SPECO

[Olej] Zetor Forterra / Proxima

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

ja po prostu w 7340 zmieniłem olej na taki jak w forterze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorPower    0

Hej Panowie czyli podsumowując do forterry 2007r zamiast aral 10w30 lać do silnika i skrzyni Aral 10w40 ???? bo przeczytałem cały ten temat i juz zgłupiałem każdy co innego leje a czeka mnie wymiana za chwile w silniku i do skrzyni musze dolac

Edytowano przez ZetorPower

zetor 7211  zetor 10540  zetor 11441  zetor 18345  XTZ T-150K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    705

No chyba jednak nie. 10w-40 to już półsyntetyk i jest rzadszy. Mogą pojawiać się wycieki. Możesz zastosować olej innego producenta, aby był o tej samej klasyfikacji co zalecany (10w-30). Tak mi się wydaje.
I nie każdy olej nadaje się do skrzyni i silnika

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorPower    0

aha no dobra czyli do silnika 10w30 szukać a do skrzyni co ??? jak mam wlany tam własnie aral 10w30 a juz go nie produkuja


zetor 7211  zetor 10540  zetor 11441  zetor 18345  XTZ T-150K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

Do 2008-09 silniki zalewane były Aralem Supertraktoral 10W30 (interwały 200h) a później przeszli na Megaturboral 10W40 (interwały 500h). Silniki te same, więc możesz lać który chcesz, ale lepiej nie wierzyć w te 500h i zmieniać wcześniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    705

Silniki nie do konca te same bo dołożyli intercooller.
Olej może zmienić, ale wiesz jak to jest, im starszy silnik tym raczej przechodzimy na gęstszy, a nie odwrotnie. Mogą pojawić się problemy z ciśnieniem i zwiększonym poceniem silnika. Jeśli ma zdrowy z małym przebiegiem silnik to jak najbardziej nie zaszkodzi.
Co do interwałów wymiany, to jeśli producenci (oleju i ciagnika) takie zalecają to nie ma co być nadgorliwym. Bo to zwiększa koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorPower    0

on ma 2200mtg dobrze chodzi a ten GL-4 80W to chyba do starszych do skrzyni sie lało?  czy do tego też taki dolać do arala 10w30?


zetor 7211  zetor 10540  zetor 11441  zetor 18345  XTZ T-150K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    705

Gl-4 to klasa jakości API. Twoj olej w skrzyni ma tą samą klasę. Masz zalaną skrzynie olejem uniwersalnym dlatego nie 80w tylko 10w-30. Przykladowo Agrol U możesz śmiało dolewać. Stosuje w starszych maszynach i w proximie też już miesza się bo podczepiam hydraulikę.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

Kolego , jest też olej z Lotosu AGROL STOU PLUS 10W30 (cena od 10 do 12 zł za litr ) ,więc go możesz mieszać z aralem o tych samych parametrach

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8
Napisano (edytowany)

Mam pytanie czy wlewał ktoś olej do silnika 15W40 zamiast tego oryginalnego 10W40. W instrukcji są podane takie oleje z takimi oznaczeniami tylko innych producentów. Jeśli dobrze czytałem to zmieni się tylko gęstość zimą i mogą być większe problemy z odpaleniem przy dużych temperaturach na minusie. Oczywiście w niskich temperaturach olej później smaruje wszystkie pracujące części w silniku. W innych ciągnikach mam właśnie takim olejem silniki zalane i wszystko jest dobrze, chciałem do proximy również wlać taki sam olej. Proxima jest jeszcze bez DPF.

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

Edytowano przez Piotr6991z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

Ja mam zalaną proximę (silnik) takim   motorowy olej zetor 15w40 l saps api cj-4/sm pisze ze do deutza olej a ja mam w zetorowskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

a ja bym ,jak nie ma potrzeby , nie przechodził na na 15W40 choć 10W40 to tylko półsyntetyk to zimny szybciej zaczyna smarować silnik


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ice2006    4

czy mogę dolać olej silnikowy Aral Mega turboral 10/40 do przekładni gdzie jest Aral tractoral 10/40.Zetor forterra Hsx 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

jak nie jest to olej hydrauliczno przekładniowy ,UTTO czy STOU to nie nadaje się do przekładni . Sprawdź specyfikację oleju !!

 

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

A ja panowie zgłupiałem leje olej jak wyżej pisałem  zetor 15w 40 l-saps dedykowany do tego motora bo jest z dpf i jest to jaki olej ??? minerał, półsyntetyk ??  silnik go lekko pobiera. Czy mogę zamienić na inny jakiś aral ???

razem z traktorem jak zakupiłem dostałem instrukcje z 2013r a ciągnik jest z 2016  tam w ogóle niema takich olejów co zostały u mnie zastosowane i się pogubiłem,

w przedniej osi mam zetor ls80w -  taki wlali z serwisu sam widziałem

do skrzyni dolałem aral traktoral sae 10w-40   jest git nie spienił sie przez 2 lata

i mam zamiar zmienić we wspomaganiu i teraz nie wiem jaki to ma być - jaki zastosować ??

podsumowując czy ja na pewno dobre te oleje stosuje pomóżcie mi rozwiać wątpliwości

Zapomniałem dodać nazwę modelu to zetor Proxima 90

Edytowano przez adamek1942

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maz77    0

Witam. mam pytanie, w zetor proxima 100, w skrzyni mam olej aral traktoral 10w40 i musze troche uzupelnic czy moge do niego dolac jakis zamiennik jezeli tak to jaki można mieszac z tym olejem ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kali    1

Brak w sprzedaży Aral traktoral 10w40, co teraz ? Castrol Agri, Arbor Uniwersal, Fuchs Agrifarm ? Czy coś jeszcze innego a dobrego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

Po wycofaniu Arala Zetor rekomendował Castrola. Ten poniżej to pewnie też Castrol

obraz.png

Każdy z czołowych producentów olejów ma wyszukiwarkę według której można dobrać olej do swojej maszyny. Wybór marki to już kwestia indywidualnych przekonań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Witajcie Mam pytanie do posiadaczy Zetorów z silnikami zetor od 2018r modele CL itd. Od tego roku 2023 Zetor zaprzestał produkcji i sprzedaży oleju do silnika 15w40 L-SAPS do silników z DPF, EGR pomimo, że go rekomendował lać. Teraz montuje tylko silniki Deutz i nagle ma w swojej ofercie tylko olej 10w40 Uni 100. Pytanie czy będziecie stosować olej aktualny 10w40 Uni 100 niby producent zaleca śmiało lać, czy taki jaki  rekomendowany był przez producenta do silników zetor lecz innego producenta i jakiego shell rimula R4L 15w40 czy Fuchs Agrifarm MOT LA 15w40 a może innego producenta lepszy?.  Nadmienię tylko, że producent miał w ofercie dwa oleje jednocześnie kiedyś a mimo to do silników zetor kazał lać w tedy 15w40 L-Saps a do deutz 10w40 Co o tym sądzicie bo Zetor ogłupił teraz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamiar wymienić olej w zetorze proxima 90 plus 2016r i mam pytanko bo : w silniku pisze olej ARAL MEGATURBOAL 10W-40, a w skrzyni Aral TRAKTORAL 10W-40. Czy mogę zalać skrzynię też MEGATURBOLALEM? Czy jest to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marmus4621    0

Witam mam w tym momencie zalany do skrzyni w Proximie 80 aral traktor aral 10w 40. Czy mogę go zmienić bez problemu na fush utto no 10 w 30 jak rekomenduje wyszukiwarka na stronie fish?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marco007
      Witam, zwracam się z zapytaniem do znawców silnika jaki znajduje się w mojej Forterze 11441. Mianowicie postanowiłem zamontować zegar doładowania turbo (chciałem zobaczyć kiedy turbo wstaje bo na niskich obrotach ciężko się rusza - choć ten model tak ma,wiadomo) i mu mojemu zaskoczeniu podczas pracy w pełnym obciążeniu zegar wychyla się na 1,5 bar - co moim zdaniem jest za dużą wartością na ten silnik. I teraz pytanie do was czy to jest norma czy coś szukać A jeżeli tak to gdzie? Dodam że podczas pracy gruszka od zwrotu odpowiedzialnego za ograniczanie ciśnienia nie pracuje a gdy wydłużę sztange tego zaworu to turbo wstaje duuuzo później więc to rozwiązanie odpada. 


    • Przez pudło
      Bardzo wolno opadają ramiona podnośnika (z obciążeniem 500 kg.trwa to ok 20 sekund ) ,Czy jest możliwość jakoś to wyregulować , jeśli tak to podpowiedzcie jak to zrobić ? (przestawianie dźwigienki w kabinie od regulacji szybkości nic nie daje - żadnej reakcji) Gdzie szukać przyczyny?
       
    • Przez klocek1231
      Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek mocy przy mojej forterra 11441. Widzę ze jak np siałem na dwójce na dwóch polbiegach i zawsze szedł sobie leciutko z dużym zapasem mocy, teraz czuję jakbym nie wiadomo jaki wielki siewnik ciągnął za sobą. Jadę na 1800obr i jak dodam gazu to praktycznie juz te obroty ledwo co sie wkręcają... Bardzo wolno... To samo w orce. Orałem zawsze na jedynce z jednym polbiegiem. Teraz w zasadzie musiałem albo z dwoma polbiegami albo na czwórce polowej....  Większość prac polowych wykonywałem zawsze w zakresie 1700-1800 obr Mam wrażenie ze do tych 1600 obr ciągnik  mniej więcej ma podobna moc co zawsze... Problem pojawia sie od 1700 wzwyz. 
       
       
      Ciągnik nie dymi ani nic 
       
       
      Z góry dziękuję za porady 
    • Przez Marcink10
      Witam. Potrzebuje pilnej pomocy z pacjentem zetor forterra 11441. A mianowicie problem polega na tym że podnośnik nie działa (jedynie czasami po odpaleniu chwile podnosi) oraz nie działa wgl wałek wom. Problem rozpoczął się po umyciu ciągnika. Sprawdzone kostki pod kabiną, wszystkie wyczyszczone i zapśikane contactem i nadal nic nie pomogło. Sprawdzone także kostki przy ehr. Proszę o pilną pomoc i z góry dziękuję.
    • Przez Marcink10
      Witam. Potrzebuje pilnej pomocy z pacjentem zetor forterra 11441. A mianowicie problem polega na tym że podnośnik nie działa (jedynie czasami po odpaleniu chwile podnosi) oraz nie działa wgl wałek wom. Problem rozpoczął się po umyciu ciągnika. Sprawdzone kostki pod kabiną, wszystkie wyczyszczone i zapśikane contactem i nadal nic nie pomogło. Sprawdzone także kostki przy ehr. Proszę o pilną pomoc i z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj