Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    164

titus z metrybuzyną. W poprzednim sezonie dobrze zadziałało.

Linuron bierze tylko podstawowe chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W winecie polecam titus 40-50g + senkor 100g, jeszcze nigdy nic nie przepuscił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Titus z Sencorem to rozwiązanie bardzo drogie, 100g Titusa kosztuje chyba około 300 zł więc przy dawce 40g będzie 120 zł a przy wyższej 150 zł za sam rimsulfuron a do tego jeszcze metrybuzyna. Titus jest preparatem nalistym więc chwaściska muszą mieć ze dwa liście a to już sporo zabiera ziemniakom cennego NPK. Titus potrzebuje również zwilżacza więc lekkie przedawkowanie metrybuzyny w tej mieszance może doprowadzić do przypalenia odmian wrażliwych np. Vinety. Jeżeli ziemia jest utrzymana w normalnej kulturze to po jesiennym zastosowaniu glifosatu spokojnie wystarcza 2 literki Afalonu, bezpiecznie i tanio jakieś 80 złotówek. Jeżeli natomiast stanowisko jest zaniedbane np jakaś dzierżawa to stosuję literek Afalonu i setkę Commandu, mieszanka owa czyści jak po lewatywie za kwotę około 70 zł. Od razu wyprzedzę tych co kwękają że im przebarwia ziemniaki po chlomazonie, należy dostosować dawkę do rodzaju gleby w moim przypadku 100 ml wystarcza i nie ma negatywnego wpływu na ziemniaki. Czasami przy bardzo mocnych deszczach odbarwi się lekko pierwszy liść ale to wcale nie hamuje wzrostu całej rośliny.

Niekiedy przy długotrwałej suszy trzeba poprawić bo chwaściska przebijają wtedy stosuję tylko metrybuzynę, nie mam jednoliściennych więc nie widzę powodu aby dodawać Titus. Ale tutaj trzeba uważać na wrażliwość odmianową i tak dla Vinety nie przekraczam 200g przy ziemniakach max 20 cm.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

A w jakim czasie po posadzeniu stosujesz Afalon? Zazwyczaj podają terminy "na kilka dni przed wschodami" ale czasami wydaje się ze termin jest odpowiedni a okazuje się ze jest juz za późno bo ziemniaki maja nierówne wschody i jeden wyjdzie za kilka dni a jeden za dwa czy trzy. Tak miałem w zeszłym roku i Vineta po Harrierze (chlomazon i linuron) dostała mocno po tylku.

 

U mnie gleba pewnie podobna co u Ciebie - lekka to ta setka commandu również powinna wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Titus z Sencorem to rozwiązanie bardzo drogie, 100g Titusa kosztuje chyba około 300 zł więc przy dawce 40g będzie 120 zł a przy wyższej 150 zł za sam rimsulfuron a do tego jeszcze metrybuzyna. Titus jest preparatem nalistym więc chwaściska muszą mieć ze dwa liście a to już sporo zabiera ziemniakom cennego NPK. Titus potrzebuje również zwilżacza więc lekkie przedawkowanie metrybuzyny w tej mieszance może doprowadzić do przypalenia odmian wrażliwych np. Vinety. Jeżeli ziemia jest utrzymana w normalnej kulturze to po jesiennym zastosowaniu glifosatu spokojnie wystarcza 2 literki Afalonu, bezpiecznie i tanio jakieś 80 złotówek. Jeżeli natomiast stanowisko jest zaniedbane np jakaś dzierżawa to stosuję literek Afalonu i setkę Commandu, mieszanka owa czyści jak po lewatywie za kwotę około 70 zł. Od razu wyprzedzę tych co kwękają że im przebarwia ziemniaki po chlomazonie, należy dostosować dawkę do rodzaju gleby w moim przypadku 100 ml wystarcza i nie ma negatywnego wpływu na ziemniaki. Czasami przy bardzo mocnych deszczach odbarwi się lekko pierwszy liść ale to wcale nie hamuje wzrostu całej rośliny.

Niekiedy przy długotrwałej suszy trzeba poprawić bo chwaściska przebijają wtedy stosuję tylko metrybuzynę, nie mam jednoliściennych więc nie widzę powodu aby dodawać Titus. Ale tutaj trzeba uważać na wrażliwość odmianową i tak dla Vinety nie przekraczam 200g przy ziemniakach max 20 cm.

Jak sam zauważyłeś rożnica między twoją metodą a moją jest 70-80 zł /ha czyli 100kg ziemniaka jadalnego w zeszłym roku. Nie bede się zagłębiał czyja metoda jest lepsza, niech każdy sam to przeliczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

@poosa21 Idąc Twoim tokiem rozumowania to można zastosować Basagran wyjdzie jeszcze drożej jakieś 150 zł więcej od mojego zabiegu ale to tylko 200 kg ziemniaka z zeszłego roku ;) Nie sadzę dużo ziemniaków, 20 ha i w moim przypadku 20ha x 75 zł = 1500 zł. Dla mnie to spore pieniądze, mam np na połowę wypłaty dla pracownika. A jeżeli ktoś sadzi dużo więcej to robią się niezłe kwoty przy dwukrotnym nakładzie na ha. Utraty składników które zostały wciągnięte przez chwasty nie będę przeliczał. Ale spoko, jak jesteś zadowolony z efektu to też dobrze ważne aby plantacja była czysta i plon wysoki.

@tobago Z moich obserwacji wynika że najlepszym terminem jest 2 tygodnie po posadzeniu.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dodajesz glifosat do afalonu? ja mam najlepszą ofertę po 42zł/l netto za afalon i stosuję go z powodzeniem od kilkunastu lat, jedynym problemem u mnie są okresowo samosiewy rzepaku, których poza titusem chyba nic nie ruszy, commandu troszeczkę się boję, ale rozpocznę w tym sezonie testy na rzepaku, jakoś nie mogę uwierzyć, iż przebarwienie roślin (zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej) pozostaje bez wpływu na plon i rozwój roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

@poosa21 Idąc Twoim tokiem rozumowania to można zastosować Basagran wyjdzie jeszcze drożej jakieś 150 zł więcej od mojego zabiegu ale to tylko 200 kg ziemniaka z zeszłego roku ;) Nie sadzę dużo ziemniaków, 20 ha i w moim przypadku 20ha x 75 zł = 1500 zł. Dla mnie to spore pieniądze, mam np na połowę wypłaty dla pracownika. A jeżeli ktoś sadzi dużo więcej to robią się niezłe kwoty przy dwukrotnym nakładzie na ha. Utraty składników które zostały wciągnięte przez chwasty nie będę przeliczał. Ale spoko, jak jesteś zadowolony z efektu to też dobrze ważne aby plantacja była czysta i plon wysoki.

@tobago Z moich obserwacji wynika że najlepszym terminem jest 2 tygodnie po posadzeniu.

Z moich obserwacji wynika że afalon jest często zawodny albo coś przepusci albo jak przyszła ulewa to ziemniaki sąsiada miały bardzo duży problem żeby rosnąć, a spadek plonu był znaczny, napewno większy niż koszt titusa i senkora, ja tylko pisze na własnych doświadczeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co żałować w doborze dobrych środków na chwasty bo można oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów podczas zbioru ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jozek23    0

jaki oprysk polecacie na chwasty i na trawe w ziemniakach zaraz po posadzeniu.dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w którymś temacie ziemniaczanym chyba w zeszłym roku coś było na ten temat. A może jeszcze dawniej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Stosowała ktoś dawki dzielone Titusa na wczesne ziemniaki tuż po wschodach? Bo niby mozna dać 30g tuż po wschodach tak pisze na etykiecie, ale jak to jest w praktyce czy nie uszkodzi takich małych ziemniakow?chodzi mi o zwalczenie samosiewow rzepaku ozimego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Witam, w tym roku chciałbym zasilić ziemniaka dolistnie. Myślę o 12,5 kg/ha mocznika, 12,5 kg/ha siarczanu magnezu i siarczan potasu. Panowie powiedzcie ile dać tego siarczanu potasu na ha;>??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

czym mniejsze krzaki tym mniejsze ryzyko uszkodzenia.

a nie na odwrót ? Pytam bo nigdy nie stosowałem Titusa na tak małe ziemniaki , zawsze dawałem w mieszance z Sencorem ale to jak miały 15cm krzaki , a muszę te samosiewy czymś zwalczyć a tylko Titus je bierze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

@mikad: po Twoim poście chyba też zastosuje podobną ochronę. Miałem kupować Plateena ale po pierwsze to koszt ok 260zł/ha a po drugie zostało mi z poprzedniego roku Harriera. I teraz... opierać się na jednej substancji raczej nie chcę więc wybieram opcję 1l Afalonu 450 i 100ml Commandu 480 zatem z prostego liczenia potrzebuje 450g linuronu i 48g chlomazonu. Z racji że mam Harriera 295g (linuron 250g + chlomazon 45g) wykorzystam go. Ale żeby zachować podobne proporcje substancji musiałbym uzupełnić linuron z Afalonu i tak: zastosować 1,1l Harrier (49g chlomazon + 275g linuron) + 0,4l Afalonu 450 (180g linuron). Zagra to? Chyba dobrze przeliczyłem.

 

Potem w razie czego również mam Sencor Liquid 600 więc jeśli będą poprawki polecę ok 0,2-0,3l/ha co nie powinno zestresować Vinety.

 

aha, w zeszłym roku miałem taką sytuację że w odmianie która bardzo słabo wschodziła, potem krzaki dokładnie nie zakrywały międzyrzędzi po pewnym czasie wyszło sporo rzepaku. Gdy we wrześniu przyszło kopać rzepak urósł do tego stopnia że utrudniał zbiór. Obok w odmianie o bujnych krzakach które dokładnie pokrywały ziemię aż do desykacji tego problemu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Nigdy nie stosowałem Harriera więc nie wypowiem się na temat jego skuteczności, wyliczyłeś dobrze ale ciekawe jak to się pomiesza jakby nie było to aż trzy różne środki w tej miksturze. Pomimo że substancje czynne te same to nie wiadomo jakie są dodatki, spróbuj zmieszać małą ilość i obacz czy się coś nie zważy.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Wszystko zależy od pogody w tym roku widzę że może????? się obejdzie pryskać przedwschodowo bo ziemniak będzie jeszcze z 10-15 dni pod ziemią a formowanie bardzo ładnie niszczy chwasty małe, więc narazie czekam a potem jak uformuję i bedzie wilgoć w glebie to opryskam a jak nie to nie ma sensu pryskać na sucha glebę, bo środek musi się przemieścić w glebie żeby działał. Jak będzie sucho nie pryskać bo po 1 srodek nie bedzie działał, a po 2 chwasty nie kiełkują aż tak i lepiej poczekać az ziemniak ma 10-15cm nad ziemia i wtedy apyros 26g + 0.3-0.4kg mistral lub koral obojętnie co byle było troche metrybuzyny i pole czyste jak ta lala. wiem bo robię tak kilka lat i mam po prostu czyste ziemniaki. Nawet w zeszłym roku gdzie było dużo wody i pryskałem miedzy deszczami.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Apyros w ziemniakach? Nie mówię już nawet o ewidencji ale czy nalistnie sulfosulfuron nie zetnie ziemniaków?

 

Jeszcze pytanie w kwestii wczesnych. Czy w Denarze po ostatnim obredleniu mogę również zastosować mieszankę chlomazon - linuron?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Mozna dac apyros ale przychamuje ziemniaki.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Jednego roku zastosowałem Apyros i nie zauważyłem aby zatrzymał wzrost ziemniaków.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj