Polecane posty

soltys48    19687

z wigorem różnie część pola mocno zielona część ciut przebarwiona,więc radził byś zwiększyć łącznie do ok 3,5-4l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

 

I właśnie po to aby nie jechać drugi raz stosuję dysze dwustrumieniowe. Przy reglone i pochodnych jedna podstawowa zasada: oprysk grubokrolisty w przeciwnym razie nawet po dwóch zabiegach efekt będzie mizerny. Cięcie jest uzasadnione w przypadku sadzeniaków gdzie trzeba natychmiast przerwać wzrost bulw, ale ma to też negatywne skutki w postaci rozsianych chorób. Poza tym cięcie w uprawie zagonowej sadzeniaków nie odkryje bulw ale w tradycyjnej i do tego towarowej spowoduje że sporo będzie zielonych i uszkodzonych.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

a w polsce ktoś uprawia zagonowo ?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

a w polsce ktoś uprawia zagonowo ?

Tak, np ja mam połowe areału ;)

I właśnie po to aby nie jechać drugi raz stosuję dysze dwustrumieniowe. Przy reglone i pochodnych jedna podstawowa zasada: oprysk grubokrolisty w przeciwnym razie nawet po dwóch zabiegach efekt będzie mizerny. Cięcie jest uzasadnione w przypadku sadzeniaków gdzie trzeba natychmiast przerwać wzrost bulw, ale ma to też negatywne skutki w postaci rozsianych chorób. Poza tym cięcie w uprawie zagonowej sadzeniaków nie odkryje bulw ale w tradycyjnej i do tego towarowej spowoduje że sporo będzie zielonych i uszkodzonych.

 

Zalezy od odmiany, bo watpie czy nawet na dwustrumieniówce by dało rade spalić wybujała nać przemysłowej odmiany np. kuras. Ile stosujesz reglone i w jakiej odmianie że wychodzi ci na raz ? Bo nie wiem dwustrumieniówek nie próbowałem jeszcze.

 

Przy nasiennym najważniejsze aby nie przekraczać jednorazowo 2,5 l juz pisałem o tym czemu. Dodatkowo nie można doprowadzić do odbić wtórnych bo moze doprowadzić do infekcji wirusem.

 

Nie zgodze się że cięcie odkrywa, jeżeli zrobimy to jak należy, odpowiednią łęciarka , najlepiej z taśma i zostawimy łodygi 10 - 20 cm to nic sie nie stanie , nawet innovatorowi w uprawie tradycyjnej. Ciete jest łatwiej spalić, można zaoszczedzić te 1,5 - 2l reglone.

 

Jeśli chodzi o choroby to profesorkowie z bonina wybadali że przy cięciu jest mniejsze wtórne porażenie wirusem niż przy paleniu w całosci.

Natomiast jeśli chodzi o zaraze to zaleca sie przy ziemniakach na długie przechowanie dodać jakiejś grzybówki na pierwsze palenie, ja dodaje do pierwszej desykacji pół do 3/4 dawki ranmana do ochrony bulw. Przed cieciem kilka dni tez zawsze idzie ranman lub altima.

Adiuwant z ranmna dodatkowo polepsza działanie reglone , 200 l /ha oprysk grubokroplisty, antyznoszeniówki 0.3 mmat.

 

z wigorem różnie część pola mocno zielona część ciut przebarwiona,więc radził byś zwiększyć łącznie do ok 3,5-4l?

 

Daj 2 litry i patrz co sie dzieje , w razie potrzeby poprawka.

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

2,5 litra + superam, największą jaką paliłem była chyba Jelly. Samo cięcie nie odkrywa ziemniaków bo chyba nikt nie jest idiotą i nie leci po redlinach, przejazdy ciągnikiem obsypują ziemię i ziemniaki widzą słoneczko. A tych przejazdów niestety trzeba zrobić sporo co też nie jest zbyt ekonomiczne. Natomiast jeżeli chodzi o choroby to jasne że porażenie wirusem Y będzie mniejsze ale M już większe, a czarna nóżka to w ogóle horror po takim zabiegu, dlaczego agrico ma tyle reklamacji.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Przy towarowce to czesto wystarczy raz porzadnie spalic tak jak mowisz, i wy tez palicie zazwyczaj jak one są w fazie dojrzewania a ja przy nasiennym walcze jak one chcą rosnąć i często jeszcze kwiatki są.

Wąskie kola i naprawdę nic się nie dzieje :) te przyjazdy i tak kosztuja dużo mniej niż 2 l reglone. U mnie nie ma problemów, czarna nóżkę się wyrywa podczas selekcji a m to znikome ilości są. Nie mialem nigdy reklamacji na czarna noge.

A z agrico faktycznie mialem kurasa i czarnej nogi musiałem sporo wyciagac, widocznie nie robią selekcji albo kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

To nic nie da że dasz 500 litrów wody, to jeszcze gorzej.

Ile masz tej basty ?  Ja bym proponował pierwszy zabieg 2 litry srodka w 250 litrach wody i po 6 dniach poprawka - 1,5 litra basty w 200 l na ha.

 

 

 

http://www.bayercropscience.pl/att/2/_produkt/etykieta_arch/5782239384c0385df395f7.pdf   przeczytaj etykiete tam jest wszystko opisane. ;)

 

Jak nie scinamy to dwa razy palimy.

 

Na raz nie spalisz chociaż byś dała nawet 4 l na ha w 400 l wody. 

 

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

 

Nie wiem dlaczego zdecydowałaś sie na baste, reglone wyszło by Cię taniej.

 litr zamiennika reglone to srednio 40- 45  zł a litr basty 85 zł ... a dawkowanie takie samo...

 do tego basta zostawia pozostałości w bulwach bo działa wgłebnie.

dzieki :) Basta bo ją mam i jak wjechaliśmy w te ziemniaki żeby je poprostru sprawdziać to sie wystraszyłam co to za mutanty  i najchetniej odrazu bym kropiła tą Bastą :(  ja wogóle nie moge zakumać co to jest na tym polu :/ dawki nawozów szły jak co roku identyczne no nie wiem ...

W każdym razie jak Basta pozostałosci zostawia to jutro szukam Reglone bo jutro to ma być robione.

Sprzęt do koszenia rozpindolony i nieprędko będzie :( a wzrost trzeba przerwać natychmiast bo mi sie kopaczka przy takich cegłówkach rozpindoli a one cały czas rosną 

Etykieta etykietą a wiedza doświadczonych bezcenne :) dziekuje

 

ps.  co ja mam zrobić z tymi cegłówkami ?? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

To nic nie da że dasz 500 litrów wody, to jeszcze gorzej.

Ile masz tej basty ?  Ja bym proponował pierwszy zabieg 2 litry srodka w 250 litrach wody i po 6 dniach poprawka - 1,5 litra basty w 200 l na ha.

 

 

 

http://www.bayercropscience.pl/att/2/_produkt/etykieta_arch/5782239384c0385df395f7.pdf   przeczytaj etykiete tam jest wszystko opisane. ;)

 

Jak nie scinamy to dwa razy palimy.

 

Na raz nie spalisz chociaż byś dała nawet 4 l na ha w 400 l wody. 

 

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

 

Nie wiem dlaczego zdecydowałaś sie na baste, reglone wyszło by Cię taniej.

 litr zamiennika reglone to srednio 40- 45  zł a litr basty 85 zł ... a dawkowanie takie samo...

 do tego basta zostawia pozostałości w bulwach bo działa wgłebnie.

dzieki :) Basta bo ją mam i jak wjechaliśmy w te ziemniaki żeby je poprostru sprawdziać to sie wystraszyłam co to za mutanty  i najchetniej odrazu bym kropiła tą Bastą :(  ja wogóle nie moge zakumać co to jest na tym polu :/ dawki nawozów szły jak co roku identyczne no nie wiem ...

W każdym razie jak Basta pozostałosci zostawia to jutro szukam Reglone bo jutro to ma być robione.

Sprzęt do koszenia rozpindolony i nieprędko będzie :( a wzrost trzeba przerwać natychmiast bo mi sie kopaczka przy takich cegłówkach rozpindoli a one cały czas rosną 

Etykieta etykietą a wiedza doświadczonych bezcenne :) dziekuje

 

ps.  co ja mam zrobić z tymi cegłówkami ?? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

A jaka to odmiana ?

Rumuny ruszą bo u nich podobno susza była, oni takie cegłówki lubią. Aby troche przetrzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Co byście doradzili zrobić . Na 29 sierpnia mam odstawe do Łomży dzisiaj zajeżdzam na pole a tam zielono nawet nic nie podeschnięty Dawid a miała być wczesna odmiana. Jak to wykopać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7204

Nie kopać najlepiej ;) ani skrobi nie będzie, a z tyłu 1/3 zostanie z łętami... kilka zł za wcześniejszą dostawę dadzą, ale można stracić znacznie więcej


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

a kolega to świeżak w pyrce ?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Co byście doradzili zrobić . Na 29 sierpnia mam odstawe do Łomży dzisiaj zajeżdzam na pole a tam zielono nawet nic nie podeschnięty Dawid a miała być wczesna odmiana. Jak to wykopać.

 

Desykacje zrobić jak najszybciej.

Coś czesto to pole odwiedzasz widać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

Ja zaczełem kopać dziś odmiana osira padła tydzień temu plon i skrobię będe znał w przyszłym tygodniu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Desykacje zrobić jak najszybciej.

Coś czesto to pole odwiedzasz widać :D

 

okres Desykacji to 10-14 dni.Więc wcześniej jak po okropieniu niż za 2 tyg nie wjedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kelton    5

Mam jakąś dziwna chorobę w irdzę na jednym kawałku, ziemniaki najpierw robią się takie obolałe, a następnie gniją nie wiecie może czego w polu brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Pewnie sadzeniaków.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

okres Desykacji to 10-14 dni.Więc wcześniej jak po okropieniu niż za 2 tyg nie wjedzie.

 Czemu niby nie wjedzie ? Jak termin goni to 6 dni, podsuszy i już zawsze lepiej niz na zielono kopać.

Ja dziś zdesykowałem wczesna skrobiówke Tucan, dostawe mam na 1-9 wrzesnia, tyle że on już zółty i to takie tylko dosuszenie aby lepiej do kopania i gdzie niegdzie jakie chwasty podsuszyć :)

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

 U mnie takie bez zasuszenia :)

 

Kiedy były sadzone ?

 

 

Zaraza im coś pomogła w tym czy do końca były zdrowe ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7204

U nas kto pożałował grosza na grzyba to już 3 tyg temu czarno było na skrobiowych, ja na szczęście opryskałem i jeszcze ładnie się trzymają hinga i kuras pożółkły. Za tydzień ruszamy

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj