rolnikhghf

Żywienie bydła mięsnego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnikhghf    0

Od niedawana wraz z tatą zajeliśmy się hodowlą bydła mięsnego jako dodatkowy dochód do gospodarstwa.

I mamy kilka pytań odnośnie ich żywienia.

Planujemy hodowlę 10 byczków, nie mamy zamiaru siać kukurydzy bo jednak przy takiej ilości sztuk to mało opłacalne. Byki mamy zamiar karmić ziemniakami (mamy ich dość sporo 3ha które sprzedajemy na rynkach wiec odpadów jest dość sporo), kiszonka z poplonu ewentualnie trawy, wytłoki buraczane i dynia. Jak myślicie takie żywienie ma  sens aby byki dosrosły w miarę opłacalnej wagi?

I moje drugie pytanie co myślicie o sianie z lucerny podobno jest ono bardzo wartościową paszą dla bydła i chętnie przez nie zjadaną ( wiem ze podsuszone liście odpadną i zostaną same badyle ale sąsiad stosuje to ok kilku ładnych lat i byki osiągają ładne przyrosty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemniaki raczej nic wartościowego nie mają, dawałbym jako dodatek, żeby trochę urozmaicić, a głównie skupiłbym się na kiszonce z lucerny + wysłodki buraczane + pasza treściwa i trochę siana ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik2102    31
Po ziemniakach bydło ma lepszy apetyt bo zawierają skrobie a ona u bydła poprawia apetyt, sam zauważyłem u siebie że od kiedy daje ziemniaki zaczęły więcej jeść co za tym idzie teoretycznie większe przyrosty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, rolnik2102 napisał:

Po ziemniakach bydło ma lepszy apetyt bo zawierają skrobie a ona u bydła poprawia apetyt, sam zauważyłem u siebie że od kiedy daje ziemniaki zaczęły więcej jeść co za tym idzie teoretycznie większe przyrosty

Dlatego napisałem na urozmaicenie dawki ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

A co myślicie o dyni? Na niewielkim areale rośnie jej dość sporo a czytałem ze jest wartościowa dla bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Niestety, ale jesteś w błędzie, sianie kukurydzy nie jest nieopłacalne, bo to jednak najtańsza pasza objętościowa nawet przy 10 byczkach.  

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0
21 godzin temu, KrowieBieszczady napisał:

 

 

21 godzin temu, KrowieBieszczady napisał:

Ziemniaki raczej nic wartościowego nie mają, dawałbym jako dodatek, żeby trochę urozmaicić, a głównie skupiłbym się na kiszonce z lucerny + wysłodki buraczane + pasza treściwa i trochę siana ;) 

Kiszonka z lucerny raczej nie wchodzi w grę bo lucernę miałem zamiar zasiać na polu oddalonym od gospodarstwa o 12 km które jest podmokłe i są na nim ciągłe problemy z wjazdem  więc musieli byśmy robić ją w baloty a to dość drogi interes. 

2 minuty temu, bieniek_88 napisał:

Niestety, ale jesteś w błędzie, sianie kukurydzy nie jest nieopłacalne, bo to jednak najtańsza pasza objętościowa nawet przy 10 byczkach.  

Może i tak ale jeśli masz własny sprzęt do jej siewu i zbioru. A drugim problemem jest to ze u nas w okolicy jest dość spora ilosć ludzi którzy trzymają bydło a co za tym idzie firmy mające usługi zbioru kukurydzy idą w pierwszej kolejności do tych gospodarzy którzy mają większą ilosć.   

5 minut temu, rolnikhghf napisał:

 

Kiszonka z lucerny raczej nie wchodzi w grę bo lucernę miałem zamiar zasiać na polu oddalonym od gospodarstwa o 12 km które jest podmokłe i są na nim ciągłe problemy z wjazdem  więc musieli byśmy robić ją w baloty a to dość drogi interes. 

Może i tak ale jeśli masz własny sprzęt do jej siewu i zbioru. A drugim problemem jest to ze u nas w okolicy jest dość spora ilosć ludzi którzy trzymają bydło a co za tym idzie firmy mające usługi zbioru kukurydzy idą w pierwszej kolejności do tych gospodarzy którzy mają większą ilosć.   

A sami najlepiej wiecie ze ciężko jest się doprosić o skoszenie tego hektara w dobrym czasie gdy kukurydza nie jest za sucha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ferdek3085
      Witam, macie jakies zdjęcia wiat, budynków dla bydła z zewnętrznym stołem paszowym? chciałbym trochę podpatrzec jak to można zrobić. Z góry dziękuję.
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, aktualnie hoduję 5 szt byków(aby trochę się o nich poduczyć), w przyszłym roku chciałbym wystartować z hodowlą na większą skalę. Chciałbym kupić 20szt w przyszłym roku i 20 w następnym, tak aby sprzedawać co roku grupę 20 byków. Byki dostawały by śrutę zbożową i ziemniaki. Moje pytanie brzmi: ile hektarów kukurydzy na kiszonkę musiałbym zasiać w pierwszym roku a ile w drugim? Kiszonkę chciałbym przetrzymywać w silosie, tylko nie wiem jaki zrobić(ile m3). Czy warto żywić opasy wysłodkami i młótem? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.   
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
    • Przez Filipson
      Witam. Mam zamiar przerobić garaż na oborę dla opasów i potrzebuję Państwa pomocy jak byłoby najkorzystniej wykorzystać posiadane pomieszczenia. Na chwilę obecną posiadam 17 sztuk byków oraz 4 sztuki jałówek - wszystkie mają około 10-11 miesięcy. W najbliższym czasie zamierzam dokupić około 10 sztuk młodych cielaków (miesięcznych). Dobrze byłoby gdyby udało się wplanować 2,5-3 metrowy korytarz. 
      Załączyłem szkic garażu wraz z jego wymiarami wewnętrznymi.  Na kolor ciemnoczerwony zaznaczyłem drzwi które mają niecałe 4 metry szerokości. Wysokość garażu to 3 metry. Ściana wewnątrz budynku może być zburzona gdy będzie to konieczne. 

    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj