Polecane posty

damianoooo    4

Witam :D do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

na słabszej glebie tzn V, czy IV?

1. Ph powyżej 6 najlepiej 6,5-7

2. Dobre nawożenie wieloskładnikowe, bez azotu lub mała ilość

3. Pierwszy pokos jęsli jeszcze nie zasiałeś  to w czerwcu, ale jak będzie presja chwastów to przyśpiesz.

W pierwszym roku na kokosy nie licz. Za rok przy dobrych opadach i nawożeniu to 4 -5 pokosów. Ilość paszy z ha może dorównać kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianoooo    4

Słabsza mam na myśli 4-5 klasa. Ogólnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że lucerna jest mniej wymagająca niż trawa jeżeli chodzi o klasę ziemi i nie boi się suszy. Prawda to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
W tym roku też będziemy zasiewac około 0,5 h mieszanki traw z lucerna i człowiek który sprzedawał powiedział nam żeby nie siać za wcześnie gdyż mogą wystąpić przymrozki jeszcze, a lucerna w fazie kielkowania jest bardzo podatna na wymarzniecie. Ile w tym prawdy to nie wiem, ale chcemy się zastosować do tej rady mimo wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327
dlatego ja sieje zawsze lucerne z jeczmieniem albo owsem zeby miala oslone a i pierwszy rok jest dochodowy bo jeczmien kosi sie normalnie. tylko trzeba mniej zboza na ha wysiac zeby nie zagluszylo

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

lucerne najlepiej siać tak jak kukurydzę pod koniec kwietnia lub na początku maja żeby właśnie jej przymrozki nie złapały ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Esab200    360

U nas jest bardzo dużo lucerki na terenach po kopalnianych ( dawna odkrywka węgla brunatnego ). Jeżdżę tam prasować usługowo  czasami to bardzo wydajna pasza dorównuje kukurydzy, 3-4 pokosy to zawsze się uciagnie, bardzo ładna sianokiszonka z tego jest, tylko trzeba uważać jak się na suchą zbiera bo się obija i same łodygi zostają dlatego też najlepiej zbierać ją o lekkiej rosie. 

Tylko że rośnie na 3 klasie gleby sama glina i wody też ma pod dostatkiem bo niedaleko jest zalew to wody gruntowe wysokie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Esab200    360

Po prasie Krone KR 125 i ciągniku 80 km: na sianokiszonkę 25-30 

Na suchą 20 do 25 

Bynajmniej u nas gdzie ma wody pod dostatkiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Esab200    360

Pewnie. A jak się pięknie prasuje podług trawy o matko aż chce się jechać 👍

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianoooo    4

kiedyś gdzieś na forum widziałem, że ludzie pisali, że sama lucerna bez trawy się nie zakisi w beli bo ma mało cukru mam nadzieję, ze to nie prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Esab200    360

Tysiące tego nazwijalem i nikt nic nie mówił że coś jest nie tak 😏

Planujesz na sianokiszonkę czy na suchą to zbierać ? 

U nas jest tego mnóstwo i każdy na tym jedzie mówią że to bardzo wysoka białkowa pasza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianoooo    4

planuję na sianokiszonkę w bele, w naszej okolicy nikt nie sieje dlatego w tym roku tylko jeden 1h na próbę jak wypali to na drugi rok coś jeszcze się dosieje....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianoooo    4

Panowie w tamtą sobotę skosiłem po raz pierwszy lucernę. wysiałem 20kg na h niestety jest w niej dużo chwastów a mało lucerny. Czy ona się będzie krzy i będzie zagłuszała zielsko w drugim pokosie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianoooo    4

Mijescami się ładnie pokrzyła i jest gęsta niestyety połową wyschła :/ czy jak pójdzie deszcz to puści od korzenia czy nadaje się już do zaorania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez hazel
      Witam  jako iż jestem młodym rolnikiem chciałbym się was trochę poradzić. Planuję nawożenie azotowe na pszenzyto ozime myślałem żeby na pierwszą dawkę poszla saletra a około miesiąc później podać mocznik dolistnie co myślicie o takim nawożeniu ma ono sens.  Czy lepiej mocznik podać posypowo czy podać azot w 3 dawkach czy w 2 
    • Przez Tomson5120
      Lucerna czy Koniczyna najlepsza dla bydla mlecznego? Ktora z roslin poradzi sobie z suszą? Posiadam 3 i 4 klase gleby.
    • Przez lapa000
      Może ktoś z was będzie chciał podzielić się własną opinią.
      Mianowicie chodzi o nawożenie azotowe żyta i w tym roku padła decyzja o doświadczalnym zastosowaniu azotu w jednej dawce w postaci saletry i dawce 120N/h. Co o tym myślicie?
    • Przez ROLNIKSARA
      Witam,
      czy jest kto ktoś sieje trawę jednoroczną? Interesuje mnie jakiej gleby potrzebuje i termin siewu ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez rolkam72
      Witam.Jakie stosujecie dokarmianie dolistne w pszenzycie ozimym.Stosowałem do tej pory ekolist zboza i zbytnio efektów szałowych nie było.Ciekawi mnie zastosowac siarczan magnezu .Pszenzyto dostało na start 300kg saletrzaku niedługo 150 saletry się szykuje.Wiem że jest podobny temat ale proszę    o   konkretna rade aby nie wydac nie wiadomo ile kasy a efekty byly mizerne 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj