Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Tomasz0611    5578

250 poli 6, 50 soli, 150 polidap, 250 mocznik i 10t pomiotu spod brojlerów ;) nawozy kupione na początku września po jeszcze w miarę normalnych cenach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275

Na bogato, przy 10 t pomiotu połowę tego można spokojnie zejść 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5578

Ale to nie czysty pomiot tylko ze słoma.. Zresztą jak chce mieć dobre plony to trzeba dać do ziemi. 

@Mari82 zresztą jak sypnie tak jak w tym roku ponad 14.5t 30% z ha to się zwróci bez problemu ;)

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1958
2 godziny temu, danielhaker napisał:

Dzięki, napisałem. Trochę komicznie to wygląda, żeby nasiona się rozeszły na prawie pół roku przed siewem

W ostateczności możesz wziąć z nawozem donasiennym i zaprawą na drutowce za 112 zł więcej ze strony Cortevy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2497
Tomasz0611 napisał:

Ale to nie czysty pomiot tylko ze słoma.. Zresztą jak chce mieć dobre plony to trzeba dać do ziemi. 

@Mari82 zresztą jak sypnie tak jak w tym roku ponad 14.5t 30% z ha to się zwróci bez problemu ;)

U nas odradzają pomiot kurzy dawać pod kukurydzę bo podobnież jest za mocny. Kilku znajomych co dało miało tylko po 7-8t ziarna kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
7 godzin temu, Pajej napisał:

płóg na zime wiosna talerzówka lub kultywator.  na próbe zrobiłem 2 przejazdy na głeboko gruberem z wiosny ale nie było różnicy

To jaka to jest gleba, że trzeba na wiosnę talerzówką lub kultywatorem uprawiać? U nas orka na zimę i na wiosnę ciężkie brony albo agregat z wąskimi stopami. Jak ma być sucho to gleby płyciutko wyrównuję dwoma przejazdami, a jak mają być ulewne deszcze, to przesuszam i głebiej puszczam agregat, żeby porobić trochę brył. W tym roku zbryliłem pola, ten co sadził mówił że nic z tego nie będzie. Gorzej jak nie przyjdzie zapowiadany deszcz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobrarj455    7

W piachu to i brony lekki wystarczą, a na ile trzeba rozwalić jakoś bryły agregatem, zwłaszcza jak jest kiepska zima. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5578
39 minut temu, JarekBazydlo napisał:

U nas odradzają pomiot kurzy dawać pod kukurydzę bo podobnież jest za mocny. Kilku znajomych co dało miało tylko po 7-8t ziarna kukurydzy.

Takiego ze słomą (1/4 masy to słoma a 3/4 odchody) to daję około 10t/ha jesienią przed orką i nic nie pali ;) Ja tam pomiot daję, i jak od 4 lat QQ sieję, tak nigdy nie zeszła mi poniżej 10t suchej z ha ;) Co na moich glebach 4 klasy myślę, że nie jest złym wynikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał13    1
1 godzinę temu, Steyerek8100 napisał:

Inventive tamten rok płacone 600 cebulionów za jednostkę to teraz 670 brutto masakra cena z olx

Agrii sprzedaje za 580 chyba brutto i do 10 jednostek jedna gratis i niby już prawie wyprzedali;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
7 godzin temu, JanKrzysztof napisał:

@Pajej W takim razie, dodatkowo bronami spulchnij wierzch gleby na próbę po pierwszej wiosennej uprawce. Na jednej działce mam trochę wrednej w uprawie gliny, to po niczym lepiej nie rośnie. Nawet brona aktywna nie ma podjazdu.

to może kultywator z wałkami strunowymi?

7 godzin temu, mirekcich napisał:

jakie miałes nawozenie ? i czy nawozy wiosną przedsiewnie pod agregat? w podsiewacz cos dawałes ?

nawozy to PK 20-30 400kg na wiekszosci działek przed orką zimowa na niektórych na wiosne i tam było chyba lepiej. plus 300kg mocznik lub równowartość tego w RSM.  W podsiewacz nic nie dałem bo go nie mam przy siewniku

39 minut temu, sylwek23111 napisał:

To jaka to jest gleba, że trzeba na wiosnę talerzówką lub kultywatorem uprawiać? U nas orka na zimę i na wiosnę ciężkie brony albo agregat z wąskimi stopami. Jak ma być sucho to gleby płyciutko wyrównuję dwoma przejazdami, a jak mają być ulewne deszcze, to przesuszam i głebiej puszczam agregat, żeby porobić trochę brył. W tym roku zbryliłem pola, ten co sadził mówił że nic z tego nie będzie. Gorzej jak nie przyjdzie zapowiadany deszcz...

gleba ciężka 3 klasa. robiłem talerzówka zeby głębiej ruszyć niz moim kultywatorem na wąskim zębie z wałkami strunowymi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15
37 minut temu, Michał13 napisał:

Agrii sprzedaje za 580 chyba brutto i do 10 jednostek jedna gratis i niby już prawie wyprzedali;)

 

599 netto za 80 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał13    1
17 minut temu, HANK napisał:

599 netto za 80 tys

Mi przedstawiciel oferował za 580 może i faktycznie netto plus ten gratis wyjdzie 527 zł;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jedni mówia żeby głeboko uprawiać inni Ty żeby wierzch tylko spółchniać, sam nie wiem co robic...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Tak się składa, że większość uprawianych pól w moim gospodarstwie to glina albo ił, klasa 4a i 3b. Na zimę orze pługiem a na wiosnę używam agregatu podobnego do agromasz AU42, na piaskach też nim uprawiam. Niektórzy używają ciężkiej brony i też nieźle to wygląda. W tym roku przerazowałem pola i rozsiałem wszystkie nawozy pod korzeń, bo nie miałem czasu wcześniej i uprawiłem drugi raz jak obesłchło, myślę że agregat był ustawiony może na 10-12 cm. Teoretycznie powinno się uprawiać na głebokość siewu kukurydzy czyli do 6-7cm, ale w tym roku było mokro, zapowiadali deszcze i chciałem przesuszyć, glebę, bo w tamtym roku była zlewa, ziemia się zacisneła, kukrydza zrobiła się fioletowa, stała tak pare tygodni i plon wyszedł ledwo 7t/ha, a w tym poniżej 9 nie zeszedł, przeciętnie 10 to wyszedł, ale też trafiły się 2 pola gdzie było 12t suchej(ale to na lżejszej glebie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1958
24 minuty temu, Pajej napisał:

jedni mówia żeby głeboko uprawiać inni Ty żeby wierzch tylko spółchniać, sam nie wiem co robic...

2x kultywator na wiosnę, pierwszy raz 10 cm, drugi po rozsiewie nawozów na głębokość siewu i moim zdaniem będzie dobrze.  Głęboko zryłeś pługiem i wystarczy. Rozumiem, że siejesz na 4-5 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5578

Ja w połowie marca daję kizeryt(jak niski magnez) i sól potasową, to zaciągam lekką broną i tak sobie czeka do siewu kukurydzy. Przed siewem Polifoska + mocznik i uprawa agregatem z wałkami na jakieś 5-8cm i w to idzie siew.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zulugula13    5

Możecie mi podpowiedzieć gdzie najtaniej kupię baobi i hulk? Chce którąś z nich zasiać na 10ha, klasa 4a w większości, centrum kraju. Biorę jeszcze pod uwagę kozacką yevro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

jeśłi to cena na nowy sezon to ok

dostałem cennik z KWS to ceny ok 20% w góre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245
12 godzin temu, Pajej napisał:

miałem:

 dkc 3969 jakos bez szaleństw stała w miejscu cała wiosne pało ok 9t przy ok 30%

P 9241 rozczarowanie totalne wiosna fioletowa myslałem ze trzeba bedzie zaorać. Póżniej zabrała się ale przymrozek ściął ją wcześnie  wody nie oddawała. plon poniżej 10t przy 34% zastanawiam sie czy na moich glebach warto siac pionnery

hardware. Wiosna szła jak burza i lipcowa burza ja połozyła tak ze całe pole było poniżej kolan. podniosła sie ale swoje odchorowała  mimo to dała 10t przy 27%. gdyby nie buza byłoby swetnie. Jednak flint/dent na moje ziemie to chyba to

a skąd jesteś, jaki rejon? u mnie tez na Śląsku ściął przymrozek i też sie bałem że będe 40% P9241 kosił a wyszla 31% i niżej :)

11 godzin temu, Broody napisał:

Co do odpadania kolb podczas młócenia to u mnie w rejonie wiele osób skarżyło się właśnie na Pioneera , niby w tym roku po silnym przymrozku oblamywaly się kolby ,u mnie tego problemu nie miałem. 

9911 również świetny start ma i zeszły rok z majowymi przymrozkami pokazał że spadkami temp też dobrze sobie radzą. Ragt akurat bardzo przemarzł i sporo roślin odpadło. 

Jakie gleby masz że właśnie u ciebie takie obsady niskie macie? U mnie są bardzo ciężkie gleby w przewadze ale za to dość mocno utrzymują wilgoć na większej głębokości. Takie wysokie obsady u nas wynikają z tego że dawniej kukurydze były wyłącznie z kolbami typu Fix i przy lepszej glebie i nawożeniu zwiększenie obsady dawało lepsze plony. Jednak przy nowych odmianach taka obsada to przegięcie, ale znajomy co sial mówi e tam gęsto , będzie więcej sypać 😝

W tym roku planuje kupić jakąś używkę siewnika i na pewno będę sial właśnie w mniejszej obsadzie. 

I jak wypadła 9127, bo też się zastanawiałem nad nią ? 

mi kolega mówił że w DKC ten problem miał ale nie każdej odmianie a u mnie po przymrozku w Pioneerach kolba mocno sie trzymała bardzo, gleby mam piaszczyste stąd ta obsada od IVb przez V do miejscami VI, 9127 strasznie wysoka i wysoko kolba osadzona i jakos mi kolba wyglądem i wielkością nie podchodziła ale wyszedł plon w miare ok


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
12 godzin temu, proxy8441 napisał:

a skąd jesteś, jaki rejon? u mnie tez na Śląsku ściął przymrozek i też sie bałem że będe 40% P9241 kosił a wyszla 31% i niżej :)

mi kolega mówił że w DKC ten problem miał ale nie każdej odmianie a u mnie po przymrozku w Pioneerach kolba mocno sie trzymała bardzo, gleby mam piaszczyste stąd ta obsada od IVb przez V do miejscami VI, 9127 strasznie wysoka i wysoko kolba osadzona i jakos mi kolba wyglądem i wielkością nie podchodziła ale wyszedł plon w miare ok

A to stad u Ciebie takie obsady au mnie inne 😉 

Z Podkarpacia jestem wschód dokładniej. 

Przymrozek mieliśmy 3 razy i wszystkie kukurydzę ścięło. U mnie 9241 akurat już miała plamkę i zaczęła żółknąć,ale 9363 i mas 43p były mocno zielone i one po ścięciu przymrozkiem miały ziarno bardzo mokre. Ale pogoda bezdeszczowa i wietrzna  sprzyjała przez co ładnie obsychaly ziarna na polu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj