Zaloguj się, aby obserwować  
marekk1988

Dój krów na karuzeli

Polecane posty

marekk1988    0

Za dwa miesiące rusza budowa nowej obory na 280 krów i mamy problem z wyborem systemu doju czy karuzela czy bok w bok. Proszę o konkretny odpowiedzi :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Jednak nie zdecydowałeś się na robota heh Jaki system wybrałeś utrzymania? Moim zdaniem duża wada karuzeli to cena


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Roboty nie wchodziły w rachubę :rolleyes: utrzymywać będziemy na tym co krowy narobią. Wygarniacze i sita firmy houle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Autorze: popraw tytuł i błędy w poscie, bo Ci go zamkną :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Sita?? Nie czaje chodzi Ci o ruszt? Wygarniacze? Czyli jednak słoma? :rolleyes:


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Zamkną to zamkną niema czasu na poprawne pisanie, skoro niepiszesz na temat to wogóle nie pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Na forum obowiązują pewne zasady, ale skoro Ty do nich nie dorosłeś to znaczy, że nie powinieneś zakładać nowych tematów i pisać postów. Nie masz czasu czy może umiejętności korzystania z komputera??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Słomy nie będzie wogóle krowy będą miały normalne legowiska a ścielić będziemy tym gnojem który przejdzie przez te sita i prasę to rzadkie leci do szamba a to gęste na pryzmę i tym ścielesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

To nie lepiej było zrobić maty lub materace na stanowiska? :rolleyes:


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Temat o karuzeli a nie o sposobie usuwania obornika:p nazwij go lepiej obora na 280 sztuk :rolleyes:

minusy karuzeli:

- wysoki koszt (zresztą napisz dokładnie ile, bo już pewnie się trochę orientowałeś)

- wymaga udziału człowieka do doju

- wydoisz na niej maks 3 razy dziennie, i nie możesz selektywnie tylko sztuk o większej wydajności

- z zasłychniętych opinii dość podatne na awarie rozwiązanie

- mocno stresogenny dój dla bydła - 100 razy bardziej niż w tradycyjnej hali, a 1000 niż w robocie

to tyle;))

i napisz coś więcej o samym budynku...wentylacja? Opisz dokładniej ten system usuwania obornika bo nie bardzo również rozumiem :) dla simentali o ile dobrze pamiętam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Niby wysoki koszt a roboty co za darmo, do robota też potrzeba człowieka owszem mogę doić te najbardziej wydajne nawet 4 razy bo będzie grupa z tymi krowami, taka sama awaryjność jak w każdej innej hali z pewnością mniejsza nisz robota, mógłbyś napisać dlaczego stresogenny dój bo jakoś tego nie rozumiem z pewnością nie widziałeś doju na karuzeli dlatego tak mówisz, krowy spokojnie chodzą jedna za drugą bez żadnego problemu.

Budynek ma wymiary 75m na 33m bez ścian bocznych tylko kurtyny aż na duł w szczycie świetlik kalenicowy 3 metry szerokości a poza tym w ścianach czołowych po 5 wentylatorów z każdej strony obora jest dla bydła HF bron boże dla simentali.

System usuwania obornika wygląda tak krowy leżą w legowiskach tzw łódkach po korytarzach spacerowych jeżdżą wygarniacze i zgarniają obornik do kanałów poprzecznych z tamtą obornik leci do przepompowni później na sita gdzie gnojówa spływa do szamba a to suche gówno na pryzmę no i z pryzmy do legowisk a nadmiar na pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Dobrze będzie jak krowa będzie leżała w tym suchym kale? Skoro nie długo zaczynasz obore to może napiszesz cenę hali bok w bok i karuzeli? Karuzela moim zdaniem jest lepsza od hali. Gdy trafi się krowa która się długo doi i może zrobić jeszcze jeden obrót, natomiast w hali bok w bok będzie trzeba czekać ze wszystkimi krowami aż ta jedna się wydoi. Aha i moim zdaniem robot to nie jest awaryjne urządzenie. Nie słyszałem opinii że komuś sie popsuł.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Autorotor Performer 24 milion zł a bok w bok 2x12 900 tys. Co do leżenia krów w suchym kale to niema nic lepszego w Ameryce stosują to od lat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Hmm pierwszy raz słyszę o takim sposobie wyscielania legowisk...nie ma przy takim sposobie problemów z bakteriami?

Jak do tej pory doiłeś krowy? Szczerze to jakbym miał bańkę wydać na karuzelę to nawet chwili bym się nie zastanawiał nad robotami. Obliczałeś sobie jeszcze do tego koszt pracowników na xx lat? W dodatku jeśli masz zamiar stworzyć dodatkową grupę dla wysokowydajnych sztuk i doić 4 razy dziennie to chyba pracownicy będą musieli stać w oborze prawie całą dobę...przecież to ogromne koszta. Masz jakieś obliczenia w tej dziedzinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Witam :) Z tego co trochę czytałem wynika, że ścielenie odseparowaną frakcją stałą z gnojowicy jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Ważne aby po przejściu przez separator odchody przeleżały na pryzmie jakiś czas(muszą się zagrzać- niszczone są bakterie, zarodniki grzybów i reszta paskudztwa). Poza tym nadmiar to świetny kompost. A co do karuzeli, to musisz kupować aż tak dużą? Wiem, że w Stanach robią tak, że kupują mniejsze hale udojowe i zakładają, że dój trał będzie np. 20h na dobę( minusem jest koszt robocizny, ale za to mniejsza kasa na halę, poza tym jeśli planujesz doić jedna z grup 4 razy to i tak dój będzie zajmował prawie całą dobę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Macie do tego systemu utrzymania jakieś linki, chętnie bym o tym poczytał. Co do tematu to wolałbym karuzele. Duży plus że nie musisz chodzić tylko stoisz w miejscu.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

A w jakim regionie naszego kraju mieszkasz? Według mnie lepszym rozwiązaniem jest karuzela. Ty masz tu napisaną halę z Westfalii. A nie sprawdzałeś ceny hali z Delaval? Pewnie będzie to tańsze rozwiązanie. Ja jak będę budował oborę to prawdopodobnie też założę karuzele jednak używaną z Niemiec którą kupię za 150-200 tyś i dam ją na przegląd do serwisu i niech mnie to nawet 100 tyś wyjdzie to zawsze taniej niż 1 mln zł. Ja chciałbym ci przypomnieć że nasz kraj nazywa się Polska a nie USA i jest tu inny klimat niż tam. Jak ja słyszę te twoje rozwiązania żeby ścielić krowom za przeproszeniem gównem albo ogony ucinać to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Jeszcze trochę to ci pseudonaukowcy z USA wymyślą żeby krowom do jedzenia dawać gówno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@Jasiupila- nie unoś się bo Ci żyłka pęknie. Ta technologia nie ma związku z klimatem (zakładam że uczysz się geografii- w niektórych częściach USA klimat jest dużo bardziej surowy niż u nas i stosuje się zimny odchów i obory kurtynowe, ścilenie ''odchodami'' itp. z resztą na podlasiu, które nie jest tropikiem dużo już takich obiektów stoi). Jeżeli nie masz nic ciekawego do dodania, nie udzielaj się, a jak już się udzielasz to trochę grzeczniej:)

 

Za ucinaniem ogonów nie jestem, ale po to między innymi montuje się wentylatory w oborze żeby wytworzyć ruch powietrza który zniechęca muchy do przebywania w takim pomieszczeniu, dodatkowo są specjalne preparaty na muchy.

 

I jeszcze jedno- to nie ''gówno'' tylko kompost- praktycznie bez zapachu, po odleżeniu na pryzmie i samozagrzaniu jest czystszy niż średniej jakości słoma, piasek, czy trociny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

ppp- wreszcie ktoś kto zna sie na rzeczy. Ja jestem ze Sląska 10 km od czeskiej granicy i takie rozwiązania stosują tam prawie na każdej nowo budowanej fermie.

Ja nie będę zatrudniał pracowników to rodzinny interes z tego powodu też taka duża karuzela obliczyliśmy to tak dziennie ma być dojonych 700 krów na tej karuzeli doi się na godzinę około 150 krów więc udój będzie trwał około 5 godzin dziennie

Co do cen Westfali a Delaval to niema jakiś kosmicznych różnic, a różnica w sprzęcie ogromna :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

5 godzin na dobę...trochę długo...Ale takie stado ma swoje wymagania. Czytałem ostatnio artykuł na temat ścielenia kompostem- generalnie, jak będziesz to robił z głową to nie powinno być problemu z bydłem. Powodzenia życzę:lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@marekk1988- ile kosztuje ten separator odchodów???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

To jakie ty masz gospodarstwo? Ile ziemi ile zwierząt? Po PGR? Jeśli możesz odpowiedzieć to dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Aktualnie posiadamy 160 ha własności i 50 ha dzierżawy krów 140 i młodzieży żeńskiej 150.

Gospodarstwo powstało 18 lat temu a z bydłem zaczęło się w 2001 roku zaczęliśmy kupować małe jałóweczki no i po 2 latach się cieliły w 2003 roku oddaliśmy 50 000 litrów mleka do mleczarni a w 2009, 1 500 000l .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj