ChiquitaB

Ruszta dla bydła i nie tylko - wybór

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ChiquitaB    754

Witam. Stoję przed wyborem wyposażenia do obory oraz ruszt dla krów mlecznych.

1)Ogólnie jakieś opinie o rusztach danych firm?  Oglądałem ruszta firmy lokenberg i państwo bardzo chwalili je chociaż nie pytałem o cenę to podobno nie są tanie ale krowy na nich bez problemu okazywały ruje i komfortowo się poruszały. Mam nadzieję że poznam opinie o rusztach innych firm oraz czy krowy bez problemu się obskakują bo podobno przy niektórych jest problem.
2)Szukam również rozwiązania na poidła, otóż lepsze jest zamontować podgrzewane z elektryką przy poidle czy np. wymuszony obieg i grzałkę wpiętą w instalacje?
3) Kurtyny oglądałem z arntjena taka jakby plandeka zwijana oraz z poliwęglanu chyba z jfc i tu bardziej podchodzą mi te z poliwęglanu bo jednak więcej światła przepuszczają

4) Ogrzewanie na hale . Podłogówka czy lepiej nagrzewnica?

5) Mieszadło do gnojowicy i tu jestem zielony. Lepiej na stałe czy np takie zawieszane do ciągnika. Nie orientuję się w ogóle w cenach tego typu urządzeń. Szambo ok 500m3 taka S slalom
Na razie to tyle, chyba że coś mi się przypomni. Fajnie by było jakby ktoś podał swoje spostrzeżenia w temacie oraz różnych producentów danego sprzętu który się sprawdza i nie ma z nim problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

1 mam u siebie ruszta lokenberg i fakt drogie ale moim zdaniem warte tych pieniędzy nie ma problemów z racicami krowy wygodnie chodzą 

2 poidłaam zwykłe wanny wylewane dla mnie wystarczają przez 3 lata ani razu nie zamarzła woda

3 tutaj każda firma robi inaczej najważniejsze to odpowiednia wentylacja latem

4 podłogówka fajna sprawa ale w każdej nie sklepionej hali ciepło szybko ucieka w górę

5 mieszadło ciągnikowe proste tanie i niezawodne zaś elektryczne drogie w zakupie ale wygodne w użytkowaniu i wiele ma możliwość zmiany kierunku przepływu gnojowicy

Jakbyś miał więcej konkretniejszych pytań chętnie pomogę. przede wszystkim podaj planowanie wymiary budynku

Edytowano przez MKrajes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Budynek 20 szeroki 29 dlugi plus dobudowka 11 dluga a szeroka nie pamietam. U mnie jest jeden problem swietlik wypada nad legowiskami i np wiem ze lukowy bedzie w lato walil swiatlem centralnie nad legowiska i krowa sie tam nie polozy. Jako ze obpra na 40 krow sa stanowiska pod sciana i podwojne na srodku i pod sciana 5m paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Podobno ruszta precona też pierwsza liga;kurtyny z poliwęglanu wg. mnie funkcjonalne a zarazem najtrwalsze rozwiązanie ;poidła jak kolega wyżej napisał wannowe wylewane (najłatwiejsze w utrzymaniu czystości i przy obsadzie powiedzmy powyżej 50% obiektu największe mrozy im nie straszne);hala rozumiem w dobudówce a tam jeżeli będzie potrzeba dogrzania to podłogówka myślę że zda egzamin pod warunkiem niezbyt dużej kubatury lub sklepienia właśnie; jeśli mieszadła to skłaniał bym się jednak w kierunku elektrycznych ze względu na wygodę (programujesz raz i zapominasz) w porównaniu do ciągnikowych gdzie masz stały obowiązek podłączenia,myślę min. raz na kilka dni i wypalenia tych paru litrów ON

Jakie planujesz wykończenie legowisk,maty,materace czy może separat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Nie trzeba raz na parę dni jak mieszam szambo ok 2 mln dopiero dzień dwa przed planowanym wywozem i nie ma problemu z ruszeniem i ładnie wymiesza cały towar. Z elektrycznymi można sobie strzelić w kolano i tutaj byłbym dobrym przykładem gdybym posłuchał śpiewki przedstawicieli bo potrzebowałbym dwa mieszadla po ok 18 kW czego nie wytrzymałaby stara instalacja a zakładowi energetycznemu schodzi trzeci rok z podłączeniem nowej linii dostosowanej do takiego poboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Z tym podłączaniem linii to się z Tobą zgodzę, doprosić się niczego nie można.Tylko rachunki płać i cicho siedź. Odnośnie wymieszania tylko raz, 2 dni przed wywozem pełnego zbiornika, to aż wierzyć mi się nie chce :o Albo masz płytkie kanały <1,5m. ,albo stawiasz rumaka 250 km przy mieszadle ø 900mm ,a może stosujesz jakieś preparaty biologiczne do rozkładu kożucha, bo na pewno takowy się tworzy.

 

ChiquitaB zamierzasz dzielić na grupy czy stacja?Krowy przejdą z uwięziowej czy zasiedlasz materiałem z zakupu? jeżeli będziesz planował kanały, pamiętaj żeby zbiornik robić również pod paszowym. Wielu już chciało pozornie przyoszczędzić zasypując go ziemią, a za 2 lata myślenie o zewnętrznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Kiedyś mieszałem raz w miesiącu później przestałem z barku czasu i tak zostało. wielu wierzyć nie chciało aż nie zobaczyli na własne oczy. kanały mam po 2,25m i przy mieszadle spokojnie warkocze sobie Nh TD80D. Wywozimy 3 razy w roku do dna więc też ma to inny wpływ niż jak się po trochu wybiera. Grunt to dobrze rozplanowane kanały bo nawet najlepsze mieszadło elektryczne czy ciągnikowe nie będzie w pełni efektywnie pracować przy źle zrobionych kanałach.

Oszczędność z zasypania pod stałem paszowym jest znikoma a sporo m3 szamba można zyskać niewielkim kosztem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

To pewnie masz ze 3 komory,w każdej mieszadło. Pod stołem też masz kanał? Co rozumiesz przez dobre rozplanowanie? (jak najmniej "zakrętów", brak podciągów w świetle kanału,a może jakiś kąkretny układ slalomu).To że wybierasz do dna za każdym wywozem ratuje Ciebie przed nadmiernym zagęszczeniem,ale rozbujać 2 mln,włączając w to korzuch na wysokości ponad 2m przez 80 km:oMieszadło w ścianie grodziowej masz zamontowane w zagłebieniu względem dna zbiornika czy wyżej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

komory są 2 i w każdej oddzielne mieszadło

szambo jest po całą powierzchnią obory 

Chodzi o to by kanały były względnie równe a nie jeden ma 1,5 m a drugi 3,5 m i by na zawrotach nie było zbyt ciasno żeby gnojowica przepływała swobodnie bez spiętrzania się. Mieszadło na pewno nie jest zagłębiane. Mam małe zagłębienie przy wypuście do wybierania i delikatny spadek by wszystko ładnie spływało.

Daję radę. Znajomy nawet nagrywał filmik wiosną jak przyjechał z jakim przedstawicielem który mu wpierał że mieszadło ciągnikowe ma sens tylko w szambach do 500 tys a przy większych tylko elektryk. przy kolejnym wywozie sam coś nagram by obalić kilka krążących mitów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Chodzi Tobie zapewne o szerokość. Tak, ja myślę że różnica powyżej, dajmy na to metra, to za dużo. Spadek do ok.3 stopni w kierunku niecki do wybierania na pewno pomocny w całkowitym opróżnieniu,lecz nie powinien być większy ,bo rzadka frakcja spływa niżej,a gęstsza "zastyga" na wyższym poziomie robiąc potem problemy przy  miksowaniu. Mieszać powinno się jednak mimo wszystko częściej niż tylko przed wywozem, ze względu chociażby na prawidłowy przebieg fermentacji. Co do filmiku trzymam za słowo:) bo zaciekawiłeś mnie swoim sposobem na poradzenie se z gnojowicą.

W jakim czasie opróżniasz pełen basen? Przy takiej pojemności to pewnie beczka konkret (albo pola blisko i standard dyszka) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Dawno nie byłem a tu taki odzew. Otoz szambo bedzie slalom jedynie nie bedzie go pod legowiskami przy scianie i pod stolem paszowym bo tez przy scianie wypada 5m poza tym bedzie nad wyrost i tak. Centrum mieszania bedzie z boku obory i bedzie przechodzilo pod paszowym, mialo byc centralnie z tylu ale ze myslimy do przodu to przy ewentualnej rozbudowie po prostu taki uklad jest najlepszy. Co do elektrycznego a ciagnikowego to tu po prostu wybor padl wzgledem kosztow obu urzadzen. Wole dolozyc do zarzadzania stada. Grup nie bedzie bedzie stacja paszowa. Kurtyny i swietlik z arntjena elktr sterowane . Jeszcze kurtyny ew. Inofamy obie z tej plandeki. Krowy ida z uwieziowej i ok. 10sztuk bedzie dokupionych. Hala z westfali urzywana ale mecze dilera o zarzadzanie stada z wykrywaniem rui.

Co do oswietlenia warto wydac 6tys na dwie lampy te takie specjalne do obor czy swietlowki jechac? Bo nad stacja i tak chce osobne oswietlenie zrobic jakies slabe zeby ciagle bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Zależy jak firma. Nie pamiętam z jakiej oglądałem na oborze to żarówka 800 zł i roku nie wytrzyma a z innej gospodarz był bardzo zadowolony.

 

Dnia 7.05.2018 o 22:17, Rambo2 napisał:

Chodzi Tobie zapewne o szerokość. Tak, ja myślę że różnica powyżej, dajmy na to metra, to za dużo. Spadek do ok.3 stopni w kierunku niecki do wybierania na pewno pomocny w całkowitym opróżnieniu,lecz nie powinien być większy ,bo rzadka frakcja spływa niżej,a gęstsza "zastyga" na wyższym poziomie robiąc potem problemy przy  miksowaniu. Mieszać powinno się jednak mimo wszystko częściej niż tylko przed wywozem, ze względu chociażby na prawidłowy przebieg fermentacji. Co do filmiku trzymam za słowo:) bo zaciekawiłeś mnie swoim sposobem na poradzenie se z gnojowicą.

W jakim czasie opróżniasz pełen basen? Przy takiej pojemności to pewnie beczka konkret (albo pola blisko i standard dyszka) ?

2 -3 dni a działki różnie od kilkunastu metrów do 7-8 km od gospodarstwa. Drugi sezon działamy Zunhammer 19500 i 2 razy Pomot 10000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133
Dnia 8.05.2018 o 22:49, MKrajes napisał:

2 -3 dni a działki różnie od kilkunastu metrów do 7-8 km od gospodarstwa. Drugi sezon działamy Zunhammer 19500 i 2 razy Pomot 10000

To Tobie kolego powiem że sprzęt masz pierwsza klasa jeśli chodzi o Zunhammera. Znajomy ma tego plastyka tyle że 16000, to o metalowych nie chce słyszeć choćby na fligle czy pichony chcieli zamieniać. W jakim wyposażeniu brałeś? Akcja gnojowica to widzę u Ciebie na bogato. Myślę że żółtym byś to przy tej bliskości pól spokojnie zwojował tą pojemność, ale wiadomo czasami jak pogoda to wszystkie ręce na pokład :)

Dnia 8.05.2018 o 19:36, ChiquitaB napisał:

Co do oswietlenia warto wydac 6tys na dwie lampy te takie specjalne do obor czy swietlowki jechac? Bo nad stacja i tak chce osobne oswietlenie zrobic jakies slabe zeby ciagle bylo

Ja przekonania nie mam do tych "specjalnych" lamp. Najbardziej efekty ich działania odczuwa raczej kieszeń. Zamiast świetlówek pomyśl o ledach, ponoć mniej z nimi problemów i światło lepsze.

To co na te legowiska planujesz położyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Legowiska ma isc sieczka slomy z wapnem chyba najlepsze i najransze rozwiazanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Trochę pracochłonne chyba, ale za to komfort dla krów zapewniony.Czyli będzie to wgłębione i wypełnione sieczką ? Planujesz to mieszać w paszowozie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Znam faceta który tak robi.Raz w miesiącu robi sieczkę ze słomy i wapna. Wjeżdża do obory i wywala paszowozem na legowiska i trzeba tylko ręcznie poprawić i tyle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Tak,tyle że jeśli chce się jeździć po podłodze rusztowej to ruszta muszą mieć odpowiednią wytrzymałość, a to mocno podnosi koszt budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rambo2    133

Jeżeli będzie ścielone po jakiejś macie gumowej w celu jej osuszenia i dezynfekcji to problemu nie będzie napewno, ale jeśli sieczka ma wypełnić 20-30 centymetrowe zagłębienie,a kilka sztuk nauczy się to wygrzebywać to może być dosyć kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ogladalem kilka obor w tym systemie i kazdy chwalil. Ogolnie ruszta teraz maja wytrzymalosc 3-4 tony nacisku na os bez problemu i sa mocniejsze tez. Tam gdzie ogladalem to co 6tyg doscielanie mieszane w paszowozie. A czym dorzucaja to nie pytalem. Jedynie co jakis czas grabkami wyrownac trzeba . Mysle ze tak drobna sieczka problemu dla beczki nie zrobi. Jakby krowy nie wygrzebywaly jakiejs ilosci to by trzeba bylo po jakims czasie to wybierac i nowe sypac a tak tylko sie doklada. No i wapno ladnie dezynfekuje a w polaczeniu ze sloma  osusza.  ogolnie wapno magnezowe zalecaja bo nie jest takie zzrace jak zwykle ale tez ogladalem obore gdzie ze zwyklym byla i facet nie widzial zadnych niedogodnosci.

Co do kurtyn to prawda ze szkoda kasy na elektryczne sterowanie? Bo z arntjena facet mowil ze zadko sie reguluje to lepiej na co innego kase przeznaczyc, a z inofamy elektryczne polecal ale za to mowil ze ze stacja pogody praktycznie nie sprzedaja bo kurtyny za duzo wtedy jezdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek78
      Zastanawiam się nad zakupem ciągnika używanego do kwoty 20 tys. (kwota może ulec zwiększeniu o kilka tysięcy, o ile maszyna będzie w super stanie) o mocy do 60 KM. Nie obrabiam roli, ciągnik będzie mi potrzebny do zwózki drzewa z lasu, czasami zrywki, może odśnieżania. Nie miałem do tej pory styczności w pracy z ciągnikami poza sporadycznymi przejażdżkami C
      330, C 360 i zetorem 7211, więc wszelkie wskazówki będą mile widziane. Spotkałem na portalach ciągnik Case 585 xl - jakieś opinie użytkowników na ten temat? Z góry wykluczam C 330 i T 25 - uraz osobisty.
      Koniecznie musi mieć:
      -kabinę (najlepiej z drzwiami z obu stron) im bardziej komfortowa tym lepsza
      -dobra dostępność części
      -nieskomplikowana budowa (tak, aby miejscowi mechanicy poradzili sobie z naprawami)
      -koniecznie zarejestrowany/ubezpieczony
      -dobrze, gdyby miał wspomaganie kierownicy
       
    • Przez rolnikus21
      Witam.
      Stoję prze wyborem kupna beczkowozu. Mam kilka ofert i chciałbym się was poradzić. Mam kilka pytań.
      1.Jakie firmy polecacie i co uważacie na temat beczkowozów z Agromaxu?
      2.Czy ciągnik 135KM da sobie rade z 14000l czy będzie miał ciężko ?
      3.Jakie są wasze opinie na temat turbonapełniacza ?
    • Przez wojtal657
      Witam 
      Jaki polecacie rozrzutnik 10 tonowy do obornika ? 
      Myślałem nad metal-tech albo ursusem jakie macie zdanie o tych rozrzutnikach?
    • Przez kilgro123
      witam na jesien jest planowane odpisanie gospodarki mam 2ha łąki I 5 ha ktore moge przeznaczyć na uprawy które mogą służyć jako pokarm dla bydła które zamieżam kupić I tu jest problem bo nie wiem ile byków mi sie zmieści do boxa 3,5m na 3,5m moge mieć takie 4 kojce . byki zamieżam karmić sianokiszonką,śrutą, sianem . Moglibyście mi doradzić ile byków by sie zmieściło oraz co bym mógł zasiać na tych 5ha jako pokarm nie zamieżam robić kiszonki z kukurydzy ponieważ mam mało miejsca na to 😏😉
    • Przez Cinkowski96
      Witam, poszukuję kombajnu do malin obecnie na 3 ha z planem zwiększenia do 8 ha. Mam do Was pytanie jakich kombajnów używacie w swoich gospodarstwach? Czy do zbioru malin można dostosować kombajny takie jak np. KPS czy Braud do winogron, czy trzeba inwestować większą gotówkę w kombajn typu Jarek czy Natalia. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj