Polecane posty

GABBER85    1287

Ignacy  tez ok, miałem, ale chyba przedwschodowo, po plonie nie bylo widac zeby coś odczuł


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
salata96    25

witam panowie ziemniaki są po rzepaku arcade w dawce 4.5-5l ha zwalczy samosiewy czy szukać czegoś innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, Mareg napisał:

Czym mozna zwalczyc perz? Ziemniaki pod siebie 5ar wiec roundap odpada, ile moglem tyle go wyrwalem kuktywatorem i bronami tam gdzie sie trafial ale mysle ze moze odbic

Rimel/titus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3112
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, GABBER85 napisał:

mialem Gale Lily I Sagitte , nic im nie bylo a juz wyszly...

czy  Leopard na perz podziala przedwschodowo , warto ?

a gdzie na Leopardzie pisze aby go stosować powschodowo?

graminicydy to środki nalistne po wschodach również i rośliny uprawnej.
Zwalczają trawy (graminae - stąd nazwa) a nie ruszają roślin dwuliściennych i liliowatych ... trawy muszą wchłonąć je zielonymi częściami nadziemnymi
z resztą na byle ulotce pisze a w necie do wyszukania w pdf-ach

rimsulfuron perzu nie zwalczy tylko poparzy części nadziemne i co prawda kartofle uratuje ale na kartoflisku perz będzie odrastał
Graminicydy jeśli zwalczą to razem z rozłogami
Titus/rimel uzasadnione w ziemniakach z racji innych chwastów które zwalczają lub parzą, sam perz nie jest wskazaniem na te środki
no i rimsulfuron też jest nalistny .... z resztą - ulotki od czego?
______________________
skoro już tu jestem to sobie zanotuję że dziś opryskałem ziemniaki na działce odm Denar tankmixem fasolowym plus Sencor dodatkowo 150ml/ha, domieszałem do pozostałej cieczy z opryskania fasoli
Ziemniaki jakiś tydzień przed wschodami i liczę się z pobieleniami pierwszych liści chlomazonem z tankmixa
No pożyję to zobaczę jak powschodzą czy się "przeliczyłem" bo na chlomazon w tych akurat juz nieco późnawo; za blisko wschodów no ale daleko do pól i co tam. Jeden dojazd mniej

w tankmixie pendi. Command, sencor w proporcjach na czerwoną zwyczajną odm. Wawelska

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Czyli leoparderm i titusem mozna powschodowo pryskac? W jakich dawkach jesli tak ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1754
Przed chwilą, Mareg napisał:

Czyli leoparderm i titusem mozna powschodowo pryskac? W jakich dawkach jesli tak ?

 

Titus 60g/ha jak dobrze pamiętam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Panowie jest problem, pierwszy raz znalazłem się w takiej sytuacji. Ziemniaki sadzone 3 tyg temu, większość z nich w ciągu kilku dni zacznie wschodzić. Zero deszczu w ostatnich 2 tyg. Miało iść doglebowo Arkade plus chlomazon. Ziemniaki zostały obsypane tydzień temu, tak aby trafić przed jakimś deszczem, niestety nie doczekałem się .. Sucho jak diabli, wczoraj testowo kilka razy przejechałem ponownie obsypnikiem, ale nic to nie daje, nie ma wilgotnej ziemi na wierzchu. na najbliższe 10 dni chyba bez szans na deszcz.

Kupić jakiś inny środek do powschodowego stosowania -ale jaki ?

Pryskać na suchą glebę ? chyba nie ma sensu...

odpuścić całkiem i walczyć mechanicznie ?

Jaki sens miałoby np opryskanie około 2500litrów samej wody - 1 ha wieczorem  i po tym lecenie z środkiem doglebowym ? 

odmiany Denar, Jurek, Gwiazda

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Nie Tylko ty masz taki problem. Ja też mam to samo. Tylko że odmiany wrażliwe na sencor. Więc odpada. A jeszcze po oprysksniu arcade zielono na jedynym polu . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

@cinek1808 robiłeś czystym Arcade? 
 

Tez w tym roku chce zrezygnować z mieszania z chlomazonem i dać pełną dawkę, 5l Arcade. Do tego adiuwant doglebowy. 
 

Chlomazon i tak przy obecnych warunkach chyba będzie mało skuteczny. Przy takiej suszy w moment odparuje bo to wyjątkowo lotna substancja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Tak samym arcade . Ziemniaki świeżo redlone na drugi dzień był deszcz. Gleba była wilgotna. Nie wiem w czym problem. W tamtym roku był boxer i sencor i gleba nie była do końca wilgotna a pole czyste 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dawałeś 5l? 
 

Poczekaj jeszcze zanim będziesz poprawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Adiuwant chyba bez różnicy jaki?

U każdego ten sam problem. My jutro po kawałku będziemy obsypywać i zaraz oprysk. Nie ma rady. Za tydzień jakiś deszcz niby widzą, ale do następnego weekendu to już będą wyłazić


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514
11 godzin temu, zbyszek8201 napisał:

Panowie jest problem, pierwszy raz znalazłem się w takiej sytuacji. Ziemniaki sadzone 3 tyg temu, większość z nich w ciągu kilku dni zacznie wschodzić. Zero deszczu w ostatnich 2 tyg. Miało iść doglebowo Arkade plus chlomazon. Ziemniaki zostały obsypane tydzień temu, tak aby trafić przed jakimś deszczem, niestety nie doczekałem się .. Sucho jak diabli, wczoraj testowo kilka razy przejechałem ponownie obsypnikiem, ale nic to nie daje, nie ma wilgotnej ziemi na wierzchu. na najbliższe 10 dni chyba bez szans na deszcz.

Kupić jakiś inny środek do powschodowego stosowania -ale jaki ?

Pryskać na suchą glebę ? chyba nie ma sensu...

odpuścić całkiem i walczyć mechanicznie ?

Jaki sens miałoby np opryskanie około 2500litrów samej wody - 1 ha wieczorem  i po tym lecenie z środkiem doglebowym ? 

odmiany Denar, Jurek, Gwiazda

 

Trzeba robić tak jakby miało nie padać. Nie potrzebnie obsypywałeś tydzień temu i czekasz na deszcz na który prędko możesz się nie doczekać. Ja wałkuje ziemniakipo posadzeniu żeby poprawić kontakt sadzeniaka z ziemią i przy obsypywaniu jest więcej ziemi do podgarnięcia oraz więcej wilgoci. Obsypuję przeważnie wieczorem po godzinie 17, w nocy ziemia jeszcze odwilgotnieje i następnego dnia rano o 5 oprysk doglebowy z dodatkiem adiuwantu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, zbyszek8201 napisał:

Panowie jest problem, pierwszy raz znalazłem się w takiej sytuacji. Ziemniaki sadzone 3 tyg temu, większość z nich w ciągu kilku dni zacznie wschodzić. Zero deszczu w ostatnich 2 tyg. Miało iść doglebowo Arkade plus chlomazon. Ziemniaki zostały obsypane tydzień temu, tak aby trafić przed jakimś deszczem, niestety nie doczekałem się .. Sucho jak diabli, wczoraj testowo kilka razy przejechałem ponownie obsypnikiem, ale nic to nie daje, nie ma wilgotnej ziemi na wierzchu. na najbliższe 10 dni chyba bez szans na deszcz.

Kupić jakiś inny środek do powschodowego stosowania -ale jaki ?

Pryskać na suchą glebę ? chyba nie ma sensu...

odpuścić całkiem i walczyć mechanicznie ?

Jaki sens miałoby np opryskanie około 2500litrów samej wody - 1 ha wieczorem  i po tym lecenie z środkiem doglebowym ? 

odmiany Denar, Jurek, Gwiazda

 

Mam to samo , miałem lecieć boxerem i buzzinem , czekałem na deszcz i się nie doczekałem , ziemniak zaczyna wychodzić , trzeba będzie zrezygnować z metrybuzyny.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, tobago napisał:

Do zabiegów doglebowych. Obojętnie jaki. Ja używam tego..

https://www.scandagra.pl/produkt/soiler-2/

 

@tobago widzę po kilku postach że się zaopatrujemy w śor w tym samym miejscu;)

ostatnio też wziąłem ze Scandagry ichne adiuwanty...zobaczymy co to warte

Edytowano przez ziomster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co na vinete na chwasta dać pow schodowo bo dałem bandura i pendometaline  2 tygodnie temu  po obradleniu a teraz idę na pole a tam chwasty zielone  10 cm i coś ich nie bierze a ziemniak wschodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

No wlasnie. Ja mam arcade. Miało być pryskane ale cały czas wieje na sąsiadujący rzepak. Do wschodów jeszcze trochę. 

U mnie problem innej natury. 
 

Na sile redlilem gdy było sucho. Strasznie kiepsko to wyglada. Redliny szpiczaste i po bokach mało ziemi, większość się obsuwala. Dzis spadło 3mm. Ziemia nasiąkła na 3-4cm. Z samego rana chce zobaczyć jak to będzie się podsypywac. 
 

Nie wiem czy nie robie błędu i nie powinnienem pryskać kiedy są warunki i wilgotna gleba.
 

Z drugiej strony korektę chwastów zawsze można zrobić Titusem albo nawet MCPA a gdy ziemniaki zaczną wyłazić i zieleniec to już tego naprawić się nie da. Potem gorzej to wysortowac a i straty większe. 
Tak myśli mój głupi rozum. Może błędnie.. 
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Susza chyba w całym kraju więc każdy ma ten sam dylemat. Aczkolwiek ja na popiół zastanowiłem oprysk trzema substancjami: pendimetalina + chlomazon  + prosulfokarb + adiuwant Hurricane Pro+.

Czas pokaże czy pole będzie czyste 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja z doświadczenia tylko wiem ze raz na sucho doglebowo pryskalem groch pendimetaliną i efekty były słabe. Potrzebna była poprawka. 
 

Nad morzem jak zrobiły się warunki wilgotnościowe to rozwiało się ze nawet o 4 nad ranem byłoby ciężko coś pryskać. Jutro jakieś szanse. 
 

Jeśli wybierać porę dnia to lepiej wczesnym rankiem (koło 4-5) gdzie jest po nocy trochę wilgoci czy na wieczór by w nocy siadła wilgoć i związało z gruntem? 
 

Z drugiej strony oprysk rano kiedy w ciągu dnia słońce i ciepło to ryzyko ze szybko odparuje. Z drugiej strony po takim słonecznym dniu oprysk wieczorem będzie na jeszcze bardziej suchą glebę.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Najlepiej wieczorem. Ja wczoraj qq o 20 pryskałem to na trawie była fajna rosa, bez wiatru i oprysk pięknie siadł. 300L i gleba mokra po przejeździe. Zaraz lecę na ziemniaki doglebówką z adiuwantem, 3mm spadło. 

Pierwsze lać herbicyd do beczki i potem adiuwant? Ma to jakieś znaczenie? Nigdy nie stosowałem


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Adiuwanty z reguły na początku. Ale różnie może być. Czytać etykiety. 
 

Ja rano wyskoczyłem podredlic bo popadało 4mm i wreszcie jakoś to wyglądało ale potem zerwał się wiatr i nie dało się opryskać. Aż boje się jechać. Wyschło na pewno ale czy redlin nie porównało.. :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj