Skocz do zawartości
Grandzik

kupno ziemi nie bedąc rolnikiem

Polecane posty

Grandzik    78

Witam, mam takie pytanie czy nie będac rolnikiem mogę kupic ziemię? Mam wykrztałcenie rolnicze lecz nie mieszkam w gminie gdzie mam ziemię znaczy nie mam ziemi na sobie. Słyszałem ze mozna uzyskując pozwolenie od ANR. Czy ktoś wie jak to dokładnie wyglada?

tadi77    4

musiałbys sie w tej gminie zameldowac,notariusz ma pewne informacje

Wiadomość z agroFakt.pl

tadi77    4

ostatnio kupowałem ziemie i meldunek jest potrzebny  potrzebne było tez zaswiadzczenie o wielkosci gospod. a tak z innej bajki dobra zmiana postanowiła pomoc rolnika i wprowadziła podatek od zakupu pccc

potrekk    74
podatek placisz jezeli gospo ma ponizej 11ha lub powyzej 300? czy cos sie moze zmirnilo w temacie

tadi77    4
13 minut temu, johny09 napisał:

zameldowany musisz być minimum 5 lat.

nie ,przed zakupem sie meldujesz

Grandzik    78
4 minuty temu, tadi77 napisał:

ostatnio kupowałem ziemie i meldunek jest potrzebny  potrzebne było tez zaswiadzczenie o wielkosci gospod. a tak z innej bajki dobra zmiana postanowiła pomoc rolnika i wprowadziła podatek od zakupu pccc

to tak ale jesli ja nie mam na sobie gospodarstwa, i chce kupic ziemie w innej gminie niz mam gospodarstwo

tadi77    4

mowilem porozmawiaj z notariuszem

tylko wiem ze potrzebna jest zgoda ANR

TheMariko12    416

Dołączam się do pytania, ponieważ jestem w tej samej sytuacji.

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Kupię Brony 5 polowe i rozsiewacz Amazone 2 tarczowy 400 lub 600l z woj podlaskiego

Aktis    24
składasz podanie do prezesa agencji (teraz to chyba kowr), o zgodę na kupno ziemi w celu utworzenia gospodarstwa. Jak masz wystarczające wykrztalcenie rolnicze to wykazujesz to w tym podaniu. Dodatkowo składasz w tym podaniu deklaracje że będziesz zamieszkiwało w tej gminie. Dobrze mieć też jakieś dodatkowe papiery typu potwierdzenie od wójta lub z odr'u ( lub z rady rolnikow), że będziesz robił to nalezycie(?). Dodatkowo będzie Ci potrzeby wypis z rejestru gruntów oraz informacje o przeznaczeniu rolniczym tej ziemii. Jak zadzwonisz do agencji, to i wzór tego podania Ci podeslą. Składasz podanie osobiście lub wysyłasz pocztą. Następnie uzbrajasz się w cierpliwość bo urzędu pracują jak pracują (mimo że mają na to 30 dni, to dobrze będzie jak w tym czasie wogóle wezmą to podanie do ręki (przynajmniej taki przypadek znam z mazowieckiego)).
  • Like 1

TheMariko12    416

Ale to ma być tylko teoretyczne utworzenie gospodarstwa, czy jednak muszę  po jakimś czasie założyć gospodarstwo ?

Kupię Brony 5 polowe i rozsiewacz Amazone 2 tarczowy 400 lub 600l z woj podlaskiego

suzuki18l    19
1 godzinę temu, potrekk napisał:

podatek placisz jezeli gospo ma ponizej 11ha lub powyzej 300? czy cos sie moze zmirnilo w temacie

mylisz się podatek płacisz jeżeli kupujesz działkę poniżej 1 ha, w tym roku to przerabiałem, podatku około 400zł

wojtal24    234
no właśnie nie ja kupowałem w tamtym roku 3ha i bym płacił podalek jak bym miał mniej niż 11 lub więcej jak 300

ZETOR TEAM

Aktis    24
@TheMariko12 - po zakupie ziemii masz zameldować się w gminie gdzie tą ziemię kupiłeś. Taki będziesz mieć warunek. Być może nikt tego nie sprawdzi, ale teoretycznie może. Dobrze też byś składał o dopłaty na tą ziemię do Arimr (uprawiał tą ziemię).
Jeśli się nic nie zmieniło to jak po zakupie ziemii masz w sumie ponad ~11ha to notariusz nie pobierze podatku pcc i nie będziesz musiał go płacić. W innym przypadku płacisz 2%.
  • Like 1

qwer23    4
Z podatku można być zwolnionym w ramach pomocy de minimis z tym że trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego wniosek i wszystkie decyzje przyznające taka pomoc z ostatnich pięciu lat i oczywiście przyznana pomoc nie może przekroczyć 15 tys euro. A z kupnem ziemii można wykorzystać pewna lukę prawną ponieważ wyrokiem sądu najwyższego zakupiona ziemię można przekazać darowizna w linii najbliższego pokrewieństwa tzn ojciec-syn więc ziemię kupuje ojciec/matka który ma już gospodarstwo a następnie przekazuję Ci w darowiznie w osobnym akcie notarialnym ale wtedy podatku niestety nie da się uniknąć i wynosi 2% wartości umowy kupna-sprzedaży. Niestety nie wszyscy notariusze chcą z tego prawa korzystać i w tej sytuacji trzeba ubiegać się o zgodę do KOWR co może trwać nawet do 3 miesięcy i wymaga kompletowania sporej ilości dokumentów nawet zaświadczenia z ODR że ziemia będzie właściwie uzytkowana albo potwierdzenia zamieszczenia ogłoszeń w lokalnych mediach ale braku chętnych na zakup ziemi
  • Like 1

TheMariko12    416
24 minuty temu, Aktis napisał:

@TheMariko12 - po zakupie ziemii masz zameldować się w gminie gdzie tą ziemię kupiłeś. Taki będziesz mieć warunek. Być może nikt tego nie sprawdzi, ale teoretycznie może. Dobrze też byś składał o dopłaty na tą ziemię do Arimr (uprawiał tą ziemię).
Jeśli się nic nie zmieniło to jak po zakupie ziemii masz w sumie ponad ~11ha to notariusz nie pobierze podatku pcc i nie będziesz musiał go płacić. W innym przypadku płacisz 2%.

Rozumiem, bo mam na oku kilka działek co mnie interesują, ale kilka z nich ma powyżej 30ar i wydawało się, że to będzie droga przez męczarnię, ale jest to możliwe.

Ten podatek pccc to stała kwota, czy  liczone to jest od ceny zakupu ziemi ?

mariusz4321    16

Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj . Co zrobić jeśli prowadzę gospodarstwo, jestem zameldowany w swojej macierzystej gminie a chcę kupić ziemię w sąsiedniej gminie. Czy można to zrobić bez zmiany meldunku?

Aktis    24
@TheMariko12 - może być problem z utworzeniem gospodarstwa jeśli zakupiona ziemia będzie miała w sumie mniej niż 1ha.
@mariusz4321 - jeśli masz już ziemię (powyżej 1ha) i jesteś zameldowany conajmniej 5 lat w gminie w której masz conajmniej jedną działkę z tej ziemii, to nie potrzebujesz zgody prezesa agencji na kupno innej ziemii rolnej.
@TheMariko12- podatek pcc jest liczony 2% od ceny zakupu.

Napisano (edytowany)

Panowie a doradźcie co w takim przypadku bd najlepiej zrobić , rodzice ani ja nie posiadamy wykształcenia rolniczego , ja i rodzice już sporo lat jesteśmy zameldowani w gminie w której chce kupić ziemie , ojciec składa na dopłaty bo są na niego a matka ma ziemie na siebie-jest właścicielem , ja nie mam nic kupionego w tej gminie , rok temu wziąłem ziemie w dzierżawe którą chce teraz kupić (umowa miedzy sobą na papierze dzierżawy nigdzie nie zgłaszana, o dopłaty na tą ziemie bd brane w tym roku 1 raz przez nas wpisze ojca i on sie bd o to ubiegał tak jak reszta gruntów naszych (moge siebie ale to raczej bez znaczenia a wiecej utrudnień)  ) ziemia za miedzą pól rodziców , sytuacja wygląda tak że jest działka poniżej 0,30ha którą kupię w tym roku potem sąsiadująca z nią bokiem działka 0,50ha i od nośnie niej pytanie , potem 3 działki rodziców , oczywiście wszystko już złączone w jeden kawałek , i pytanie na kogo bd prościej kupić te 0,50ha i na kogo bd mniej załatwień? sprawa jest też o tyle utrudniona że osoba od której kupuje przebywa właściwie tylko 2tyg w polsce na wakacjach i wraca spowrotem także narazie najważniejsze papiery ogarnąć

w przyszłości bd chciał przejąć ziemie po rodzicach , i jeśli to ma znaczenie to prowadzę działalność gospodarczą na zus ,

Edytowano przez Sebastian123339

Aktis    24
Sebastian123339 - najprościej jak to ojciec kupi, ale to wtedy będzie jego (różnie później bywa). Jesli chcesz ją na siebie kupić, to ojciec musiałby Ci darować najpierw 1ha+ ziemii rolnej i dalej kupujesz tą ziemie od sąsiada juz w normalnym trybie.

Najlepiej nabyć ziemię jak się ma rodziców którzy są rolnikami. Wtedy Oni kupują ziemię a potem w każdej chwili przepisuja na syna czy tam córkę jako darowizna bez podatku. Ja tak zrobiłem zakupu jąć gospodarstwo rolne 7 ha.

tadi77    4

ostatnio kupowałem ziemie i notariusz powiedział ze nie moge jej sprzedac przepisac przez 10lat

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Hubi102
      Witam
      Mam problem z Cergosem 350. Nie działa licznik (ten elektroniczny w prawym dolnym rogu) i wskazówka obrotomierza. Miał ktoś podobny problem? Jakieś problemy z alternatorem, jakieś czujniki winne?
      Pozdrawiam
    • Przez Milian
      Witajcie,
      Szukam osób z województwa wielkopolskiego - najlepiej rolników 
      Kogoś, kto podzieli się swoją wiedzą na tematy rolnicze, a przede wszystkim osoby, z którą sympatycznie i wesoło będzie można spędzić czas wolny (także pesymiści i smutasy nie są zbytnio mile widziani ).
      Jest tutaj ktoś taki? Jeżeli tak, proszę o podanie powiatu i paru informacji o sobie.

• Przez xlooney
      Witam. W ostatnim czasie oddałem pompę i wtryski do regeneracji bo ciągnik nierówno pracował, lekko kopcił i zaczynał być odczuwalny spadek mocy, ale pomimo nierównej pracy chodził "zdrowo". W międzyczasie wymieniłem też uszczelki pod głowicami, bo na dwóch zaczęły pojawiać się przecieki. Problemy zaczęły się po złożeniu. Ciągnik nadal nierówno pracował, jednak okazało się że nalałem zbyt dużo oleju do pompy. Nadal lekko kopcił, ale przed zakładaniem głowic smarowałem olejem tuleje, nie żałowałem więc podejrzewałem że przez to kopci i sprawdziło się. Ciągnik pochodził, zagrzał się i już tak nie kopci. Pozostaje jednak jeszcze jeden mankament - ciągnik nie chce wkręcać się na obroty. Po dodaniu mu gazu wręcz chodzi jak 30-stka i długo wchodzi na obroty, ale do pewnej granicy wyższych obrotów i nagle przy końcówce jakby lekkiego kopa dostaje(coś jak turbodziura hehe). Przy gazowaniu kopci na lekko szaro. Zawory wyregulowane, kąt wtrysku ustawiony na środkową kreskę(są 3). Co może być przyczyną? Z góry dzięki
    • Przez Poznaniak
      Prosze o porade co moze byc przyczyną
      Ciagnik 3p stracił moc i wieksze obroty, pomyslałem zapchany filtr paliwa i wymieniłem go niestety po ok 200m ciagniecia zapala ale na gaz reaguje jakby z opuznieniem i tylko wkreca sie do 1200 z komina nie dymi nie widac bynajmniej.
      wiec odkrecam głowice ale uszczelka cała, zmieniam ja , wtyski do spradzenia i tez dobre  rurki przedmuchałem ,składam do kupy i to samo 200m ciagniecia luzujac wtryski aby odpowietrzc i jak juz wkoncu zapali to chodzi ale tak samo ze nie wchodzi na duze obroty, próbuje odłączyc waz od filtra powietrza ale w niczym nie pomaga, na zapalonym luzuje pokoleji wtryski i sika z kazdego. chodzi cały czas ale po zgaszeniu nie ma mowy o odpaleniu z rozrusznika
      Odkreciłem pompe wtryskowa i chce zawiesc do sprawdzenia jeszcze nie rozbierana a tam jest tez chyba jakies sitko filtr?
    • Przez DamianNoras
      Fendt 308 ci  nie da śię rozłączyć wałka odbioru mocy

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.