Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Xion    86

Siał ktoś kiedyś kukurydzę GRITZ z Mas seeds. Odmiana o pomarańczowo czerwonych nasionach. Ciekaw jestem jak to plonuje faq 290 i wysokie wymagania glebowe. Bym miał na to zbyt tylko jak da 8-9t to nie ma sensu tego siać. Ktoś coś wie na temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
Dnia 10.11.2021 o 14:53, Leszy napisał:

Teraz rozmawiałem z przedstawicielem i twierdzi, że od  pioneera ludzie odchodzą? Banialuki opowiada czy naprawdę mniej się go sieje? Bo ja chciałem właśnie wrócić. ;;

po tym roku tez sie zastanawiam. na jednym polu miałem 3 odmiany z różnych hodowli i pionner najbardziej sie męczyła  zmna wiosna była dosłownie cała fioletowa. inne były bardziej zielone i lepiej rosły. Pionner tez najgorzej dosychał, a plon to okaże sie jak TIR sie wysypie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donpawelo    0

Też miałem w tym roku 4 odmiany na jednej działce i rzeczywiście pioneer bardzo wolny miał start w porównaniu do innych odmian. Później się wyrównał. Natomiast plon wydał największy bo aż 19 t/ha, tylko że przy bardzo dużej wilgotność bo aż 38%. No ale warunki w tym roku miał sprzyjające i na nawożeniu nie oszczędzałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom1985    28
18 minut temu, donpawelo napisał:

Też miałem w tym roku 4 odmiany na jednej działce i rzeczywiście pioneer bardzo wolny miał start w porównaniu do innych odmian. Później się wyrównał. Natomiast plon wydał największy bo aż 19 t/ha, tylko że przy bardzo dużej wilgotność bo aż 38%. No ale warunki w tym roku miał sprzyjające i na nawożeniu nie oszczędzałem.

Jakie odmiany siales i jak plonowaly? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rogas71    308
donpawelo napisał:

Też miałem w tym roku 4 odmiany na jednej działce i rzeczywiście pioneer bardzo wolny miał start w porównaniu do innych odmian. Później się wyrównał. Natomiast plon wydał największy bo aż 19 t/ha, tylko że przy bardzo dużej wilgotność bo aż 38%. No ale warunki w tym roku miał sprzyjające i na nawożeniu nie oszczędzałem.

zauważ że odmiany które mają wolny start mimo że potem się wyruwnojaą mają ostatecznie wysoka wilgotność pamiętam 3 lata wstecz w połowie września zbierałem kukurydzę 25 procent wilgotności ale miała bardzo dobry start i mimo suszy dała 10 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donpawelo    0

Pioneer 8834, Farmueller, LG 30268, KWS Iconico. Najlepszy wigor miała icinico i Farmueller. Najlepszy plon P8834 19 t/ha przy wilgotności 38%, Farmueller 16,3 t/ha wilgotność 35%,  iconico 14.5 t/ ha wilgotność 30%,  LG 13.4 t/ha wilgotność 34%. Dodam tylko, że w LG dużo szkód zrobiła omacznica, a w iconici było dużo połamanych przez wiatr. Tylko P 8834 nie był ruszony ani przez omacznice ani przez wiatr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279
5 godzin temu, donpawelo napisał:

tylko że przy bardzo dużej wilgotność bo aż 38%

kiedy ciąłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2504
radekz200 napisał:

Kurła do mnie już agrolok wydzwania żeby brać bogorie 😛

Oni chyba co roku dzwonią i wpychają to odmianę na siłę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donpawelo    0
1 godzinę temu, pawel885 napisał:

kiedy ciąłeś ?

Ciąłem 22.10, ale wilgotność podejrzewam, że miałem przez zbyt duża dawkę azotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Umnie wyszło prawie 190N pod korzeń i była sucha(P8843)

Edytowano przez sylwek23111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom1985    28

A  przy p8843  azotu dawaliście w jednej dawce czy dwóch? 

I co dawaliście za azot? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
1 godzinę temu, tom1985 napisał:

A  przy p8843  azotu dawaliście w jednej dawce czy dwóch? 

I co dawaliście za azot? 

Na wiekszośći pól dawałem cały azot pod korzeń, na innych dzieliłem. Ponieważ nie zasiałem planowo pszenicy, to zostało mi 5t saletry i dawałem pół dawki azotu przed siewem w formie saletry, a drugie pół w formie mocznika pogłównie. Gdzie było dużo obornika, to tylko dawałem pół dawki azotu w formie saletry przed siewem. Pozostały mocznik podałem przed siewem w pełnej dawce 300kg/ha(jak robiłem przez inne lata). A te prawie 190N to się wzieło z tąd, że w polidapie i w NPK był jeszcze azot, a kilka ha było dodatkowo po strączkowych(ze strączkowymi to grubo ponad 200kgN). Na żadnym z pól nie było problemu ze zbyt dużą wilgotnością ziarna. Na przyszłość na najkwaśniejszych działkach zastosowałbym saletrzak, bo saletra, a jeszcze gorzej mocznik słabo działają i zniżka plonu jest od 1-2t/ha suchej kukurydzy(fosfor i potas też jest słabo pobierany)

1 godzinę temu, hobbysta21 napisał:

Panowie na jaką glebę nadaje się P8834 ?

 

Oraz ponawiam pytanie o odmianę Grigri jak planowała u Was ?

 

Jak to kukurydza nie lubi ciężkiej gleby, ale jak się uda taką ciężką glebę odpowiednio uprawić, żeby uzyskać odpowiednią strukturę, nie za drobne bryłki, nie za duże(przed spodziewanymi dużymi deszczami lepsze większe bryłki, a przed posuchą lepsza gleba bardziej umielona). Na e-pole można spobie spradzić na mapie jak plonują odmiany Pionieera. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
4 godziny temu, danielhaker napisał:

@zetorr6441 co sądzisz o Farmoritz pod względem kiszonkowym?

Mocny Stay green + potężna kolba czyli napewno wysokoenergetyczna kiszonka, ale co do masy to inne odmiany dadzą więcej masy aczkolwiek kosztem % skrobi.

Jak ktoś chce spr moritz bądź Muller to trzeba już zamawiać bo obie się kończą...

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donpawelo    0
1 godzinę temu, sylwek23111 napisał:

Umnie wyszło prawie 190N pod korzeń i była sucha(P8843)

Tylko powiedź mi kolego z jakiego województwa jesteś? Ja mieszkam na pograniczu warminsko-mazurskiego i mazowieckiego i wody po za czerwcem mi nie brakowało. 

57 minut temu, tom1985 napisał:

A  przy p8843  azotu dawaliście w jednej dawce czy dwóch? 

I co dawaliście za azot? 

Napiszę Ci całą agrotechnikę, wczesną wiosną 250 poli 6 talerzówka i na to obornik około 60 t/ha i dopiero orka. Potem dorzuciłem jeszcze 200 korn kali I 100 kizerytu. Na koniec azot w postaci saletrzaku w dwóch dawkach na orkę 350 kg i na 4 liść 150. No i w podsiewacz 100 polidapu. Przedplon to pszenżyto, słoma została, na którą rzuciłem 2 t radkiwitu premium w sierpniu i zasiałem  poplon i potem jeszcze w listopadzie 2 t kredy. Wiem że trochę przesadziłem z tym nawożeniem, ale w tym roku nawet jak dam połowę tych dawek to i tak wyjdzie drożej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Małopolskie , w czerwcu faktycznie przez 2 tygodnie było krucho z wodą, ale lipiec i sierpień aż za nadto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133
1 godzinę temu, zetorr6441 napisał:

Mocny Stay green + potężna kolba czyli napewno wysokoenergetyczna kiszonka, ale co do masy to inne odmiany dadzą więcej masy aczkolwiek kosztem % skrobi.

Jak ktoś chce spr moritz bądź Muller to trzeba już zamawiać bo obie się kończą...

 

Z tym kończeniem się to stała zagrywka jeszcze nie  zdążysz skosić a już dzwonią zamawiać bo się kończy. Konkurencja jeszcze cenników nie ma a tu już wszystko sprzedane. Co roku to samo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

Był przedstawiciel z farmsatu i chciałem farmmodena i już się sprzedała. farm fire wziąłem i farmmoritz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
2 godziny temu, PuRXUTM napisał:

Ma ktoś jakieś sprawdzone odmiany w małopolskim? IIIb zimna glina. P8329?

To jest słaba odmiana. Na dzień dzisiejszy najlepsze to chyba tylko P8834 i P9241, 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209
14 godzin temu, JarekBazydlo napisał:

Oni chyba co roku dzwonią i wpychają to odmianę na siłę.

 

20 godzin temu, radekz200 napisał:

Kurła do mnie już agrolok wydzwania żeby brać bogorie 😛

A oni nie mają jej na wyłączność? To muszą to gdzieś upchnąć, a to odmiana na ziarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj