Polecane posty

pawelec    89

u mnie:

 

1.ekonom

2.infinito

3.mankozeb + 0,5 amistaru albo drum

4.banjo forte

5.ranman

6.mankozeb

7 ranman    

 

Sprawdza się tez na altenarioze

to na jadalnego czy nasienniaka?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

koledzy infinito to dobry środek na zarazę ? pryskałem pierwszy zabieg pytonem później poszło infinito i wczoraj zajechałem z revusem a tu 2 ha zaraza prawie że zjadła bardzo słabo podziałał albo może to już ich czas na dojrzewanie ? sadzone koło 20 marca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie serio nie wiem co robić. Wspominałem już o historii z Lancetem i ciągle się zastanawiam.
Ryzykowalibyście sadzenie w roku następnym jeśli teraz, na wiosnę w pszenicy poszła pełna dawka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Co wy wszyscy z tym infinito, przecież jest masa środków tańszych i równie skutecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

tropt, jak sadziłeś koło 20 marca to już plon handlowy powinny zrobić więc moim zdaniem zamiast pryskać czy myśleć nad przyczyną zarazy zapinaj kombajn i do roboty :) Z pewnością to jakaś wczesna odmiana, której wegetacja dobiega końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33

kuba jaką odżywkę?
jak masz za dużo siana to na wczasy jedź konkretne
ja zawsze daje siarczan MG plus Mocznik plus tytanit ew. asachi plus na kontaktowke curzate
zachowaj kolejność
Tobago
jeśli masz deszczować te ziemniaki to jeszcze ryzyko jest do połknięcia
nie dopusc żeby było w nich sucho i powinno być oki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

Panowie serio nie wiem co robić. Wspominałem już o historii z Lancetem i ciągle się zastanawiam.

Ryzykowalibyście sadzenie w roku następnym jeśli teraz, na wiosnę w pszenicy poszła pełna dawka?

kolego jak pryskam lancetem przez trzy lata i na drugi rok sadze ziemniaki problemów nie ma. jest lekki liściozwój w miejscach nawracania kombajnu czyli tam gdzie było słomy najwięcej, dodam że słomy nie zbieram, sypnij trochę mocznika albo rozlej RSM na sciernisko wymieszaj niech to przegnije i będzie ok. 

 

Badylarz pewnie i racja na oko powinno być ponad 30 t / ha dzisiaj wjadę w kawałek nie pryskany i sprawdzę, zmartwiło mnie to tylko dlatego że na innych polach ten sam ziemniak jeszcze się trzyma, ta różnica że to pole było niższe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin103122    21

Co byście polecili na drugi zabieg na zarazę odmiana Irga 30 arów na pierwszy poszedł inter Optimum 72,5 WP w poniedziałek. Kiedy wykonać drugi?


Jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zwróć uwagę na środki chroniące również przed alternariozą. Na start ten Inter Optimum tak średnio bym powiedział. Popraw za 7-10 dni czymś systemicznym.
http://fnagro.pl/download/default/ochrona-ziemniakow.pdf



U mnie dziś T3: Zampro 2kg/ha + bor 1l + Super5 0,5kg + Elvita Ziemniak 2kg.

Planuje jeszcze ze dwa zabiegi. Nie wiem co następne. Myślałem nad Revusem i zakończyć Banjo Forte + Reglone. Na ten moment zero oznak chorób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

pawelec

nasienny, cały program, jak wegetacja sie przedłuża to dalej na przemian ranman i mankozeb ;)

 

 

Drugi zabieg ja od lat stosuje infinito i jest ok. 

 

Jak się włazi alternarioza manozeb+amistar bardzo fajne połaczenie. Cabrio duo tez bardzo dobry srodek i daje efekt długiej zieleni , tylko cholernie smierdzi...

 

W tym tyg. skończyłem T3 indofil+drum od poniedziałku lece T4 altimą+ może gdzie niegdzie dorzuce amistar na alternarie.

W zachodniopomorskim non stop leje, presja zarazy mega.

 

 

Z nawozów dolistnych stosuje opti ziemniak na przemian z siarczanem magnezu po dwa zabiegi.

 

tobago

 

Na koniec dałbym ranman z reglone - najlepiej działa na zarodniki pływkowe ;)

 

http://euroblight.net/control-strategies/late-blight-fungicide-table/

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

U mnie tak .1 ekonom + kristalon pomaranczowy (zapobiegawczo). 2 cabrio duo,3 armetil +cynk + kristalon pomarańczowy ,4 infinito. i na sadzeniaku reglone. Dodam ze infinito mimo że mówicie ze taki drogi to ma właściwości antysporulacyjne. I na sadzonkę jak robisz do siebie to infinito lub fluazynam. Oczywiście dobre środki z grupy strobiluryn, i można nie koniecznie cabrio sa inne.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dziś dostałem odpowiedź z DowAgro odnośnie Lancetu i sadzenia ziemniaków.
Powołują się na liczne doświadczenia polowe i nie powinno być problemu z deformacją i zahamowaniem wzrostu już po 11 miesiącach. U mnie wyjdzie jeszcze więcej bo zazwyczaj sadzę na początku maja więc to będzie nawet 13-mcy. Pszenica nie jest wysoka więc i słomy nie bedzie jak po życie czy pszenżycie. A do tego rok raczej wilgotny więc liczę że substancje aktywne się rozłożą do czasu sadzenia i nie będzie niespodzianek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Abyś się kolego nie zdziwił. Samo wyrażenie że nie powinno, znaczy niewiadomą, a moje własne spostrzeżenia potwierdzają zasadę ograniczonego zaufania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

powtórze jeszcze raz.

pszenica pryskana lancetem, słoma zebrana, pod orke obornik ze słomy polancetowej, na wiosne nie ma ziemniaka. chcesz to sadź.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Aminopyralid z Lancetu nie zalega w glebie tylko wiąże się z celulozą w słomie. W miare jej rozkładu jest uwalniany i staje sie toksyczny. Dlatego po zebraniu słomy można być spokojnym a tak jak piszesz obornik ze słomy po Lancecie bedzie toksyczny.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zbierać słomy też nie planuje bo nie ma na to czasu ani przeznaczenia. Tak więc odpuszczam to stanowisko. Choć jak nie toksyczność Lancetu to ryzykuje zmasowany atak dzików bo jedyne nadające się pole jest pod lasem.



Chwaliłem się że brak oznak choroby ale po dzisiejszej wizycie na polu zauważyłem że po ostatnim super zachwalanym Zampro na dolnych liściach zaczyna wyłazić zaraza. Pewnie to wina bujnej naci i środek nie wszędzie dotarł, a i pewnie dlatego że niżej stale jest wilgoć.

Co z mocniejszych środków moge teraz zastosować? Do wyboru Pyton, Carial Star i Banjo Forte bo mam końcówki z poprzednich zabiegów i chcę wypryskać, tylko czego dokupić?

 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

dimetomorf i fluazynam chroni bulwy a mandipropamid i difenoconazol nie, ale za to carial lepiej zadzaiła na alternarie:

http://euroblight.net/alternaria/early-blight-fungicide-table/early-blight-fungicide-table/

 

Zalezy w jakiej fazie są, jak przekwitły juz to banjo. Pyton odpada, stosuje sie go bardziej na poczatku.

 

Porównaj sobie carial i banjo:

 

http://euroblight.net/control-strategies/late-blight-fungicide-table/

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

powtórze jeszcze raz.

pszenica pryskana lancetem, słoma zebrana, pod orke obornik ze słomy polancetowej, na wiosne nie ma ziemniaka. chcesz to sadź.

Kolego a co powiesz na taki przykład sąsiad wiosną prysną Lancetem ale zboże było mocno osłabione i ty prawdopodobnie je dobił no a że był początek maja ubździł sobie,że posadzi sobie ziemniaki-i tu zdziwienie rosną sobie spokojnie....Jak to rozumieć??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie było tyle celulozy aby środek się "zaczepił" i zniszczył ziemniaki. Kilka lat temu też miałem ziemniaki na polu po lancecie i tam gdzie był legat to i ziemniak liściozwoju dostawały...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

A co takie firmy maja napisać, że ziemniaki nie mogą rosnąć jak by tak napisali to ile mniej by sprzedali, a tak rolnik niech się męczy. To samo dotyczy diflufenikanu.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

T4 dziś poszło Ranman + na mszyce Teppeki. Jutro chyba jeszcze na pozniejszych odmianach o bujnej naci co maja przed sobą co najmniej miesiąc wegetacji dorzuce infinito,  bo presja zarazy jest mega.

 

U was tez tak mokro?, jakos mi sie udało nie utopić .. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Dla zarazy warunki idealne, u mnie po tych deszczach zaczynają znowu kwitnąć dużo jest nowych pąków. Jeszcze wcześnie jest więc może będzie ładny plon, w zeszłym roku koniec sierpnia pocz września poszły deszcze nawiązało się dużo młodych, ale już nie zdążyły urosnąć.
Wczoraj poszło T3 revus co dać na T4? Na T5 pójdzie znowu revus bo sporo mi zostało, mam trochę banjo z zeszłego roku gdzieś, chyba będzie ok?

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Brałem Michaline w BII , pod krzakiem mase ziemniaków pięknych , niestety100% ziemniaka porażona parchem czyli skórka  cała w rdzy., Obok sadzona Lilly i czysta bez parcha.Co jest nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj