Polecane posty

kafar191    8

To że ziemniaki nie były chronione ma jak najbardziej wpływ na ,,gnicie'' . Jeżeli dopadła je zaraza łodygowa to spłynęło to w bulwy, ale w takim roku jak ten nie trzeba nawet zarazy łodygowej aby bulwy sie zainfekowały gdyż zarodniki pływkowe zarazy zostały ,,wklepane'' w glebe przez deszcz i w glebie zainfekowały bulwy a na dodatek jest mokro i dlatego ,,gniją''. Bulwy porażone zarazą nie zawsze gniją od razu na polu , a czasem nawet nie gniją w przechowalni jeżeli jest sucho i ziemniaki są wentylowane.

 

Czyli nie można dopuścić do zarazy łodygowej i na koniec używać środków niszczących zarodniki pływkowe zarazy - chroniace bulwy np.  Ranman, Altima

 

W tym roku Gnicie ziemniaków może być tez spowodowane ,,wtórną czarną nóżką'' , jest mokro i presja czarnej nogi tez jest bardzo duża.

 

I tu się w pełni zgodzę. Gnicie bulw na polu przy bardzo wysokiej wilgotności gleby czasami jest również spowodowane wysoką wilgotnością gleby (żadna uprawa nie lubi leżeć w wodzie poza ryżem:) ). W przechowalni ziemniaki mocno osuszyć (chociaż jak narazie nie ma na to warunków,) a powinny w miarę leżeć bo tylko nieliczne zainfekowane ziemniaki będą gnić ale wętylowane będą zasychać.

Tak na marginesie chciałem zapytać czy przeprowadzaliście kiedyś desykację ziemniaków jadalnych np. Vinety chwastoxem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Najwazniejsze aby kopać ziemniaki w pełni juz dojrzałe. A jak coś gnije, to poczekac , to co ma zgnić niech zgnije w ziemii i dopiero zacząć wykopki, wiem to z własnego doświadczenia.

 

Jeżeli to ma być ziemniak jadalny to bym tego nie robił bo coś może pójśc w bulwe a poza tym aby jakiś efekt desykacji był to podejrzewam że trzeba dać dawke 2 lub 3 krotną od zalecanej więc ekonomicznie nie uzasadnione. Jak ktoś nie chce przepłacić a ziemniaki są takie no powiedzmy ,,ledwie żywe'' lub nać nie jest duża to wystrczy dać 1 litr reglone a po 5-6 dniach znowu litr i spokojnie wystarczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie na ostatni zabieg odmiana ziemniaka Gala?Na jednej działce wyszło dużo chwastnicy (prosa),ziemniaki już uschły ale wykopki dopiero za miesiąc czym ją zwalczyć reglone czy może glifosat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

No nie wiem, ludzie tak robią że pryskają glifosatem na takie coś ale to jednak idzie w ziemie , jakoś się przemieszcza zawsze , może wniknąć w bulwy , z innej strony glifosat w glebie się szybko rozkłada a jeszcze z innej strony wszyscy wpiepszamy bułki i chleb z pszenicy pryskanej glifostem i zyjemy ;)

 

Jest jeszcze taki preparat jak Basta 150 sl tylko tez nie wiem jak ze skuteczności w kwestii chwastów, bo reglone chwastów ci nie zniszczy , pożółkną ale zaraz odbiją

 

 

http://www.bayercropscience.pl/produkty-basta-150-sl-stosowanie-127.php

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

stosowaliscie zamienniki reglone?

szukam czegoś co wysuszy bezpiecznie ziemniaka i przy okazji chwasty


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

quad - glob stosowałem i wszystko ok.  Na zamienniku może zaoszczędzisz 7-10 zł na litrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

polecam d-quat, diqua


natomiast jesli chodzi o gnicie to powodow moze byc wiele, zalezy jak gnija czy od zew.czy plytko powierzniowo czy tez od srodka itd.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie wiem jak u was ale u mnie za każdym razem kiedy biorę sadzeniaka z centrali wschody są słabsze. Moim zdaniem to właśnie wina owego zasuszania ziemniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Czy u was też jest tyle stonki w ziemniakach? nie wiem czy pryskać czy dać już spokój?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Nie wiem jak u was ale u mnie za każdym razem kiedy biorę sadzeniaka z centrali wschody są słabsze. Moim zdaniem to właśnie wina owego zasuszania ziemniaka.

 Tak to wina reglone. Jeżeli ktoś daje dawke powyżej 2,5 l jednorazowo i na dodatek jest sucho. 

 

Ja stosuje deyskacje mechaniczną ( ścięcie ) i tego samego dnia  na ścięte idzie pół dawki Ranmana i 1,5 - 2 l reglone.  Po 5-6 dniach w razie potrzeby idzie 1 - 1,5 l reglone aby ,,dobić''. Nie brak kiełkowania nigdy reklamacji nie miałem.

 

Jak ktoś nie ścina łeciny robiąc sadzeniaka to nic dziwnego że muszą dawać 3 litry reglone , potem poprawka 2 litry i czasem jeszcze na poprawke poprawki 2 litry... A potem problem bo ziemniaki nie kiełkują.

 

Alternatywą dla Reglone jest Spotlight ale wychodzi trochę drożej i efekt jest tylko jak jest słoneczna pogoda. Po spotlight podobno nie ma problemów z kiełkowaniem.

 

Czy danie odżywki potasowej z ostatnim zabiegiem na zarazę będzie dobrym rozwiązaniem?

Teraz to juz mija się z celem

 

 

Czy u was też jest tyle stonki w ziemniakach? nie wiem czy pryskać czy dać już spokój?

Daj spokój, bo insektycydach raczej długą karencja a zapewne nie długo chcesz kopać, chyba że to przemysłowe ziemniaki i mają jeszcze rosnąć.

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7204

Co dać po revusie? zaraza już się pojawia mam banjo, ale nie wiem czy jest sens bo niby piszą na nim zapobiegawczo, pomoże cokolwiek?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak zaraza już się pojawia to systemik, najlepiej infinito i dodać jakiś kontakt - może być banjo albo taniej wyjdzie mankozeb - np. indofil.

 

A jak nie chcesz dużo wydać to popryskaj tym banjo - coś tam pomoże ale nie bedzie szybkiego efektu ,,stop''.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7204

Wczoraj cały dzień jeździłem nigdzie nic nie było, jak już to ridomil i to po 1 kg... rano poszedł banjo bo miałem zapas, ziemniaki ogólnie już zaczynają żółknąć tylko skawa późna zielona, ale na niej nie widać zarazy... wszędzie mocno zaatakowała w ostatnich kilku dniach, u niektórych zostały tylko gołe badyle 20 sierpień szkoda żeby zjadła miesiąc do kopania. T6 poszło zobaczymy czy się odwdzięczą z ręcznych prób wychodzi bardzo obiecująco oby wrzesień był suchy to i skrobia będzie


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

No dobrze , banjo chroni bulwy.

 

U mnie skawa też zero objawów. Narazie wychodzi 35 ton z prób, sadzona 13 maja :P Reszte tez masz skrobiówke ?

Ile % skrobii np. w tamtym roku miała skawa u Ciebie ? W tym roku może być niższa skrobia bo jest mokro, za mało słońca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

Witam :)

czy do desykacji koniczne jest ścianie ? Jesli nie to ile wody użyć  ? Chodzi  o Baste. Trzeba dużo żeby dobrze pokryć całe łęty  ? czy to się jakoś przemieści i weżmie całe łęty ? 

Ziemniaka jest bardzo mało nawiązane pod krzakiem po 3  sztuki tylko że na póżnych odmianach są kilogramowe :( Nigdy jeszcze tak nie było i desykacji nie trzeba było robić :( Jak to zrobić najlepiej ? Skosić raczej nie mam możliwości jeszcze przez tydzień a za tydzień to one bedą miały po 1,20 kg :(

Prosze o pomoc 

Edytowano przez anka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7204

Tak, 5.5ha na zakład i jakieś 0.15 ha jadalnego... Skawa niby z ręcznych dwa lata temu dawała 21- 22%, potem zawsze mieszamy więc nie wiadomo. W zeszłym roku była tragedia wszystkie 18-20 max przez wrześniowe deszcze nawiązało się młodych, powinno być dobrze bo ładnie dojrzewają hinga i kuras powoli żółkną


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Witam :)

czy do desykacji koniczne jest ścianie ? Jesli nie to ile wody użyć  ? Chodzi  o Baste. Trzeba dużo żeby dobrze pokryć całe łęty  ? czy to się jakoś przemieści i weżmie całe łęty ? 

Ziemniaka jest bardzo mało nawiązane pod krzakiem po 3  sztuki tylko że na póżnych odmianach są kilogramowe :( Nigdy jeszcze tak nie było i desykacji nie trzeba było robić :( Jak to zrobić najlepiej ? Skosić raczej nie mam możliwości jeszcze przez tydzień a za tydzień to one bedą miały po 1,20 kg :(

Prosze o pomoc 

 

 Najlepiej skoisić bo potem wystarcza praktycznie jeden zabieg desykacji. 200-300l. Jak chcesz w całości palić to dwa zabiegi z odstepem 5-7 dni.

Basta troche sie przemiesci , reglone działa kontaktowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

 Najlepiej skoisić bo potem wystarcza praktycznie zabieg desykacji. 200-300l. Jak chcesz w całości palić to dwa zabiegi z odstepem 5-7 dni.

Basta troche sie przemiesci , reglone działa kontaktowo.

dziekuje :) jeszcze przez pare dni nie mam szans na koszenie  :( 

Łęty są takie zbite , zwarte mocno , jak dam 200-300 na takie nieskoszone to one tak chyba po czubkach dostaną , starczy im ? Może im dać tak z 500 litrów żeby po nich troche w dół spłynęło ? Jak sie tak stężenie tej Basty rozrzedzi czy to będzie działało tak ja trzeba ? Przepraszam za wnikliwość a jeszcze nigdy nie robiłam desykacji :(

A jak u was ziemniaki ? grube mocno ? 

U mnie nawet na Denarze 1/4 to jak kabaczki tylko że te już dawno nie mają łęt jakie są to są .

A póżne to same kilogramowe kabaczki nie ma średnich i drobnych i cały czas rosną to strach  :(  :(

Edytowano przez anka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

To nic nie da że dasz 500 litrów wody, to jeszcze gorzej.

Ile masz tej basty ?  Ja bym proponował pierwszy zabieg 2 litry srodka w 250 litrach wody i po 6 dniach poprawka - 1,5 litra basty w 200 l na ha.

 

 

 

http://www.bayercropscience.pl/att/2/_produkt/etykieta_arch/5782239384c0385df395f7.pdf   przeczytaj etykiete tam jest wszystko opisane. ;)

 

Jak nie scinamy to dwa razy palimy.

 

Na raz nie spalisz chociaż byś dała nawet 4 l na ha w 400 l wody. 

 

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

 

Nie wiem dlaczego zdecydowałaś sie na baste, reglone wyszło by Cię taniej.

 litr zamiennika reglone to srednio 40- 45  zł a litr basty 85 zł ... a dawkowanie takie samo...

 do tego basta zostawia pozostałości w bulwach bo działa wgłebnie.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

2 l reglone wystarczy???

Chciałbym to podzielić na dwa zabiegi pi litrze

 Hmmm  , zalezy od wigoru rosliny. Jak już sie robią zółte to wystarczy tak jak mówisz a jak jeszcze mają wigor i są ładne zielone to tak jak pisałem najpierw 2l a potem poprawka 1,5

 

Jak robią sie zółte i łodygi są w miare odsłoniete to nawet dać 2l reglone w 200-250 wody na ha i położy je na raz.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj