Grandzik

kupno ziemi nie bedąc rolnikiem

Polecane posty

Grandzik    89

Witam, mam takie pytanie czy nie będac rolnikiem mogę kupic ziemię? Mam wykrztałcenie rolnicze lecz nie mieszkam w gminie gdzie mam ziemię znaczy nie mam ziemi na sobie. Słyszałem ze mozna uzyskując pozwolenie od ANR. Czy ktoś wie jak to dokładnie wyglada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

musiałbys sie w tej gminie zameldowac,notariusz ma pewne informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

ostatnio kupowałem ziemie i meldunek jest potrzebny  potrzebne było tez zaswiadzczenie o wielkosci gospod. a tak z innej bajki dobra zmiana postanowiła pomoc rolnika i wprowadziła podatek od zakupu pccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
podatek placisz jezeli gospo ma ponizej 11ha lub powyzej 300? czy cos sie moze zmirnilo w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317
13 minut temu, johny09 napisał:

zameldowany musisz być minimum 5 lat.

nie ,przed zakupem sie meldujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89
4 minuty temu, tadi77 napisał:

ostatnio kupowałem ziemie i meldunek jest potrzebny  potrzebne było tez zaswiadzczenie o wielkosci gospod. a tak z innej bajki dobra zmiana postanowiła pomoc rolnika i wprowadziła podatek od zakupu pccc

to tak ale jesli ja nie mam na sobie gospodarstwa, i chce kupic ziemie w innej gminie niz mam gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

mowilem porozmawiaj z notariuszem

tylko wiem ze potrzebna jest zgoda ANR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Dołączam się do pytania, ponieważ jestem w tej samej sytuacji.


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
składasz podanie do prezesa agencji (teraz to chyba kowr), o zgodę na kupno ziemi w celu utworzenia gospodarstwa. Jak masz wystarczające wykrztalcenie rolnicze to wykazujesz to w tym podaniu. Dodatkowo składasz w tym podaniu deklaracje że będziesz zamieszkiwało w tej gminie. Dobrze mieć też jakieś dodatkowe papiery typu potwierdzenie od wójta lub z odr'u ( lub z rady rolnikow), że będziesz robił to nalezycie(?). Dodatkowo będzie Ci potrzeby wypis z rejestru gruntów oraz informacje o przeznaczeniu rolniczym tej ziemii. Jak zadzwonisz do agencji, to i wzór tego podania Ci podeslą. Składasz podanie osobiście lub wysyłasz pocztą. Następnie uzbrajasz się w cierpliwość bo urzędu pracują jak pracują (mimo że mają na to 30 dni, to dobrze będzie jak w tym czasie wogóle wezmą to podanie do ręki (przynajmniej taki przypadek znam z mazowieckiego)).
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Ale to ma być tylko teoretyczne utworzenie gospodarstwa, czy jednak muszę  po jakimś czasie założyć gospodarstwo ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52
1 godzinę temu, potrekk napisał:

podatek placisz jezeli gospo ma ponizej 11ha lub powyzej 300? czy cos sie moze zmirnilo w temacie

mylisz się podatek płacisz jeżeli kupujesz działkę poniżej 1 ha, w tym roku to przerabiałem, podatku około 400zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2421
no właśnie nie ja kupowałem w tamtym roku 3ha i bym płacił podalek jak bym miał mniej niż 11 lub więcej jak 300

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
@TheMariko12 - po zakupie ziemii masz zameldować się w gminie gdzie tą ziemię kupiłeś. Taki będziesz mieć warunek. Być może nikt tego nie sprawdzi, ale teoretycznie może. Dobrze też byś składał o dopłaty na tą ziemię do Arimr (uprawiał tą ziemię).
Jeśli się nic nie zmieniło to jak po zakupie ziemii masz w sumie ponad ~11ha to notariusz nie pobierze podatku pcc i nie będziesz musiał go płacić. W innym przypadku płacisz 2%.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qwer23    4
Z podatku można być zwolnionym w ramach pomocy de minimis z tym że trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego wniosek i wszystkie decyzje przyznające taka pomoc z ostatnich pięciu lat i oczywiście przyznana pomoc nie może przekroczyć 15 tys euro. A z kupnem ziemii można wykorzystać pewna lukę prawną ponieważ wyrokiem sądu najwyższego zakupiona ziemię można przekazać darowizna w linii najbliższego pokrewieństwa tzn ojciec-syn więc ziemię kupuje ojciec/matka który ma już gospodarstwo a następnie przekazuję Ci w darowiznie w osobnym akcie notarialnym ale wtedy podatku niestety nie da się uniknąć i wynosi 2% wartości umowy kupna-sprzedaży. Niestety nie wszyscy notariusze chcą z tego prawa korzystać i w tej sytuacji trzeba ubiegać się o zgodę do KOWR co może trwać nawet do 3 miesięcy i wymaga kompletowania sporej ilości dokumentów nawet zaświadczenia z ODR że ziemia będzie właściwie uzytkowana albo potwierdzenia zamieszczenia ogłoszeń w lokalnych mediach ale braku chętnych na zakup ziemi
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437
24 minuty temu, Aktis napisał:

@TheMariko12 - po zakupie ziemii masz zameldować się w gminie gdzie tą ziemię kupiłeś. Taki będziesz mieć warunek. Być może nikt tego nie sprawdzi, ale teoretycznie może. Dobrze też byś składał o dopłaty na tą ziemię do Arimr (uprawiał tą ziemię).
Jeśli się nic nie zmieniło to jak po zakupie ziemii masz w sumie ponad ~11ha to notariusz nie pobierze podatku pcc i nie będziesz musiał go płacić. W innym przypadku płacisz 2%.

 

Rozumiem, bo mam na oku kilka działek co mnie interesują, ale kilka z nich ma powyżej 30ar i wydawało się, że to będzie droga przez męczarnię, ale jest to możliwe.

Ten podatek pccc to stała kwota, czy  liczone to jest od ceny zakupu ziemi ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    97

Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj . Co zrobić jeśli prowadzę gospodarstwo, jestem zameldowany w swojej macierzystej gminie a chcę kupić ziemię w sąsiedniej gminie. Czy można to zrobić bez zmiany meldunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
@TheMariko12 - może być problem z utworzeniem gospodarstwa jeśli zakupiona ziemia będzie miała w sumie mniej niż 1ha.
@mariusz4321 - jeśli masz już ziemię (powyżej 1ha) i jesteś zameldowany conajmniej 5 lat w gminie w której masz conajmniej jedną działkę z tej ziemii, to nie potrzebujesz zgody prezesa agencji na kupno innej ziemii rolnej.
@TheMariko12- podatek pcc jest liczony 2% od ceny zakupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie a doradźcie co w takim przypadku bd najlepiej zrobić , rodzice ani ja nie posiadamy wykształcenia rolniczego , ja i rodzice już sporo lat jesteśmy zameldowani w gminie w której chce kupić ziemie , ojciec składa na dopłaty bo są na niego a matka ma ziemie na siebie-jest właścicielem , ja nie mam nic kupionego w tej gminie , rok temu wziąłem ziemie w dzierżawe którą chce teraz kupić (umowa miedzy sobą na papierze dzierżawy nigdzie nie zgłaszana, o dopłaty na tą ziemie bd brane w tym roku 1 raz przez nas wpisze ojca i on sie bd o to ubiegał tak jak reszta gruntów naszych (moge siebie ale to raczej bez znaczenia a wiecej utrudnień)  ) ziemia za miedzą pól rodziców , sytuacja wygląda tak że jest działka poniżej 0,30ha którą kupię w tym roku potem sąsiadująca z nią bokiem działka 0,50ha i od nośnie niej pytanie , potem 3 działki rodziców , oczywiście wszystko już złączone w jeden kawałek , i pytanie na kogo bd prościej kupić te 0,50ha i na kogo bd mniej załatwień? sprawa jest też o tyle utrudniona że osoba od której kupuje przebywa właściwie tylko 2tyg w polsce na wakacjach i wraca spowrotem także narazie najważniejsze papiery ogarnąć

w przyszłości bd chciał przejąć ziemie po rodzicach , i jeśli to ma znaczenie to prowadzę działalność gospodarczą na zus ,

 

Edytowano przez Sebastian123339

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
Sebastian123339 - najprościej jak to ojciec kupi, ale to wtedy będzie jego (różnie później bywa). Jesli chcesz ją na siebie kupić, to ojciec musiałby Ci darować najpierw 1ha+ ziemii rolnej i dalej kupujesz tą ziemie od sąsiada juz w normalnym trybie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepiej nabyć ziemię jak się ma rodziców którzy są rolnikami. Wtedy Oni kupują ziemię a potem w każdej chwili przepisuja na syna czy tam córkę jako darowizna bez podatku. Ja tak zrobiłem zakupu jąć gospodarstwo rolne 7 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadi77    317

ostatnio kupowałem ziemie i notariusz powiedział ze nie moge jej sprzedac przepisac przez 10lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj