Skocz do zawartości

Polecane posty

milanreal1    290

O amistarze dobrze radzącym sobie z antraknozą wspominałem już w poście odnoszącym się do łubinu.

tobago    6

Panowie jak wiemy ziemniaki słabo lubią chlorosulfuron (Glean) stosowany w poprzedzającej uprawie. Zastanawiam sie czy duże jest ryzyko że ziemniakom zaszkodzi gdy posadzę je wiosną 2015r na stanowisku gdzie jesienią 2013r zastosowałem 10g Gleanu do odchwaszczenia pszenicy? Nie stosowałem zalecanej, pełnej dawki 20-25g tylko połowę a i etykieta mówi że mozna uprawiać wszystkie rośliny po okresie 16 miesięcy a w tym przypadku będzie to ok 18 miesięcy. Warto ryzykować?

Wiadomość z agroFakt.pl

pawelec    85

ważne jest jeszcze to czy zbierałeś słome czy zostawiłeś ściętą na podorywke. na sciętej nie ryzykowałbym.

tobago    6

@pawelec: słoma ścięta. Dziś przyorana. Na dniach siana będzie gorczyca na zimowe przyoranie.

Jakie moga byc potencjalne objawy wpływu tej substancji na rozwój ziemniaka? Całkowity brak wschodów czy osłabiony rozwój i mniejszy plon?

kissmy...    57

wskażcie mi proszę czy używacie rozdrabniaczy łęcin? muszę szybko kupić jakąś kosiarkę mulczyjącą do łąk i zastanawiam się nad 3 metrową kosiarką bijakową służącą do rozdrabniania łęcin

W zeszłym roku zasiałem żyto hybrydowe ,chwasty były zwalczane jesienią Legato Pro (diflufenikan,chlorotoluron). Na wiosnę chcę sadzić na tym polu ziemniaki i mam do was pytanie czy te 2 sub. aktywne nie zaszkodzą im jakoś? Słoma była ścięta, pole zrobione talerzówką , a teraz powschodziły samosiewy żyta.

Proszę o cenne rady. -_- :mellow:

Stosował ktoś z was Efektywne Mikroorganizmy ? są po nich jakieś efekty ? ;)

Edytowano przez rolnikursusc3603p

lukasx21    125

Panowie na jednym z kawałków w ziemniakach wypierdzielił się perz, ziemniaki jeszcze nie wykopane ale łęcina uschła myślałem żeby zrobić z tym perzem porządek przy pomocy randapu, pytanie czy nie zaszkodzi to w jakiś sposób ziemniakom, na zdrowy rozum nie powinno ale zawsze jakaś obawa jest próbował ktoś takiego manewru?

lonoh    30

jezli to ziemniaki na sadzeniaki to moze byc problem z kielkowaniem ich ale tylko w tych miejscach gdzie oprysk dotrze do bulw,przez jakies szczeliny w ziemi etc

Jeżeli łęty wyschły całkowicie to nie widzę przeciwskazań do zabiegu Roundup'em. Od dwóch lat stosuje Reglone do desykacji i jestem zadowolony. Drożej, aczkolwiek człowiek śpi spokojnie, że nie truje siebie ani innych.

Glifosat jest rakotwórczy, ale w produktach jadalnych, które kupujemy w sklepie jemy pewnie dużo gorsze trucizny.

lukasx21    125

Do desykacji też używam reglone, zresztą randap by się raczej nie sprawdził. Chce po prostu zostawić sadzeniaka z tych ziemniaków i nie chciał bym mieć przykrej niespodzianki na drugi rok :blink:

saszeta    73

ja stosuję zawsze jak jest potrzeba. I najczęściej chodzi o ostrożeń więc dawka wyższa. Wystarczy że łęty już uschły. Chociaż teraz już oficjalnie roundup nie jest nieszkodliwy po zetknięciu z glebą

bosss    4

jaką dawkę stosujesz roundap na ostrożeń? czy łęcina jest jeszcze zielona czy całkiem uschnięta oraz czy w tych miejscach ostrożeń nie odrasta na wiosnę. pytam z teg względu, że mam z nim problem na 2 kawałkach pola i nie mogę sobie z nim poradzić.

saszeta    73

uschnięta. Coś tam na pewno odrośnie ale niewiele. Najgorzej jak ziemniak po ziemniaku. Czaserm doleję z pół litra aminopielika czy chwastoxa bo w takiej mieszance roundup działa skuteczniej. Sam 5 litrów a w mieszance ze 3

Paspartou    39

Witam mam oto taki problem iż moją plantacje ziemniaczków upodobały sobie nornice i turkucie podjadki (u mnie mówi się niedźwiadki) i macie jakieś sposoby na te skurczybyki? Nie mam ich dużo i rozpoczyna się sezon na kopanie ziemniaków ale chciałbym wiedzieć na przyszły rok co mógłbym zrobić aby ochronić pyrki. :)

Ja w tym roku mam problem z nornicami. Jest sporo ziemniaków pogryzionych przez nornice. Istnieje jakaś metoda zwalczenia tych gryzoni ?

lonoh    30

Nie widzę przeciwwskazań.

a jaka dawke dac taka jak na etykiecie 0,75-1kg ?

mikad    227

Tak. Ale cały czas oczywiście mówimy o stosowaniu zaraz po posadzeniu. Jeżeli chciałbyś poprawić coś powschodowo to już inna dawka oraz musisz patrzeć na wrażliwość odmianową na metrybuzynę no i karencję 42 dni.

lonoh    30

oczywiscie ze zaraz po sadzeniu ,chce przykryc troche ziemniakow i zalezy mi na zwalczeniu komosy i samosiewow rzepaku dlatego bede pryskal zaraz po sadzeniu

Pawel6840    46

Koledzy mam problem z drutowcem i pędrakiem na polach... Ziemniaki są pryskane od stonki regularnie, lecz kiedy pytam w sklepach o opryski na drutowca nic nie mają podobno kilka lat temu był Cyperkil ale go wycofali.... jakie są Wasze sposoby ?

Tomazi3p    44

Kolega stosuje Prestige i mówi że ziemniaki eleganckie, u mnie po Dursbanie 30% pogryzionych. Zabieg robiony zgodnie ze sztuką-13*C, pogoda pochmurna, dość szybkie wymieszanie z glebą. W okolicy z tego co wiem to był poważny problem pędrakiem, ziemniak duży ale pogryziony. Trzeba będzie na przyszły rok uzbroić się w zaprawę

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez ZYLA
      Witam.
      Mam problem z ziemniakami, a mianowicie w szczególmosći w irdze jest mnóstwo bulw porazonych tym schorzeniem.
      Nie wiem co robic, jak z tym walczyć, od czego ta rdza się robi. U sąsiadów też występuje, ale nie w takim nasileniu jak u mnie gdzie niemal co trzecia bulwa jest porażona.
      Prosze Was o pomoc, może wy wiecie coś wiecej

Dorzucam link z fotką:
      Irga
    • Przez 123p
      Oferta na tira 45gr to dobra cena na dzien dzisiejszy?

Kontynuacja tematu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-cena-ziemniak%C3%B3w/
    • Przez bugiursus
      Chcialbym sie dzowiedziec czy ktos stosowal ten oprysk po wschodzie ziemniakow i jak jest z dzialaniem na chwasty ?
    • Przez Danielson21
      Witam interesuje mnie nabycie wentylowanych worków typu big-bag o maksymalnej ładowności 1,5t. Około 100-120 szt. Oczywiście worki tylko używane i maksymalnej cenie 8 zł 
    • Przez Mikando
      Witam,
      pewien zakład przetwórstwa ziemniaków skrobiowych oszukuje rolników na gruby hajs. Żadne wykłócanie się nic nie daje, czy można gdzieś zgłosić ich oszustwa ? Oczywiście nikt nie zmieni wartości zawartości skrobi w oddanych już ziemniakach, ale może w przyszłych będzie ona zmierzona poprawnie.
      Otóż ziemniaki wykopane z jednego pola, jednej odmiany, na glebie o tej samej klasie w ciągu kilku dni, w zakładzie nr 1 przy sprzedaży mają zawartość skrobi równą 21-22% natomiast w zakładzie nr 2 następuje cudowne przemienienie części skrobi w wodę i podają 18%. Biorąc pod uwagę, że firmy płacą tylko za czystą skrobię, o 3-4 % mniejsza jej zawartość to strata około 15 - 20%.
      Co tu zrobić, jak umowę kontraktową trzeba wyrobić.