Skocz do zawartości

Polecane posty

milanreal1    290

Panowie a stosujecie jakieś fungicydy podczas desykacji? Wyczytałem że nawet połowa dawki ochrania dodatkowo bulwę i powoduje lepsze przechowywanie. W zeszłym roku stosowałem do Reglone fungicyd Nando. W tym roku zastanawiam się jak dalej pociągnąć program ochrony. Póki co wykonałem zabieg

1. Pyton Consento

2. Cabrio Duo.

Planuje w dalszej kolejności podać jeszcze:

3. Pyton Consento

4. Infinito

5. Revus + Reglone (desykacja)

Pozamienialibyście coś? Mam już zakupione Infinito więc tego muszę użyć na pewno. Resztę będę zamawiał więc mam jeszcze możliwość modyfikacji choć uważam że taki program jest całkiem w porządku. Jakieś sugestie?

Do desykacji lepsza byłaby altima. Revus nie ochroni bulw przed zarazą.

eMWu    484

Cabrio mi sie w podatnej na zarazę odmianie (nandina - 1,5) kompletnie nie sprawdziło. 3 dni i trzeba było poprawiać infinito, bo zaraza wszystko by zjadła.

Wiadomość z agroFakt.pl

stachu2005    5

Ja na pierwszy oprysk dawałem armetil.

2. Pyton Consento

na 3 mam Infinito.

Nie wiem czy kolejne opryski dać układ 2 na 4 i 3 na 5 czy coś zmienić. Poradzicie coś?

Do tego na koniec altima

milanreal1    290

W sumie tak nie jest najgorzej jak masz takie środki. Na 5 może być altima, chyba że planujesz więcej niż 5 zabiegów.

Tomek208    0

Czy można opryskać ziemniaki kwitnące Titusem (chwastnica) w dawce 40g/ha w mieszaninie z nawozami dolistnymi?

stachu2005    5

W sumie tak nie jest najgorzej jak masz takie środki. Na 5 może być altima, chyba że planujesz więcej niż 5 zabiegów.

Ta część co będzie przeznaczona na sadzeniaka to na 5 zabieg dostanie altime z reglone.

Pozostałe ziemniaki dostaną 6 zabiegów, odstawa w połowie listopada.

przemol87    43

Czy można opryskać ziemniaki kwitnące Titusem (chwastnica) w dawce 40g/ha w mieszaninie z nawozami dolistnymi?

nie

lukaszm    10

W poniedziałek miałem pryskać Vinetę fungicydem Tanos z dodatkiem Tytanitu. W dzień było 32 stopnie w cieniu, po 20-stej było 26. W związku z czym nie wykonałem zabiegu. Dodatkowo prognozy na dzień wczorajszy wskazywały na podobne temperatury i sprawdziły się. Bałem się nie tylko o niekorzystne warunki podczas zabiegu, ale również o wysokie temperatury w kolejnym dniu po nim. Może dzisiaj opryskam, jeśli nie będzie padać i jeśli będzie odpowiednia temperatura. Czytałem swego czasu, że w temperaturze ponad 25 stopni nie należy wykonywać zabiegów fungicydowych, gdyż istnieje niebezpieczeństwo poparzenia roślin. Mając to na uwadze nie wykonałem jeszcze w tym tygodniu zabiegu.

Roki212    83

Ja swoje pryskałem wczoraj Infinito po 22 już ciemno było wtedy temp spadła do 20 stopni

kissmy...    57

wskażcie mi proszę co sądzicie o zamiennikach altimy (nando, zignal)? czy macie z nimi jakieś doświadczenia, w ziemniakach akurat jestem daleki od stosowania zamienników, ale na ten jeden zabieg chyba się przełamię

frydek29    0

a ja pryskałem tak

1- armetil

2- cabrio duo

3- ekonom

4- zastosuje właśnie altime prawdopodobnie

mam pytanie panowie: o co dokładnie chodzi z altimą i zabezpieczaniu bulw ziemniaka po zastosowaniu tego środka?

wolowik    22

Altima (fluazinam) powoduje że nawet jeśli jest zaatakowana nać ziemniaka zarazą, to grzybnia zarazy nie wytwarza zarodni pływkowych które mogłyby zarazić bulwy. Z fizjologii zarazy to wynika że ona rozmnaża się poprzez zarodniki pływkowe (które przemieszczają sie z wodą) lub sporangia (w środowisku suchym). Zarodniki pływkowe przemieszczając się z wodą deszczową z liści do gleby mogą zarażać bulwy pod krzakiem i stąd ważne jest w ostatnim zabiegu zapobieżenie tego rodzaju infekcjom. Dobrze wytłumaczyłem? ;)

mikad    227

Bardzo dobrze wytłumaczyłeś. Dodam jeszcze że takie działanie ma również Infinito i chyba Revus. Kiedyś był również Brestanid ale nie wiadomo dlaczego przestali go produkować.

Dziś opryskałem ziemniaki Fusilade Forte 1l/ha +Apacz 50 40g/ha . I do was pytanie czy dobrze zrobiłem łącząc środek chwastobójczy z środkiem owadobójczym? :huh:

milanreal1    290

Bardzo dobrze wytłumaczyłeś. Dodam jeszcze że takie działanie ma również Infinito i chyba Revus. Kiedyś był również Brestanid ale nie wiadomo dlaczego przestali go produkować.

Oj revus chyba nie zabezpiecza bulw przed zarazą.

mikad    227

Oj revus chyba nie zabezpiecza bulw przed zarazą.

Sprawdziłem, Revus zwalcza pływki, może nie tak dobrze jak Infinito ale działa, w zestawieniu pod tym względem wychodzi lepiej niż altima. Dobrym środkiem ograniczającym porażenie bulw jest też Tanos ale ten okrutnie drogi.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez ZYLA
      Witam.
      Mam problem z ziemniakami, a mianowicie w szczególmosći w irdze jest mnóstwo bulw porazonych tym schorzeniem.
      Nie wiem co robic, jak z tym walczyć, od czego ta rdza się robi. U sąsiadów też występuje, ale nie w takim nasileniu jak u mnie gdzie niemal co trzecia bulwa jest porażona.
      Prosze Was o pomoc, może wy wiecie coś wiecej

Dorzucam link z fotką:
      Irga
    • Przez 123p
      Oferta na tira 45gr to dobra cena na dzien dzisiejszy?

Kontynuacja tematu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-cena-ziemniak%C3%B3w/
    • Przez bugiursus
      Chcialbym sie dzowiedziec czy ktos stosowal ten oprysk po wschodzie ziemniakow i jak jest z dzialaniem na chwasty ?
    • Przez Danielson21
      Witam interesuje mnie nabycie wentylowanych worków typu big-bag o maksymalnej ładowności 1,5t. Około 100-120 szt. Oczywiście worki tylko używane i maksymalnej cenie 8 zł 
    • Przez Mikando
      Witam,
      pewien zakład przetwórstwa ziemniaków skrobiowych oszukuje rolników na gruby hajs. Żadne wykłócanie się nic nie daje, czy można gdzieś zgłosić ich oszustwa ? Oczywiście nikt nie zmieni wartości zawartości skrobi w oddanych już ziemniakach, ale może w przyszłych będzie ona zmierzona poprawnie.
      Otóż ziemniaki wykopane z jednego pola, jednej odmiany, na glebie o tej samej klasie w ciągu kilku dni, w zakładzie nr 1 przy sprzedaży mają zawartość skrobi równą 21-22% natomiast w zakładzie nr 2 następuje cudowne przemienienie części skrobi w wodę i podają 18%. Biorąc pod uwagę, że firmy płacą tylko za czystą skrobię, o 3-4 % mniejsza jej zawartość to strata około 15 - 20%.
      Co tu zrobić, jak umowę kontraktową trzeba wyrobić.