Gość Profil usunięty

Ocena PRL względem rolnictwa

Polecane posty

hubertuss    4653

Niestety pośrednicy czy też producenci tez chcą zarobić. Ok może czasami za dużo ale taki jest wolny rynek. Co do produktów rolniczych są to przeważnie produkty nieprzetworozne stąd niska ich wartość. We wsi gdzie mam gospodarstwo gość zrobił małą masarnie praktycznie tylko on i żona le wyrobami robią furore schodzi wszystko. Koleś nawet świń sam nie hoduje lepiej mu wychodzi kupić. Ale tak jak powiedziałem kiedyś wszystko było na kredyt który finansowało państwo. Kasa się skończyła i życie na kredyt też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Najlepiej wszystkim wychodzi narzekanie jak to jest na wsi zle... Jak komuś się nie chce pracować to nikt go do tego nie zmusi a jak chce to czy to w mieście czy na wsi da się zarobić i to nie małe pieniądze ja sam od niedawna prowadze gospodarstwo i jestem zdania że nawet przy małym areale da się godnie żyć trzeba tylko myśleć i wziąść się do roboty a nie ciągle narzekać :P Często słysze rozmowy rolników jak to się np nie opłaci siać zboża i hodować świń skoro się nie opłaci i muszą do tego dokładać to po co to robić???! Jeżeli chodzi o zboże to nie ma rewelacji ale zawsze jakiś tam zysk jest a ze świniami jest różnie sam nie hoduje bo jak mam zarobić 50 zł na sztuce i robić koło nich 4 miesiące to dziękuje bardzo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Zgadza się jak ktos pracuje to coś ma. Jak widać czy to na wsi czy to w mieście ludzie się dorabiają. Więc jednak się da. Sam mam znajomych na podstawie swego gosp też widzę, że można jakieś pieniądze zarobić. Znam też takich co robia i coś tam zarobią ale w zasadzie wszystko obraca się z przelewaniem jednego w drugie i tak w kółko. Same chęci do pracy to nie wszystko trzeba jeszcze myśleć. Wielu powtarza gderanie dziadków na wsiach czy tez rodziców jak to było wspaniale. Mojm rodzicom żyło się za komuny dobrze ale na obecne czasy tez nie nazekają.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Znam dużo osób które są w podobnym wieku lub trochę starsi którzy przejeli swoje mądrości po dziadkach i ojcach i uważam, że to błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Wiecie co dali byście już spokój Nieboszczce komunie - bo rozwlekacie ją jak nie przymierzając gnuj po polu - czy było dobrze za komune - trudno powiedzieć - napewno było inaczej - moze nie różowo ale ludzie więcej się szanowali bo każdy żył mniej więcej na tym samym poziomie - a teraz co ludzie pozabijali by się na miedzach bo sąsiad nowy ciągnik kupił

 

druga sprawa poruszona w tym temacie to PGR-y - tak samo jak są lepsi i gorsi rolnicy tak i w tym przypadku były zakłady w których gospodarowano na światowym poziomie ale też były i takie w których "psy d*pami szczekały" niestety dzięki prokapitalistycznej propagandzie początku lat 90ty wszystkie wrzucono do jednego wora razem z ich pracownikami. Ludziom którzy byli w większości jedynymi żywicielami rodziny, którzy w dużej liczbie przepracowaliw danym zakładzie kilkadziesiąt lat z dnia na dzień powiedziano im że są niepotrzebni i mogą wypied...ać. pomyslcie sami co jest korzystniejsze dla gospodarki ?? utrzymywanie rzeszy bezrobotnych i ich rodzin czy lepiej gdyby pracowali oni na siebei w zakładach np PGR ??

 

jeszcze jedna sprawa to złodziejstwo w PGR-ach - wszyscy bez wyjątku wieszaja psy a to ze traktorzysta z PGRu sprzedawał rope na lewo a mechanik sprzedawał części - ale komu oni to sprzedawali co ??? przecież traktorzysta z ropą do proboszcza nie poszedł a mechanik z pompą wtryskowa do bizona nie poszedł do sklepu mięsnego - tak tak rolnicy kupowali kradziony towar "jeszcze ciepły" bardzo chetnie i bez zająknięcia "że kradziony" a jak mówi Kodeks Karny paser jest tak samo winien kradzierzy jak złodziej tymbardziej że kupując wiedział że to kradzione.


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mom    19

:P Piszę pracę licencjacką z ekonomii na temat rolnictwa. Powiem wam jedno kto nie inwestuje i się nie rozwija ten zaczyna dryfować po rynku. Rok dokłada przez 2 kata ma zyski i tak na okrągło :blink: . Sztuka polega na utrzymaniu się ponad średnią opłacalności, a tego nie da się osiągnąć prosperując tak jak 10,20,30,40 lat temu. Większość polskich rolników ma klapki na oczach i nadal żyje w latach PRL'u, nie mając zielonego pojęcia o prowadzeniu biznesu w XXI wieku :( . Nie chce nikogo obrażać, bo sam pochodzę z gospodarki i znam takie życie.

 

Dobierając odpowiednią uprawę na daną powierzchnię gospodarstwa, sposoby modernizacji zabudowań inwentarskich czy parku maszynowego skutkują późniejszą kumulacją zysku. Chyba że w przypadku złego zainwestowania funduszy skończy się licytacją komorniczą, aby temu zapobiec trzema na bieżąco śledzić notowania i trendy na giełdach rolnych i towarowych itp.

 

95% jak nie więcej to ludzie przed 40-stką, na tyle rozgarnięci iż mogą zdać sobie sprawę że jeśli samemu się nie nakieruje swojego gospodarstwa to z biegiem czasu stanie się ono nie opłacalne. Branża rolna nie może się nastawiać, że UE będzie dawać dotacje i inne subwencje, bo się rolnicy rozczarują jak ci zza czasów PRL'u.

 

Czystym przykładem jest chłop który orze pole z pomocą konia i np technik mechanizacji rolnictwa w nowoczesnym Fendt'cie za prawie 1mln zł.

 

Przepraszam za ten SPAM :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

Mi się wydaje, że w komunie nie było tak dużego importu żywności, a i był eksport do ZSRR. Dziś nie rozumiem jednej rzeczy, że gdy w polsce zboże było po 100zł/100kg i świnie po 3zł/kg w polsce pogłowie świń drastycznie spadło, a w tym samym czasie na zachodzi pogłowie rosło. Taką mamy dziś globalizację gospodarki, że szanse są nierówne. Nie ma mowy o dotacjach bo wszyscy wiedzą, że zachód dostaje więcej, ale o ceny które na zachodzie są wyższe i jeszcze polakom opłaca się to importować. Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że w komunie nie było tak dużego importu żywności, a i był eksport do ZSRR.

 

My dawaliśmy im żywność a oni za to brali od nas węgiel ;)


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

System "komuny" miał jedną poważną wadę a mianowicie brak dobrego gospodarza, dziś nie jest z tym gospodarzem lepiej. tylko wtedy państwo dokładało bo jeszcze miało , jak się skończyło to oddało władzę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

:P Piszę pracę licencjacką z ekonomii na temat rolnictwa. Powiem wam jedno kto nie inwestuje i się nie rozwija ten zaczyna dryfować po rynku. Rok dokłada przez 2 kata ma zyski i tak na okrągło :blink: . Sztuka polega na utrzymaniu się ponad średnią opłacalności, a tego nie da się osiągnąć prosperując tak jak 10,20,30,40 lat temu. Większość polskich rolników ma klapki na oczach i nadal żyje w latach PRL'u, nie mając zielonego pojęcia o prowadzeniu biznesu w XXI wieku :( . Nie chce nikogo obrażać, bo sam pochodzę z gospodarki i znam takie życie.

 

Dobierając odpowiednią uprawę na daną powierzchnię gospodarstwa, sposoby modernizacji zabudowań inwentarskich czy parku maszynowego skutkują późniejszą kumulacją zysku. Chyba że w przypadku złego zainwestowania funduszy skończy się licytacją komorniczą, aby temu zapobiec trzema na bieżąco śledzić notowania i trendy na giełdach rolnych i towarowych itp.

 

95% jak nie więcej to ludzie przed 40-stką, na tyle rozgarnięci iż mogą zdać sobie sprawę że jeśli samemu się nie nakieruje swojego gospodarstwa to z biegiem czasu stanie się ono nie opłacalne. Branża rolna nie może się nastawiać, że UE będzie dawać dotacje i inne subwencje, bo się rolnicy rozczarują jak ci zza czasów PRL'u.

 

Czystym przykładem jest chłop który orze pole z pomocą konia i np technik mechanizacji rolnictwa w nowoczesnym Fendt'cie za prawie 1mln zł.

 

 

 

 

 

Przepraszam za ten SPAM :)

 

jaka uprawe polecasz na 5ha kl.V w obecnej chwili zeby byc ponad srednia opłacalnosci ?

 

nie wiem czy zauwazyliscie, ale unia europejska powoli staje sie komunizmem, bo socjalistyczna to juz jest dawno, a wiec niedługo bedzie trzeba zadac pytanie która komuna jest lepsza, czy ta w wykonaniu zsrr czy ue

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jest u mnie taki chłopak który chciał być biznesmenem dostał od ojca kilkanaście ha i budynki. Jego pomysł na biznes to oszukać jak najwięcej ludzi. Nabrał dzierżaw gdzie tylko się dało podbijał wszystkich. Środki do produkcji na terminy. Kredyty gdzie się dało. Prowadził także wynajęty sklep. Wczasy 4 razy w roku bale co tydzień. Tylko jak przychodziło do płacenia czynszu albo zaległych faktur czy kredytów to nie było z czego. Dopłaty brał a czynszu ludziom nie płacił nawet podatku nie płacił. Chciał wszystkich oszukać a został z niczym wszystko komornik zabrał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r56ha    1

Unia Europejska od samego początku była czerwona. W zasadzie hodowca zwierząt nie ma ich na własność, tak samo z gruntami. Jesteśmy niewolnikami. Ale pomimo tego co piszę "kocham" rolnictwo i sprawia mi przyjemność, ale to co dzieje się w Polsce to jest komuna gorsza od tego co było przed 89r.


2m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

jest u mnie taki chłopak który chciał być biznesmenem dostał od ojca kilkanaście ha i budynki. Jego pomysł na biznes to oszukać jak najwięcej ludzi. Nabrał dzierżaw gdzie tylko się dało podbijał wszystkich. Środki do produkcji na terminy. Kredyty gdzie się dało. Prowadził także wynajęty sklep. Wczasy 4 razy w roku bale co tydzień. Tylko jak przychodziło do płacenia czynszu albo zaległych faktur czy kredytów to nie było z czego. Dopłaty brał a czynszu ludziom nie płacił nawet podatku nie płacił. Chciał wszystkich oszukać a został z niczym wszystko komornik zabrał.

 

 

W moich okolicach jest coraz więcej takich bamberów. Pozostawiając całą resztę to ich sposób uprawy ziemi pozostawia wiele do życzenia. Mam nieprzyjemność graniczenia z jednym z nich. Perz z jego przelazł na moje przy miedzy taki, że przy kultywatorowaniu ciągnik dęba stawał, wydziera bruzdy do pasa... Ehhh.

Cała unia to kolos na glinianych nogach, programy unijne służą zachodnim producentom maszyn oraz bankom które oferują kredyty na lichwiarskich warunkach. Ci co się zachłysnęli tymi programami powoli zaczynają je przeklinać. Brak środków do spłat kredytów przez sztuczne lawiracje cen. Niczego nie można być pewnym. Jeszcze trochę i wzniosą kwotowanie mleka. Wtedy rozegra się dramat tysięcy gospodarstw. To jest bardzo pesymistyczna wizja, ale na inną się nie zanosi.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiktor-p    1

mój ojciec mówił że jak sie kiedyś sprzedawało 600-800kg byka to się kupiło nowy motor! kiedyś było lepiej, teraz to nawet nie mogą mieć ptaki gniazda w oborze bo odrazu dostajesz karę finansową.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Wyczytałem  ostatnio ,że jak nie będziesz miał obrzezanego swojego ptaka to będziesz musiał zwrócić wszystkie dopłaty z ostatnich pięciu lat, a nowych nie dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

W 1988 roku mój Ś.P.ojciec sprzedał 3 byki i 22 tuczniki i kuł T 25 kopaczkę elewatorową pług i brony a za rok w 1989 rozrzutnik obornika kosztował tyle co T 25 rok wcześniej którego też kupił bo hodował byki i tuczniki i wiedział za ile sprzeda.W tamtych czasach nie było problemu z kasą tylko ze sprzętem do kupna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

prawda jest taka ze kiedys bylo lepiej i komuna ZSRR  byla lepsza niz ta cala unia zasrana rosja wszystkie produkty brala i bylo dobrze a ue zniszczyla polskei rolnictwo chca by zostalo tylko 10 % rolnikow a reszte na zbity ryj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tylko Rosję trzeba było szanować a nie pchać tam co popadnie i uważać ich za naród słabo myślący,

 

 

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj