Skocz do zawartości
News
kuba24051

Dzierżawa działki na której znajduje się gospodarstwo

Polecane posty

kuba24051    184
witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.

kuba24051    184
jestem beneficjentem MR i chciałbym żeby liczyło mi się do zwiekszenia pow.

Wiadomość z agroFakt.pl

Ansja    730

Przede wszystkim w takiej dzierżawie dobrze jest zrobić zastrzeżenie prawa pierwokupu.Jesli dzierżawa będzie na dłuższy czas to z poświadczeniem podpisu w obecności notariusza ( notariusz za każdy podpis osób biorących w tym udział bierze +,- ,25-50zl).Możesz określić też,że dzierżawisz również np.budynki gospodarcze jeśli będziesz potrzebował ich np.do przechowywania płodów rolnych,maszyn.

wojtal24    269
@Ansja dobrze pisze na lepiej u notariusza i tak zwaną z datą pewną
  • Like 1

ZETOR TEAM

Ansja    730

Tylko jeszcze zależy na jakich warunkach ta dzierżawa by miała być.Czy ciotka chce z tej racji pieniądze czy też w zamian płody rolne lub jakaś inna pomoc . Wszystko trzeba mieć jasno określone i na umowie zamieszczone.Taka umowę możesz sobie sam napisać a później tylko podpisać wspólnie przy notariuszu.Tak jest przede wszystkim taniej .

kuba24051    184
ciotka bedzie dalej oplacala KRUS bo ma hektar jeszcze oprocz tego. ja chce tylko obrabiac ziemie, z budynków nie mam zamiaru korzystać. da się tak zrobić czy trzeba tyczyć osobną dzialkę pod budynkami ?

Ansja    730

Jeśli nie są na innej działce to można tylko napisać,że "biorę w dzierżawę działkę nr... o obszarze użytkowym ...h a znajdujące się na niej budynki (dom,garaz,stodola itp).pozostaną w użytkowaniu osoby od której dzierżawie NN ".

Ansja    730

Powinni ,bo to nie jest umowa kupna sprzedaży tylko dzierżawy na jakiś czas.Mozesz napisać taki szkic umowy i zapytać w agencji czy zaliczy się ona do MR,bo nie wiem czy niema jakiś nowych tak przepisów.Oni od tego tam są i mają kasę za to żeby ludziom pomagać a nie plotkować i kawkę popijać  ;)

debrzyna    44

Według mojej skromnej wiedzy nie można wydzierżawić działki rolnej tylko w części Jeżeli jest tam tez budynek mieszkalny to będziesz musiał działkę podzieli na dwie  a jeżeli tylko budynki gospodarcze to wydzierżaw całość

mickas092    386

@debrzyna skoro masz skromną wiedzę w temacie to lepiej się wcale nie wypowiadaj bo gadasz głupoty.

Można taką działkę wydzierżawić bez problemu. W umowie tylko dodaje się zapis  - " dzierżawie nie podlegają budynek mieszkalny oraz budynki gospodarskie posadowione na działce nr 123."  I tyle. 

Ansja    730
Napisano (edytowany)

W odniesieniu do dzierzaw istnieje możliwość swobodnego zawierania umów o czym też mówi art. 55 &2 i 55&3 K.c .

@kuba24051 a panie to co :tw_angry:

Edytowano przez Ansja

Ansja    730

Tak już lepiej :18_kissing_heart: ...Jeśli będziesz miał  jakiś problem to pytaj.W internecie powinny być też gdzieś tam wzory takich umów ,a jeśli chcesz to mogę taka napisać na priv :)

Alamo    1293

Chociaż byś gospodarkę z domem wpisał byś z niewiedzy w dzierżawę to w ciągu 3 tyg z gminy przyszło by sprostowanie dla ciotki odnośnie budynku mieszkalnego,z informacją o kontynuowaniu opłaty podatku od tej nieruchomości.Dlatego że ona go zamieszkuje:)

ChiquitaB    68

Ja dzierzawie od sasiadki ziemie i na jednej dzialce jest dom i chlewnia stara i podatek przychodzi na mnie i obnizamy czynsz o te 90zl i wszystko gra.

Patryk1222    39

U mnie gmina nie zmienia nic w podatkach zawsze płaci u nas właściciel nawet gdy chciałem ją jako dzierzawca opłacać to jedynie chcą ale w imieniu właściciela 

szaman1    53
4 godziny temu, debrzyna napisał:

Według mojej skromnej wiedzy nie można wydzierżawić działki rolnej tylko w części Jeżeli jest tam tez budynek mieszkalny to będziesz musiał działkę podzieli na dwie  a jeżeli tylko budynki gospodarcze to wydzierżaw całość

Bzdura można dzierżawić ile się chce bez żadnego wytyczania jak podatek płaci ta sama osoba to gmina ma to gdzieś. A agencji to żeby deklarowana powierzchnia się zgadzała 

Gość 30pawel   
Gość 30pawel
A nie lepiej zapytać się notariusza? af to nie jest najlepsze zrodlo informacji. Każdy inaczej przepisy interpretuje. (nie obrazajac użytkowników af)

Ansja    730

Z tą dzierżawa to nie by dopytać się o to notariusza tylko jak już do ARiMR.Notariusz nie zna wszystkich dokładnie przepisów i podpunktów jakie są zapisane w zasadach by móc ściągać po dotacje unijne.Kazdy prow ma coś innego do spełnienia z wymogów.

Mich9    117
Możesz przecież wydzierżawić działkę z wyłączeniem budynków lub części działki jakoś się to pisze w umowie i tyle.

Ansja    730

Już to napisałam zaraz na początku. Po to są takie formy prawne umów aby dane grunty czy też inne mienia sprzedać w dogodnym momencie gdy koniunktura jest korzystna :) Umowy wynajmu,dzierżawy,itp są elastyczne czyli można w nich pisać korzystanie dla siebie i osoby korzystającej z danych dóbr.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rafa5
      Witam, mam problem w MF 520. A mianowicie w tamte żniwa na koniec zaczął grzać mi się olej hydrauliczny(gotować). Zimą wymieniłem olej hydrauliczny i filtr oleju i nic to nie pomogło. Po ok. pół godzinie koszenia olej w zbiorniku zaczyna się gotować, hydraulika przestaje działać (nie podnosi heder) no i jest problem. Może ktoś coś podpowie w temacie, pozdrawiam
    • Przez tepe71
      Witam
      Czasem nie można wyłączyć świateł, świecą nawet po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Dodatkowo czasem też włącza się alarm na słupku, miga jakiś nie zrozumiały komunikat. Po włączeniu świateł gaśnie cały wyświetlacz i cichnie brzęczyk.
      Może ktoś ma pomysł co to się wyrabia?

p.s. Chętnie kupię schemat elektryczny do tego ciągnika.
    • Przez mateusz092111111
      Witam mam taki problem ze kupilem claasa  690 v8 utnę troche i woda wchodzi mi na czerwone  i tylko zmniejsze obroty maszyny i odrazu temp wody spada proszę o pomoc jak najszybciej
    • Przez Hools
      Witam, 
      Stoję przed trudnym wyborem. Mam okazję przejąć gospodarstwo ok 20ha znajdujące się na Lubelszczyźnie przy samej granicy z Ukrainą, głównie 1 klasa gleby. Aktualnie właścicielem jest mój wujek, jakbym się zdecydował on mnie wszystkiego nauczy i w trakcie poszedłbym na studia na kierunek rolnictwo (zaocznie). Całe gospodarstwo zaczyna się już rozpadać, są na nim podstawowe maszyny plus dwa ciągniki (ursus i zetor) ale są już w bardzo słabym stanie. Całe dzieciństwo spędziłem na tej wsi i jak tego nie przejmę to pójdzie na sprzedaż a szkoda to tak poprostu sprzedać. Tu zaczyna się mój dylemat ponieważ czytając niektóre komentarze to rolnictwo się już nie opłaca i ciężko wiązać koniec z końcem szczególnie przy takich hektarach. Jakieś oponie?
    • Przez Piotr30m
      Witam. Mam problem  z ciagnikiem, zetor 5211.  Wszystko było w porządku dopóki pompy paliwowej nie demontowalem do regeneracji. Po montażu pompy, ciągnik zapalił było wszystko ok.  Zetor mi się zapowietrza w czasie jazdy, paliwo spada zaraz po 5 minutach postoju. Filtry zmieniłem, nowe podladki, przewody paliwowe, opaski pompkę zasilajaca,  ostojnik.  Nadal  jest to samo, na dodatek ciężko jest odpowierzyć układ.  Przed demontaz em pompy ciagnik palił na dotyk nie trzeba było używać pompki ręcznej mimo że ciagnik stał dłuższy czas. Jeśli ktoś może jakoś pomóc, będę wdzięczny.

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.