Agaiko

Ile dajecie nawozu azotowego pod jeczmien jary ile pod korzeń i ile poglownie

Polecane posty

Mich9    671
Na browar 120 l rsm 32, w zależności od ilości pod korzeń i npk, ale najczęściej koło 100, rozlewane przedwschodowo, zaraz po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na jęczmień jary paszowy daje w lutym 200 kg wapna granulowanego dolokorn ,przedsiewnie 200 kg polifoski 8, pogłównie 200 kg zaksanu, oprysk saletrą wapniową ok 10 kg i 2 razy oprysk mocznikiem i siarczanem magnezu też po 10 kg

Edytowano przez WiktorMorawiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037
ja na browar daje w sumie przy wczesnym siewe 100kgN w tym roku dam mniej ok. 85-90 ze względu termin i też zaraz po siewie dam rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
Nie przesadzacie? Nie wywala wam potem białka? Raz jak się dało 72 kg azotu + pod korzeń z 15 kg to białko było na pograniczu. Fakt że na jesień z ziemi też dostaje bo na stanowiska pod jeczmień sieje poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki9610    204

Nie ze bym się bulwersował ale takie pytania SPAM-ią bardzo bo wiele osób pyta wielokrotnie o to SAMO. Ciągle w nowych wątkach.  

Polecam wejść na stronę od GR Azoty i tam masz wszystko  opisane:

https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/jeczmien-jary.html

Bo ty np miej klasę  4 a inny 2 a inne jeszcze 3/a/b to każdy daje inaczej to jeden zbiera 4 tony a inny 7 ton  nie da się określić jednoznacznie ile nawozu dać. 

Oni tam piszą że:
"Jęczmień jary z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 27 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 22 kg potasu (K2O), 7 kg wapnia (CaO), 4,5 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5 g boru (B), 9 g miedzi (Cu), 260 g żelaza (Fe), 70 g manganu (Mn), 0,7 g molibdenu (Mo) i 60 g cynku (Zn)."

TO  KALKULATOR W ŁAPĘ i SAM sobie policz. 


Dziękuje i pozdrawiam.
  

  • Like 1

Kanał na yt.com luki9610

Sprzedam kopaczkę konną do ziemniaków (dyszel do traktora). Zainteresowani PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
A czy nie jest tak, że trudno oczekiwać by zboże pobrało z jednej dawki więcej niż 60kg N? Jeśli tak to sianie 300kg saletra 34% przedsiewnie wydaje się czystym marnotrastwem. Zanim te rośliny się rozwiną to nie będzie śladu po tym azocie (wypłynie się).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Aktis tez tak sadze lepiej sypnąć saletre poglownie wtedy zostanie ona pobrana przez rosliny a jak damy ja w ziemie to zanim one urosną to jej za dużo nie pobiora tyle azotu co one potrzebują na strat zawieraja wieloskladnik.

Edytowano przez WiktorMorawiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
9 godzin temu, WiktorMorawiak napisał:

@Aktis tez tak sadze lepiej sypnąć saletre poglownie wtedy zostanie ona pobrana przez rosliny a jak damy ja w ziemie to zanim one urosną to jej za dużo nie pobiora tyle azotu co one potrzebują na strat zawieraja wieloskladnik.

Do fazy 3liści i tak roślina czerpie składniki z ziarniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

odkąd pamiętam chyba z 15 lat dajemy NPK i saletrę pod korzeń. Przed siewem idzie agregat uprawowy żeby trochę przemieszać i później siew. NPK 8-20-30 idzie od 300 do 400kg/ha w zależności co będzie siane później. A azotu idzie 80-100kg. Później po wschodach nic więcej nie sypiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
1 godzinę temu, koniu napisał:

odkąd pamiętam chyba z 15 lat dajemy NPK i saletrę pod korzeń. Przed siewem idzie agregat uprawowy żeby trochę przemieszać i później siew. NPK 8-20-30 idzie od 300 do 400kg/ha w zależności co będzie siane później. A azotu idzie 80-100kg. Później po wschodach nic więcej nie sypiemy.

Też sieje już tak 3lata. A przy okazji jakie plony uzyskujesz przy około 120kgN (liczę N z NPK i saletry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

w zeszłym roku średni średni plon z 30ha to jakieś 7,6t. Miałem posiany na trzech kawałkach. Najgorszy kawałek 13ha po pszenicy plon 5,5t, 13ha po kukurydzy plon 8,4t, i kawałek 4ha po kukurydzy 9,4t. Nakłady na każdym kawałku takie same, ale ziemie inne. Ogólnie na naszym terenie były bardzo dobre warunki dla jęczmienia, stąd taki plon. Zawsze przy takim nawożenie średni plon wychodzi na poziomie 7t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarpis    0
Dnia 5.04.2018 o 22:24, kamilc017 napisał:

Przed siewnie 300kg saletry 34%, 300kg Polifoski 6. 

Salerta to po siewie i po pierwszym marca to jak najbardziej ale przed siewem?piewrsze slysze chyba ze czegos nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pawel0418
      Witam,od kilku dni jestem posiadaczem zetorka 7745 i mam pytanie do was ile i gdzie trzeba wlać oleju oraz gdzie znajdują się filtry i jaki olej lać najlepiej
       
       
       
       
       
    • Przez BartekRogacki
      Witam. Planujemy wiosną zasiać jęczmień jary z wsiewką kminku, tutaj moje pytanie. Ile kminku wsiać, termin wysiewu, środki ochrony roślin, na co trzeba uważać?
      Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez KrystianKuliski
      Ile opasów wejdzie do obory o wymiarach 60 x 20  
    • Przez Zetix
      Cześć, mam pytanie. Amazone za-u 1501 wrzuca trochę nawozu do ciągnika i na tylny tuz. Osłony w tym modelu są dosyć duże, więc trochę mnie to dziwi. Ogólnie nawóz z tyłu leci takim lobem i widzę jak "wyrzuca" go trochę do góry. Kwestia ustawienia łopatek (są na stałe) czy zamienić tarcze miejscami? 

      **Na łopatce ustawione nawożenie normalne tzn płaskie
    • Przez Kary_90
      Witam, 
      Drodzy forumowicze. Szukam pewnego źródła z którego będę mógł zakupić materiał siewny z certyfikatem do gospodarstwa ekologicznego. Najlepiej w województwie mazowieckim. Chodzi mi głównie o owies, jęczmień oraz seradele. Czy możecie wspomóc jakimiś namiarami?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj