Polecane posty

Szarlej    72

Ma ktoś podobny problem, że ziemniaki zaczynają kwitnąć, a nie zeszły się jeszcze w rzędach? Jest na to jakaś rada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Na to rady nie ma. Mam ten problem gdzie było za mokro. Nie urosły i tyle. Kukurydza robi to samo - może mieć 50 cm a wiechę wypuści jak przychodzi termin i po temacie. Taki rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Więc tak wiadomo że trzeba zmieniać środki , ale ten rok jest wyjątkowy i daję na t3 (infinito drugi raz)a dlatego że infinito posiada cos czego inne środki nie maja tzn działa bardzo dobrze nie zmywa go tak deszcz działa układowo, ma własciwosci lecznicze i antysporulacyjne. a jeszcze mozna by tu pisac ale nie mam czasu bo własnie jade w pole pryskac.

Revus wg ulotki zatrzymywany jest w warstwie woskowej liścia co powoduje że nie jest zmywany przez deszcz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

to racja z tym revusem , dlatego na końcu pójdzie chyba to już t4 :o , normalnie tyle pryskania ze szok a nie licząc innych oprysków, no ale trzeba jak się chce coś mieć.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie wczoraj na drugi zabieg poszedł Revus 250 SC. Odmiana to Vineta. Z mych obserwacji wynika, że zaczynała ją brać zaraza, głownie w tych miejsach, gdzie była woda. Liscie z łodygami uschły; pozwijały sie dodatkowo. Na pozostałym obszarze, gdzie wody nie było, są malutkie, ciemne plamy po spodniej stronie liści. To zaraza, czy alteranrioza? Mi się wydaje, że zaraza. Dlatego dałem wczoraj Revus zamiast Ekonom 72 WP. Chodziło mi głownie o to, aby deszcz nie zmył oprysku, gdyż cały czas na niebie były chmury i czasem delikatnie rosiło. A po zabiegu, gdy minęła godzina, rozpogodziło się i nic nie spadło z nieba aż do dziś. A miało padać! Dlatego dałem Revus, bo nie jest zmywany po godzinie od oprysku. Na pierwszy zabieg poszedł Tanos 50 WG

Przy okazji mam pytanie. Na kilku krzakach widziałem stonkę, minęło dwa tygodnie od zabiegu Actara 25 WG. Jakbym opryskał Actarą, to będzie jeszcze dobre działanie, czy lepiej inną substancję aktywną wybrać? Mam Mospilan 20 SP z ubiegłego sezonu i myślę go zastosować. Nie wolno uodparniać stonki na insektycydy. Zresztą podobnie jak grzyby.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

ja w tym roku dalem

ridomil,

po 14 dniach acrobat,

po6 dniach pyton


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor8012    0

Mam pytanie czy to prawda co mówią ze gdy ziemniaki kwitną to nie można niczym pryskać? Bo z tego co widzę wy pryskacie normalnie a mi powiedziano ze jak będę pryskał to ziemniaki pousychają i nic nie będzie a tez chciałbym jeszcze popryskać od zarazy raz od stonki i odzywka wiec nie wiem kiedy ja później to popryskam jak nie teraz ? Mialem pryskać jeszcze teraz od chwastu titusem ale ziemniaki maja około 33cm wysokości i doradzono mi ze nie ma sensu już pryskać. I sam już nie wiem co z tym robić proszę o poradę jak to z głowa zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ostatnio zaaplikowałem na kwitnące ziemniaki taki mix: 0,2l tecnophyt + 2,5kg solubor + 5,5kg siarczan magnezu + 1,5kg folicare (fosforowy) + 1kg super5 + 0,5kg chelat Zn + 0,5l tecamin + 1,66l Pyton + 0,8kg Indofil + 0,1l titan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ponawiam swoje pytanie: minimalne ciemno-brązowe plamki po spodniej stronie dolnych liści u ziemniaka to objawy zarazy czy alternariozy? Według mnie to chyba zaraza; nie ma żadnych słoi, tarcz.

Wczoraj ze względu na trudne warunki pogodowe nie dodawałem do Revusa nawozów dolisnych, w związku z czym jutro mam zamiar prysnąć odżywkami. Pewnie z insektycydem. Nie pogorszy to stanu ziemniaków? Chodzi mi o to, czy nawóz dwa dni po zabiegu fungicydem nie sprawi, że zarodniki grzybów wnikną do tkanek? Zabieg fungicydowy chroni dłużej, więc chyba będzie wszystko dobrze. Od jutra ma być pogoda, a przynajmniej na 48 godzin od planowanego jutro zabiegu nie są przewidywane żadne opady deszczu, więc zabieg dokarmiania dolistnego będzie skuteczny. A teraz właśnie u mnie dość obficie pada. Dobrze, że ten zabieg wczoraj wykonałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9809

Alternarioza jest podobna do objawow braku magnezu liście robią się zółte i dostają brązowe plamki. Co do odżywek ja ostatnio pryskałem w sobote fungi + odżywki i na jednym kawałku nie zaprawialiśmy ziemniaka bo był krojony i tam miałem popryskać na stonke ale zapomniałem do pierwszego opryskiwacza dać środka dałem do drugiego to w poniedziałek dostało actara+adob bor+asahi minął tydzień i nie widze różnicy między jedną a druga połową pola

@zetor8012

My zawsze na kwiat pryskamy bo przecież kiedyś trzeba opryskać a gdzieś czytałem że ziemniakowi do plonowania ten kwiat nie jest potrzebny

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Szymon09875 - dzięki za informację.

Opryskałem dziś jednak Actarą ze względu na działania kontaktowe, a nie tak jak w przypadku Mospilanu systemiczne, wgłębne i kontaktowe. Obawiałem się jakiejś reakcji na ziemniaku, gdyż w sobotę zastosowałem Revus. Do insektycydu dodałem siarczan magnezu, tytanit, K-300. Oczywiście insektycyd na końcu. A na początku Faster.

Proszę doświadczonych plantatorów ziemniaka o pomoc. Opryskałem Vinetę na zarazę Revusem w sobotę, jednak do dziś "nauczyłem się" jak wyglądają objawy alternariozy i okazuje się, że zamiast Revusa powinienem dać Ekonom, gdyż mam w ziemniakach alternariozę! Czy mogę w środę, a więc cztery dni po ostatnim zabiegu fungicydowym zastosować Ekonom 72 WP? Czy jednak czekać minimum 7 dni, a więc do piątku? Proszę o sprawdzone porady.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Actara zawiera substancję z grupy neonikotynoidów tak samo jak mospilan i działa systemicznie kontaktowo i wgłębnie. Co do stosowania fungicydów to jeżeli nic na opakowaniu nie jest napisane o interakcji z innymi substancjami to możesz sobie pryskać nawet co dzień jak masz taki kaprys i pieniądze.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

możesz robić powtórkę - ale nie jestem pewien czy warto - revus działa też na alternarie troszkę słabiej - ale powinien przyhamować . swoją drogą radzę przejrzeć - jak ktoś zna angielski - polskie badania nad skutecznością fungicydów przed alternarią http://130.226.173.2...0_Kapsa_web.pdf

miałem podobny przypadek - bo było mokro mokro - a potem gorąco i po 4 dniach robiłem po rammanie zabieg mankozebem

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

u mnie na pierwszy zabieg standardowo infinito 1,2 l w mieszaninie z amistarem 0,5l na alterię. Po tygodniu infinito 1,6 litra. Zaraz pójdzie 3 dawka infinito. Od 3 lat daję tylko infinito co 12-14 dni w górnej dawce i jak na razie jestem zadowolony. Oczywiście dawał bym coś tańszego ale od 3 lat suszy nie widziałem

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

mikad i szarywilk - dzięki za odpowiedzi!

Szukalem również dziś na internecie informacji o działaniu Revusa na alternariozę ziemniaka. Spotkałem stwierdzenie, że bardzo dobrze ogranicza A. solani, natomiast A. alternata ogranicza z mniejszą skutecznością.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

stosowałem gwarant podczas kwitnienia ziemniaków.dobry jest to srodek?

Nie.

Są dużo lepsze.

Sławek jest zasada że jak ziemniak kwitnie to sie nie kropi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ziemniak jest jedyną rośliną rolniczą że można go pryskać podczas kwitnienia. A niektóre mikroelementy wręcz wskazane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

@saszeta a nie za czesto te Infinito? Zeby nie bylo potem jak kiedys z fenyloamidami.

@lukaszm i wlasnie alternata jest ostatnio najwiekszym zagrozeniem ktora czesto jest mylona z zaraza bo nie daje specyficznych objawow w postaci slojowatych plam. Na zamieszczonym przeze mnie wczesniej zdjeciu prawy lisc to wlasnie alternata.

@kulawa koza takie porady odnosnie srodkow oraz ich stosowania zachowaj dla siebie a nie "zdradzasz" je innym.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

mikad - właśnie już wiem, że u siebie mam alternariozę, a nie - jak myślałem - zarazę. Bardzo łatwo je pomylić w początkowyh fazach. Zmyliły mnie ciemno-brunatne plamki (takie malutkie) po spodniej stronie dolnych liści. Ale w sobotę na polu już się zrobiło nieciekawie. Większe plamy, a ziemniaki, które stały w wodzie gdzieniegdzie pousychały: liście żżółkłe i pozwijane. Pewnie też od wirusów. I to skłoniło mnie do pryskania Revusem. Zwłaszcza, że cały czas na niebie były chmury, a od czasu do czasu delikatnie rosiło. Bo jakby pogoda była lepsza zastosowałbym Ekonom 72WP. A teraz nie wiem za ile dni mogę pryskać Ekonomem? Dodam, że wczoraj pryskałem Actarą z nawozami. Jutro jakbym dał Ekonom, to nic by sie nie stało ziemniakom, mimo zastosowania cztery dni wcześniej Revusa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nie.

Są dużo lepsze.

Sławek jest zasada że jak ziemniak kwitnie to sie nie kropi.

gwarant został mi od grochu.ziemniaki dobrze sie trzymają wiec go zastosowałem.wczesniej dawałem armetil,curzate,planuje jeszcze tanos.ziemniaki mam na wlasny użytek 15 ar wiec krzywda żadna może się nie stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Właśnie sprawdziłem Vinetę i widzę efekt mimo 24 godzin od dolistengo dokarmiania. Alternarioza też na dolnych liściach jest. Widać słoje.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

@lukaszm nic im nie bedzie, tak jak mowilem mozesz pryskac co dzien jezeli czujesz taka potrzebe ale jezeli masz juz sporo tej alternariozy to polec gorna dawka.

@slawek2209 i bardzo dobrze zrobiles.

 

Pisze z tableta i nie ma polskich znakow diakrytycznych ale mysle ze zrozumiale.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ziemniak jest jedyną rośliną rolniczą że można go pryskać podczas kwitnienia. A niektóre mikroelementy wręcz wskazane

Pszenicę tez można a nawet jest zalecane.

Jutro skontroluję jak chroni jeszcze revus. Idą upały i burze czyli dość dobre warunki dla zarazy, ile w takich warunkach revus powinien chronić?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj