Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dysydent    3114

no i jeszcze natrafiłem na taki artykuł
https://www.money.pl/gospodarka/w-polsce-rosnie-ziemniaczane-podziemie-lewe-kartofle-zalaly-rynek-6668040821300128a.html

lektura na niedzielne popołudnie może nie nazbyt optymistyczna ale - przyznacie - ciekawa

ludzie z koronawirusem sobie nie radzą co nas samych atakuje a chcą w ramach tego zielonego ładu clavibacter zwalczyć metodami urzędowymi? do reszty już się urzędasom w ... poprzewracało a już całkiem to gdy czytam - "

Jest jeszcze drugie wytłumaczenie zagadkowego spadku areału ziemniaka w Polsce. To rosnąca liczba dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw, które osiągają wysokie plony z hektara. Czyli powierzchnia upraw w skali kraju może być stosunkowo niska, za to gospodarstwa potężne. To również nie jest dobre dla naszego rolnictwa.

Dlaczego? Bo taki właśnie system będzie musiał być rozmontowany, dąży do tego Unia Europejska. Zielony Ład – bo o nim mowa – zakłada zmniejszenie ilości stosowanych nawozów, środków ochrony roślin i przeznaczenie przynajmniej 25 proc. gruntów na rolnictwo ekologiczne. A my idziemy w dokładnie przeciwnym kierunku."

to właśnie dla tego że w Finlandii rynek ziemniaczany zdominowały duzi producenci to udało się tam jako tako opanować clavibacter bez chemii (antybiotyków) a właśnie tym łatwiejszym nadzorem że mniej jednostek do skontrolowania.
Nie wiem jak sobie urzędasy bezproduktywne wyobrażają skontrolowanie wszystkich drobnych producentów gdy już nie wyrabiają a chcą jeszcze rozdrobnić?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Zaschną do 13 września czy szykować Spotlight ?? Bo czekać do końca września mi się nie uśmiecha. 

20210822_143244.jpg

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3114
4 godziny temu, matisz napisał:

Zaschną do 13 września czy szykować Spotlight ?? Bo czekać do końca września mi się nie uśmiecha. 

20210822_143244.jpg

 

a śmiali się ze mnie że niedojrzałe kopię
BTW to cebula posiana ale po pszenicy bo nawet wineta jeszcze do końca nie zasuszyła badyli a sadzona początkiem maja (coś chyba pierwszy albo drugi)

czy te z fotki zaschną w trzy tygodnie? no teraz ma się ochłodzić i popadać czyli dla zarazy idealne warunki i - jeśli nie będziesz już niczym chronić to spora szansa że zaraza zrobi swoje ale badyle pewnie do końca nie uschną do tego trzynastego.
Tylko jest jedno "ale" bo teraz najintensywniej na tej plantacji przyrasta plon jak i poprawia jego jakość (wysycenie skrobią) i szkoda nazbyt wcześnie ubić takie zdrowe kartofle. No gdy zaraza nie stanie na wysokości zadania to może i do kopania już tam jakość się będą nadawały ale w trzy tygodnie to co tu widać to... no nie wiem
jak szybko ten spotlight działa?
no i co to za odmiana?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514
5 godzin temu, matisz napisał:

Zaschną do 13 września czy szykować Spotlight ?? Bo czekać do końca września mi się nie uśmiecha. 

20210822_143244.jpg

Dlaczego nie możesz dłużej czekać niż do 13? Ja czekałbym do października i cieszył się że jeszcze takie zielone i plonu przybywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1289

Nie ma szans zeby zaschły , ja widze po moich, po prostu  przechemizowałeś, o jeden oprysk za daleko...

u mnie alter sie uspokoiła, teraz zaraza ruszyła gdzieś od 2 tyg i niektórym załatwiła plantacje "w tydzień" , jeszcze troche podtrosną  bo jeszcze 50-70%  naci jest na 15 wrzesnia powinno być poniżej 5-10%... tylko zachwaszczenie wyjdzie przy opadach częstych...

Edytowano przez GABBER85

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

@GABBER85 No właśnie opadów było sporo i ochrona była na 5 zabiegów robiona zeby dobrze zabezpieczyć ale nie spodziewałem się że tak długo będą się trzymać.  

@Daro20 No właśnie wtedy pasuje mi je wykopać bo na przełom września i października żonka ma termin porodu 🙃

@dysydent Nie wiem jak szybko bo nigdy nie stosowałem bo nie miałem takiej potrzeby a teraz mnie trochę termin goni z powodu jak wyżej pisałem,  ale według etykiety 14 dni od dnia wykonania zabiegu. 

Odmiana Madeleine,  bardzo smaczna, u mnie się sprawdza, co roku plon bardzo wysoki. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1289

I jak tam ziemniaki sypią ,

Gala, Lilly tragedia ,jeszce mam 2 odmiany maja byc lepsze


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

U mnie red Sonia po oborniku sypała pięknie. Tam gdzie obornika nie było cienko i to bardzo. Ogólnie z 25a ukopalem czubata d 47 z nadstawka 1m z jednej strony, z drugiej nie mogłem dać bo by kombajn nie dostał.

Berlina bez obornika też nie najgorzej bez obornika ale niestety była w dolince i gnije. Bulwy ładne i spore ale dość mało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Witam,poszukuje sortownika  ze stołem przebierczym rolkowym.Z okolic Sieradza,Miechowa.Pisać na priv.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spectra    0

Witam jakie opryski stosujecie powschodowo na ziemniaki późne żeby były bez chwastu jak najdłużej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I taka sytuacja przy kopaniu. Myślę że te ziemniaki są dobrze chronione. 

IMG_20210920_092847.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3114
Dnia 17.09.2021 o 12:00, Spectra napisał:

Witam jakie opryski stosujecie powschodowo na ziemniaki późne żeby były bez chwastu jak najdłużej?

rimsulfuron

oczywiście komosa musi być zwalczona innymi i najczęściej ja do tego celu używam przedwschodowo pendimetaliny no może i metrybuzyna jako dodatek też przedwschodowy.
Kilka lat pod rząd taka strategia wystarczała no czasem jeszcze bentazon gdy psianki na polu ale tylko rimsulfuron skuteczny na spore chwasty oczywiście gatunków nań wrażliwych a tych jest bardzo dużo z trawami włącznie

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U was też tak gniją? 

Gala słabo dała ale. Queen Ann bardzo dobrze tylko 1/3 gnije 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1754
2 godziny temu, marcin19071980 napisał:

I taka sytuacja przy kopaniu. Myślę że te ziemniaki są dobrze chronione. 

IMG_20210920_092847.jpg

Nie padało w weekend że możesz dzisiaj kopać? Bo u mnie przynajmniej do środy nie da rady kopać

Jak zjazdowa cena i zejście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem jak na zjazdowej. 5 litrów w sobotę więc tyle co nic. Narazie nie jeżdżę, walcze z pyrom jeszcze 6,5ha zostalo.Na środę mam zawieź 250wora to ci napisze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1754
1 godzinę temu, marcin19071980 napisał:

 

To u mnie zostało 3 ha. A w piątek i sobotę padało nwm tylko ile bo niebylo mnie w domu a ojciec nie gadał ile 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1754
10 godzin temu, cinek1808 napisał:

Na broniszach po 8 zł worek. 

Po południu za 6-6.5 nie ma problemu się załadować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Kupić to nie problem tylko potem to sprzedać te zgiełki. Znajomy wynajmuje hale koło Bronisz. Nakupili tanio ziemniaka przetrzymali kilka dni. Otworzyli halę a tam smród. 

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj