi o wydajność 12-13tys :)

U nas jest większość krzyżowek, stuprocentowych trochę RW. Da się na nich osiągnąć i wydajność i zdrowotność. Jeśli masz swietne pasze objętościowe, z zapasem na cały rok plus dobry żywieniowiec to gratulacje :) U nas z żywieniem rożnie bywało, a na braki i złą jakość paszy najbardziej zawsze reagowały 75% hfy czarne, ktorych i tak niewiele w stadzie. Stąd moje przekonanie o ich delikatności. Lekarza widuję rzadko, nie dajemy zadnych plukanek z automatu, zadnych kextonów i innych, ktore wiem, ze wielu musi lub uważa, ze musi. 

Jedyną moją bolączką jest budowa wymienia(po SM slabe wiezadlo srodkowe i zawieszenie) oraz kaliber. 

Czy uwazam, że krzyżowki to jedyna droga do sukcesu? oczywiście, że nie. Wspaniałe stada hfów dające po 12-13tys mają się dobrze i chwała ich hodowcom, to zrobiła swietna genetyka i swietne pasze. 

42 minuty temu, Adwokat1105 napisał:

 Hf niby taki delikatny a najwięcej sztuk co dały 100tys litrów w zyciowce to HFy. To czemu nie są to krzyżówki Hfa z czymkolwiek?

Ale wiesz, że dla krzyżowek nie robi się takich notowań? Poza tym jak mówiłam nie zawsze wydajnosc jest najważniejsza, a OPŁACALNOŚĆ.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adwokat1105    2

Widzę że podobnie myślimy jeżeli chodzi o reakcje hfow na zmiany paszy ale właśnie nie rozumiem tego że genetyka to planowanie na lata i jak ktoś używa raz mięsno mlecznych to najczęściej Ci którzy nienastawiaja się na super dobre zywienie, (najczęściej co się spotkałem to są krowy niedożywione wręcz które tracą wagę, mleko ale przynajmniej się zacielaja i żyją) A jak ktoś ogarnia żywienie i zarządzanie stadem to idzie w Hfa. Wychodzi z tego co piszesz że nastawiona jesteś ze z ta pasza nie będziesz miała stabilizacji i dlatego tak krzyżujesz... Juz nie żartuj z ta wydajnoscia 12-13 tys. Jeżeli chodzi o opłacalność to to co widzę to jeżeli chodzi o sprzedaż a nie to co w ocenie użytkowości to 9 tys sprzedazy, max 10zl na treściwa na dzień. kukurydza sianokiszonka. pilnować rozrodu i to w zupełności wystarczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie moje stado po pierwsze. Jestem zootechnikiem (nie, zebym się usprawiedliwiała:) )

Masz rację, chodzi glównie o pasze objetościowe, zawsze z tym problem, choć w tym roku jest fenomenalnie, silosy zrobione książkowo i ilosciowo jestesmy z dużym zapasem. Ale tego nikt nie wie naprzód, zwykle właśnie u nas brakowało lub jakość wykonania była słaba i tak różnie to wychodziło, a po tylkach dostawały nieszczęsne hfy, zwykle z LPT problemy. Krzyżówki natomiast radziły sobie z tym lepiej. 

Teraz kryję czyste RW (lub prawie czyste) duńską. Natomiast wszelkie mieszanki poprawiam RW. Na jałówki idzie seks RW i zobaczymy co z tego będzie. 

Myślę, że problem z NRFami był głownie przez to, że są miesno-mleczne, za szybko przybierały i otluszczenie osłabilo wyniki kryć. A może się mylę... 

26 minut temu, Adwokat1105 napisał:

Juz nie żartuj z ta wydajnoscia 12-13 tys. Jeżeli chodzi o opłacalność to to co widzę to jeżeli chodzi o sprzedaż a nie to co w ocenie użytkowości to 9 tys sprzedazy, max 10zl na treściwa na dzień. kukurydza sianokiszonka. pilnować rozrodu i to w zupełności wystarczy. 

Jak ktoś ma same hfy to szczerze mowiąc spodziewam się u niego wydajności co najmniej 11tys 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Przez Ryszard123
      Bydło ma biegunkę (jaki jest tego powód).
    • Przez elamir
      Chciałbym zrobić okólnik dla bydła i myślałem o wersji drewnianej z uwagi na koszta. Jako słupy miałby robić podkłady kolejowe, a żerdzie zrobiłbym sosnowe z własnego lasu. Tak jak o trwałość podkładów się nie boję bo one to i pewnie mnie przeżyją tak zastanawiam się co zrobić, żeby jak najdłużej wytrzymały żerdzie. Sosna do najtrwalszych nie należy. Zaimpregnować to jakoś, czy tylko okorować? Ile lat może wytrzymać takie drewno?
    • Przez Wojtek026
      Jakie są objawy czy odrobaczać całe stado, czy bydynkami, od jak małego mozna odrobaczać i jak często powtarzać, czy byli po ponad 600kg jest inny sposób jak zastrzyk?
      no i skąd te robaki i jak się bydło zaraża także jak często te odrobaczanie stosować? czy dezynfekcja budynków wskazana?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj