Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

LeF    43

Widzę, że pojawiają się opinie o FarmSaat.

miałem od nich odmianę Farmfire dwa razy i w tym roku będzie posiana trzeci raz.

W 2019 roku na Pałukach był bardzo niekorzystny rozkład i ilość opadów dla kukurydzy.  Farmfire rósł obok Pioneere H32. Farmfire oddał 7,5 t/ha przy wilg. 26-27%     a H32 5,1 t/ha przy 25% wilg.

Na sąsiednich polach siane były odmiany np. z Euralisu (Constelation, Katamaran). Monsanto DKC 3509 , LG np LG Niklas. Plony od 3,0 t do ok 6,5 tony. Na niskich działkach zdarzało się ok 10 t/ha.

W 2018 roku Farmfire rósł obok Pioneere Pr8400 i 8134. Wtedy plony ponad 10 ton z tym, że Pioneery o 300-400 kg więcej dały.

  • Thanks 1

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
Dnia 24.03.2020 o 15:26, mat22889 napisał:

siałem takie odmiany na kiszonkę vitras backari i prezent. Sieje sypiąc różną odmianę w inną sekcję. chciałem tylko zapytać czy strawność mają dobrą? rok temu miałem ronalidinio, nie wyróżniała się, 2 lata temu miałem jakąś francuska też się nie wyróżniała dlatego sieje same polskie odmiany. Backari sieje bo jest to odmiana na ziarno i chce troszke podbić ilość ziarna w kiszonce ale jeśli to błąd to zamienię na inną odmianę.

sieje koło 90tsy na piasku i większość 110tys na ciezkiej glinie.

jeszcze mam pytanie czy prędkość(za duza) siania może też powodować to że zdarzają się większe odstępy miedzy roślinami?

Prędkość a precyzja to zalezy indywidualnie od siewnika. 

W moim kinskilde variosem przy 7 km mozna linijka odstepy mierzyć, prz 11km dawka wychodzi rowniez idealeie ale rozstaw jest do d... 

Co do zearnowej na kiszonkę to kiepski pomysł. Odmiana ziarnowa ma sie dobrze wymlacac i szybko oddawac wode, masa zielona nie ma znaczenia. Kiszonkowa zas ma miec strawność + duzo masy+ skrobi. Tyle w teorii. 

Jak ronaldinio mogla ci się wybic jak to odmiana niskiego pokroju tj turan i rosomak. 

Co do obsady to zadna z powaznych firm nie zaleca tak gestego siewu. 

Najwyzsze plony wedlug wielu doswiadczen uzyskuje się przy obsadzie 80-90tys, na piasku nawet pinizej. U siebie sieje na kiszonkę 93tys, na ziarno 88. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dzisiaj dojechały odmiany LG.31277, mas 32.g i subito. Zobaczymy która wypali lepiej. Kiedy siejecie? W tamtym roku sislem 25 kwietnia i wydaje mi się że to było o kilka dni za wcześnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Ukasz

Kwestia pewnie regionu pogody itd

Ja w ubieglym roku ok 20ha zasialem 16-18 kwiecien, i ostatnia dzialke 5ha po swietach cos ok. 22-24 i te wczesniej siane od poczatku wygladaly o wiele lepiej. Przede wszystkim wiecej skorzystaly z majowych opadów i dłużej zatrzymały wodę bo szybciej zakryły międzyrzędzia

Podlasie, wys - maz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

Wszystkie odmiany mają jakieś plusy tylko kupując odmianę na kiszonkę kupiłem odmianę która przez producenta ,przedstawiciela podają strawność na ich poziomie 90% na + a w wyniku porejestrowych  doświadczeń  odmianowych  woj pomorskie przedstawia strawność zła do średniej czyli na moje 55% czyli kicha .Piszemy jak chcemy aby tylko się sprzedało tak ja to odczuwam . Ale reklama na mnie zadziałała 🤬

Może wiecie kto to reguluje czy są jakieś kruczki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartkowskii    1

Sieje rosomaka na kiszonkę bo jestem bardzo zadowolony dużo ziarna i dużo masy .

Szukam drugiej odmiany na próbę .musi być w workach 50 tys 

Sprzedawcy polecają SM Boryne ,Legiona , Kuranta .

Poleci ktoś jakąś odmianę na słabe gleby żeby była porównywalna do rosomaka?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    983

Legion i Kurant są na średnie i lepsze ziemie, na słabsze spróbowałbym Borynę lub jeśli lubisz robić doświadczenia kupiłbym po worku każdej i zasiać po sekcji obok siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Polecam w podobnym FAO aczkolwiek lepszą odmianę - Barula. Taki HULK z ciut niższym FAO.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    39

Szukałem Subito i wszędzie sprzedana, więc wybór padł na Beatus z KWS. Opinie ma dobre więc zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

Oprysk doglebowy będzie miał skuteczność jeśli zacznie padać bo podczas obecnej suszy polecam powschodowe zwalczanie chwastów. A każdy adiuwant pomaga napewno

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

Witam. Jak gesto siejecie kukurydze na ziarno ? Ile tys nasion ? Napiszcie przy okazji klase gleby na ktorej siejecie dana obsade

Edytowano przez Kamilek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

Bo ja zawsze sialem ok 90 tys na ha przy 4 kl. Czyli jak zejde na ok 80 tys to powinno byc lepiej? Wiadomo ze wszystko zalezy od deszczu ale pytam statystycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119
Dnia 3.04.2020 o 17:44, ASZv3 napisał:

Polecam w podobnym FAO aczkolwiek lepszą odmianę - Barula. Taki HULK z ciut niższym FAO.

Jaki macie cennik za podsiew trawy siewnikiem ma przyjechac do mnie koles siewnikiem z agromaszu 3m więc czego mam sie spodziewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj