rolnikhghf

Melioracja podmokłego pola

Polecane posty

rolnikhghf    0

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad melioracją jednego z moich pól a właściwie ugoru. Pole to tata przestał uprawiać bo przynosiło bardziej straty niż korzyści ziemia to lV a i lV b klasa pole to jest raczej płaskie o powierzchni około 1 ha w prostokącie mieli byśmy tylko problem z jej odprowadzeniem ponieważ rów jest dość płytki na około 1m i pewnie musieli byśmy go pogłębiać około 100 m  do drugiego  na własną rękę i teraz pytanie jak to wygląda  od strony prawnej czy ciężko jest załatwić coś takiego? Nie miałem nigdy styczności z melioracją  wiec mam kilka pytań :

Jakie mogą być koszty takiej inwestycji?

Jakie rozmieszenie rów? (jedna od drogiej) 

Na jakiej głębokości je położyć?

czym przykryć?

Jakiej średnicy rury?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

czy jest rów który musiałbyś pogłębić wyczyścić?

Bo jeżeli twój to koparka i do dzieła. Sączki to rura melioracyjna w czarnym oplocie - ja jej używam i nie narzekam, wykopy pod sączki najlepiej robić zimą maleńką kopareczką-taka co kładą kable telefoniczne (na 2metry ci wykopie jak chcesz a szkód w uprawie nie narobi), no chyba że teraz tam nic nie rośnie, nawet trawa to możesz kopać i teraz ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0
Dnia 15.04.2018 o 13:54, Nikita_Bennet napisał:

czy jest rów który musiałbyś pogłębić wyczyścić?

Bo jeżeli twój to koparka i do dzieła. Sączki to rura melioracyjna w czarnym oplocie - ja jej używam i nie narzekam, wykopy pod sączki najlepiej robić zimą maleńką kopareczką-taka co kładą kable telefoniczne (na 2metry ci wykopie jak chcesz a szkód w uprawie nie narobi), no chyba że teraz tam nic nie rośnie, nawet trawa to możesz kopać i teraz ;)

Własnie problem w tym ze rów należy do mnie i jeszcze 5 sąsiadów.

Edytowano przez rolnikhghf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no to masz problem ;)

Bo pewnie ich nie interesuje czyszczenie tego rowu .


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Steyerek8100    50
Spróbuj pogadać z sąsiadami ż3 jest taka i taka sprawa , być może nie bedą mieli sprzeciwów . Potem skocz do gminy zapytac czy nie trzeba jakiś papierków na tego typu pracę itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Albo przelicz czy większe będą zyski z pola niż koszt czyszczenia i najwyżej sam zapłacisz za cały rów. Nie wiem tylko, czy na meliorację nie jest potrzebne pozwolenie czy jakiś plan...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

na czyszczenie czyli bieżącą konserwację rowów nie potrzeba nic poza najęciem koparki (stare rowy da się nawet pogłębić i nikt się nie czepi o ile kogoś nie będzie zalewać).

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 Wyczyszczenie 100 metrów rowu to naprawdę nieduży koszt, nic tylko brać koparkę i do dzieła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, rolnikhghf napisał:

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad melioracją jednego z moich pól a właściwie ugoru. Pole to tata przestał uprawiać bo przynosiło bardziej straty niż korzyści ziemia to lV a i lV b klasa pole to jest raczej płaskie o powierzchni około 1 ha w prostokącie mieli byśmy tylko problem z jej odprowadzeniem ponieważ rów jest dość płytki na około 1m i pewnie musieli byśmy go pogłębiać około 100 m  do drugiego  na własną rękę i teraz pytanie jak to wygląda  od strony prawnej czy ciężko jest załatwić coś takiego? Nie miałem nigdy styczności z melioracją  wiec mam kilka pytań :

Jakie mogą być koszty takiej inwestycji?

Jakie rozmieszenie rów? (jedna od drogiej) 

Na jakiej głębokości je położyć?

czym przykryć?

Jakiej średnicy rury?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc  

Na robienie melioracji musisz mieć projekt i pozwolenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
@staszek dobrze pisze musisz miec pozwolenie i plan u mnie saczki sa co 12m i w mokre lata to za szeroko

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikita_Bennet napisał:

na czyszczenie czyli bieżącą konserwację rowów nie potrzeba nic poza najęciem koparki (stare rowy da się nawet pogłębić i nikt się nie czepi o ile kogoś nie będzie zalewać).

Na czyszczenie rowu to nie potrzeba. Chodzi mi o dreny w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

A czy ktoś orientuje się jakie mogą być koszty pogłębienia 100 m rowu dajmy na to głębokość 1,5 m  bo taki wydaje mi się że wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

godziny pracy koparki to u mnie chyba 80 zł netto a ile wykopie to zależy od tego jaki operator, jaki grunt, jak głęboko, jak ma ładnie wyskarpować, co przytrafi się na tym gruncie po drodze (kable, sączki itp).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, rolnikhghf napisał:

A czy ktoś orientuje się jakie mogą być koszty pogłębienia 100 m rowu dajmy na to głębokość 1,5 m  bo taki wydaje mi się że wystarczy.

Przedewszystkim to załatw sobie niwelator czy spad jest odpowiedni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 

Na co mu niwelator do rowu, woda tam jest wystarczającym wskaźnikiem spadku

Na głębokość 1,5 metra czy o 1,5 głębiej niż jest, to robi różnicę, w moich okolicach kosz pogłębienia takk średnio waha się od 2 do 5 zł za mb zależnie od ilości i stanu rowu, ewentualnie jakieś 120 za godzinę bez kosztów transportu koparki lawetą na miejsce pracy.

Niedawno czyściłem rowy a teraz jestem na etapie "wymiany" niesprawnych sączków , fotka w galerii

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przecież pisze że dreny chce kłaść to spad musi być na oko to jeden w szpitalu umarł9_9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

5 zł. to stawka za oczyszczenie rowu czyli jeden ruch do max dwóch i podjazd do przodu o szerokość łyżki skarpówki. Jeśli obecnie rów jest bardzo płytki i trzeba go sporo pogłębić oraz poszerzyć bo musi być odpowiednie pochylenie skarp więc im głębiej tym szerzej. Przy takiej pracy raczej nikt normalny nie będzie robił od metra tylko od godziny. Stawki bardzo się różnią w zależności od rejonu i sprzętu. Przy zwykłym czyszczeniu i stawce 5 zł/mb. transport koparki będzie droższy niż samo kopanie. Na czyszczenie rowu nie musisz mieć pozwolenia ale musisz  mieć zgodę sąsiadów bo koparka będzie jechać również po ich działkach i ich działki będzie szła ziemia. Z tych pięciu wystarczy,że jeden się nie zgodzi i lipa. Inna sprawa jak byś to załatwił przez meliorację bo oni działają z urzędu i nikogo nie pytają tylko robią. Tak więc najpierw proponowałbym Ci namierzyć lokalną Spółkę Wodną i z nimi temat obgadać. Jak byś miał szczęście to mogą to nawet zrobić za darmo gdyby jeszcze z dwóch sąsiadów wyraziło taką potrzebę. Co do drenu to musisz mieć projekt i pozwolenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

tylko w wielu miejscach te twory zwane spółkami wodnymi dzięki bogu upadły bo korzystało na tym tylko kierownictwo bo miało robotę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez stop
      Witam!
      Zainteresowały mnie takie brony http://allegro.pl/br...3436085768.html
      posiadają ramę, a nie zwykłą rurę tzw. barki co jest dużym plusem. Cena (1650zł z dostawą) jak na takie 5- polowe składane ręcznie z zębem 14 jest OK.

      Proszę posiadaczy bron z tej firmy o opinie jak jest z wytrzymałością, chodzi mi o ramę, łańcuszki, pola bron, farbę, zawiasy dosłownie wszystko co może się zużyć.
      Jakie są wasze zdania na ten temat http://img14.allegro...57/3436085768_1
      http://demarol.pl/in...76&Itemid=16��- na foto wygląda obiecująco
      Parametry: WZMOCNIONA RAMA PEŁNA SKŁADANA Z PROFILA 60x60 --- tylko jaką ma grubość ????????? Czy profil 60*60 to nie za mało? Można będzie taką ramą dociskać brony do ziemi?

      Kolejna sprawa to czy ząb 14 wystarczy do uprawy po orce na lessach II i III klasa bonitacyjna gleby ?

      PS. Może ktoś znajdzie alternatywę w tej cenie
      Jeśli obawiacie się otwartości publicznej wypowiedzi na forum to zawsze piszcie PW do mnie, jestem ciekaw opinii na temat tych bron.

      Proszę o rzeczowe odpowiedzi .

      Pozdrawiam

      :edit::
      Nikt nie posiada takich bron? Mam tylko jedna opinię na PW i jest wyraźnie negatywna. Widocznie nie chcecie się przyznać, że kupiliście taki złom. Nie będę robił więcej reklamy producentowi bo ten już nawet zwiększył cenę. :edit:



    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
    • Przez Maneken
      Szanowni Państwo, przedstawiam urządzenie do pomiaru powierzchni pól przy użyciu GPS - nazywane GeoMeter. GeoMeter to specjalne rozwiązanie zawierające specjalnie opracowane oprogramowanie dla rolnictwa. Za pomocą GeoMetru można zmierzyć powierzchnię pól o każdych kształtach i konfiguracjach.
       
      Jak to działa:
      Powierzchnię należy mierzyć za pomocą urządzenia wzdłuż obwodu pola. GeoMeter cosekundy będzie zaznaczać położenie podczas jego przenoszenia. W miejscu gdzie znajdzie się urządzenie będzie zaznaczony kolejny punkt.
      Z tych punktów tworzy się dokładnie kontur pola na ekranie urządzenia. Po zmierzeniu wszystkich stron pola, urządzenie połączy pierwsze i ostatnie punkty. Na koniec pomiaru urządzenie oblicza i podaje na ekranie wyniki: obszar pola, obwód pola oraz jego długość.
      Urządzenie może pracować w dowolnym miejscu, potrzebny jest tylko dostęp do sygnałów satelitarnych ("otwarte" niebo). Za pomocą GeoMetru można zmierzyć powierzchnię, odległość, zaznaczyć ważne odcinki specjalnymi sybmolami, podać krótkie komentarze do dowolnego punktu lub pola.
      Oprócz tego dodatek do oprogramowania Agroprofil (agroprofile.com) pozwala na połączenie mapy pól z mapami Google Maps, i wyświetlenie informacji dotyczących prognozy pogody na następne 10 dni dla każdego pola.
      Oraz jest możliwe: sporządzenie harmonogramu prac sezonowych, wydrukowanie zleceń, kontrola używania sprzętu i materiałów.
      GeoMeter to profesjonalne urządzenie w przystępnej cenie dla agronomów, pracowników terenowych i rolników, które można zamówić do Polski.
       


    • Przez koniu
      Witam. Jakie macie sposoby na przetkanie i oczyszczenie poniemieckich drenów/sączków w polu? No i jak je znaleźć na działce 30ha? Nie byłby to problem na krótkim i suchym polu. U mnie są odcinki od 300-700m więc na pewno są też dreny zbiorcze. Czy są w sprzedaży jakieś wykrywacze drenarki itp?
    • Przez paweljohnny
      Witam
      ze względu na nieprzewidywalność pogody i problemów związanych ze suszą bądź zbyt dużymi opadami chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt melioracji pól  w województwie łódzkim
      czy ktoś wie czy takie usługi są wykonywane w naszym kraju oraz jaki jest tego koszt?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj