Polecane posty

marmag1    0

Witam ... czy ktoś może się orientuje czy starane (zwalcza skrzyp) można stosować po wschodach ziemniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Nie mam problemu z jednoliściennymi więc jak się nie uda to pojadę tylko metrybuzyną.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

I nie boisz się metrybuzyną w Vinecie? Czy niepełną dawką?

 

Ja rezygnuję z chlomazonu. Zanim ziemia obeschnie by poredlić ziemniaki mogą być pod wierzchem. Do tego te ciągłe burze. Niech dowali deszczu po oprysku i znowu przekichane.

 

Z racji że u mnie często w połowie wegetacji wyłaził rdest powojowaty który potem utrudniał zbiór bo sie owijał na kombajnie zastanawiam się czego użyć. Linuron i metrybuzyna mają rdest w średnio wrażliwych. Jedynie pendimentalina (Stomp 330 EC) teoretycznie go niszczy. Jednak nie miałem doświadczenia z tym środkiem. Zalecają go 3,5-5l/ha tuż przed wschodami. Można także łączyć go z Afalonem. Praktykował ktoś? @mikad Ryzykował byś takie rozwiązanie w mojej sytuacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
Napisano (edytowany)

Na etykiecie stompu znajdziesz: Afalonu 2l a stompu 3,5-5l. Juz chyba trzeci sezon stosuje taka mieszanke pod wloknine i jestem zadowolony ale przed pryskaniem deszczuje. W tym sezonie opryskalem rowniez innovatora.Pendimentalina farbuje bardzo opryskiwacz.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0
Napisano (edytowany)

Panowie.

Pytanko Ziemniaczki już wschodzą u mnie .

- Chcę je opryskać na chwasty 2 liścienne Mistral 75 wg I nadal prowadzić uprawę międzyrzędowa.

- A po tym za jakieś 2-3 tyg opryskać Leopardem extra na chwasty 1 liścienne ?

Czy w ogóle można tak zrobić nie wiem nie jestem doświadczony w tych sprawach ?

To jak Powinno być czysto w ziemniaczkach ??

Edytowano przez Wokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Wokos: Mistral to czysta metrybuzyna więc teoretycznie po zabiegu nie powinno sie prowadzić żadnych uprawek bo wówczas jaki sens ma oprysk. Jeśli planujesz coś jeszcze robić mechanicznie to po co pryskać?

 

przemol87: przeliczyłem i mieszanka taka przy dolnej dawce Stompu wychodzi około 250zł/ha czyli cenowo podobnie do Plateena w dawce 2kg/ha. Troszkę drogo. O wilgoć się nie martwię bo na ten moment mamy jej nawet za dużo. Nie wiem czy nie zdecydować sie na górną dawkę Sencoru - 1l/ha. Przy obecnych warunkach gdzie ziemia jest ładnie wilgotna skuteczność powinna być wysoka i może chwastów średnio wrażliwych w tym rdestów również nie puści. Ale o tym pewnie przekonam sie za kilka miesięcy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Aha to dzięki za info . Pierwszy rok uprawiam i nie wiedziałem jak i co z opryskami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
Napisano (edytowany)

Wokos: Mistral to czysta metrybuzyna więc teoretycznie po zabiegu nie powinno sie prowadzić żadnych uprawek bo wówczas jaki sens ma oprysk. Jeśli planujesz coś jeszcze robić mechanicznie to po co pryskać?

 

przemol87: przeliczyłem i mieszanka taka przy dolnej dawce Stompu wychodzi około 250zł/ha czyli cenowo podobnie do Plateena w dawce 2kg/ha. Troszkę drogo. O wilgoć się nie martwię bo na ten moment mamy jej nawet za dużo. Nie wiem czy nie zdecydować sie na górną dawkę Sencoru - 1l/ha. Przy obecnych warunkach gdzie ziemia jest ładnie wilgotna skuteczność powinna być wysoka i może chwastów średnio wrażliwych w tym rdestów również nie puści. Ale o tym pewnie przekonam sie za kilka miesięcy ;)

Po ile masz ten stomp?

Daj 2l ipironu(92 zl) oraz 3,5 pendiganu(91 zl) i masz o25% taniej

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką polecacie dobrą ochronę herbicydową na ziemniaki , z tego co wyczytałem to wychodzi że najlepszym rozwiązaniem będzie :

Afalon 450sc 1l/ha+ Command 480 ec 0,2l/ha - Jak oceniacie skuteczność tej mieszaniny , warta uwagi?

A może coś takiego :

 

Stomp 330ec 2,5l/ha+ Afalon 450sc 1l/ha+Command 480 ec 0,1l/ha.

 

Proszę o cenne rady. :rolleyes: ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Jaka powinna być minimalna wysokość roślin ziemniaka do pryskania titusem w dawkach dzielonych.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348
Napisano (edytowany)

Po ile masz ten stomp?

Daj 2l ipironu(92 zl) oraz 3,5 pendiganu(91 zl) i masz o25% taniej

 

Nie pomyślałem o generykach i sprawdzałem oryginały. Faktycznie Nuflon + Pendigan wyjdzie nieco taniej.

Jeszcze zapytam czy linuron albo pendimetalina po większych deszczach może jakoś uszkodzić ziemniaki? Chlomazon wiem że na pewno.

 

Dziś w nocy dolało kolejne 15mm także nie wiem kiedy wreszcie wjadę w pole :/

 

 

@BartekSzulc: nie jest podana wysokość ziemniaków dla pierwszego zabiegu, jest tylko informacja że po wschodach. Natomiast jest napisane w etykiecie że drugi zabieg po upływie 15-20 dni od pierwszego gdy ziemniaki osiągną wysokość do 15cm więc na chlopski rozum można sobie wyobrazić jak ziemniaki będa wyglądały na dwa-trzy tygodnie przed tym jak beda mialy 15cm i już masz odpowiedź kiedy możesz pryskać pierwszy raz ;p

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Miałem pryskać Vinetę herbicydem Stomp 330 EC. Ziemia była wilgotna, ale wiało bardzo, w związku z czym czekałem, aż wiatr ustanie. Ziemia za bardzo wyschła, a pendimetalina lubi wilgoć. Sąsiad mi przejechał pielnikiem. Myślałem, że wtedy coś spadnie i opryskam, ale nie spadło nic. Dodatkowo ziemniaki już rozpoczęły wschody. A teraz pojawia się chwastnica i w niewielkich ilościach przytulia oraz fiołek. Najbliższe prognozy są jednak pesymistyczne i ma w ciągu tego tygodnia spaść nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek był u mnie przymrozek. Wiedziałem, że jest prognozowany, w związku z czym przykryłem Lordy włókniną, niemniej i tak trochę je uszkodziło. Na trzy metry brakło mi włókniny i tam ziemniaki zrobiły się całe czarne.

Na pierwszy zabieg fungicydowy mam zamiar dać Ekonom 72 WP. W tamtym roku dałem Tanos 50 WG i ziemniaki zniszczyła mi alternarioza mimo, że potem dałem Ekonom. Niemniej pogoda nie sprzyjała jakimkolwiek zabiegom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0
Napisano (edytowany)

Czy można np opryskać Ziemniaczki pierw Leopardem a potem za 2 tyg mistralem czy nie wolno Pryskać np 2 razy ? Pod rząd ?

czy to ma jakieś skutki inne ?

Edytowano przez Wokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Miałem pryskać Vinetę herbicydem Stomp 330 EC. Ziemia była wilgotna, ale wiało bardzo, w związku z czym czekałem, aż wiatr ustanie. Ziemia za bardzo wyschła, a pendimetalina lubi wilgoć. Sąsiad mi przejechał pielnikiem. Myślałem, że wtedy coś spadnie i opryskam, ale nie spadło nic. Dodatkowo ziemniaki już rozpoczęły wschody. A teraz pojawia się chwastnica i w niewielkich ilościach przytulia oraz fiołek. Najbliższe prognozy są jednak pesymistyczne i ma w ciągu tego tygodnia spaść nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek był u mnie przymrozek. Wiedziałem, że jest prognozowany, w związku z czym przykryłem Lordy włókniną, niemniej i tak trochę je uszkodziło. Na trzy metry brakło mi włókniny i tam ziemniaki zrobiły się całe czarne.

Na pierwszy zabieg fungicydowy mam zamiar dać Ekonom 72 WP. W tamtym roku dałem Tanos 50 WG i ziemniaki zniszczyła mi alternarioza mimo, że potem dałem Ekonom. Niemniej pogoda nie sprzyjała jakimkolwiek zabiegom.

 

Tylko 2 zabiegi ochronne? Poważnie czy żartuje kolega?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

Panowie, możecie polecić jakiś środek na podbiał pospolity w ziemniakach który można zastosować po wschodach? Docelowo wszystko będzie pryskane titusem i senorem (już kupiony zestaw) z czego ten drugi środek już został zastosowany przed wschodami w ilości 1l/ha a podbiał jak stał tak stoi. Martwi mnie to, ponieważ w etykietach tych środków nikt nie wspomina o podbiale, a chwast ten jak na razie świetnie się ma i zapuścił potężne korzenie. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terror    0

Koledzy i koleżanki. Mam takie małe pytanko. Chce zastosować w tym roku opryski sencor+ 1/2 titus a za 2 tygodnie drugie pół titusa. Problem w tym że mam posadzone 3 odmiany bellarosa, asterix i natasza. W instrukcji pisze żeby taką mieszankom pryskać jak ziemniaki mają 15cm. Teraz bellarosa ma już powoli te 15cm a reszta tak ma po 2-3cm albo wychodzi jeszcze. Jak radzicie lepiej poczekać aż bellarosa przerośnie a reszta sie zbliży do tych 15 czy lepiej pryskać wcześniej jak ta reszta bedzie miała z 8-10. Mam tego troche za mało żeby jeździć osobno jedne osobno drugie. A i czy senkor nie uszkadza któreś z tych odmian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Tylko 2 zabiegi ochronne? Poważnie czy żartuje kolega?

W tamtym roku pryskałem tylko trzy razy: Tanos, Ekonom i Revus. Ale nic z tego. Pierwszy zabieg okazał się nieskuteczny na alternariozę. A potem padało tak obficie, że nim opryskałem Ekonomem, to i tak już ziemniaki były praktycznie zniszczone przez alternariozę. Plon tragiczny. Woda stała w ziemniakach, stąd taka ochrona.

Teraz na pierwszy zabieg dam na pewno Ekonom. Na drugi też, bo można go stosować dwukrotnie. Ale to wszystko jeszcze jest niepewne, albowiem od jutra ma u mnie intensywnie padać i nie wiadomo, czy nie będzie powtórki z tamtego sezonu.

 

A teraz mam pytania:

1) co sądzą Forumowicze o środku Tanos?

) czy można mieszać Ekonom z siarczanem magnezu jednowodnym?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golab    1

Pytanie mam takie, kupile afalon nie zdarzylem opryskac zaraz po sadzeniu, do kiedy mozna pryskac afalonem. Ziemniaki juz puscily kielki lecz nie wyszly jeszcze, sadzone byly 2 tygodnie temu. Chce jeszcze pozniej opryskac sencorem i titusem, bo gdy stosowalem sam sencor i titus to przepuszczal chwasty :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielone14    3

no ja też mam ten problem bo sadziłem 2tyg temu ale nic nie wyszło jeszcze.

Pierwszy raz bede przyskał tym Afalonem i czytam w instrukcji że trzeba obredlić i zabronować? Nie jestem pewien czy po tym chwyci te chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofsb    22

Czy ktos mial doczynienia z nowymi fungicydami z Basfu Cabrio Duo(dimetomorf+piraklostrobina) i drugi Zampro(ametoktradyna+mankozeb) a jest jeszcze trzeci ciekawy Orvego(ametoktradyna+dimetomorf) tylko Orvego nie ma jeszcze rejestracji w ziemniaku tylko pomidor ogorek.

Co roku widze wieksze klopoty z alternarioza niz z zaraza wiem ze produkty oparte na mankozebie chlorotalonilu fluazymie niezle dzialaja na te chorobe ale za slabo. Czy uzycie strobiluryn na alternarioze jest bardziej skuteczne od innych substanci.

Ostatnie lata stosowalem Ekonoma 72wp, Pytona consento, Infinito, Revusa teraz mysle wprowadzic jakos zmiane na poczatek zastosowac Cabrio Duo zamiast Pytona i zamiast Revusa Orvego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no ja też mam ten problem bo sadziłem 2tyg temu ale nic nie wyszło jeszcze.

Pierwszy raz bede przyskał tym Afalonem i czytam w instrukcji że trzeba obredlić i zabronować? Nie jestem pewien czy po tym chwyci te chwasty?

 

po aplikacji afalonu nie można już wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych, jeśli masz problemy z chwastami to dorzuć glifosat (ewentualnie możesz odważyć się na command), u mnie po afalonie nie trzeba już niczym poprawiać o ile nie wyjdą samosiewy rzepaku - wtedy już tylko titus, podstawa to wykonanie zabiegu na wilgotną i dobrze doprawioną glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26
Napisano (edytowany)

a mi dziki przeorały 20a ziemiaka ... nic się nie ostało ... ;[ ;[ ;[ ;[ ;[

Edytowano przez bartekm66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj