Skocz do zawartości

Polecane posty

poosa21    53

Senkor stosuję na 2 dawki co w moim doświadczeniu lepiej zdaje egzamin a co do titusa to już w ubiegłym roku u mnie miał znikome dzialanie więc zakup mija sie z celem . 50g to raczej na 0,1ha

Po 1) titus w dawce na 1ha wynosi 50g lub 2x 30g przy perzu.

po 2) stosując senkor w takiej dawce jak ty to szkodzisz kilku odmianą ziemniaków.

U mnie idzie 50g titus + 125g senkor bez różnicy jaka odmiana. Przy dużym zachwaszczeniu komosa dodaje jeszcze 0,5 chwastoxu extra (choć nie ma rejestracji). W tym roku sąsiad dał aż 1,5l chwastoxu.

mikad    227

Mikad.To powiedz mi co jest nie tak jak pryskam środkami wgłębnymi i układowymi przed chorobą i w trakcie a i tak alterianoza chyta ziemniaki.

Może mi coś doradzisz , jak mówi kolega saszeta forum jest by się wymieniać doświadczeniami i pomagać , więc może Ty się wypowiedz co robisz i jak to u Ciebie wygląda że nie masz tej choroby.Bo u mnie na każdym kawałku pola czasem ziemniak choruje, nie wszystkie ale tak z 5% .Sadzeniaka często zmieniam , więc to odpada.

Pozdrawiam

No właśnie to jest nie tak że pryskasz nieodpowiednimi środkami. Alternariozy są dwie solani i alternata. O ile z tą pierwszą radzą sobie różne środki zarejestrowane na alternariozę to z drugą radzi sobie tylko mankozeb. Nie wiem co masz na myśli mówiąc że nie zwalcza Ci alternariozy bo jeżeli chodzi o nekrozy to wiadomo że ich już nie cofniesz ale skutecznie zahamujesz infekcję pozostałych liści oraz zatrzymasz rozwój na porażonych.Na to że u Ciebie ziemniaki chorują składa się wiele czynników: zmianowanie, sadzeniaki oraz najważniejsze przebieg pogody. Wymiana sadzeniaka nie gwarantuje Ci wolności od tego patogena. doradztwowarzywnicze.pl i pierwszy artykuł z brzegu poczytaj. Ja alternate zauważyłem u siebie dopiero jakieś pięć lat temu, przedtem praktycznie była tylko solani. Co ciekawe za zachodzie mają ją od dawna a praktycznie nie występuje u nich solani. W szkole np uczono tylko o solani i że występuje pod koniec okresu wegetacji kiedy roślina jest już stara. Przy okazji jakiś dni ziemniaka polecam wykłady tej Pani co napisała artykuł.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Po 1) titus w dawce na 1ha wynosi 50g lub 2x 30g przy perzu.

po 2) stosując senkor w takiej dawce jak ty to szkodzisz kilku odmianą ziemniaków.

U mnie idzie 50g titus + 125g senkor bez różnicy jaka odmiana. Przy dużym zachwaszczeniu komosa dodaje jeszcze 0,5 chwastoxu extra (choć nie ma rejestracji). W tym roku sąsiad dał aż 1,5l chwastoxu.

Nie pomyslał bym nawet że nie wie o wpływie senkoru na niektóre odmiany bo to temat znany od lat, a co do chwastoxu ciekawa sprawa, jakie efekty po nim w takiej dawce i czy ta super mieszanina nie wpływa jednak ujemnie na plon bo skadinąd wiem że sam chwastox choć w dawce wyższej jednak taki wpływ ma.

Wiadomość z agroFakt.pl

Bartek89    0

mam problem i z góry dzięki za pomoc. kupiłem titus bo chciałem pryskać powschodowo. ale u nas sie rozpadało i ziemniaki są dosyć duże i zastanawiam sie czy nic im nie zrobi ten środek mam 3 odmiany jutrzenke, belarose i ewelinę doradźcie co mam zrobić i ile dać środka żeby było ok. pzdr.

poosa21    53

Nie pomyslał bym nawet że nie wie o wpływie senkoru na niektóre odmiany bo to temat znany od lat, a co do chwastoxu ciekawa sprawa, jakie efekty po nim w takiej dawce i czy ta super mieszanina nie wpływa jednak ujemnie na plon bo skadinąd wiem że sam chwastox choć w dawce wyższej jednak taki wpływ ma.

Są jeszcze rolnicy co nie wiedzą co to metrybuzyna. Dawka chwastoxu w dawce 0,5l nie wpływa negatywnie w żaden sposób na plon i ziemniaka, choć sąsiad jak dał 1,5 l to ziemniaki po godzinie leżały na ziemi ale na drugi dzień sie podniosły i teraz nie widać że było coś nie tak.

kissmy...    57

ile czasu musi upłynąć po zabiegu dithane neotec do opadów deszczu, aby zabieg był skuteczny? instrukcja niestety o tym nie traktuje i jakie dajecie mikroelementy na ziemniaka jadalnego?

kissmy...    57

jak zauważyłeś jest to środek kontaktowy, więc jest bardzo przyczepny, w nocy po zabiegu spadło 1mm i nie wiem czy środek będzie działał czy nie, a co z mikroelementami?

bolid20    35

@possa21 jeżeli chodzi o sencor czy mistral to ja daję 0,5kg/ha powschodowo i niema żadnych przebarwień na ziemniakach więc dawka 250g tym bardziej nie zaszkodzi.

Odmiany jakie były pryskane w takiej dawce to: Vineta, Jelly, Owacja, Belarossa, Lord, Denar - rośliny miały ok 20cm. I podkreślam, że to było bez mieszania z innymi środkami co może mieć znaczenie.

Bartek89    0

jeszcze raz proszę o pomoc, tak jak pisałem kilka postów wyżej kupiłem titus ale ziemniaki są już duże i boję sie żeby ich nie zniszczył pryskać czy nie, jeśłi tak to dolewać coś jeszcze do niego.... jeśli tak to co i w jakiej dawce, słyszałem że niektórzy stosują chwastox, zabieg na belarossie, ewelinie i jutrzence z góry dzięki za pomoc.

POL1    28

Ja pryskam w dawce 0.5 kg mistrala + 0.50-0.60 g TITUS-a + Trend powschodowo i pole czyścutkie.Nie ma perzu i dwuliściennych.

przemol87    43

@bartej89duze ziemniaki to pojecie wzgledne,sprecyzuj to oraz napisz jakie chwasty?jakiej wielkosci?chcesz dac samego titusa czy cos jeszcze?

@kissmy dokladnie co dawales?jesli azot to roslina potrzebuje 4-5godz na wchloniecie ok80%dawki

Edytowano przez przemol87

Bartek89    0

no mają jakieś 25 cm wysokości. a w ziemniakach jest sporo zółtlicy komosy i rumianu z tego co widziałem.wiec coś bym jeszcze ewentualnie dodalał jak potrzeba tylko nie wiem czego

przemol87    43

wiec nie sa takie duze,titusem zwalczysz prosowate ale na te ktore wymieniles musisz dac jakis sr. na dwuliscienne.Ja u siebie w tym roku komose wysokosci 15cm zwalczylem 260g sencoru oraz 30g titusa(450lwody na ha) ale bylo bardzo wilgotno w odmianach cyprian,owacja,tajfun. Belarosse,eweline mozesz smialo pryskac bo nie sa wrazliwe na metrybuzyne, jesli chodzi o jutrzence to nie wiem

bolid20    35

Znam osoby co jak pryskają fungicydami to dodają do tego titus+sencor i jest to po zwarciu międzyrzędzi więc zakres stosowania tych środków jest bardzo duży

cipekfan69    0

o 20 zastosowałem na 1 zabieg infinito 1,5l + kristalon żółty ( fosfor i inne) do tego siarczan magnezu o 24 spadł deszcz jutro będę wiedział ile dokładnie jak wygląda działanie poszczególnych środków gdy nastąpi opad po tak krótkim czasie od zastosowania?

kissmy...    57

a stosowaliście saletrę potasową, do uzupełniania niedoborów potasu dolistnie? nadaje się do fertygacji, więc powinna być ok, bo siarczanem potasu, wg sadowników można poparzyć rośliny

areqo    5

Czy mozna zastosować razem srodek chwastobójczy (titus) z owadobójczym (decis), proszę o szybką odpowiedź

Edytowano przez areqo
  • Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez ZYLA
      Witam.
      Mam problem z ziemniakami, a mianowicie w szczególmosći w irdze jest mnóstwo bulw porazonych tym schorzeniem.
      Nie wiem co robic, jak z tym walczyć, od czego ta rdza się robi. U sąsiadów też występuje, ale nie w takim nasileniu jak u mnie gdzie niemal co trzecia bulwa jest porażona.
      Prosze Was o pomoc, może wy wiecie coś wiecej

Dorzucam link z fotką:
      Irga
    • Przez 123p
      Oferta na tira 45gr to dobra cena na dzien dzisiejszy?

Kontynuacja tematu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-cena-ziemniak%C3%B3w/
    • Przez bugiursus
      Chcialbym sie dzowiedziec czy ktos stosowal ten oprysk po wschodzie ziemniakow i jak jest z dzialaniem na chwasty ?
    • Przez Danielson21
      Witam interesuje mnie nabycie wentylowanych worków typu big-bag o maksymalnej ładowności 1,5t. Około 100-120 szt. Oczywiście worki tylko używane i maksymalnej cenie 8 zł 
    • Przez Mikando
      Witam,
      pewien zakład przetwórstwa ziemniaków skrobiowych oszukuje rolników na gruby hajs. Żadne wykłócanie się nic nie daje, czy można gdzieś zgłosić ich oszustwa ? Oczywiście nikt nie zmieni wartości zawartości skrobi w oddanych już ziemniakach, ale może w przyszłych będzie ona zmierzona poprawnie.
      Otóż ziemniaki wykopane z jednego pola, jednej odmiany, na glebie o tej samej klasie w ciągu kilku dni, w zakładzie nr 1 przy sprzedaży mają zawartość skrobi równą 21-22% natomiast w zakładzie nr 2 następuje cudowne przemienienie części skrobi w wodę i podają 18%. Biorąc pod uwagę, że firmy płacą tylko za czystą skrobię, o 3-4 % mniejsza jej zawartość to strata około 15 - 20%.
      Co tu zrobić, jak umowę kontraktową trzeba wyrobić.