Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bolek96    9

Jakieś opinie z tego roku o odmianach takich jak: 

CS Luxuri

 ES Meteorit

RGT Afixx

jak plonowało u was i  jak z wilgotnością ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

JA w tym roku miałem ze 4 odmiany z RAGTu i 2 z MASy i powiem że odmiana miała niski wpływ na plon a w 90% gleba na jakiej została zasiana, plus aktywność dzików.

Na totalnym piachu było 8 ton a na najlepszych glebach około 12, a ciężkich iłach( madach) 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2498
solek01 napisał:

u znajomego kokuna tez nic ciekawego, dodam że u niego jest z nawozami na bogato, woj. lubelskie

Patrzyłem na cenę tej Kokuny to za 50tys nasion trzeba dać tak 450-500zl...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

W 20roku miałem odmianę Figaro z kws to dała mi 14t. Jak na moje gleby to był bardzo dobry wynik. W 22r zaryzykuję i wrócę do Figaro zamiast kokuny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

TA Kokuna nie warta swojej ceny, dodam że te 8ton na piachu to tylko dlatego że dużo opadów było.

Z tych tańszych nasion pioniera to która odmiana warta uwagi na ziarno? szczególnie na zimne ciężkie gleby 

  cena FAOZ FAOK Ziarno
PR39A98 439 PLN   240 dent
PR39H32 439 PLN 240   flint
P8358 499 PLN 240   dent
P7948 499 PLN 230   flint
P8500 499 PLN 250   dent
Edytowano przez solek01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Jak będzie Cię stać na nawozy w tym roku, to śmiało bierz odmiany z premium. Na ogół tak jest że im droższa odmiana tym lepsza

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Odmiany premium są droższe o blisko 200zł co daje na kilku hektarach pewną sumę, nie zawsze się to zwróci 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

200 zł to 300kg mokrej kukurydzy, a róznica między odmianami jak wyjdzie 1000 kg to daje na kilku hektarach pewną sumę.

Tak samo dodatkowa zaprawa niby kosztuje 119 zł ale jak robaki zjedzą kukurydzę i będzie rzadka to się zwróci jeszcze szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767
2 godziny temu, solek01 napisał:

TA Kokuna nie warta swojej ceny, dodam że te 8ton na piachu to tylko dlatego że dużo opadów było.

Z tych tańszych nasion pioniera to która odmiana warta uwagi na ziarno? szczególnie na zimne ciężkie gleby 

  cena FAOZ FAOK Ziarno
PR39A98 439 PLN   240 dent
PR39H32 439 PLN 240   flint
P8358 499 PLN 240   dent
P7948 499 PLN 230   flint
P8500 499 PLN 250   dent

Miałem w tym roku p8500 plon z 5ha 63tony na 4.5i 6 klasie była wysoka na kiszonke idealna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169
sylwek23111 napisał:

200 zł to 300kg mokrej kukurydzy, a róznica między odmianami jak wyjdzie 1000 kg to daje na kilku hektarach pewną sumę.

Tak samo dodatkowa zaprawa niby kosztuje 119 zł ale jak robaki zjedzą kukurydzę i będzie rzadka to się zwróci jeszcze szybciej.

Jaka jest zaprawa od robaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2498
sylwek23111 napisał:

Jak będzie Cię stać na nawozy w tym roku, to śmiało bierz odmiany z premium. Na ogół tak jest że im droższa odmiana tym lepsza

 

Cena nie zawsze idzie z jakością... Nieraz więcej płacisz za markę jak za jakość. Jak mam dać 500zl za 50tys nasion to będę miał 80tys nasion za 380zl więc jest różnica...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
1 godzinę temu, JarekBazydlo napisał:

Cena nie zawsze idzie z jakością... Nieraz więcej płacisz za markę jak za jakość. Jak mam dać 500zl za 50tys nasion to będę miał 80tys nasion za 380zl więc jest różnica...

To jaką masz tą tanią i dobrą kukurydzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2498
jaco512 napisał:

Jest jakiś kod rabatowy na Kozacką? Na jej stronie ceny po 399zł za worek.

Zależy ile zamówisz i do kiedy. Bo jak do końca miesiąca zdaje mi się że mają ceny po 380zl za worki po 80tys ziaren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5579
2 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Cena nie zawsze idzie z jakością... Nieraz więcej płacisz za markę jak za jakość. Jak mam dać 500zl za 50tys nasion to będę miał 80tys nasion za 380zl więc jest różnica...

No i ile takiej kozackiej jest ziarna z ha?? Gleby klas IVa IVb?? No i jaka zaprawa jest w tej kozackiej, nawóz w zaprawie jest? 

 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2498

Z dobrego pola w tym roku zebrałem 15t przy 27% wilgotności a najmniej 11t przy 24% i niby też z dość dobrego pola. W naszym regionie plon wachał się od 8 do 16 ton z tego co wczoraj co rozmawiałem z kolega co ma skup i usługi koszenia kukurydzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5579

No to u nas, jak na II i III klasie pionery dają pod 18t 30% z ha, u mnie na nie za mocnym IVb prawie 15t/ha, sorry, przy tych cenach mokrej wybieram pionera droższego o 200zl na worku, bo mi się zwróci ta inwestycja... 

Pionery w okolicy nie schodzą poniżej 11t 30% ... 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

warto dołożyć do dobrej odmiany, nie szukajcie oszczędności na odmianach, miałem w tym roku P8329, P9127, P9241 oraz ES Inventive, sredni plon 14t przy wilgotności sredniej 28% zbiór 30.10-5.11, najlepiej na jednym polu wypadła P9241 gdzie dała 16t 30% + - 400kg gleba pół na pół IVb i V jak chodziłem łanem tego pola to już widziałem że będzie rekord bo kolby były duże i powtarzalne na całym polu, moje spostrzeżenie się potwierdziło w praktyce :) w kukurydzy 100zł na odmianie/ha może uczynic różnicę kolosalną czasami

pozostałe tez bardzo ładnie, jedno pole zaniżyło plon bo drutowiec przerzedził mimo zaprawy Force.

wilgotności odmian: Inventive nawet 23%, P9241 27-31% na moim mierniku

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

dokładnie, wszystko zalezy od dopłat do tonoprocenta ale najkorzystniej oddawać 30% bo poniżej 30% to doplata nam nie rekompensuje utraty masy na rzecz dosychania ziarna


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj