Lukas85

Manitiu MLT 5xx, 6xx - prośba o opinie i pomoc

Polecane posty

Lukas85    37

Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thebestacc    22

626 też ma rewers bez sprzęgła, biegi każda ładowarka z tamtych lat produkcji ma 4, dopiero te nowsze zdarza się że mają nawet po 6. ;) Biegi się zmienia właśnie klikając ten guziczek [sprzęgło] na gałce od biegów i wybieramy dany bieg. Przy oględzinach to tak jak przy każdej ładowarce: Czy nie spawana, na 1 biegu koła muszą mielić w ziemi na 2 biegu mogą, ale nie muszą, przysłuchaj się bliżej pompy czy nie zgrzyta i patrz na luzy [sworznie, zwrotnice, teleskop]. Luzy będzie mieć na pewno, byle nie były zbyt duże. :) Na przebieg to nawet nie patrz bo to wiadomo. Do 60k to zobacz sobie JCB 526, ciekawa alternatywa. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Mam rozumieć że wszystkie ładowarki maja rewers bez sprzęgła? Spójrz przykładowo na ta poniżej:

https://www.otomoto.pl/oferta/manitou-mlt-523-t-ladowarka-teleskopowa-szerokosc-190cm-niewielkie-rozmiary-oryginal-ID6Abbla.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8

tu do rewersu jest taka jakby zwykła dźwignia, a przykładowo tu:

https://www.otomoto.pl/oferta/manitou-mlt-527-ladowarka-teleskopowa-manitou-jcb-ID6A40AE.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8

juz zupełnie inna dźwignia podobna jak rewers w ciagnikach - i taką własnie ogladałem u kolegi. czy ta pierwsza też bedzie miała przycisk sprzęgła na dzwigni zmiany biegów?


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Ja mam MLT 628. Kupował ojciec ze znajomym co na ładowarkach pracował. Przedni napęd nie działał bo tryby w środku zmielone, siłowniki nie trzymają, po 10 minutach łyżka opada z wysokości 1 metra. Nie działa poprawnie system poziomowania, przy opuszczaniu ramienia łyżka też się otwiera, szarpie przy ruszaniu, część instalacji elektrycznej nie działa i często nie stykają bezpieczniki i przekaźniki w skrzynce przez co ginie jazda... Warto też sprawdzić pompę hydrauliczną, czy dosyć szybko podnosi i czy ma dość mocy by np tył maszyny unieść w górę. Jeśli możesz to weź kolegę i niech porówna ze swoją ładowarką, 

13 minut temu, Lukas85 napisał:

Mam rozumieć że wszystkie ładowarki maja rewers bez sprzęgła? Spójrz przykładowo na ta poniżej:

https://www.otomoto.pl/oferta/manitou-mlt-523-t-ladowarka-teleskopowa-szerokosc-190cm-niewielkie-rozmiary-oryginal-ID6Abbla.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8

tu do rewersu jest taka jakby zwykła dźwignia, a przykładowo tu:

https://www.otomoto.pl/oferta/manitou-mlt-527-ladowarka-teleskopowa-manitou-jcb-ID6A40AE.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8

juz zupełnie inna dźwignia podobna jak rewers w ciagnikach - i taką własnie ogladałem u kolegi. czy ta pierwsza też bedzie miała przycisk sprzęgła na dzwigni zmiany biegów?

Czy wszystkie to nie wiem, ale te raczej na pewno tak. Różnica w tych dwóch modelach jest w sterowaniu, ta pierwsza ma prosty rozdzielacz hydrauliczny przy kieronicy, a ta druga dzwignią przy kierownicy steruje elektrozaworami przy skrzyni. Oglądałem kiedyś MLT 626 z tym pierwszym rozwiązaniem, dość ciężko chodziła ta dzwignia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thebestacc    22

Faktycznie ta 523 to sam nie wiem jaki ma rewers, bo nie interesowałem się takowymi ładowarkami. 527 na 100% ma elektrohydrauliczny. :)                                                            https://www.otomoto.pl/oferta/jcb-526-528-530-531-ID6AdDdx.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8                                    Przykładowe ogłoszenie, w podobnej cenie możesz mieć JCB, wszystko mechaniczne i nowsza parę lat. Cena części też jest na korzyść JCB. ;)                       

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Właśnie wydaje mi się ze ta pierwsza ładowarka moze mieć rewers mechaniczny ktory wymaga wcisniecia sprzęgła przy zmianie kierunku jazdy. Druga wyglada na elektrohydrauliczny


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Raczej chyba nie, w tego typu skrzyniach kierunek jazdy zmienia się bez sprzęgła, tylko pewnie najlepiej to robić po zatrzymaniu maszyny żeby skrzyni nie nadwyrężać. Do JCB faktycznie części są tańsze, ale zdarzały się modele z silnikiem montowanym poprzecznie i połączonym ze skrzynią za pomocą przekładni kątowej i to jest ponoć kosztowna impreza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Jednak byłbym za manitou z serii 5xx, zależy mi na tym żeby ładowarka była mozliwie mała,ciekawe jak to jest z tym rewersem moze ktos jeszcze sie wypowie?


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Przy zakupie warto też sprawdzić układ skrętu. Wszelkie drążki i końcówki też do tanich nie nalęzą. Jeżeli maszyna posiada 3 rodzaje skrętu to też sprawdzić czy wszystkie poprawnie działają, czy przednia i tylna oś pracują synchronicznie, czy któraś się ociąga. System do wyrównania kół czy też działa- u mnie są takie dwie zielone kontrolki i jak świecą obie to można tryb skrętu zmienić. Jeżeli masz zamiar ciągać przyczepę to dobrze by miała zaczep i intalację do świateł i np hamulcy... Staraj się szukać ofert od rolników, bo to zazwyczaj sprzęt sprawdzony i możesz kupić z dodatkowym osprzętem np krokodyl do obornika lub paleciak. Te które ja oglądałem po składach maszyn to czasami były całe pomalowane, łącznie z siłownikami, wężami itp, a pod spodem brud, kurz i zamaskowane wycieki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Niestety wiekszosc to ferty handlarzy. Poważnie sie zastanawiam czy warto brac taka z mechaniczna dzwignia rewersu czy lepiej poczekac na cos z elektrycznym rewersem


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Proste rozwiazania zazwyczaj sa najlepsze, wszelkie modyfikacje podnosza zarowno komfort pracy ale i awaryjnosc, a co za tym idzie koszt naprawy. Jezeli  szukasz maszyny która pracuje kilka godzin w tygodniu czy w miesiacu to postaw na proste rozwiązania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thebestacc    22

Zgadzam się z @peewee1984 jeśli będziesz robił do 300mth na rok to bierz w pełni mechaniczną maszynę. ;) W razie czego to możesz sam ogarnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Ładowarka bedzie czesto wykorzystywana ale mam niewielkie gospodarstwo bez hodowli wiec przebiegi nie beda duze


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Czy ktos moglby ktos podac wymiary ladowarki serii 5xx i 6xx. Z tego co znalazłem seria 5 ma szerokosc okolo 190cm, seria 6 około 235cm ale pozostałych wymiarow nie znalazłem


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

MLT 626, rok produkcji 1994

- wymiary: długość: 4,4m, szerokość: 2,2m, wysokość: 2,3m
- wysokość podnoszenia: 5,9m
- udźwig: 2,6 tony
- waga: 6,3 tony

szerokość jest uzależniona od opon, ja mam swoją MLT 628 na szerokich kapciach więc ma prawie 2,4m...

Tu jest sporo ładowarek, ale już nowszych: http://www.agro-eko.com.pl/manitou.php

Edytowano przez peewee1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Dzięki, zastanawiam sie miedzy tymi dwoma seriami. Na zdjeciach wydawało mi sie ze seria 6xx ma szerzej rozstawione koła ale w niektorych przypadkach jakby felgi były odwrócone zeby było szerzej.


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Ja dziś zmierzyłem swoja MLT 628, prawie 2,40m szerokości w oponach, ale kapcie są 460/70 R24, prawie 0,5 m szerokości i wystają poza obrys maszyny po 10 cm z każdej strony, więc całkiem możliwe że na wąskich kołach szerokość maszyny wyniesie 2,20m. Jeżeli potrzeba Ci małej i zwrotnej maszyny to może coś z przegubowo teleskopowych? Np seria MLA z Manitou...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Dzięki za zmierzenie. Niestety przegubowa odpada pozostaje jedynie seria 5xx


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez crystal169
      Witam, od pewnego czasu w mojej ładowarce manitou mlt 735 lsu rocznik 2013 po rozgrzaniu jej w jeździe z przyczepą lub samą ładowarką przy skręcie kołami z przodu zaczyna coś strasznie trzeć, tak jak by metal o metal i to nie cicho. Z początku myślałem że krzyżaki ale nie. Nie wiem czy to przypadkiem nie będzie coś w moście. Dodam tylko że to jest tylko i wyłącznie po rozgrzaniu, na zimno tego nie ma. Może ktoś miał coś takiego to bardzo proszę o podzielenie się informacją. Z góry dziękuję.
    • Przez za_fir
      Witam, potrzebuję schemat hydrauliczny układu hamulcowego manitou mlt731 LSU turbo. Maszyna jest z 2005r.
      Pozdrawiam. 
    • Przez dawid1409
      Witam mam do kupienia dominatora 56 z silnikiem perkinsa 4 cylindrowym i hederem 3.60 m w bardzo dobrym stanie, ale mam dylemat cy ten silnik nie jest za mały, a poprzednio posiadałem starego bizona, i nie wiem czy będzie sie lepiej sprawował claas od bizona proszę o szybkie odpowiedzi, bo jutro mam go zadadkować. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj