Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelec    89

Witam,

Chciałbym zapytać czy tak wygląda liściozwój.Zdjęcie robione podczas padania promieni słonecznych stąd wygląda jakby roślina była przypalona http://www.fotosik.p...de12c9cbb2.html

 

Pozdrawiam

Grzesiek

tak, wirus; lub nadmiar wody.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Jeśli na jednym polu nie zdążyłem obredlić przed deszczami, a po deszczach rzucił się okropny chwast i popryskałem Titus+Sencor, to teraz lepiej poczekać aż zaczną się schodzić rzędami i zaredlić, czy od razu redlić, żeby dostały powietrza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel12121    0

czy ziemniaka można opryskać duetem ultra bo zostało mi w opryskiwaczu zmieszany z środkiem na robaka? Chodzi mi o likwidacje stonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Jak ochronić ziemniaka? U mnie już zaczynają kwitnąc i tak sie zastanawiam czy pryskać na zarazę? grzyba? Nie znam sie na ziemniakach, do tej pory tylko sadziliśmy i pryskaliśmy na stonkę i nic poza tym,lecz zawsze po kwitnięciu badyle usychały, czy to wina jakiejś choroby czy odmiana ziemniaka?

Edytowano przez Mikua

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

zasadnicze pytanie - o jakim areale mówimy i z jakim przeznaczeniem te ziemniory ?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    225

Witam.Jaki jest objaw w ziemniaku po opryskaniu zbyt dużą dawką sencoru w odmianach wrażliwych (BILA) bo po zastosowaniu oprysku odmiana bila zachamowała wzrost i mlode listki wyglądają jak by je spaliło coś są brązowe.Czy może to jakaś inna przyczyna.Odmiana Jelly nic nie ucierpiała nawet przegoniła BILE.

Nie które odmiany reagują tak na metrybuzynę - Senkor itp środki i nie musi to być wcale zawyżona dawka , dla tego najlepiej zastosować oprysk przed wschodami , jedyna nadzieja to czekać na deszcze które wypłuczą środek , te przypalone z czasem ruszą ale plon już będzie mniejszy , można zastosować jakąś odżywkę , coś tam pomoże . Co do pytania kolegi @ Szarlej po zastosowaniu Senkoru nie wykonujemy żadnych uprawek gdyż hamuje to jego działanie , obredlić można w tym przypadku przed zbiorem , środki chwastobójcze zwalczające perz - najlepiej zastosować jesienią , myślę o jakim na glifosacie - Randap itp .

Edytowano przez andrzej612b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Czy można wymieszać Curzate i Titusa ,aby oprysk zrobić za jednym razem ??

na podstawie mojej wiedzy odp. brzmi NIE

 

tak, wirus; lub nadmiar wody.

a moze to z powodu herbicydu? te żółte plamy mogą na to wskazywac

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak ochronić ziemniaka? U mnie już zaczynają kwitnąc i tak sie zastanawiam czy pryskać na zarazę? grzyba? Nie znam sie na ziemniakach, do tej pory tylko sadziliśmy i pryskaliśmy na stonkę i nic poza tym,lecz zawsze po kwitnięciu badyle usychały, czy to wina jakiejś choroby czy odmiana ziemniaka?

U mnie jeszcze trochę do kwitnienia a 1 oprysk poszedł dziś w postaci ridomilu gold. Dobry środek na 1 zabieg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy fungicydy można stosować w fazie kwitnienia? oraz kiedy się ona rozpoczyna i kończy? których mikroelementów aplikujecie najwięcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Dwa pytania.

 

Po pierwsze, kiedy zacząć ochronę grzybową? Krzaki mają ok 30cm, redlin jeszcze nie zakrywają. Szacuje że jest to BBCH 30-31. Jest u nas dość sucho ale czy czekać jeszcze?

 

Druga sprawa to mikroelementy.

Zaopatruje sie w ProCamie bo mam niedaleko i widzę że mają oni bogatą ofertę nawozów dolistnych. Dostałem od nich katalog na lato 2013 i jest w nim artykuł właśnie nt. dokarmiania dolistnego ziemniaków i jest tam napisane że na początku wegetacji kiedy jest szybki wzrost masy należy stosować 'ichni' nawóz MAKRO P http://www.procam.pl/nawozy/669-proleaf-makro-p'>http://www.procam.pl/nawozy/669-proleaf-makro-p z dość dużym udziałem fosforu. Jednak na podanej stronie nie jest wpisany ziemniak w uprawy. Wpisany natomiast jest ziemniak przy nawozie ProKali http://www.procam.pl/nawozy z większym udziałem potasu.

I teraz pytanie czy w końcu ważniejszy jest fosfor czy potas? Oba nawozy mają jeszcze w składzie standardowo żelazo, mangan, miedź i inne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Ze strony chorób grzybowych jest bardzo duża presja, także najlepiej przejdź po polu i zobacz czy nie ma oznak choroby, bo u mnie też jeszcze nie zakryły redlin, a zaraza łodygowa i liściowa zaczęła hulać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

@szarlej nie u wszystkich są sprzyjające warunki do zarazy. U mnie a pewnie i u kolegi @tobago warunki pogodowe nie pozwalają na rozwój tej choroby, noce są zimne a dni powyżej 22 stopni i do tego spory wiatr.

@tobago ważniejsze od fosforu czu potasu w nawożeniu dolistnym są mikroelementy.

@kissmy oczywiście że można a nawet trzeba. Dobre wyniki daje duża ilość miedźi oraz cynku no i oczywiście bor ale przed tuberyzacją.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli po tuberyzacji już nie ma większego sensu nawożenie dolistne mikroelementami? czy też tyczy się to wyłącznie boru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Bor wpływa na ilość stolonów a tym samym finalnie na ilość bulw. Nawożenie mikroelementami jak najbardziej przez cały czas. Kolego @kissmy jeżeli masz dostęp do HaGe to spróbuj ich nawozu dolistnego o nazwie Super 5. Zawiera tylko pięć składników Mn, Zn, Cu, Fe, N ale za to jakie ich stężenie. Nie widziałem innego nawozu który zawierałby 4% Cu albo Zn a chyba wiesz jakie znaczenie mają dla ziemniaków. Z kolei nawożenie azotem w postaci rozpuszczonego mocznika szczególnie w fazie intensywnego wzrostu roślin pozwala uzyskać większą tzw masę zieloną co w póżniejszej fazie da nam większą powierzchnię fotosyntezy tak bardzo potrzebną do wykarmienia tego co pod ziemią.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

w jakiej fazie? dawka perzowa to 60g/ha, więc powinny to przełknąć

 

 

jest jeszcze tańszy penncozeb;] a zastosujesz w końcu amistar (jaką masz cenę)?

Titus dałem w połączeniu z Mistralem więc powinno się dać 40g/ha a dałem 80g/ha.Pomimo tak dużej dawki ziemniakom nic nie było ale chwasty w oczach padają.Dzisiaj poleciałem z fungicydem Revus,a i stonka sobie zaczęła hasać.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Nawożenie mikroelementami jak najbardziej przez cały czas

 

niestety stosuję nawożenie mikroelementowe wyłącznie z aplikacją fungicydów, super5 to jest rewelacja i używam jej w każdej uprawie (uzupełniam wyłącznie pierwiastki szczególnie istotne w danej uprawie), podstawowe nawożenie dolistne w ziemniaku to u mnie: mocznik 5-10kg + siarczan magnezu 5-10kg + folicare (potasowy lub fosforowy) 1-1,5kg + super5 1-1,5kg + solubor 1,5kg + Zn (chelat) ok 1kg + Mn (chelat) ok 0,5kg + ewentualnie tytanit, tylko się zastanawiam czy na pąki i kwiaty też mogę taki mix zaaplikować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Wow to niezłe mixtury robisz. Ja nie mieszam aż tak ostro, super 5 idzie tylko z soluborem ewentualnie fungicyd, mocznik z magnezem plus ewentualnie fungicyd. Myślę że jeżeli Twoja mieszanina nie zaszkodziła całej naci to i nie zaszkodzi kwiatom które notabene nie są Ci do niczego potrzebne no chyba że zajmujesz się hodowlą nowych odmian.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Czyli mieszacie bor z siarczanem bo w zbożowym temacie dyskutowano że nie powinno się łączyć tych dwóch substancji w jednej mieszaninie zbiornikowej.

@kissmy... w super5 jest za mało cynku i manganu że stosujesz je dodatkowo?

 

jak cenowo wygląda u was super5? W HaGe niedaleko mnie mam 20kg/430zł netto

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Ja biorę w Pobłociu czyli tam gdzie Ty, bor mieszam tylko z Super 5, natomiast siarczan z mocznikiem w osobnym zabiegu.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mikad, ile zabiegów dolistnego nawożenia robisz? i ile dajesz tego super 5?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

super5 kosztuje u mnie 20zł/kg, odnośnie boru to wszystko zależy od jego formy (nie wszystkie są mieszalne, ale nawet asbor z ekoplonu można mieszać z siarczanem magnezu, co wskazuje etykieta), do nawożenia dolistnego dorzucam oczywiście fungicyd i insektycyd, w zbożach można narobić takim zasilaniem trochę szkód przy stosowaniu z fungocydem, ale to wszystko przez dodatek mocznika i siarczanu magnezu, które ułatwiają roślinie wchłanianie i transport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

@pawelec dolistnie Super 5 daje 3 razy po 2kg/ha plus Solubor 5kg, mocznik z siarczanem 2 do 4 zabiegów w zależności od odmiany oraz stanu roślin, naprzemiennie jeden tydzień to drugi tydzień to.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

do jakiej fazy rozwojowej aplikujesz odżywki?

 

nie macie problemów z kształtem redlin? u mnie ostro je spłukało, a na cięższej glebie dodatkowo spękały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

@PAWELEC - miałeś rację co do mustangu Forte. Wczoraj byłem oglądnąć ziemniaki i tam gdzie poszedł Mustang Forte ziemniaki takie jakby "osowiałe". Dawałeś coś na poprawę kondycji tym ziemniakom??? Najgorsze jest to że w tym roku wszystkie działki opryskałem Mustangiem Forte i chyba jedynie na nowej działce ziemniaki mogę posadzić. Ewentualnie niskie koszenie i zbiór słomy zapobiega temu działaniu???


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj