kuba24051

Dzierżawa działki na której znajduje się gospodarstwo

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kuba24051    470
witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Przede wszystkim w takiej dzierżawie dobrze jest zrobić zastrzeżenie prawa pierwokupu.Jesli dzierżawa będzie na dłuższy czas to z poświadczeniem podpisu w obecności notariusza ( notariusz za każdy podpis osób biorących w tym udział bierze +,- ,25-50zl).Możesz określić też,że dzierżawisz również np.budynki gospodarcze jeśli będziesz potrzebował ich np.do przechowywania płodów rolnych,maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2469
@Ansja dobrze pisze na lepiej u notariusza i tak zwaną z datą pewną
  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Tylko jeszcze zależy na jakich warunkach ta dzierżawa by miała być.Czy ciotka chce z tej racji pieniądze czy też w zamian płody rolne lub jakaś inna pomoc . Wszystko trzeba mieć jasno określone i na umowie zamieszczone.Taka umowę możesz sobie sam napisać a później tylko podpisać wspólnie przy notariuszu.Tak jest przede wszystkim taniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470
ciotka bedzie dalej oplacala KRUS bo ma hektar jeszcze oprocz tego. ja chce tylko obrabiac ziemie, z budynków nie mam zamiaru korzystać. da się tak zrobić czy trzeba tyczyć osobną dzialkę pod budynkami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Jeśli nie są na innej działce to można tylko napisać,że "biorę w dzierżawę działkę nr... o obszarze użytkowym ...h a znajdujące się na niej budynki (dom,garaz,stodola itp).pozostaną w użytkowaniu osoby od której dzierżawie NN ".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Powinni ,bo to nie jest umowa kupna sprzedaży tylko dzierżawy na jakiś czas.Mozesz napisać taki szkic umowy i zapytać w agencji czy zaliczy się ona do MR,bo nie wiem czy niema jakiś nowych tak przepisów.Oni od tego tam są i mają kasę za to żeby ludziom pomagać a nie plotkować i kawkę popijać  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Według mojej skromnej wiedzy nie można wydzierżawić działki rolnej tylko w części Jeżeli jest tam tez budynek mieszkalny to będziesz musiał działkę podzieli na dwie  a jeżeli tylko budynki gospodarcze to wydzierżaw całość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@debrzyna skoro masz skromną wiedzę w temacie to lepiej się wcale nie wypowiadaj bo gadasz głupoty.

Można taką działkę wydzierżawić bez problemu. W umowie tylko dodaje się zapis  - " dzierżawie nie podlegają budynek mieszkalny oraz budynki gospodarskie posadowione na działce nr 123."  I tyle. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

W odniesieniu do dzierzaw istnieje możliwość swobodnego zawierania umów o czym też mówi art. 55 &2 i 55&3 K.c .

@kuba24051 a panie to co :tw_angry:

Edytowano przez Ansja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Tak już lepiej :18_kissing_heart: ...Jeśli będziesz miał  jakiś problem to pytaj.W internecie powinny być też gdzieś tam wzory takich umów ,a jeśli chcesz to mogę taka napisać na priv :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Chociaż byś gospodarkę z domem wpisał byś z niewiedzy w dzierżawę to w ciągu 3 tyg z gminy przyszło by sprostowanie dla ciotki odnośnie budynku mieszkalnego,z informacją o kontynuowaniu opłaty podatku od tej nieruchomości.Dlatego że ona go zamieszkuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ja dzierzawie od sasiadki ziemie i na jednej dzialce jest dom i chlewnia stara i podatek przychodzi na mnie i obnizamy czynsz o te 90zl i wszystko gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

U mnie gmina nie zmienia nic w podatkach zawsze płaci u nas właściciel nawet gdy chciałem ją jako dzierzawca opłacać to jedynie chcą ale w imieniu właściciela 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159
4 godziny temu, debrzyna napisał:

Według mojej skromnej wiedzy nie można wydzierżawić działki rolnej tylko w części Jeżeli jest tam tez budynek mieszkalny to będziesz musiał działkę podzieli na dwie  a jeżeli tylko budynki gospodarcze to wydzierżaw całość

Bzdura można dzierżawić ile się chce bez żadnego wytyczania jak podatek płaci ta sama osoba to gmina ma to gdzieś. A agencji to żeby deklarowana powierzchnia się zgadzała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 30pawel   
Gość 30pawel
A nie lepiej zapytać się notariusza? af to nie jest najlepsze zrodlo informacji. Każdy inaczej przepisy interpretuje. (nie obrazajac użytkowników af)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Z tą dzierżawa to nie by dopytać się o to notariusza tylko jak już do ARiMR.Notariusz nie zna wszystkich dokładnie przepisów i podpunktów jakie są zapisane w zasadach by móc ściągać po dotacje unijne.Kazdy prow ma coś innego do spełnienia z wymogów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
Możesz przecież wydzierżawić działkę z wyłączeniem budynków lub części działki jakoś się to pisze w umowie i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Już to napisałam zaraz na początku. Po to są takie formy prawne umów aby dane grunty czy też inne mienia sprzedać w dogodnym momencie gdy koniunktura jest korzystna :) Umowy wynajmu,dzierżawy,itp są elastyczne czyli można w nich pisać korzystanie dla siebie i osoby korzystającej z danych dóbr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Przez Adaskooo96
      Witam wiem ze moge zasmiecac forum ale chce dowiedziec sie szczegółowo lub zlapal 'kontakt' z osoba obcykana w tych sprawach a forum od tego jest i mam nadzirje ze panowie pomozecie Zaczynając , chce ubiegać sie o jakies dotacje z uni (mr czy cis takiego) lecz jestem naprwde ciemny z tych spraw i chciałbym by ktos mi to wyjasnil czy sa jakieś szanse progi i wgl co do mnie mieszkam w woj. opolskim powierzchnia pola mała bo 3 hektary ale wszystko pod warzywa (plus jakies dzierzawy co roku ) . szkola rolnicza technikum z kazdymi egzaminami plus jakies tam szkolenia . teraz pytanie jak wyglada sprawa mr i czy sa jakies dotacje na male gospodarstwa gdy chciałbym wybudowac np chlodnie nie chodzi mi o maszyny a glownie o budynki . oczywiscie wszystko przepisane bylo by na mnie gdyz gospodarstwo posiada ferme drobiu a to nie przynosi efektu w starciu z Unia ... pozdrawiam ✌🏽
    • Przez qtasiarz
      Czołem, zastanawiam się nad pewną możliwośćią i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was mógłby mi pomóc to rozegrać.
      Mianowicie, mój ojciec ma 38ha dzierżawy od ANR i od kilkunastu lat jest na rencie, ale jako że jest czynnym rolnikiem, to dostaje tylko mały procent tej renty (200 zł/mies). Teraz ja skończyłem szkołę i chciałbym przejąć całe jego gospodarstwo, a jego wysłać na pełną rentę, ale on twierdzi, że nie można przenieść na mnie gospodarstwa z uwagi na tę dzierżawę z ANR, że jej niby przepisać nie można.
      Mieliście podobną sytuację? Jest możliwe przepisanie na mnie ziemi z ANR z całym gospodarstwem?
    • Przez flaber14
      Witam
      koledzy, koleżanki i osoby obyte w temacie dotacji. Jeśli ktoś potraktuje mojego posta jak "tego co chce wyciągnąć tylko kasę z Unii" nie obrażę się ale myślę że co niektórzy wyciągnęli już więcej o de mnie i maja się całkiem nieźle.
      Po krótce moje gospodarstwo ma 7ha. Produkcja zbóż odpada. Trzoda chlewna z racji ASF odpada. Próbowałem swego czasu opasy niestety jak sprzedałem podliczyłem wszystko to bylem na minusie. Wszystko mam tu na myśli prócz ceny zakupu cielą i produkcji paszy z trawy doliczyłem KRUS/światło/oraz moją dniówkę 30zl - myślę ze nie wiele. Więc na razie temat w zawieszeniu. Niestety z racji ukształtowania gospodarstwa bez opasów wiem że się nie obejdzie (cześć to teren pagórkowaty nie dla maszyn). I albo będzie chodzić moje 5 szt albo sąsiada - jeszcze nie zdecydowałem.
      Za to rozważam inne rzeczy. Mianowicie:
      1. albo iść w plantację/przetwórstwo co byłoby w moim regionie mówiąc delikatnie "dziwne". Ale nie produkcja jabłek tylko plantacja czarnego bzu. Popytałem tu i ówdzie i nawet by się to może kalkulowało. 
      2. złożenie wniosku na działalność pozarolnicza - usługi ziemne minikoparka. Tak wiem temat pewnie oklepany ale na moim podwórko gminnym i ościennym jest tylko jedna taka firma i wiem ze roboty by stykało i dla mnie. Ale... jestem realistą i wiem że na DG nie zawsze może pójść tak jak bym chciał dlatego żeby ZUS mnie nie zabił zostawiam furtkę z zatrudnieniem się w jakiejś firmie.
      Ogólnie jak widać pomysłów i wyjść z sytuacji jest dużo i w cale bo nie wiem tak na prawdę na czym się mam skupić. I co najważniejsze jak to dobrze rozegrać żeby nie będę ukrywał wyciągnąć jak największe dotacji. 
      Najchętniej to widziałbym połączenie punktu 1 z 2. Ale w tedy dotacje tylko byłaby na 2. Aha nadmienię tutaj iż na chwilę obecną nie kwalifikuje się pod działanie dla małych gospodarstw. Jak policzyłem swoją wielkość ekonomiczną i ile musiałbym sztuk bydła postawić żeby dobić do 10tyś euro, to na chwilę obecną się nie wchodzi w grę.
      Troszkę patrze na jednego z sąsiadów z zazdrością. Małżeństwo nigdzie nie pracuje tylko tak od 2004 żyją sobie z dotacji. Postawili nową chałupę, wykopali x stawów, porobili sauny i inne pierdoły a teraz z tego co widzę idą w plantację borówki i soki. Aczkolwiek turystów u niech jak na lekarstwo i pewnie tej borówki też nikt nie zje -ale grunt że potrafią z Unii wyciągnąć ile się da. I teraz moje pytanie czy są tak bardzo obrotni/odważni czy mają takie znajomości?
       
      Jeśli mi ktoś coś doradzi nie plując mi w twarz jakim to ja jestem ze chcę wyciągnąć kasę to byłoby miło  
       
      Pozdrawiam
      Adam
       
      PS. na usprawiedliwienie chciałbym żeby ta kasa z unii faktycznie mi pomogła, nie chcę jej przejeść i przepić żeby było jasne  
    • Przez MarcinKoczewski
      Witajcie wiem ze nie temat 
      Szukam wzoru umowy dzierżawy budynku gospodarczego  (obora) pilne w googlach  jest ale nwm czy dobry wzór 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj