Gość

Budowa wiaty do 50m2 warunki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RU68    1113
7 minut temu, suzuki18l napisał:

czy wymiary dotyczą tylko np rozstaw stup fundamentowych na słupy czy rozpiętość dachu, chodzi mi że dach przeważnie wystaje min 30cm ? a niekiedy dużo więcej, i czy my tu piszemy o wiacie własnie takiej dach na słupach, czy murowanej z fundamentami? kiedy budowla ma nazwę wiata?

 

 

 

wszystko jest opisane w PB  a słupy będą w powietrzu czy fundamencie przypominam że jeszcze mamy coś takiego jak zgłoszenie użytkowania  wszyscy są mądrzy do dnia poprzedzającego wszczęcie postępowania w momencie kontroli powietrze uchodzi a po płacz  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

bo  tam ogólnie są inne przepisy budowlane,bo byś jeszcze jakiemuś boberowi przeszkadzał;-)))0

2 minuty temu, RU68 napisał:

wszystko jest opisane w PB  a słupy będą w powietrzu czy fundamencie przypominam że jeszcze mamy coś takiego jak zgłoszenie użytkowania  wszyscy są mądrzy do dnia poprzedzającego wszczęcie postępowania w momencie kontroli powietrze uchodzi a po płacz  

chłopie o czym ty pier**lisz ,chcesz dokonywać zgłoszenie użytkowania wiaty do 50 m-szkoda gadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

  

4 minuty temu, RU68 napisał:

wszystko jest opisane w PB  a słupy będą w powietrzu czy fundamencie przypominam że jeszcze mamy coś takiego jak zgłoszenie użytkowania  wszyscy są mądrzy do dnia poprzedzającego wszczęcie postępowania w momencie kontroli powietrze uchodzi a po płacz  

 Zgłoszenie użytkowania dotyczy obiektu budowlanego a nim wiata nie jest .  Nie brnij już bo nie masz racji i tyle .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    547
2 minuty temu, RU68 napisał:

wszystko jest opisane w PB  a słupy będą w powietrzu czy fundamencie przypominam że jeszcze mamy coś takiego jak zgłoszenie użytkowania  wszyscy są mądrzy do dnia poprzedzającego wszczęcie postępowania w momencie kontroli powietrze uchodzi a po płacz  

Dokładnie. I nawet nie w wyniku kontroli, a nowej budowy  gdzie jest potrzebny plan. Wtedy problemem staje się  zwykłe szambo czy przebudowa dachu z płaskiego na dwuspadowy gdzie nikt nie pomyślał o zgłoszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Jak masz nielegalnie czyli więcej jak prawo stanowi to tak . Ale co ma do tego legalnie postawiona wiata skoro prawo uległo zmianie i nie trzeba niczego zgłaszać ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

Następny co głupoty pisze,zmieniając konstrukcję dachu na który jest potrzebne pozwolenie na budowę jasne że do d*py ci się mogą dobrać ,a co do szamba to samo bo masz jasne przepisy 

Budowa szamba: z pozwoleniem czy zgłoszeniem?

Jeżeli lokalizacja szamba została uwzględniona na planie zagospodarowania działki, który dołącza się do pozwolenia na budowę, można szambo zbudować nie martwiąc się o żadne formalności. Jeżeli lokalizacja nie została zaznaczona, aktualne są następujące regulacje: według art. 30 ust. 1 pkt. 1 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3a Prawa budowlanego, budowa szamba o pojemności do 10 m3 nie wymaga konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy w takim przypadku zgłosić w starostwie lub innym organie administracji architektoniczno-budowlanym zamiar budowy. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu, oznacza to milczącą zgodę urzędu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993
Ile już razy był taki temat zakładany i w każdym jest ten sam spór.... Każdy wie swoje i tyle, radzę u źródła spytać i jest stu procentowa pewność...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

panowie czytacie to co chcecie przeczytać i jeszcze urywkami   jak jesteście tacy pewni to piszcie koledze oświadczenie że poniesiecie pełne konsekwencje samowoli budowlanej  bez sprzeciwu 

Budynek

Budynek to „taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

A więc trwałe związanie z gruntem to cecha przyporządkowana tylko budynkowi. Podobnie jest z fundamentami – musi je mieć jedynie budynek. Jeśli obiekt nie ma fundamentów i/lub nie jest trwale związany z gruntem, nie jest budynkiem, ale może być innym obiektem budowlanym, np. budowlą lub obiektem małej architektury.

Jeśli chciałbyś wiedzieć, co oznacza pojęcie „trwałe związanie z gruntem”, które nie jest zdefiniowane w ustawie, zajrzyj do podlinkowanego tekstu.

 

Budowla

Budowla – „każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową”.

Budowlą jest zatem każdy obiekt, który nie jest budynkiem lub obiektem małej architektury. Powyższy katalog nie wymienia wszystkich budowli, a jedynie przykładowe.

Warto tu zwrócić uwagę na wolno stojące trwale związane z gruntem tablice i urządzenia reklamowe, które są obiektami budowlanymi (a dokładniej – budowlami) i podlegają przepisom ustawy prawo budowlane.

 


Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

 ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


 

Obiekt małej architektury

Obiekty małej architektury to „niewielkie obiekty, a w szczególności:
a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki”.

Powyższa definicja również nie wymienia wszystkich obiektów małej architektury, a jedynie przykładowe. Więcej informacji znajdziesz w tekście na temat obiektów małej architektury.

 

Budowa tymczasowego obiektu budowlanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

 

Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można budować:

tymczasowe obiekty budowlane stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel.
Pamiętać jednak należy, że zwolnienie jakiejś inwestycji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia, nie zwalnia z konieczności spełnienia wymagań stawianych przez przepisy (w tym m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki techniczne).
 
 

Zgłoszenia wymaga budowa:

tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Istotny tu jest fakt, że oba ww. warunki (tj. nietrwałe połączenie z gruntem oraz przeniesienie lub rozbiórka w ciągu 120 180 dni) muszą być spełnione równocześnie. Nie spełnienie któregokolwiek z warunków powoduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Przykładowo budowa tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem na dłużej niż 120 180 dni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
 
 
 

Trwałe związanie z gruntem

Przepisy nie precyzują co oznacza trwałe związanie z gruntem. Jednak w tej kwestii wielokrotnie wypowiadał się Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodnie z wyrokami cecha “trwałego związania z gruntem” sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie na inne miejsce. Dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy też wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest bowiem czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję, uniemożliwiające jej przesunięcie w inne miejsce czy zniszczenie przy silnych wiatrach (wyroki NSA sygn. akt: II OSK 514/10, II OSK 427/10).
 
 
 
Aktualizacja:
1.01.2017 r. termin na przeniesienie obiektu został wydłużony ze 120 na 180 dni. Przed upływem tego terminu można złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę tymczasowego obiektu budowlanego. Wtedy – do czasu zakończenia postępowania w sprawie pozwolenia, nie trzeba obiektu rozbierać ani przenosić w inne miejsce.
Do wniosku trzeba dołączyć takie same dokumenty, jak w przypadku zwykłego postępowania o pozwolenie na budowę.
 
 
Myślisz, że może przydać się Twoim znajomym? Udostępnisz? Dzięki!
1 minutę temu, kris91 napisał:

Ile już razy był taki temat zakładany i w każdym jest ten sam spór.... Każdy wie swoje i tyle, radzę u źródła spytać i jest stu procentowa pewność...

dokładnie pytamy na piśmie i oczekujemy odpowiedzi na piśmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie ma definicji wiaty w prawie budowlanym i tyle i  nie potrzeba zgłoszenia ani pozwolenia do 50 m2  bo tak stanowią nowe przepisy .

Z orzecznictwa …

Wiata na pewno nie jest budynkiem. Od budynku odróżnia ją przede wszystkim to, że jest ona pozbawiona wszystkich albo większości przegród zewnętrznych, a także najczęściej jej podstawowym elementem konstrukcyjnym (konstrukcją nośną), na którym osadzony jest dach, są słupy wiążące budowlę z gruntem. (…) Wiata jest obiektem budowlanym:

a) niezwiązanym trwale z gruntem, lub

b) niewydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, lub też

c) nieposiadającym fundamentów lub dachu.

Przy czym dla uznania obiektu budowlanego za wiatę wystarczające jest spełnienie przynajmniej jednej z tych przesłanek.

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

I do tego wołajmy do wszystkiego geodetów  żeby wbili 2 kołki i sznurek rozpięli -przynajmniej mój syn będzie miał sporo pracy 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystarczy zapytać u źródła w starostwie  i wytłumaczą . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ja bym się nie przemował kontrolą jak się doczepią i nie pójdzie załatwić polubownie($$$$) to zastosować metodę Michała Drzymały szlifierka  4 kółka z agromy i lewarek i dzień roboty zawsze taniej niż płacić za projekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
2 godziny temu, soltys48 napisał:

dokładnie, zgałszać i prosić sie o kontrolę?

czegoś nie rozumiem obawiasz się kontroli -skoro wybudowałeś 6 wiat legalnie więc skąd obawy ja preferuję papier i spokojny sen mogą sobie kontrolować wzdłuż i w poprzek a mając papier nawet wydany wbrew przepisom ale zgodny ze stanem faktycznym zwalnia właściciela z konsekwencji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Obawiać się nie obawiam

Jedynie nie lubię jak jakaś urzędnicza męda szwęda mi się po odejściu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
13 godzin temu, SardynaTV napisał:

Witam . Przeszedł już ktoś z was przez procedure budowy na zgłoszenie? Jakie są wymagania? jaki koszt papierów? Co trzeba zrobić? Przyjeżdża ktoś na kontrole / odbiór?

a napisz zapytanie do starosty w podobnej treści 

W związku z rozbieżną  interpretacją PB zwracam się  o odpowiedz czy na budowę wiaty o wymiarach .......pokrytej ....... o konstrukcji.........  rozpiętości  ........... eysokości ..........posadowionej na działce ....... konieczne jest zgłoszenie budowlane lub inna forma dokumentacji 

w zał

mapka

szkic poglądowy 

i masz problem rozwiązany 14 dni  a nie dywagacje za które nikt nie ponosi odpowiedzialności 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zabieram się za budowę wiaty. 48 m2, 6 x 8 m. Spad jednostronny na odległości tych 6 m. Chcę zastosować krokwie o wymiarach 18 x 7 na 8 metrach 9 szt krokwi czyli wychodzi ze co jeden metr i fachowcy twierdzą że tak nie może być bo mi się dach zarwie. Co o tym sądzicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4249

To chyba zależy od tego, jak duży będzie spadek. U nas krokwie najczęściej się spotykałem z proporcjami 1/2 (16/8, 18/9 itp). A jak firma robiła dach, to odległości 0.9m. Ale to takie tylko luźne spostrzeżenia z prac u siebie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na 6 m spadek niecałe 10 stopni to wychodzi 1 m różnicy to dosyć sporo mi się wydaje. Konstrukcja będzie stalowa tylko krokwie drewniane. Najwyżej rurę między środkowymi słupami wspawam pod krokwią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej kolego, ja właśnie robiłem dwie wiaty obok siebie po 48 m2 oraz wymiar 6x8 każda. Na przód oraz środek zastosowałem stalową kratownice a na tył drewniana belka. Dodam kilka fotek to będziesz widzieć co i jak stworzyłem, krokwie 14x7 o długosci 6,70 . Teren mam troche nierówny i tu na zdjęciu jeszcze niedokończone doły, wysokośc na przodzie to około 4,20 a tył 3,50 .

 

122662415_649304179112071_3133592020946473071_n.jpg

 

123799694_1177547145975164_5725412499561120354_n.jpg

126357964_174633727644534_2002290591994000218_n.jpg

126570426_133388758240112_3180879904602849493_n.jpg

Edytowano przez arturwojtowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jakie wymiary krokwi?

kratownica z jakiego profila?

Edytowano przez pafnucy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zmieniłem trochę koncepcję i będzie tak jak Twoja. Spad do tyłu na tych 8 metrach. Moja będzie dołożona do innej wiaty i tak się zastanawiam czy przejdzie to jak sobie zrobię do niej drzwi przesuwne. Wiata może mieć max 3 ściany czyli niby się łapie bo nie będzie ściany od strony starej wiaty. 

Zamiast kratownicy mam rury dn 100 6 metrowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 minut temu, MarcinNH napisał:

Wiata może mieć max 3 ściany

pokażcie taki przepis. u nas w Starostwie twierdzą że bez ścian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4249

U mnie w starostwie twierdzą, że nie jest to dokładnie sprecyzowane i oni przyjmują, że wiata to budynek, który ma jedną ścianę niezabudowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
    • Przez Rzodkiewka
      Witajcie😊
      szukam przydomowego pastwiska z wiatą (stajenką) oraz dostępem do wody dla dwóch koni ,w kujawsko-pomorskim.Wysokość comiesięcznej opłaty do uzgodnienia.
      Z góry bardzo dziękuję za oferty !
       
       
       
       
       
       
       
       



    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
    • Przez ferdek3085
      Witam, macie jakies zdjęcia wiat, budynków dla bydła z zewnętrznym stołem paszowym? chciałbym trochę podpatrzec jak to można zrobić. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj